საქართველოში არსებული ნარკოპოლიტიკა უსამართლოდ მკაცრი და არაჰუმანურია
არასამთავრობო ორგანიზაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ქალ მსჯავრდებულთა მიერ ჩადენილი ნარკოტიკული დანაშაულების სისხლის სამართლის საქმეებზე არსებული სასამართლო გადაწყვეტილებების ანალიზის შედეგად, პრაქტიკული და საკანონმდებლო ხარვეზების, მათ შორის, დადებითი ტენდენციების იდენტიფიცირება მოახდინა.
კვლევის მიზანია დაეხმაროს ყველა დაინტერესებულ პირს, აღმოაჩინოს ხარვეზები და პრობლემები, შეაფასოს სახელმწიფოს მოქმედება ქალთა მიერ განხორციელებულ ნარკოტიკულ დანაშაულებზე, გაეცნოს უნივერსალურ და ევროპულ სტანდარტებს, გაიზიაროს სხვა ქვეყნების გამოცდილება და შეარჩიოს ისეთი მოდელი და მექანიზმი, რომელიც ყველაზე უკეთ უპასუხებს ქართულ სინამდვილეს.
ანგარიშში წარმოდგენილია აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების ტენდენციები, პატიმრობისა და გირაოს შეფარდების პრაქტიკა და ხარვეზები, ასევე, სავარაუდო არასათანადო მოპყრობის ფაქტები და მათზე სახელმწიფოს რეაგირების მექანიზმები. ანგარიშში ყურადღება არის გამახვილებული ჩხრეკისა და ამოღების პრაქტიკაზე, შეფასებულია დაკავების კანონიერებასთან დაკავშირებით სასამართლო კონტროლის ეფექტურობა, აგრეთვე, წარმოდგენილია საპროცესო შეთანხმებისა და წინა სასამართლო სხდომაზე გამოვლენილი ხარვეზები და ტენდენციები. რა თქმა უნდა, ანგარიშში ყურადღება ეთმობა საქმის არსებითი განხილვის დროს გამოვლენილ ტენდენციებსაც.
კვლევის შედეგად, ყველა შესწავლილი განაჩენი, 32 განაჩენი, გამამტყუნებელია, მათგან 87, 5 % -თან მიღწეულია საპროცესო შეთანხმება. კვლევის ავტორის თქმით, ყველა ამ შემთხვევაში სასამართლო პროცესები დასრულდა არსებითი განხილვის გარეშე.
კვლევის ავტორის, ლაზარე ჯიბლაძის თქმით, შესწავლილი გადაწყვეტილებების ანალიზით გამოიკვეთა კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პრობლემა, კერძოდ, საპროცესო მოქმედება ბრალდებულის ჩხრეკასთან დაკავშირებით.
„ბრალდებულის ჩხრეკის საპროცესო მოქმედებაში მონაწილეობას, უმრავლეს შემთხვევაში, მხოლოდ პოლიციის თანამშრომლები იღებენ. ჩხრეკა როგორც ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური და ინდივიდის უფლებებთან მტკივნეულად დაკავშირებული საგამოძიებო მოქმედება, მისი ჩატარებისას, საჭიროებს განსაკუთრებულ სიფაქიზეს და საკანონმდებლო დანაწესის ზედმიწევნით ზუსტ შესრულებას. როგორც პრაქტიკის ანალიზი გვაჩვენებს, ჩხრეკის კანონიერებისათვის საკმარისია მხოლოდ პოლიციის პატაკი, რაც პოლიციის თანამშრომლის წერილობითი შეტყობინებაა მის მიერ ოპერატიული ინფორმაციის ფლობის შესახებ, რომელიც დამოუკიდებლად „დასაბუთებული ვარაუდის" სტანდარტს ვერ აკმაყოფილებს. ამასთან, მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად, ჩხრეკის მიმდინარეობისას, საგამოძიებო მოქმედების განმახორციელებელი პოლიციელის დასწრება საკმარისად მიიჩნევა, რაც ფაქტობრივად შეუძლებელს ხდის, დაცვის მხარის მიერ, აღნიშნულის სადავოდ გახდომის შემთხვევაში, რაიმე დარღვევის გამოვლენას. აღნიშნული გარემოება, ზრდის პოლიიციის თვითნებობისა და უკანონო მოქმედებების განხორციელების რისკებს. საკვლევ მასალაზე დაყრდნობით, ერთ-ერთ საქმეში, მსჯავრდებული ქალი აპელირებს, პოლიციელთა მხრიდან მუქარასა და ზეწოლაზე, სასამართლოში ბრალდების მხარის მიერ წარმოდგენილი მტკიცებულებები კი აღნიშნულს ვერ გამორიცხავს, რამდენადაც საგამოძიებო მოქმედებები, სწორედ იმ პოლიციელების მიერ იქნა განხორციელებული, რომლებიც ბრალდებულის ბრალდების ობიექტები იყვნენ“, - აღნიშნა ლაზარე ჯიბლაძემ humanrights.ge -სთან საუბრისას.
