გორის საჯარო მოხელეების პოლიტიკურად ანგაჟირებული განცხადებები
„დავიწყეთ ადმინისტრაციული საქმის წარმოება ჩემი თანაშემწისა და მეჯვრისხევში ჩემი წარმომადგენელის წინააღმდეგ. საქმის წარმოებას ვადები აქვს, თუმცა ჩვენ არ გამოვიყენებთ მაქსიმალურ დროს და მინიმალურ დროში გაცნობებთ გადაწყვეტილებას“, - ეს განცხადება გორის მერმა ორი კვირის წინ მისი თანაშემწის, კახა ბლიაძისა და მეჯვრისხევის თემში  წარმომადგენლის, ლექსო ბუჯიაშვილის მიერ სოციალურ ქსელში გაკეთებული განცხადებების საპასუხოდ გააკეთა.
გორის მერის თანაშემწემ სოციალურ ქსელში მოკლული დავით სარალიძე არაეთიკურად მოიხსენია, ასევე არაეთიკურად მოიხსენია დავით სარალიძის მამა, ზაზა სარალიძე. პოლიტიკურად ანგაჟირებული განცხადება გააკეთა მერის წარმომადგენელმაც.
humanrights.ge დაინტერესდა, თუ რა ეტაპზეა ადმინისტრაციული საქმის წარმოება და გორის მერს კითხვა ​სოციალურ ქსელში, ლაივსტრიმის მეშვეობით დაუსვა.  კონსტანტინე თავზარაშვილმა კითხვას მოკლედ და არასრულყოფილად უპასუხა: ,,განვიხილეთ და გადაწყვეტილებას უმოკლეს დროში გამოვაცხადებთ". თუ რა გადაწყვეტილება მიიღეს, კონსტანტინე თავზარაშვილს არ დაუკონკრეტებია.
ორი კვირის წინ იმ სტუდენტებთან შეხვედრაზე, რომლებიც მისი მრჩევლის სამსახურიდან გათავისუფლებას ითხოვდნენ, თავზარაშვილმა თქვა, რომ ადმინისტრაციული წესით საქმის შესწავლის შემდეგ, მის თანაშემწესა და წარმომადგენელს  ადეკვატურ დისციპლინარულ პასუხიმგებლობას დააკისრებს და მხოლოდ საყვედურით არ შემოიფარგლება.
„არც თვითონ ეგ კაცი მყავს და არც ის ცხონებული იყო ანგელოზი. ნუ დაგვავიწყდება კონფლიქტი საიდან და რისთვის დაიწყო, რომელიც მკვლელობით დასრულდა. არ ღირს ამ საქმის შედარება იმ მკვლელობებთან, რომელთაც ის ხალხი ახორხიელებდა, რომლებმაც აქციები დაიწყეს...“, - ეს განცხადება გორის მერის მრჩეველმა სოციალურ ქსელში გააკეთა, რის შემდეგ, მოგვიანებით, მოუბოდიშა საზოგადოებას.
„მინდა, განვმარტო ჩემ მიერ გაკეთებული განცხადება. ზაზა სარალიძის მდგომარეობა გამოიყენა სხვადასხვა პოლიტიკურმა ძალამ, რამაც გამოიწვია ჩემი გაღიზიანება, რის გამოც, აღელვებულმა გავაკეთე განცხადება. შესაძლოა, ჩემი აზრი არაკორექტულად გამოვხატე, რის გამოც ვწუხვარ. აქვე მინდა, აღვნიშნო, რომ ეს განცხადება, ჩემი, როგორც კახა ბლიაძის პოზიციაა აღელვებისა და გაბრაზების ნიადაგზე წარმოთქმული“, - წერს ბლიაძე.
ბლიაძის განმარტება არ მიიღეს გორში და მისი გადადგომის მოთხოვნით აქცია გამართეს. აქციის მონაწილეებმა ,,აღელვებულ" თანაშემწეს დამამშვიდებელი მედიკამენტები მიუტანეს.
,,გორის მერის თანაშემწე არ უნდა აკეთებდეს ასეთ უპასუხისმგებლო განცხადებებს და შემდეგ თავს არ უნდა იმართლებდეს, რომ აღელვებული ვიყავიო.  ჩვენ დაუტოვეთ დამამშვიდებელი მედიკამენტები და ვითხოვთ სამსახურიდან მის გათავისუფლებას", - განაცხადა სამოქალაქო აქტივისტმა ირაკლი ჟამურელმა.
სამოქალაქო აქტივისტები გორის მერის გადაწყვეტილებას ელოდებიან და იმ შემთხვევაში, თუ არ იქნება ობიექტური გადაწყვეტილება გამოტანილი, არ გამორიცხავენ, რომ აქციები განაახლონ.

Political statements of the public servants in Gori
“We started administrative proceedings against my assistant and my attorney in Mejvriskhevi community. The process has its deadlines but we will not wait for a long time and publish our decision in short time,” Gori Municipality Mayor reacted to the public statements of Kakha Bliadze, his assistant and Lekso Bujiashvili, his attorney in Mejvriskhevi community, which were published in social network.
Assistant to the Gori Municipality Mayor made unethical comment about Davit Saralidze, killed in Khorava street teen murder case, in social network; he also made unethical comment about his father Zaza Saralidze. Representative of the municipality administration also made political statement with regard to the issue.
Humanrights.ge was curious about the administrative proceedings over the case and sent question to the Gori Municipality Mayor in social network. Konstantine Tavzarashvili shortly answered: “We discussed the issue and will announce the decision in near future.” Konstantine Tavzarashvili did not specify what kind of decision they had made.
Two weeks ago, during the meeting with the students, who requested him to fire the assistant, Tavzarashvili said after the administration studies the issue, adequate disciplinary responsibility will be imposed on his assistant and attorney and it will not be only reprimand
“Neither this man, nor the deceased boy were angels. Do not forget how and why the conflict started which ended with murder. It is not good to compare this case with the murders, which were committed by the people, who are now organizing the demonstrations,” the assistant of the Gori municipality mayor made a statement in social network, after what he apologized to the society.
“I would like to make clarifications about my previous statement. Different political powers took advantage of Zaza Saralidze’s situation that irritated me and made anxious statement. Maybe, I incorrectly expressed my opinion for what I am very sorry. I would like to mention that I, Kakha Bliadze, made this statement as a result of anxiety and anger,” Bliadze wrote.
Gori inhabitants did not accept his clarification and held demonstration with the request of his resignation. The demonstrators brought sedatives to the “anxious” public servant.
“Assistant to the Gori municipality mayor shall not make such irresponsible statements and shall not justify his behavior with anxiety afterwards. We brought him sedatives and request his resignation,” civil activist Irakli Zhamureli said.
Civil activists are waiting for the decision of the Gori municipality mayor and unless he makes impartial decision, they will renew demonstrations.