ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა კლინიკა „ლანცეტის“ ყოფილი დირექტორის, ფარმან ჯეირანლის საქმიანობასთან დაკავშირებით
16 მარტი, 2018
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეხმაურება ბოლო პერიოდში სხვადასხვა მედიასაშუალებებში კლინიკა „ლანცეტის“ ყოფილი დირექტორის, ფარმან ჯეირანლის საქმიანობასთან დაკავშირებით გავრცელებულ მოსაზრებებს. მათ შორის, რამდენიმე დღის წინ ვრცელი სიუჟეტი მოამზადა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემა „P.S.“-მა.
ფარმან ჯეირანლი, მისი ადვოკატი და მეგობრები აცხადებენ, რომ მსჯავრდებული აზერბაიჯანის ხელისუფლების მიერ იდევნებოდა და მისი დაპატიმრება გადაწყდა აზერბაიჯანისა და საქართველოს ხელისუფლებებს შორის ფარული ურთიერთთანამშრომლობის ფორმატში. საილუსტრაციოდ ჟურნალისტები  ხშირად პარალელს ავლებენ აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის,  აფგან მუხთარლის თბილისიდან გატაცებისა და დაპატიმრების საქმესთან.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი არ იზიარებს მოსაზრებას, რომ კლინიკა „ლანცეტის“ საქმიანობასთან დაკავშირებით აღძრულ კონკრეტულ სისხლის სამართლის საქმეში ფარმან ჯეირანლი უდანაშაულოა და მისი პატიმრობა მხოლოდ პოლიტიკური მოტივით არის განპირობებული.
შპს „ლანცეტის“ დირექტორი ფარმან ჯეირანლი, თბილისის საქალაქო სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, საქართველოს პროკურატურამ დააკავა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის III ნაწილითა და 247-ე მუხლის I ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულებისათვის - პაციენტებისგან დიდი ოდენობით ფულადი თანხის მოტყუებით დაუფლებისა და სიცოცხლისთვის ან ჯანმრთელობისთვის საფრთხის შემქმნელი გარემოების შესახებ ინფორმაციის დამალვის ფაქტზე. ამას წინ უსწრებდა სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოს გადაწყვეტილება, რითაც კლინიკა „ლანცეტს“ აეკრძალა  ადამიანის ორგანოთა გადანერგვის ოპერაციების გაკეთება. კლინიკა „ლანცეტის“ დირექტორი, ფარმან ჯეირანლი თბილისის საქალაქო სასამართლომ დამნაშავედ ცნო და 6-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, აზერბაიჯანში არსებული სამართლებრივ-პოლიტიკური ვითარებიდან გამომდინარე, გამორიცხული არ არის, ფარმან ჯეირანლი იდევნებოდეს აზერბაიჯანის ავტორიტარული ხელისუფლების მხრიდან, მაგრამ ეს გარემოება მას არ ათავისუფლებს საქართველოში ჩადენილი დანაშაულებრივი ქმედებებისთვის პასუხისგებისგან.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სამართლებრივ დახმარებას უწევს კლინიკა „ლანცეტში“, ღვიძლის ტრანსპლანტაციის ოპერაციის  შედეგად გარდაცვლილთა - გიორგი ჩუბინიძისა და კარლო კეკელიძის ოჯახების წევრებს. კლინიკაში შეყვანიდან გარდაცვალებამდე პაციენტებისთვის ჩატარებული მკურნალობა და სამედიცინო მანიპულაციების მთელი ისტორია წარმოებულია კანონმდებლობის სრული უგულვებელყოფით, რასაც სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოც ადასტურებს;  ღვიძლის გადანერგვის ოპერაცია წარმოებულია ისე, რომ არ არის მიღებული „ადამიანის ორგანოთა გადანერგვის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-18 მუხლის „ზ“ პუნქტით გათვლისწინებული ტრანსპლანტაციის საბჭოს თანხმობა, რითაც დარღვეულია „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის 53-ე მუხლის  მე-3 პუნქტის მოთხოვნები. ოპერაცია განახორციელეს ექიმებმა, რომელთაც არ გააჩნდათ საქართველოს სახელმწიფო სერტიფიკატი არც ერთ საექიმო საქმიანობაში, რითაც დარღვეულია „საექიმო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე 11 მუხლის მე-5 პუნქტის მოთხოვნები.
ადამიანების გარდაცვალების მიზეზების კვლევისას, კლინიკა „ლანცეტში“ იმდენად ბევრი დარღვევა და დანაშაული ვლინდება, რომ შეუძლებელია, კლინიკის დირექტორი პასუხისმგებლობას გაექცეს. ამავე დროს, პასუხი უნდა აგონ იმ დროისათვის კლინიკის მართვაში მონაწილე სხვა პასუხისმგებელმა პირებმა და ექიმებმა (მთავარი ექიმის ჩათვლით), რომელთა ქმედებებსა თუ უმოქმედობას შედეგად მოჰყვა პაციენტების სიკვდილი.
