გორის მუნიციპალიტეტის მერს პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაციაში ედავებიან
გორის მუნიციპალიტეტის მერმა, კონსტანტინე თავზარაშვილმა, უფლებამოსილების მინიჭებიდან რამდენიმე დღეში განაცხადა, რომ მის დაქვემდებარებულ თვითმმართველობის აღმასრულებელ ორგანოში თანამშრომლები არც პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლდებოდნენ​  და არც დაინიშნებოდნენ:„თანამშრომლებს პოლიტიკური ნიშნით არ დავნიშნავთ და ამას ყველა დაინახავს“. ამ განცხადებამ აქტუალობა ორი თვის შემდეგ შეიძინა, როდესაც რამდენიმე საჯარო მოხელემ მერის წინააღმდეგ გორის რაიონულ სასამართლოს მიმართა და თავზარაშვილის მხრიდან პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენა მოითხოვა.
საჯარო მოხელეთაგან, რომელთაც სასამართლოს მიმართეს, ერთ-ერთია ირმა პაპიძე, რომელიც ორი თვითმმართველი ერთეულის გაერთიანებამდე, გორის  მუნიციპალიტეტის გამგეობის ადამიანური რესურსების მართვის განყოფილებას ხელმძღვანელობდა. ის წინასაარჩევნო კამპანიის დროს გააქტიურდა და მმართველი პარტიის ადგილობრივი ორგანიზაცია დატოვა. პაპიძემ ონიაშვილს ღიად გამოუცხადა მხარდაჭერა  და ,,შენების მოძრაობის" მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი გახდა. არჩევნები ონიაშვილისა და პაპიძის დამრაცხებით დასრულდა.
არჩევნებამდე გორის მუნიციპალიტეტის მერიასა და გამგეობაში საჯარო მოხელეების გასაუბრება გაიმართა, რომლის მიზანი საჯარო მოხელეების შეფასებას წარმოადგენდა. შეფასების შედეგებს უნდა განესაზღვრა, ვინ მოხვდებოდა გაერთიანებულ მუნიციპალიტეტში და ვინ ვერა.  გასუბრებაზე ირმა პაპიძემ საუკეთესო შეფასება მიიღო.
პაპიძე სწორედ მის პოლიტიკურ შეხედულებებს უკავშირებს იმ გარემოებას, რომ მასზე მობილობის წესი არ გავრცელდა და ახალ მუნიციპალიტეტში სამუშაოდ არ აიყვანეს. აღნიშნულ ეჭვს ამაყარებს ის გარემოება, რომ განყოფილების ხელმძღვანელად პაპიძის ნაცვლად მასზე დაბალი შეფასების მქონე პირი დანიშნეს.
„პოლიტიკური ნიშნით მითხრეს უარი დასაქმებაზე. 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე მე გვერდზე დავუდექი გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელ დავით ონიაშვილს. ​ თავზარაშვილმა პირდაპირ მითხრა ვის გვერდზეც იდექი, იმან დაგასაქმოსო და განმიცხადა, რომ ჩემი არდასაქმების ერთ-ერთი მიზეზი სწორედ დავით ონიაშვილის მხარდაჭერა იყო", -აცხადებს პაპიძე.
გორის მუნიციპალიტეტის მერი კონსტანტინე თავზარაშვილი მის მიმართ გამოთქმულ ბრალდებებს არ პასუხობს. გორის მერის მოადგილე ალექსი მარიამიძე კი პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაციას გამორიცხავს და ამბობს, რომ გორის მერს ახალ მუნიციპალიტეტში არჩევანი უნდა გაეკეთებინა მანამდე არსებული ორი მუნიციპალიტეტიდან, გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობისა და გორის მუნიციპალიტეტის მერიის ერთი და იმავე განყოფილების ხელმძღვანელებიდან ერთ-ერთზე.