საგულისხმოა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკის მიმოხილვაც: „პირადი ცხოვრების პატივისცემის უფლებასთან დაკავშირებული საქმეების განხილვისას ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო მუდმივად ამახვილებს ყურადღებას იმაზე, იყო თუ არა ჩხრეკის ჩატარება გამოყენებული, როგორც უკიდურესი ღონისძიება, პროპორციული და საფუძვლიანი.“
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად, არაერთგვაროვანია მოსამართლეთა მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები სასჯელის დანიშვნის ნაწილში.
„ერთი და იმავე მოსამართლემ, საპროცესო შეთანხმების გათვალისწინებით, უფრო მკაცრი სასჯელი მიუსაჯა ნაკლები ოდენობის ნარკოტიკული საშუალების გამო დაკავებულ პირს, ხოლო უფრო მეტი ოდენობისისთვის დაკავებულ სხვა ბრალდებულს სასჯელის ვადად ზემოხსენებულ პირზე ნაკლები ვადა განესაზღვრა. ეს პრობლება, ძირითადად, ბრალდების მხარის არათანმიმდევრულობით უნდა აიხსნას, რამდენადაც სასჯელის სიმკაცრე არ უნდა იყოს არც სახელმწიფო ბრალდების თვითმიზანი და არც საპროცესო შეთანხმებაში ვაჭრობის ობიექტი, არამედ იგი უნდა გამომდინარეობდეს კანონმდებლობით დადგენილი სასჯელის მიზნებიდან. შესაბამისად, ლოგიკური იქნებოდა ერთსა და იმავე დანაშაულზე, თითქმის მსგავსი ოდენობის არსებობისას, სახელმწიფოსგან მომდინარეობდეს ერთგვაროვანი დამოკიდებულება. პრობლემას კიდევ უფრო ართულებს მთელ რიგ ნარკოტიკულ საშუალებებთან მიმართებაში მცირე ოდენობის არარსებობა, რაც მოსამართლის დისკრეციას, სასჯელის დანიშვნის კუთხით, ძალიან აფართოვებს, ეს კი უშუალოდ აისახება მოსამართლეების მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებზე და სასჯელის ზომაზე, რაც ხშირად არაადეკვატური და არაჰუმანურია“, - ნათქვამია ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებულ კვლევაში.
შესწავლილი საქმეები ცხადყოფს, რომ ნარკოტიკულ დანაშაულებზე გამოძიების დაწყება ორი ძირითადი საფუძვლით ხდება: საზღვრის კვეთის დროს, საბაჟო გამშვებ პუნქტზე განხორციელებული სავიზო-საპასპორტო კონტროლისა და ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე.
ევროკავშირის წევრი ქვეყნების კანონმდებლობაში, ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების, შეძენა-შენახვისა და რეალიზაციის გამო, სასჯელის დაკისრების ნაცვლად, მკურნალობა-რეაბილიტაციის პრინციპი აქტიურად გამოიყენება, რაც რეალურად შეიძლება, აისახოს ნარკოდანაშაულის სტატისტიკაზე, რამდენადაც სასჯელის მოხდა არ არის განკურნების წინაპირობა, ყოფილი მსჯავრდებულების ციხიდან გამოსვლა ვერ ამცირებს ნარკოდამოკიდებულთა რიცხვს და სასჯელის მიზნებიც განუხორციელებელი რჩება. ევროკავშირის ქვეყნების მიდგომას, მხარს უჭერს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაც, რომლის 1988 წლის კონვენცია „ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის შესახებ" და 1998 წელს გაეროს გენერალური ასამბლეის საგანგებო სხდომაზე მიღებული დეკლარაცია „ნარკოტიკებზე მოთხოვნილების შემცირების ძირითადი პრინციპების შესახებ", მხარს უჭერს სამართალდამრღვევების მიმართ გამოიყენონ ისეთი ზომები, როგორიცაა მკურნალობა, ინფორმირება, აღმზრდელობით-გამოსასწორებელი საქმიანობა, რეაბილიტაცია ან საზოგადოებასთან ხელახალი ინტეგრირება.
