არასამთავრობო ორგანიზაციები აფგან მუხთარლის საქმესთან დაკავშირებით მთავარ პროკურორთან შეხვედრას ითხოვენ
29 იანვარი, 2018
29 იანვარი, 2018 წელი
2018 წლის 12 იანვარს  ბელაქნის (აზერბაიჯანი) რაიონულმა სასამართლომ აფგან მუხთარლი დამნაშავედ ცნო წაყენებულ ბრალდებებში და მას  სასჯელის სახით 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა დაცვის მხარის არც ერთი შუამდგომლობა, რომლითაც შესაძლებელი იქნებოდა აფგან მუხთარლის უდანაშაულობის დადასტურება. ხელმომწერი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ ბელაქნის რაიონულმა სასამართლომ აფგან მუხთარლის მიმართ დაარღვია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით დაცული სამართლიანი სასამართლოს უფლება.
ამასთან, მიუხედავად იმისა, რომ შემთხვევიდან უკვე რვა თვეა გასული საზოგადოებისთვის კვლავ უცნობია აფგან მუხთარლის საქმესთან დაკავშირებით საქართველოში მიმდინარე გამოძიების დეტალები და შედეგი. სერიოზული კითხვები ჩნდება გამოძიების ეფექტურობასთან დაკავშირებით.  ამ დრომდე საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა მხოლოდ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზღვრის დაცვის პოლიციის ხელმძღვანელების თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ. ის რომ არ მომხდარა დეტალური განმარტება მომხდართან დაკავშირებით, არ გასაჯაროვებულა ამოღებული ვიდეო-მასალა, კიდევ უფრო ამყარებს ეჭვს გამოძიებაზე პოლიტიკური ზეგავლენის არსებობის შესახებ. დღემდე არ არის სათანადოდ შესწავლილი საქმეში სახელმწიფოს წარმომადგენლების შესაძლო მონაწილეობის საკითხი.
მომხდარის არაეფექტური გამოძიება საფრთხეს უქმნის საქართველოს დემოკრატიის იმიჯს, რაც არაერთხელ აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორების მიერ. მეტიც, როგორც ეს ევროპარლამენტის მიერ მიღებულ რეზოლუციაშია აღნიშნული, „ევროპარლამენტი გმობს აფგან მუხთარლის თბილისიდან გატაცებას და მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, სწრაფად, გამჭვირვალედ და ეფექტურად გამოიძიოს მუხთარლის ძალადობრივი გაუჩინარება“.
ავტორიტეტული უფლებადამცველი ორგანიზაციის, „ფრიდომ ჰაუსის“ მიერ დემოკრატიის შესახებ გავრცელებულ 2018 წლის ანგარიშში საქართველო კვლავ ნაწილობრივ თავისუფალი ქვეყნების სიაში რჩება. დასკვნის ძირითად მიგნებებში ერთ-ერთი პირველი მოხვდა აფგან მუხთარლის თბილისიდან გაუჩინარების ფაქტი, ავტორიტარული რეჟიმის საზღვრებს მიღმა წვდომა "დემოკრატიისთვის ყველაზე საგანგაშო საფრთხედ" არის მოხსენიებული: „დევნილი ჟურნალისტი აფგან მუხთარლი გაიტაცეს თბილისიდან ადამიანებმა, რომლებიც, სავარაუდოდ, ქართულად ლაპარაკობდნენ, შემდეგ ის გადაიყვანეს აზერბაიჯანში. ეს აჩენს შეშფოთების საფუძველს, რომ გატაცებაში საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ“ - ნათქვამია ანგარიშში
აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი, აფგან მუხთარლი, თბილისში 2017 წლის 29 მაისს გაუჩინარდა, მოგვიანებით კი ის აზერბაიჯანში, ბაქოში აღმოჩნდა დაკავებული. მუხთარლის ჩვენების მიხედვით, ის ქართული პოლიციის ფორმაში ჩაცმულმა და ქართულად მოსაუბრე პირებმა გაიტაცეს, რაც  საქართველოში ამ საქმის ეფექტურ გამოძიებას საერთაშორისო დატვირთვას ანიჭებს. აზერბაიჯანში აფგან მუხთარლის ბრალი წაეყენა საზღვრის უკანონო გადაკვეთის, კონტრაბანდის და მესაზღვრეებისათვის წინააღმდეგობის გაწევის მუხლებით.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, დღემდე არ დაკმაყოფილებულა „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ და მისი წევრი ორგანიზაციის, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ მოთხოვნა აფგან მუხთარლისათვის და მისი მეუღლისთვის, ლეილა მუსტაფაევასათვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების თაობაზე. ასევე არ მომხდარა ეფექტური გამოძიება ლეილა მუსტაფაევასა და აფგან მუხთარლის მეგობრის, დაშგინ აღალარლის სავარაუდო თვალთვალის ფაქტებზე. აღსანიშნავია, რომ ლეილა მუსტაფაევამ გამოძიებას სავარაუდო მოთვალთვალეთა ფოტოებიც წარუდგინა, თუმცა აღნიშნულთან დაკავშირებით რეაგირება არ მომხდარა.