,,არჩევანი გაკეთდა თითოეული მათგანის საქმიანი რეპუტაციის, თეორიული და პრაქტიკული უნარჩვევების გათვალისწინებით. ორივე შესანიშნავი კადრია, მაგრამ შესანიშნავთა შორის არჩევანი გაკეთდა საუკეთესოზე.კერძოდ კი, თანამდებობაზე ციცინო ორჯონიკიძე დაინიშნა. ის, რომ, თითქოს, ,,შენების მოძრაობის" მხარდაჭერის გამო არ დაინიშნა ქალბატონი ირმა, საფუძველს მოკლებულია", -აცხადებს გორის მერის მოადგილე ალექსი მარიამიძე.
საკითხის გასარკვევად პაპიძემ  გორის მუნიციპალიტეტის მერისგან წერილობითი განმარტება მოითხოვა. საპასუხო წერილში ვკითხულობთ:,,მობილობის წესით თქვენი გადაყვანა გორის მუნიციპალიტეტში არ მოხდა, თუმცა მობილობის პროცესი მიმდინარეობს და არ დასრულებულა".
პაპიძის ინტერესებს სასამართლოში საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია დაიცავს. ორგანიზაციის გორის ოფისში პაპიძის საქმეში პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაციაზე საუბრობენ.
ქეთი ბებიაშვილი საია-ის გორის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი: ,,ირმა პაპიძის საქმესთან დაკავშირებით ჩვენ მიერ ჩატარდა გარკვეული მოკვლევა. ვინაიდან იგი იყო მაჟორიტარი კანდიდატი ,,შენების მოძრაობიდან" და ასევე, გარკვეულ პრობლემებთან დაკავშირებით ამხილა ,,ქართული ოცნების" ადგილობრივი ორგანიზაცია,  ვხედავთ პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაციის ნიშნებს".
ბებიაშვილის თქმით, მობილობის პროცესი პაპიძის  მიმართ, ფიზიკურად, არ განხორციელებულა. არ მომხდარა მისთვის იმ თანამდებობის შეთავაზება, რომელზედაც იყო დასაქმებული და არც სხვა ტოლფასი თანამდებობა იქნა შეთავაზებული, რომელიც მისი რანგისა და კვალიფიკაციისთვის იქნებოდა შესაბამისი.
გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის კულტურის განყოფილების ყოფილი ხელმძღვანელი ნათია ჭამპურიძე  და იურიდიული სამსახურის ყოფილი ხელმძღვანელი რევაზ გოგიაშვილი სახელისუფლებო გუნდში დავით ონიაშვილის მხარდამჭერებად მოიაზრებოდნენ.  პაპიძის  მსგავსად ახალ მუნიციპალიტეტში არც მათი დანიშვნა არ მოხდა, რის გამოც სასამართლოს მიმართეს.
ნათია ჭამპურიძე: ,,ვიყავი გამგეობის კულტურის განყოფილების ხელმძღვანელი, გორის მერიაში ამავე განყოფილების ხელმძღვანელი ერთი საფეხურით დააწინაურეს ახალ მუნიციპალიტეტში, ამის გათვალისწინებით, კონკურენცია არ არსებობდა, თუმცა, ამის მიუხედავად, მაინც არ დამნიშნეს თანამდებობაზე. ეს შემთხვევა არ მინდა, დავუკავშირო პოლიტიკას, რადგან პოლიტიკურად აქტიური მე არასდროს ვყოფილვარ, თუმცა პასუხი მე თვითონაც მხოლოდ ეს ერთი მაქვს".
,,ამ ეტაპზე, მობილობის წესით, ვერცერთ მოხელეს ვეღარ დანიშნავენ. ყველა სამართლებრივი დრო გასულია, კანონქვემდებარე პროცესი აღარ არის და ამას მართლმსაჯულების წინაშე დავუმტკიცებ", -აცხდებს რევაზ გოგიაშვილი.