„საქართველოში არსებული ნარკოპოლიტიკა უსამართლოდ მკაცრი და არაჰუმანურია. აღნიშნული ნარკოპოლიტიკის გამოძახილია ქართული სასამართლო პრაქტიკაც, რაც ნარკოდანაშაულების მიმართ, სისხლის სამართლის პოლიტიკიდან გამომდინარე, ხისტი სასჯელებით ხასიათდება“, - აღნიშნა კვლევის ავტორმა humanrights.ge -სთან საუბრისას.
კვლევის თანახმად, შესწავლილ გადაწყვეტილებებში გამოყენებული აღკვეთის ღონისძიებების გაანალიზების შედეგად გამოიკვეთა, რომ ქალ მსჯავრდებულებთან მიმართებით პატიმრობის ალტერნატიული სახეების გამოყენება საკმაოდ აქტიურად ხორციელდება, რასაც ორგანიზაციაში დადებითად აფასებენ. მათივე თქმით, შესწავლილი გადაწყვეტილებებიდან მხოლოდ 12. 5 % -ში იქნა პატიმრობა სასჯელის სახით გამოყენებული, მაგრამ პატიმრობა და მასთან ერთად დანიშნული ალტერნატიული სასჯელის გამოყენება, გადაწყვეტილებების 55 %-ში ფიქსირდება.
„მხოლოდ ერთ გადაწყვეტილებაში გვხვდება სასჯელის სახედ პირობით ვადამდე გათავისსუფლებასთან ერთად დანიშნული გამოსასწორებელი შრომა. ძირითადად, ქალ ბრალდებულებთან მიმართებაში, აღკვეთის ღონისძიებების სახეებად გამოიყენება პატიმრობა, პირობით გამოსაცდელი ვადა და ჯარიმა“, -ნათქვამია ანგარიშში.
ნარკოტიკულ დანაშაულებში ბრალდებული ქალების მიმართ, 2017 წლის 1-ლი აგვისტოდან - 2018 წლის 1-ლი თებერვლის ჩათვლით, გამოტანილი სასამართლო განაჩენების ანალიზმა აჩვენა, რომ ქალ ბრალდებულებთან დაკავშირებით სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების განხორციელებისას, ძირითადად გამოიყენება საპროცესო შეთანხმება, რომელშიც სასამართლოს მონაწილეობა ნომინალურია.
ორგანიზაციამ ქალ მსჯავრდებულთა მიერ ჩადენილი ნარკოტიკული დანაშაულების სისხლის სამართლის საქმეებზე არსებული სასამართლო გადაწყვეტილებების ანალიზის შედეგად რეკომენდაციებიც მოამზადა. რომელთა თანახმად, სამართალდამცავი ორგანოების მიერ განხორციელებული საგამოძიებო მოქმედება - ჩხრეკა, უნდა შეესაბამებოდეს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციითა და სახელმძღვანელო პრინციპებით დადგენილ სტანდარტებს; სამართლიანი სასამართლოს უფლებიდან გამომდინარე, ბრალდებულთა უფლებების დაცვისა და სამართალდამცავ უწყებათა გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად, რეკომენდებულია შეიქმნას საპროკურორო ან სასამართლო ზედამხედველობის მექანიზმი - ოპერატიული ინფორმაციის წყაროს რეალურობისა და თავად ფაქტის ნამდვილობის შესამოწმებლად; აუცილებელია, ნარკოპოლიტიკის ზოგადი ლიბერალიზაცია, რაც უნდა აისახოს სასჯელის სახეებისა და ზომების გამოყენების პროპორციულობასა და სამართლიანობაში, სასამართლოს მიერ; კანონის წინაშე თანასწორობის პრინციპის გათვალისწინებით აუციელებელია ნარკოდანაშაულებთან დაკავშირებით გამოყენებულ სასჯელის სახეებსა და ზომებზე, სასამართლო პრატიკის ერთგვაროვნების გაზრდა და ა.შ.
სტატია მომზადდა პროექტის „სასამართლო მონიტორინგი ქალებისთვის" ფარგლებში, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს ბულგარეთის განვითარების ფონდთან ერთად. სტატიაში მოცემული ინფორმაცია შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორის პოზიციას, შესაბამისად, იგი არ არის პასუხისმგებელი გამოქვეყნებული სტატიის შინაარსზე.

Narco-Policy in Georgia is unfairly strict and inhuman
Nongovernmental organization Human Rights Center analyzed the court judgments into drug-related criminal cases passed against female convicts and identified legislative miscarriages in them, as well as positive tendencies.
The survey aims to assist all interested parties to identify miscarriages and problems, evaluate the measures taken by the state in reference to the drug-related crimes committed by women, learn universal and European standards, share experience of other countries and select the model and mechanism which will be the most relevant to the Georgian reality.
