კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი საფრთხეშია
თბილისში, ისნის ქუჩა №2-ში მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი, რომელიც საცხოვრებელ სახლს წარმოადგენს, ინგრევა. ამასთან, საფრთხე ემუქრება საცხოვრებელი სახლის მცხოვრებთ და სახლის მიმდებარედ, ქუჩაში გამვლელ ადამიანებსაც. კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი ავარიულ მდგომარეობაშია: სახურავიდან ჩამოდის წყალი, არსებობს აივნებისა და კედლების ჩამოშლის საშიშროება. სახლი ექვემდებარება სასწრაფო დემონტაჟს, რის შემდეგაც იგი პირვანდელი სახით უნდა აღდგეს.
არსებულ პრობლემასთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ცენტრს სამართლებრივი დახმარებისათვის მიმართა ისნის ქ. №2-ის მცხოვრებმა, ნანა სარაშვილმა. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა რამდენჯერმე მიმართა ქალაქ თბილისის მერიას, პრობლემის შესახებ ინფორმირებულია  თბილისის განვითარების ფონდი და ისნის მუნიციპალიტეტის გამგეობა. ადგილზე მდგომარეობის შესასწავლად იმყოფებოდა ისნის გამგებელიც, მაგრამ პრობლემის აღმოსაფხვრელად აქამდე არანაირი ქმედითი ღონისძიება არ გატარებულა.
ქალაქ თბილისის მერმა 2017 წელს პროექტ „ახალი ტფილისის“ მეორე ეტაპის დაწყება დააანონსა, რომელიც  ორბელიანისა და გუდიაშვილის მოედნების აღდგენა-რეაბილიტაციას მოიცავს. თბილისის განვითარების ფონდის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, თბილისის მერიის 2017 წლის ადგილობრივი ბიუჯეტით არ არის გათვალისწინებული ისნის ქ №2-ში მდებარე საცხოვრებელი სახლისთვის სარეაბილიტაციო სამუშაოების ჩატარება.
თბილისის განვითარების ფონდის მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად, კულტურულ მემკვიდრეობის ძეგლთა რანჟირებული სიით, ისნის ქუჩა №2-ში მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლს მინიჭებული აქვს 70 ქულა, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ სახლი სასწრაფოდ დემონტაჟს და ახლიდან პირვანდელი სახით აღდგენას საჭიროებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ მნიშვნელოვანია დაცული იყოს ისნის ქუჩა №2-ში მდებარე სახლის მცხოვრებთა სიცოცხლის უფლება. ამასთანავე, ორგანიზაციას მიაჩნია, რომ არ უნდა განადგურდეს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი და მისი დემონტაჟი და შემდგომი რეაბილიტაცია უნდა განხორციელდეს კანონით დადგენილი წესით, კულტურული მემკვიდრეობის სააგენტოსთან შეთანხმებული პროექტით.

Monument of Cultural Heritage in Danger
Cultural heritage monument in Isani Street # 2 in Tbilisi, which is residential building, is collapsing. The inhabitants of the house and the passers-by are in danger. The cultural heritage building is in alarming conditions: water is leaking from the roof, there is threat that the balconies and walls will collapse. The building shall be immediately dismantled and restored to its original design.
Inhabitant of the residential house in Isani Street # 2 Nana Sarashvili applied to the Human Rights Center for legal aid with regard to this problem. HRC several times petitioned to the Tbilisi City Hall; the Tbilisi Development Fund and Isani Municipality Administration are informed about the problem. The Isani municipality governor visited the site to study the situation but no actual measures were taken to resolve the problem.
In 2017, the Tbilisi City Mayor announced the launch of the second stage of the project New Tfilisi, which aims to restore-rehabilitate Orbeliani and Gudiashvili Squares. According to the information provided by the Tbilisi Development Fund, the 2017 local budget of the Tbilisi City Hall did not envisage the rehabilitation works in the Isani Street # 2.
In accordance to the survey carried out by the Tbilisi Development Fund, the cultural heritage monument in Isani Street # 2 has received 70 points in the rating of the cultural heritage monuments. It means the building must be immediately dismantled and restored to its original design.
Human Rights Center believes it is important to defend the right to life of the inhabitants of the Isani Street # 2. At the same time, the organization believes that the monument of cultural heritage must not be destroyed and its dismantling and further rehabilitation shall be conducted in accordance to the law, based on the project approved by the National Agency for Cultural Heritage Reservation of Georgia.