ხორავას ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის საქმეზე ხელახალი გამოძიება მიმდინარეობს
თბილისში, ხორავას ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტროში მოწმეთა გამოკითხვის პროცესი მიმდინარეობს. შსს-ში მოწმეები რამდენიმე დღეა იკითხებიან. მათ შორის პედაგოგებიც არიან. მოწმის სტატუსით სამინისტრო ხელმეორედ 100-მდე პირის გამოკითხვას გეგმავს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, ნესტან ლონდარიძის თქმით, რომელიც ზაზა სარალიძის ოჯახის ადვოკატია, შინაგან საქმეთა სამინისტროში აღიარებენ, რომ საქმის გამოძიებისას არაერთი დარღვევაა გამოვლენილი.
„მთავრობის მეთაურისგან მივიღეთ დაპირება იმისა, რომ არსებობს პოლიტიკური და სამართლებრივი მზაობა იმისა, რომ საქმეს მიეცეს მსვლელობა, შეისწავლონ ყველა დეტალი და დადგეს შედეგი. შსს-ში გვითხრეს, რომ საქმეში უკვე არის გარკვეული ძვრები, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ეტაპზე არც თუ ისე ბევრი პირი არის გამოკითხული. სამინისტროში გვპირდებიან, რომ განსხვავებულ შედეგს მალე ვიხილავთ. შსს-ში აღიარებენ იმას, რომ საქმეში ნამდვილად არის არაერთი დარღვევა და სამართლებრივად სწორად არ არის წარმოებული. ჩვენ შევთანხმდით, რომ, როგორც დაზარალებულ მხარეს, სრული წვდომა გვექნება საქმის მასალებზე და თითქმის ყოველდღიურ რეჟიმში მივიღებთ ინფორმაციას საქმის მიმდინარეობასთან დაკავშირებით“, - განაცხადა ნესტან ლონდარიძემ.
საქმის შესწავლას ითხოვს სახალხო დამცველიც. ნინო ლომჯარიას განცხადებით, ისინი საქმის მასალებს გამოითხოვენ.
„ჩვენ ვსწავლობთ საქმის მასალებს. მე ზაზა სარალიძეს შევთავაზე, რომ, მის ადვოკატებთან ერთად, შევისწავლით ამ საქმეს, რომ ჩვენ ცალკე შესწავლა არ ვაწარმოოთ. უმჯობესი იქნება, კოორდინაციაში ვიყოთ და ჩვენთან ერთად მიადევნონ თვალი საქმის განხილვას. მაქვს მოლოდინი, რომ გამოძიების მიმართულებით გარკვეული სიახლეები იქნება.  თანხმობა არის, რომ ყველა ამ საკითხთან დაკავშირებით გამოძიება ჩატარდება“, – განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
ხორავას ქუჩაზე არასრულწლოვნების მკვლელობის საქმის გამოძიებას გამოეხმაურა დედაქალაქის მერი, კახა კალაძე. მისი განცხადებით, მნიშვნელოვანია, გამოძიებამ დროულად გასცეს ყველა კითხვას პასუხი, ამისათვის კი რამდენიმე მიმართულებით მიდის მუშაობა.  კალაძის თქმით, პასუხები აუცილებლად გაეცემა  ყველა იმ კითხვას, რაც საზოგადოებაში არსებობს. დედაქალაქის მერის შეფასებით, პრობლემაა ის მენტალიტეტიც, რაც ახალგაზრდებს აქვთ და რის გამოც უმეტესობა მათგანი არ თანამშრომლობს გამოძიებასთან.
