ცხოვრება ავარიულ კორპუსში - რას ითხოვენ სპეცოპერაციის შედეგად დაზარალებულები
„ყოველდღიურად კორპუსის ჩამონგრევის შიში გვაქვს. არავინ ყურადღებას აღარ გვაქცევს. რა ვქნათ?!“, - ამბობენ ბერი გაბრიელ სალოსის ქუჩაზე ანტიტერორისტული სპეცოპერაციის დროს დაზიანებული კორპუსის მცხოვრებნი. ისინი დღემდე, შენობის მდგრადობის შესახებ, ექსპერტიზის დასკვნას ელოდებიან.
ბერი გაბრიელ სალოსის ქუჩის მცხოვრებნი, ჩვენთაბ საუბრისაას, აცხადებენ, რომ კორპუსში 2017 წლის 17 დეკემბერს შეასახლეს. მათი თქმით, სპეცოპერაციის შემდეგ კორპუსში მომატებულია ბზარები და შენობაში ცხოვრება უსაფრთხო არ არის.
„შემოსახლებამდე გვითხრეს, რომ ჩვენს კორპუსს არაფერი სჭირდა. მას შემდეგ ახალი ბზარები გაჩნდა, სადაც იყო ბზარები, იქ მოიმატა. გამგებელმა თქვა, რომ კარგია საცხოვრებლად და არ არის საჭირო საძირკველი გამოვიძიოთო.  აფეთქებების შემდეგ ბზარები მომატებულია. მთელ კორპუსს ეს პრობლემა აქვს. სამხარაულის დასკვნას ვითხოვდით. როგორც იქნა მოვიდნენ სამხარაულის ექსპერტიზის წარმომადგენლები. თუმცა, მათ მხოლოდ დაათვალიერეს და ფოტოები გადაიღეს. დასკვნა ჯერ არ მოუციათ“, - გვითხრა თამუნა მუკათარიძემ.
გაბრიელ სალოსის ქუჩაზე მცხოვრები, მარიამ ბერიძე ამბობს, რომ შენობა მიწისძვრის ბიძგებს ვერ გაუძლებს, რადგან სპეცოპერაციის შემდეგ კორპუსი საგრძნობლად დაზარალდა.
„ყოველთვის ვითხოვდით დასკვნას, რომ კორპუსში შესახლებით ჩვენს სიცოცხლეს საფრთხე არ დაემუქრებოდა. დღემდე გაოცებულები ვართ, რატომ ვენდეთ სიტყვაზე, რადგან ამ დრომდე ველოდებით ექსპერტიზის პასუხს. რომ შემოვედით, დიდი ბზარები აღმოვაჩინეთ. პირველი სართულიდან მეცხრე სართულამდე არის მთელ კორპუსზე ბზარები. ვიზუალურად დაათვალიერეს და ფოტოები გადაიღეს. ვცხოვრობ მერვე სართულზე, ჩემ გვერდით მეზობლებს შორის არის გარეთა ფასადის ბეტონის კონსტრუქცია, რომელზეც არის გამჭოლი ბზარი. ახლა ეს ბზარი კიდევ უფრო გაღრმავდა. მეშინია, ეს კედელი არ გადაწვეს. ასეთივე ბზარი არის მერვე სართულზე წინა მხარესაც. განსაკუთრებით საშიში რაც იყო ვიზუალურად შეაკეთეს, წებო წაუსვეს და მხოლოდ ერთი მხარე ამოლესეს. მიწისძვრის ძალიან გვეშინია, კორპუსმა შეიძლება, მიწისძვრის ბიძგებს ვერ გაუძლოს. ღამე არ გვძინავს, ბავშვების გამოც გვეშინია. სპეცოპერაციის შემდეგ ბზარები საგრძნობლად არის მომატებული. დარტყმები განსაკუთრებით ერთ და ოროთახიანებზე აისახა. პირადად ჩემი ფანჯარა დეფორმირებულია“, - აცხადებს მარიამ ბერაძე.
ბერი გაბრიელ სალოსის ქუჩაზე მცხოვრები დაზარალებულების უფლებებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, თამარ ავალიანი, იცავს. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია ჩატარდეს საძირკვლის კვლევა და დადგინდეს, თუ რამდენად უსაფრთხოა აქ ცხოვრება.
„კორპუსში რამდნიმე სართული საცხოვრებლად სრულიად უვარგისია. ექსპერტიზის დასკვნა დღემდე არ არსებობს. შენობას მინიჭებული აქვს მესამე ხარისხის დაზიანება, რაც ნიშნავს იმას, რომ არის მცირედი ნგრევა და ბზარები. ექსპერტიზით საძირკვლის კვლევა უნდა ჩატარებულიყო და დადგენილიყო, რამდენად უსაფრთხო იყო კორპუსში ცხოვრება. დღეს ისინი ავარიულ შენობაში ცხოვრობენ. იყო შემთხვევები, რომ ქვები ცვიოდა კორპუსიდან. ბავშვებს ვერ უშვებენ გარეთ“, - აცხადებს თამარ ავალიანი.