აფგან მუხთარლის სავარაუდო გატაცება და მისი წარმოშობის ქვეყანაში გადაყვანა არღვევს საერთაშორისო სამართლის ნორმებს. საქართველო, რომელიც ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის ხელმომწერია, ვალდებულია უზრუნველყოს უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა ან მოქალაქეობის არმქონე პირთა, მათ შორის, აზერბაიჯანის მოქალაქეთა, უსაფრთხოება საქართველოში და არ დაუშვას მათი იძულებითი გადაცემა წარმოშობის ქვეყანაში, სადაც ისინი შესაძლოა პოლიტიკურად მოტივირებულ დაკავებას, წამებას ან არაადამიანურ მოპყრობას დაექვემდებარონ.
ხელმომწერი ორგანიზაციები ზემოთაღნიშნულის გათვალისწინებით, მივმართავთ:
საქართველოს მთავრობას:
გაასაჯაროვოს საქართველოში 2017 წლის 29 მაისს აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის, აფგან მუხთარლის, სავარაუდო გატაცებასთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიების დეტალები: მათ შორის, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გავრცელდეს საქმეში მითითებული სავარაუდო გატაცების ადგილიდან, ასევე სასაზღვრო-გამშვები პუნქტიდან ამოღებული ვიდეო-მასალა. დღემდე საზოგადოებისთვის მხოლოდ ის არის ცნობილი, რომ გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლის მიხედვით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთას გულისხმობს;
საქართველოს პროკურატურას:
უზრუნველყოს აფგან მუხთარლის საქმეზე დამოუკიდებელი და ეფექტური გამოძიება.
უზრუნველყოს გამოძიების შედეგებისა და მიმდინარეობის თაობაზე  არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების მთავარ პროკურორთან შეხვედრა.

Nongovernmental organizations request meeting with the chief prosecutor of Georgia with regard to Afgan Mukhtarli’s case
January 29, 2018
On January 12, 2018, the Belkan (Azerbaijan) district court found Afgan Mukhtarli guilty in the imposed charges and sentenced him to 6-year-imprisonment. The court did not satisfy any solicitations of the defense side, which aimed to confirm innocence of Mukhtarli. The under-signatory organizations believe that the Belkan District Court, with regard to Afgan Mukhtarli, violated the right to fair trial guaranteed under the European Convention of Human Rights.
At the same time, although eight months have passed since the incident, the Georgian society is not informed about the investigation details into Afgan Mukhtarli’s case. There are serious questions about the effectiveness of the Georgian investigation. The society received information only about the dismissal of the head of the Counter-Intelligence Department of the State Security Service and the head of the Border Police Unit of the Ministry of Internal Affairs. Lack of detailed clarifications about the fact, non-disclosure of relevant video-recordings from street cameras reinforces our doubt about political influence over the investigation. Possible participation of state representatives in this incident is not adequately studied so far.
Ineffective investigation of the fact undermines the Georgian democracy, which was several times underlined by the international partners. Even more, as the resolution of the European Parliament states “the European Parliament condemned the abduction of Afgan Mukhtarli in Tbilisi and urged the Georgian authorities to ensure a prompt, thorough, transparent and effective investigation into Afgan Mukhtarli’s forced disappearance.”
Authoritative human rights organization Freedom House inserted Georgia among partly-free states in its report Freedom in the World 2018. In its key findings, the Freedom House mentions the disappearance of Afgan Mukhtarli from Tbilisi and evaluates the authoritarian regime reaching across the borders as “most alarming threat to democracy.” Exiled Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli was kidnapped in Tbilisi by men who allegedly spoke Georgian, then transported across the border to Azerbaijan, raising concerns that Georgian authorities were complicit in the abduction,” the report reads.
Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarl disappeared in the Tbilisi on May 29. Later on he turned up detained in Baku. According to Mukhtarli’s statement, he was kidnapped by Georgian-speaking people, who were dressed in Georgian police uniforms. This fact makes effective investigation of the case internationally resonant. In Azerbaijan, Afgan Mukhtarli was charged for the illegal crossing of the border, for transporting large amount of undeclared money across the border and for the disobedience to custom officers.
It is noteworthy that the Georgian investigation did not satisfy the solicitation of Human Rights House Tbilisi and its member organization Article 42 of the Constitution on granting victim status to Afgan Mukhtarli and his wife, Leyla Mustafaeva. Also, no effective investigation was conducted into alleged illegal surveillance facts against Leyla Mustafaeva and Afgan Mukhtarli’s friend Dashgin Agalarl in Tbilisi. It is important to note that Leyla Mustafaeva handed the photos of the persons to the investigation, who allegedly watched her, but there was no reaction to this fact.
Alleged abduction of Afgan Mukhtarli and transporting him to his native country come in conflict with the international law. Georgia, which is part to the European Convention on Human Rights, is responsible to ensure safety of foreign citizens or stateless persons, including Azerbaijani citizens, in its territory and combat their forced delivery to the native country, where they might be subjected to politically motivated detention, torture or inhuman treatment.
Having that, the under-signatory organizations address:
Make the investigation details into alleged abduction of the Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli on May 29, 2017 public: among them, due to high public interest towards the case, disclose the video-recordings from the cameras from the site of alleged kidnapping to the customs office on the border. Until now, the society was only informed that the investigation is ongoing under the Article 143 of the Criminal Code of Georgia that refers to the illegal restriction of freedom;
The Chief Prosecutor’s Office of Georgia
To ensure independent and effective investigation into Afgan Mukhtarli’s case
To ensure meeting of the CSOs representatives with the Chief Prosecutor of Georgia with regard to investigation results and ongoing process into Afgan Mukhtarli’s case.