გორის მუნიციპალიტეტის მერიაში განმარტავენ, რომ თანამშრომლების შერჩევა კანონის მიხედვით მიმდინარეობს და სადავო საკითხებთან მიმართებაში სასამართლოს გადაწყვეტილების მიხედვით იმოქმედებენ.

Gori municipality mayor is blamed in politically motivated discrimination
Several days after taking up the office, the Gori municipal mayor Konstantine Tavzarashvili announced that employees of the local self-government body will not be fired or recruited based on political views. “We will not hire people according to their political views and everybody will see that.” His statement became urgent two months later, after several public servants appealed the Gori district court against the mayor; they requested determination of the politically motivated discrimination from the side of Tavzarashvili.
Irma Papidze is one of those public servants, who appealed the court and she was head of the human resources department in the Gori municipality administration before the two municipal bodies unified. During the pre-election campaign she left the local organization of the ruling party and supported Oniashvili, mayor candidate of the Movement for the Construction. Papidze herself was single mandate candidate of the opposition party. Oniashvili and Papidze lost the elections.
Before elections, public servants in the Gori municipality city hall and municipal administration were interviewed, which aimed to evaluate their competence. Employees of the new municipality administrations were to be selected in accordance to the interview results. Irma Papidze received the best evaluation during the interview.
Papidze believes it is connected with her political views that the mobility rule did not refer to her and she was not hired in the new municipal city hall. Her doubt is reinforced by the fact that the person, who received worse evaluation in the interview, replaced her on the position of the head of HR department.
“They refused me to hire because of my political views. During the 2017 municipal elections I supported the former governor of the Gori municipality. Tavzarashvili directly told me let him give you a job and said that my support to Davit Oniashvili was one of the reasons of rejecting my candidature,” Papidze said.
Gori municipality mayor Konstantine Tavzarashvili did not respond accusations against him. Deputy Mayor Aleksi Mariamidze excludes politically motivated discrimination and said the Gori municipal mayor had to select employees of the new administration from the former employees of two administrative units – Gori municipality administration and Gori City Hall.
“The decision was made based on the working reputation, theoretical and practical skills of each candidate. Both of them are perfect professionals but the best was selected. Tsitsino Orjonikidze was appointed to the position. Allegation that Irma Papidze was not selected because she supported the opposition Movement for Construction, is groundless,” Aleksi Mariamidze said.
Papidze requested written clarification from the municipality mayor. The response letter reads: “In accordance to the mobility rule, you were not hired in the Gori municipality city hall but the process is ongoing and has not finished.”
Georgian Young Lawyers’ Association defends Papidze’s interests in the court. Gori office of the GYLA spoke about politically motivated discrimination in Papidze’s case.
Keti Bebiashvili, head of the GYLA’s Gori office: “We studied the case of Irma Papidze. As she was single mandate candidate of the Movement for Construction during the last municipal elections and also exposed the Georgian Dream’s local organization in some violations, we see political discrimination in her case.”
Bebiashvili said the mobility process did not refer to Papidze at all. Nobody offered her a position, neither her previous position nor a new one, which could be equal to her qualification and previous position.
Former head of the culture unit in the Gori municipality administration Natia Tchampuridze and former head of the legal service Revaz Gogiashvili were supporters of Davit Oniashvili. Like Papidze, they were not employed in the new municipality administrations either and they also appealed the court.
Natia Tchampuridze: “I was head of the culture unit of the district administration. Head of the same unit in the City Hall was promoted in the new municipal city hall and there was no competition between us. However, I was not appointed to the same position in the new administration. I do not want to connect this fact with the political motives because I have never been politically active person. But I have only one explanation to this situation.”
“Nowadays, they cannot hire any public servant in accordance to the mobility rule. All terms have expired. It is not lawful process and I will prove it in the court,” Revaz Gogiashvili said.
Representative of the Gori municipal city hall clarified that the employees were selected in accordance to the law and they will follow court decision with regard to disputed cases.