მოსახლეობა დაზარალებულის სტატუსს ითხოვს: „ვითხოვთ, შემოწმდეს კორპუსი, ბზარებმა მოიმატა თუ არა და რამდენად საშიშია საცხოვრებლად. კარგად შეისწავლონ, დასკვნა მოგვიტანონ, ვინ იღებს პასუხისმგებლობას ჩვენს უსაფრთხოებაზე. კორპუსის გამაგრებას ვითხოვთ. ასევე სეისმოლოგების კვლევას, რამდენ ბალიან მიწისძვრას გაუძლებს“, - ამბობენ მაცხოვრებლები.
ბერი გაბრიელ სალოსის ქუჩაზე ანტიტერორისტული სპეცოპერაცია 2017 წლის 22 ნოემბერს, გვიან ღამით დაიწყო. სპეცოპერაცია, დაახლოებით, 20 საათის განმავლობაში მიმდინარეობდა. აფეთქებების შედეგად, დაზიანდა საცხოვრებელი კორპუსები. მერიაში აცხადებდნენ, რომ დაზიანებული კორპუსის მდგრადობას თბილისის მერიის მუნიციპალური ლაბორატორიის თანამშრომლები სწავლობდნენ, თუმცა ამ დრომდე მოსახლეობას, კორპუსის მდგრადობასთან დაკავშირებით, წერილობითი დასკვნა არ ჩაბარებია.

Life in wrecked building – what the people suffered from the special operation request
“Every day we are expecting that the building will collapse. Nobody pays us attention. What shall we do?!” complain the inhabitants of the residential building at Monk Gabriel Salosi Street, where anti-terrorist special operation was carried out late in November last year. They are still waiting for the expertise conclusion on the steadiness of the building.
Inhabitants of the residential building at the Monk Gabriel Salosi street told humanrights.ge that they were sent back to their homes on December 17, 2017. As they say, after the special operation, the building has more cracks and it is not safe to live there.
“Before moving back, they told us that the building was not damaged. But now we see new cracks in the building; the old ones became bigger. The municipality governor said the building was good to live in and it was not necessary to examine the basement. After the explosions more cracks appeared. The entire building has problem. We asked for the expertise conclusion from the Samkharauli National Bureau of Expertise. Finally the experts came but they just looked around and took photos; there is no conclusion yet,” Tamuna Mukataridze said.
Another inhabitant of the Monk Gabriel Salosi street Mariam Beridze said the building is not strong enough to survive the earthquake because the special operation significantly damaged it.
“We were asking for the expertise conclusion, which could prove that our lives in this building were safe. We are surprised how we trusted them because the conclusion has not been provided yet. When we entered the houses, there were big cracks in the walls. They looked around the building and took photos. I live on the eighth floor; my neighbor has a concrete construction on the façade and it has huge crack. I am afraid the wall will fall down. The crack is in the front wall too. They superficially covered and repaired the parts, which were particularly dangerous. We are very afraid of the earthquake. The building may not survive it. We are afraid for our children. After the special operation the cracks have increased. The explosions particularly damaged one and two-room flats. The window in my flat was deformed,” Mariam Beradze said.
Lawyer of Human Rights Center Tamar Avaliani defends rights of the victim families living in the Monk Gabriel Salosi street. She said it is important to carry out substantial examination of the basement and to estimate how safe it is to live in the building.
“It is impossible to live in the flats located on some floors of the building. There is no expertise conclusion. The building received status of the third-grade damage that means it has minor cracks. According to the expertise conclusion it was necessary to conduct the basement examination and to estimate how safe it is to live in the building. Today people live in the wrecked building. There were cases that stones fell from the walls; the inhabitants are afraid to send their children out in the yard,” Tamar Avaliani said.
The inhabitants are requesting victim status. “We request examination of the building. The number of cracks has increased and we need to know how safe it is to live in this building. They must examine it well and deliver conclusion; also somebody shall take responsibility for our safety. We request reinforcement of the building as well as the examination by seismologists,” the inhabitants said.
The anti-terrorist special operation in Monk Gabriel Salosi street started late at night to November 22, 2017 and lasted about 20 hours. The explosions damaged the residential buildings. Representatives of the City Hall state the municipal laboratory of the Tbilisi City Hall were studying the condition of the building. However, the residents of the build have not yet seen the expertise conclusion.