„რამდენიმე მიმართულებით მიდის მუშაობა. მუშაობს შინაგან საქმეთა სამინისტრო, მუშაობს პროკურატურა, მუშაობას დაიწყებს საპარლამენტო კომისია, რომელიც შეიქმნა, ესეც ძალიან მნიშვნელოვანია და თუ რაიმე კითხვები აქვს ოჯახებს დარჩენილი, აუცილებლად პასუხი გაეცემა. ჩვენ ვიცით, რომ 100 ადამიანიდან მხოლოდ ოთხმა ითანამშრომლა ამ საქმეზე და ეს სერიოზული პრობლემა მგონია, ჩვენი მენტალური პრობლემა მგონია. ახალგაზრდებში მოხდა დაპირისპირება და მკვლელობით დასრულდა. სამწუხაროა, რომ არსებობენ თვითმხილველები და არ საუბრობენ კონკრეტულ ფაქტზე. ჩვენ ძალიან ბევრი გვაქვს სამუშაო და ამას ძალიან ბევრი დრო დასჭირება, რომ ეს მენტალური მიდგომები შევცვალოთ. ეს უნდა იყოს სირცხვილი, ეს უნდა იყოს ტრაგედია თითოეული ჩვენგანისთვის და არა საამაყო ის, რომ ჩვენმა შვილმა არ გათქვა და არ ისაუბრა. ძალიან მძიმეა ეს ყველაფერი, მაგრამ ამას დრო დასჭირდება“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერის, მამუკა მდინარაძის შეფასებით, საპარლამენტო საგამოძიებო კომისიის შექმნა საკანონმდებლო ორგანოს მხრიდან ადეკვატური ნაბიჯი იყო.
„მნიშვნელოვანია, რომ თითოეულმა ბავშვმა და მშობელმა, რომელიც იყო ამ საზარელი დანაშაულის შემსწრე, აიღოს თავის თავზე მაღალი სამოქალაქო პასუხისმგებლობა და მისცეს დეტალური და ამომწურავი ჩვენება“, - განაცხადა მამუკა მდინარაძემ.
ადამიანის უფლებებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა გაავრცელეს ერთობლივი განცხადება. განცხადებაში ნათქვამია, რომ ქვეყანაში ამ ეტაპზე შექმნილი კრისიზული ვითარება მოითხოვს ხელისუფლების მხრიდან მკაფიო პოლიტიკური ნების გამოვლენას დაგროვილი სისტემური პრობლემების რეალური, დროული და ძირეული აღმოფხვრისათვის. მესამე სექტორი მოითხოვს, რომ ხელისუფლებამ უზრუნველყოს ხორავას ქუჩაზე მკვლელობის საქმის სრულყოფილი და ეფექტური გამოძიება. ამასთან, დაუყოვნებლივ დადგეს იმ თანამდებობის პირების პოლიტიკური პასუხისმგებლობის საკითხი, რომლებმაც ვერ უზრუნველყვეს სისხლის სამართლისა და მართლმსაჯულების სფეროში თანმიმდევრული, რეალური და ეფექტური რეფორმების განხორციელება.
„ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს ხორავას ქუჩაზე მკვლელობის საქმის, მათ შორის, ამ საქმესთან კავშირში თანამდებობის პირების მხრიდან უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების და სამსახურებრივი სიყალბის სავარაუდო შემთხვევების, სრულყოფილი და ეფექტური გამოძიება და დამნაშავე პირების სამართლიანი დასჯა. არსებითია პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისია არ შემოიფარგლოს მხოლოდ ხორავას ქუჩაზე ჩადენილი მკვლელობისა და ამ საქმესთან კავშირში თანამდებობის პირების სავარაუდო დანაშაულის გამოძიების შესწავლით და მისმა მანდატმა მოიცვას ბოლო პერიოდში სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების მძიმე საქმეები. დაუყოვნებლივ დადგეს იმ თანამდებობის პირების პოლიტიკური პასუხისმგებლობის საკითხი, რომლებმაც ვერ უზრუნველყვეს სისხლის სამართლისა და მართლმსაჯულების სფეროში თანმიმდევრული, რეალური და ეფექტური რეფორმების განხორციელება; უზრუნველყოს მთავარი პროკურორის შერჩევის პროცესის ფართო ჩართულობით წარმართვა, რათა კონსენსუსური გადაწყვეტილებით შერჩეულ იქნას მიუკერძოებელი კანდიდატი; ხელისუფლებამ დაუყოვნებლივ განაახლოს მუშაობა ეფექტური და რეალურად დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნაზე, რომელიც სამართალდამცავი სისტემის წარმომადგენლების მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების გამოძიებასთან ერთად, აღჭურვილი იქნება სისხლისსამართლებრივი დევნის ფუნქციით. ხელისუფლებამ უნდა აჩვენოს სამართალდამცავი სისტემის რეფორმირების რეალური ნება და დაუყოვნებლივ დაიწყოს პროკურატურის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ძირეული რეფორმა“, - ვკითხულობთ განცხადებაში.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მას შემდეგ დაიწყო ხორავას საქმის ხელახალი გამოძიება, რაც პრემიერ მინისტრმა ეს საქმე გამოსაძიებლად შინაგან საქმეთა მინისტრს პირადად გადააბარა.