მიუხედავად იმისა, რომ ფარმან ჯეირანლის პირადად არ მიუღია მონაწილეობა უკანონო ოპერაციაში, მას როგორც კლინიკის დირექტორს, სრული პასუხისმგებლობა ეკისრება გამოვლენილ დარღვევებსა თუ დანაშაულებზე. დირექტორი ვალდებული იყო, სრულად მიეღო და გაეანალიზებინა ინფორმაცია თუ რა კვალიფიკაციის მქონე ექიმები ატარებდნენ კლინიკაში ურთულეს ოპერაციებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი არის უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის შექმნის ინიციატორი ორგანიზაცია და სხვადასხვა პროექტების ფარგლებში, მრავალი წელია, იცავს აზერბაიჯანიდან დევნილ მოქალაქეთა ინტერესებს, როგორც საქართველოს ადმინისტრაციულ ორგანოებთან, ისე სასამართლოში წარმომადგენლობის გზით, ასევე - საერთაშორისო დონეზე.
შესაბამისად, ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის არანაირ სირთულეს არ წარმოადგენს მხარი დაუჭიროს და დაიცვას აზერბაიჯანიდან დევნილი ნებისმიერი მოქალაქე, თუკი იგი უდანაშაულოა და სახელმწიფო უსაფუძვლოდ არღვევს მის უფლებებს. ფარმან ჯეირანლის შემთხვევაში, ასე არ არის. მისი ბრალეულობა საქმეზე ცალსახად გამოკვეთილია და ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ მან პასუხი უნდა აგოს საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნათა სრული დაცვით, მიუხედავად იმისა, არის თუ არა იგი აზერბაიჯანის სახელმწიფოს მიერ პოლიტიკური მოტივებით დევნილი.

Address of Human Rights Center with regard to the activities of former director of medical clinic Lancet Farman Jeyranli
March 16, 2018
Human Rights Center echoes the recently disseminated evaluation statements about Farman Jeyranli’s activities as a former director of the medical clinic Lancet by different media sources. Several days ago, TV-Company Rustavi 2 dedicated a video-story to his case in its weekly program P.S.
Farman Jeyranli, his advocate and friends claim that he was persecuted by the Azerbaijani authority and his arrest was result of secret cooperation between Azerbaijani and Georgian authorities. Journalists often associate his arrest with the kidnapping and arrest of the Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli in Tbilisi.
Human Rights Center does not share allegation that Farman Jeiranli is innocent in the concrete criminal case, which was launched against him in connect with his activities in the medical clinic Lancet and does not agree that his imprisonment has political motives.
Georgian prosecutor’s office arrested Farman Jeyranli, director of the Ltd Lancet based on the judgment of the Tbilisi City Court for the crimes punishable under the Article 180 Part III and Article 247 Part I of the Criminal Code of Georgia - concealment or falsification of information concerning the circumstance, fact or event hazardous for human life, health or environment that has been committed by a person obliged to provide this information to the public. Before that, the State Regulation Agency for Medical Activities forbade the Lancet to carry out transplantation operations of organs. The Tbilisi City Court found the director of the medical clinic guilty and sentenced him to 6-year imprisonment.
Human Rights Center thinks that considering the current political situation in Azerbaijan, it is not excluded that the Azerbaijani authoritarian government really persecutes Farman Jeyranli but it does not free him from the responsibility for the crimes he committed in Georgia.
Human Rights Center Nestan defends interests of the families of the deceased patients of the medical clinic Lancet – Giorgi Chubinidze and Karlo Kekelidze. The medical treatment of the patients from the moment they arrived at the clinic till their death and the entire history of medical manipulations were conducted through total negligence of the legislation; it is proved by the State Regulation Agency of Medical Activities. The liver transplantation operation was conducted in the clinic without respective license, which was to be issued by the Transplantation Council in accordance to the Article 18 “g” of the Law of Georgia on Transplantation of Organs that is violation of the Law of Georgia about Healthcare, Article 53 Part 3. The operation was conducted by the doctors, who did not hold certificate issued by the Georgian state authorities that contradicts the requirements of the Article 11, Part 5 of the Law of Georgia about Medical Activities.
When investigating the causes of the patients’ death, many violations and miscarriages were observed in the activities of the medical clinic. On that ground, it is impossible to discharge the director of the clinic from responsibility. At the same time, other decision-maker persons and doctors (including the chief doctor), who participated in the management of the clinic, shall also be held responsible for the activities or inactivity, which resulted into the death of patients.
Although Farman Jeyranli did not personally participate in the illegal operation, he as a director of the medical clinic is fully responsible for the violations or crimes committed in his clinic. The director was responsible to receive and analyze the full information about the qualifications of the doctors, who carried out surgical operations in his clinic.
Human Rights Center was initiator to establish the South Caucasus Network of Human Rights Defenders and in the frame of different projects HRC defended rights of Azerbaijani citizens who were persecuted in their country; HRC represented them in front of administrative bodies of Georgia, in the courts and international institutions.
Consequently,  it is not difficult for Human Rights Center to support and defend any citizen persecuted in Azerbaijan if he/she is innocent and the state violates his/her rights without any grounds. In case of Farman Jeyranli, it is not the case. His guiltiness is evident and HRC believes he shall be punished in accordance to the Georgian legislation regardless the fact he is persecuted by Azerbiajani authority or not.