აფგან მუხთარლის ადვოკატს აზერბაიჯანის ადვოკატთა ასოციაციამ საადვოკატო საქმიანობის უფლება ერთი წლით შეუჩერა
7 მაისი, 2018
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები ეხმაურებიან აფგან მუხთარლის ადვოკატის, ნემატ ქერიმლისათვის აზერბაიჯანის ადვოკატთა ასოციაციის მიერ საადვოკატო უფლებამოსილების შეჩერების ფაქტს და აღნიშნავენ, რომ ადვოკატის უფლებების შეზღუდვასთან ერთად, ეს აფგან მუხთარლის უფლებების კიდევ ერთი თვალსაჩინო დარღვევაა.
საქართველოდან აზერბაიჯანში გატაცებული და დაპატიმრებული ჟურნალისტის, აფგან მუხთარლის ადვოკატ ნემატ ქერიმლის აზერბაიჯანის მთავარი პროკურატურის პირველი მოადგილის საჩივრის საფუძველზე, 2018 წლის 23 აპრილს, აფგან მუხთარლის სასამართლო პროცესამდე ერთი დღით ადრე, აზერბაიჯანის ადვოკატთა ასოციაციამ ერთი წლით საადვოკატო ლიცენზია შეუჩერა.
საადვოკატო საქმიანობის შეჩერების მოთხოვნა, მთავარი პროკურორის მოადგილის განმარტებით ეფუძნებოდა იმ ფაქტს, რომ „აფგან მუხთარლის ადვოკატი მედიისთვის მიცემულ ინტერვიუებში ცდილობდა სისხლის სამართლის საქმის პოლიტიზირებას და შეცდომაში შეყავდა საზოგადოება, ასევე ცდილობდა ზეგავლენა მოეხდინა შესაძლო მოწმეებზე, რითაც დაარღვია კანონმდებლობა.“
აზერბაიჯანის ადვოკატთა ასოციაციამ ნემატ ქერიმლის წინააღმდეგ განიხილა მედიისთვის მიცემული ორი ინტერვიუ.
პირველ ინტერვიუში ადვოკატი საუბრობს 2017 წლის 30 მაისს ჟურნალისტ აფგან მუხთარლის გატაცების შესახებ. ის განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებდა იმ ფაქტზე, რომ აზერბაიჯანში აფგანის სიცოცხლეს შეიძლება საფრთხე შექმნოდა და შესაბამისად, საქართველოს მთავრობას არ უნდა გადაეცა იგი აზერბაიჯანისთვის.
მეორე ინტერვიუში ადვოკატი საუბრობდა საპატიმროში აფგანთან შეხვედრის დროს განხორციელებულ თვალთვალსა და მიყურადებაზე, რაც მან გააპროტესტა შემდეგი ფრაზით ,,ყველაზე ავტორიტარულ რეჟიმშიც კი არ ხდებოდა ასეთი აშკარა თვალთვალი და მიყურადება ადვოკატისა და მისი დაცვის ქვეშ მყოფის კომუნიკაციაზე“.
სწორედ ეს ინტერვიუები გახდა ნემატ ქერამლისთვის საადვოკატო უფლებამოსილების შეჩერების მიზეზი.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლისა და მისი წევრი ორგანიზაციების შეფასებით, აზერბაიჯანის ადვოკატთა ასოციაციის გადაწყვეტილება ერთის მხრივ არღვევს და ერევა ნემატ ქერიმლის საადვოკატო საქმიანობაში და უზღუდავს მისი პროფესიული მოვალეობის შესრულებას, ისევე როგორც გამოხატვის თავისუფლებას, ხოლო, მეორეს მხრივ არღვევს აფგან მუხთარლის დაცვის უფლებას, რადგან მას აღარ აქვს შესაძლებლობა ისარგებლოს მის მიერ შერჩეული ადვოკატის დაცვით. აღნიშნული წარმოადგენს სამართლიანი სასამართლოს ერთ-ერთ მნიშვნელოვანი - დაცვის უფლების პრინციპის დარღვევას.
აფგან მუხთარლის ადვოკატისათვის საადვოკატი საქმიანობის უფლების შეჩერება აზერბაიჯანში, ადგილობრივი პროკურატურის მოთხოვნის საფუძველზე და სწორედ აფგანის საქმესთან დაკავშირებით გამოთქმული მოსაზრებების გამო, კიდევ ერთხელ წარმოაჩენს იმ ფაქტს, რომ აფგან მუხთარლის წინააღმდეგ მიმდინარე სს საქმე არ არის თავისუფალი პოლიტიკური გავლენისგან და მისი უფლებების სავარაუდო დარღვევა საქართველოსა თუ აზერბაიჯანში სისტემურ ხასიათს ატარეს.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის წევრი ორგანიზაცია ,,კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ წარმოადგენს აფგან მუხთარლის ინტერესებს საქართველოში და ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი საქართველოში მოქმედ ხუთ არასამთავრობო ორგანიზაციას აერთიანებს. ესენი არიან:

Azerbaijani Bar Association Suspended Advocacy License of Afgan Mukhtarli’s Lawyer for One Year
Human Rights House Tbilisi and its member organizations echo the decision of the Azerbaijani Bar Association [ABA] to suspend advocacy license of Afgan Mukhtarli’s lawyer Nemat Kemirli for one year and state that it is another vivid violation of Afgan Mukhtarli’s rights alongside the restricted professional activities of the advocate.
On April 23, 2018, based on the complaint of the first deputy of the Chief Prosecutor of Azerbaijan, the ABA suspended the advocacy license of Nemat Kemirli, the advocate of Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli, for one year. It happened one day before the court hearing into Afgan Mukhtarli’s case, who was kidnapped in Georgia and then arrested in Azerbaijan.
The deputy chief prosecutor clarified that the suspension of the advocacy activities resulted from the fact that “in his interviews with media, Afgan Mukhtarli’s advocate tried to politicize the criminal case and to mislead the society in order to influence witnesses through violating the legislation.”
The Azerbaijani Bar Association studied the two interviews of Nemat Kerimrli with media.
In his first interview the advocate spoke about kidnapping Afgan Mukhtarli on May 30, 2017 and underlined that in Azerbaijan the journalist’s life was under risk and consequently, the Government of Georgia should not have assigned him to Azerbaijani side.
In his second interview the lawyer spoke about the surveillance during his meeting with Afgan in the detention setting, which he protested saying “even the most authoritarian regimes could not implement surveillance of the lawyer so obviously when he is communicating the client.”
These interviews became the ground for suspending advocacy license of Nemat Kerimli.
HRHT and its member organizations believe the decision of the ABA, on the one hand, violates the rights of the advocate and interferes in and restricts the professional activities, as well as freedom of speech of Nemat Kemirli, and on the other hand violates Afgan Mukhtarli’s right to defense, as he no longer has possibility to enjoy the service of his advocate. It is violation of one of the fundamental human rights – right to fair trial.
Suspending the advocacy activities of Afgan Mukhtarli’s lawyer based on the request of the local prosecutor’s office because of his opinions about Afgan’s case, once again demonstrates that the criminal case against Afgan Mukhtarli is not free from political influence and presumed violation of his rights in Georgia or in Azerbaijan has systemic character.
HRHT member organization Article 42 of the Constitution represents Afgan Mukhtarli’s interests in Georgia and in front of the European Court of Human Rights.