The report presents the tendencies in the use of preventive measures, practice and gaps in the use of imprisonment term and bails, as well as alleged facts of ill-treatment and respond mechanisms to similar facts from the side of the state. The report pays attention to the practice of search and withdrawal of evidence; it evaluates effectiveness of the judiciary control over the legality of detention, and also presents miscarriages and tendencies identified during the court proceedings. Of course, the report reviews the tendencies observed during substantial discussion of the case.
All 32 studied judgments in the frame of the survey are guilty verdicts; in 87, 5% of them the parties reached plea-agreement. According to the survey author, in all these cases, the court hearings finished without substantial discussion.
The author of the survey Lazare Jibladze said the analysis of the studied judgments revealed another significant problem, namely procedural gaps with regard to the search of the accused person.
“In most cases, only police officers participate in the process of the accused person’s search. The search, as the most actual and painful investigative procedure, needs particular accuracy and accurate implementation of the law regulations. As the analysis of the practice showed, only police report, written notification of the police officer about operative information, is enough to verify the legality of the search, which cannot satisfy the standard of “well-grounded assumption” separately. Based on the survey files, in one of the cases, convicted women reported about the intimidation from the side of police officers. The evidence provided by the prosecutor to the court cannot exclude this fact as investigative activities were carried out by those police officers, who were blamed in the intimidation,” Lazare Jibladze told humanrights.ge.
Review of the case law of the European Court of Human Rights is also very important. “When discussing the cases related with the right to privacy, the ECtHR permanently pays attention to the fact whether search was used as ultimate, proportional and reasonable measure.”
In accordance to the survey of the HRC, the judgments of the judges are not equal.
“One and the same judges, considering the plea agreement, imposed grave punishment over the person accused in the realization of less narcotic and imposed less grave punishment on the other accused for the realization of larger amount of narcotics. This problem shall be explained mostly with inconsecutiveness of prosecutors, as the grave punishments shall not be aim of the prosecutor and neither plea-agreement shall be subject of bargain. Just the opposite, it should be delivered in accordance to the law. Consequently, it would be logical if the state had equal approach to almost similar crimes. The problem is farther complicated with the absence of minimum amount of number of narcotic substances, that significantly widens discretion of the judge when delivering the judgment. It finally impacts the judgments and imposed judgments, which are often inadequate and inhuman,’ the survey of the HRC reads.
The studied cases show that investigation into drug-related crimes commence based on two main motives: based on passport control at the border and operative information.
In the laws of EU member states, treatment-rehabilitation is actively used against the people accused in the use, purchase-possession and realization of narcotic substances instead punishment measures, that may really impact the statistics of drug-related crimes as punishment is not pre-condition for recovery; number of drug-users is not reduced among former prisoners and the goals of the punishments are not achieved. UN also supports the approach of the EU member states, whose 1988 Convention on Illicit Traffic in Narcotic Drugs and Psychotropic Substances and the 1998 UN Declaration on the Guiding Principles of Drug Demand Reduction adopted at the special session of the UN General Assembly encourage to use the measures against offenders like treatment, informing, educational activities, rehabilitation and re-integration into society.
“The drug-policy in Georgia is unfairly strict and inhuman. The Georgian judiciary practice echoes this policy, which is characterized with strict judgments considering the criminal policy against drug-related crimes,” the survey author told humanrights.ge.
In accordance to the survey, the analysis of the studied judgments revealed that alternative punishment measures are actively used with regard to female convicts, which is positively evaluated by the HRC representatives. They say imprisonment was used only in 12.5 % of the studied judgments but imprisonment and parallel alternative punishments together are observed in 55% of judgments.
“Correction community labor, together with conditional early release from prison, was used only in one judgment. Mainly, in connection with the accused women, imprisonment, conditional sentences and bails are used as preventive measures,” the report reads.
The analysis of the verdicts passed against the women accused of drug-related crimes in the period from August 1, 2017 to February 1, 2018 showed that in relation with women, plea-agreements are the most frequently used punishment measures where court has the least role.
The organization prepared recommendations based on the studied court judgments over the criminal cases where women are convicted for drug-related crimes. In accordance to the recommendations, the investigation process – search shall be carried out in accordance to the standards estimated by the European Convention on Human Rights and guideless; in respect to the right to fair trial, in order to defend rights of accused persons and to ensure transparency of law enforcement bodies, it is recommended to establish prosecution or judiciary supervision mechanism to check validity of the sources of operative information and the accuracy of the fact itself; it is necessary to liberalize drug-policy in general, which shall impact punishment measures in terms of proportionality and fairness; in due respect to equality principle it is necessary that the court established equal practice in relation with to similar drug-related crimes, and more.