The Ministry of Internal Affairs is questioning the witnesses into the murder case of Khorava Street. MIA has been questioning the witnesses for several days already. Among witnesses are the teachers too. The Ministry plans to repeatedly question about 100 individuals.
Human Rights Center’s lawyer Nestan Londaridze said, who is the advocate of Zaza Saralidze’s family, the Ministry of Internal Affairs has admitted that multiple violations were done during the first investigation.
“The Head of the Government promised us that there is a political and legal will to effectively investigate the case, study all details and achieve real results. We were told at the MIA, that they have some significant achievements although not many people have been re-interrogated yet. The MIA promised, soon we will see different result. They admitted that there are multiple violations in the investigation and the process was conducted unlawfully. We agreed that the victim side will have access to the case files and we receive information about the ongoing procedures every day,” Nestan Londaridze said.
Public Defender of Georgia also requests re-investigation of the case. Nino Lomjaria said they will request the case files.
“We are studying the case files. I offered Zaza Saralidze to study his case together with his lawyers so that we did not conduct the process separately. It will be better if we have coordination and we all together follow the case proceeding. I expect to have some news from the investigation. There is agreement that all issues will be investigated,” Nino Lomjaria said.
The Tbilisi Mayor Kakha Kaladze also echoed the Khorava street case. He said it is essential that the investigation answered all questions and they are working in several directions. Kaladze said all questions will be answered soon. According to the Mayor’s evaluation, the mentality of the youth is also problematic based on which they refused to cooperate with the investigation.
„The process is going on in several directions. MIA and prosecutor’s office are working and soon the parliamentary commission, which was established, will also commence work. It is very important and if the families have any questions, they will be answered. We know that only 4 out of 100 witnesses cooperated with the investigation and I think it is serious problem. It is problem of our mentality. There was a controversy between the youth and it ended with the murder. Unfortunately, there are witnesses but they are not speaking about details. We need to work hard and it will take a time to change this mentality. It should be a shame; it should be tragedy for everybody and nobody shall be proud for it. It takes a time,” Kakha Kaladze said.
One of the leaders of the parliamentary majority Mamuka Mdinaradze said that the legislative body took adequate step to establish the temporary investigative commission.
“It is essential that each child and parent, who witnessed this astonishing crime, took civic responsibility and gave detailed testimony to the investigation,” Mamuka Nadiradze said.
Human rights organizations disseminated joint statement, which reads that current crisis stresses the need of clear political will for meaningful, timely and fundamental elimination of systemic problems that have built up overtime. The civil society organizations request comprehensive and effective investigation. It is also essential to hold politically responsible and dismiss those officials who failed to ensure implementation of consistent, meaningful and effective reforms in the field of criminal law and justice.
“The authorities should ensure comprehensive and effective investigation and fair prosecution of the Khorava Street murder case, including abuse of power and possible instances of falsification in service by officials linked with the case. It is essential that the scope of the ad-hoc parliamentary investigation commission is not limited to the investigation of the Khorava Street murders and possible crimes by officials connected with the case. Rather, its mandate should also cover the recently serious cases of excessive use of power by the law enforcement, where the matter of human rights protection was critical. To hold politically responsible and dismiss those officials who failed to ensure implementation of consistent, meaningful and effective reforms in the field of criminal law and justice; To ensure broad involvement in the process of selection of the new Chef Prosecutor, in order to allow selection of an unbiased candidate based on consensus. The authorities should immediately renew the work to create effective and meaningfully independent investigative mechanism that will not only investigate but also have the function to criminally prosecute crimes perpetrated by representatives of the law-enforcement system. The authorities should demonstrate meaningful will for reforming the justice system and launch a fundamental reform of the Prosecutor’s Office, the Interior Ministry and the State Security Service in an immediate manner,” the statement reads.
MIA renewed the investigation into the Khorava street accident after the Prime Minister assigned the case for renewed investigation to the Minister of Internal Affairs.