'პოლიტიკურ პარტიებს ბევრი არაფერი აქვთ სათქმელი ამომრჩევლებისთვის'
2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისათვის კანდიდატები არ დაუსახელებია არც საპარლამენტო უმრავლესობას და - არც უმცირესობას. პარტიები იყენებენ კანონით გათვალისწინებულ ვადებს და ამომრჩევლებს საპრეზიდენტო კანდიდატებს, სავარაუდოდ, ივლისის ბოლომდე წარუდგენენ.
საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნები 2018 წლის ოქტომბერში გაიმართება. ამ ეტაპზე კი, პრეზიდენტობის კანდიდატები მხოლოდ ორმა ოპოზიციურმა პარტიამ - „გირჩმა“  და „დემოკრატიული მოძრაობამ“ დაასახელა. „გირჩის“ ლიდერის, ზურაბ ჯაფარიძის, თქმით, ის 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში მიიღებს მონაწილეობას.
ჯაფარიძის თქმით, მისი არჩევის შემთხვევაში, ის გააორმაგებს თავდაცვის ბიუჯეტს 5 წლის მანძილზე, გააუქმებს სავალდებულო სამხედრო სამსახურს და შეიწყალებს იმ პირებს, რომლებიც სასჯელს ნარკოდანაშაულისთვის იხდიან. ამასთან, მისივე თქმით, ის დაადებს ვეტოს ყველა იმ კანონს, რომელიც იქნება „თავისუფლების შემზღუდავი“ და თვეში ერთხელ Facebook Live-ის საშუალებით მინისტრთა ანგარიშებს გააცნობს საზოგადოებას.
„დემოკრატიული მოძრაობის“ ლიდერი, ნინო ბურჯანაძე კი აცხადებს, რომ საპრეზიდენტო არჩევნებში მასზე კარგი კანდიდატი არავინ  იქნება. ამის შესახებ მან „პალიტრანიუსის" ეთერში განაცხადა.
ბურჯანაძის თქმით, ის საკუთარ თავზე უკეთესად მიიჩნევს  ისეთ კანდიდატს, რომელიც უფრო გამოცდილი, უფრო კომპეტენტური და მასზე გაცილებით უკეთესი კონტაქტების მქონე იქნება. „ძალიან ეჭვი მეპარება, რომ ჩემზე უკეთესი საპრეზიდენტო კანდიდატი გამოჩნდეს. უკაცრავად საზოგადოებასთან ასეთი არათავმდაბლური განცხადებისთვის, მაგრამ თუ გამოჩნდება ასეთი, რომელიც ერთი კრიტერიუმით მაინც უკეთესი იქნება ქვეყნისთვის, ვიდრე ნინო ბურჯანაძე, თქვენი ეთერის მეშვეობით პირობას ვდებ, რომ მე არავითარ შემთხვევაში არათუ კენჭს არ ვიყრი, არამედ მას მხარსაც დავუჭერ“, - თქვა ნინო ბურჯანაძემ.
საპრეზიდენტო არჩევნებში „ქართულმა ოცნებამ“ მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, შესაძლოა, სოზარ სუბარი დაასახელოს. მედიაში გამოთქმულ ვარაუდს შესაძლოა, ამყარებდეს ის ფაქტი, რომ სოზარ სუბარი პრემიერ-მინისტრის მიერ წარდგენილ მთავრობის შემადგენლობაში აღარ არის. დაასახელებს თუ არა „ქართული ოცნება“ საპრეზიდენტო კანდიდატად სოზარ სუბარს, ამას ამომრჩეველი, კანონით დადგენილ ვადებში, ივლისის ბოლოს შეიტყობს.
რატომ არ ასახელებენ პოლიტიკური პარტიები საპრეზიდენტო კანდიდატებს კანონით გათვალისწინებულ ვადამდე, ამ კითხვაზე humanrights.ge-ს ექსპერტი არჩილ გამზარდია პასუხობს.
არჩილ გამზარდიას თქმით, ეს არ არის მოგებიანი პოლიტიკა, რადგან კანდიდატის დასახელების შემდეგ საჭიროა რეკრუტირება, სამიზნე ჯგუფებზე მუშაობა, საარჩევნო კამპანიის ჩატარება და ასე შემდეგ, მაგრამ ეს კლასიკურ, განვითარებულ სახელმწიფოში, სადაც პოლიტიკური ჯგუფები კვალიფიციურად მუშაობენ.
„შინაგანი თვითრწმენით არც ერთი პარტია არ გამოირჩევა.  ოპოზიცია ნაკლებადაა ორიენტირებული გამარჯვებაზე, ხელისუფლებამ კი ისედაც იცის, რომ გაიმარჯვებს, გასაგები მიზეზების გამო, რისი ფაქტორებიც სხვადასხვაა. ამიტომ ცდილობენ, რომ დაისახონ რაღაც პოლიტიკური მიზანი და ის შეასრულონ. არ ფიქრობენ არჩევნების მთავარ მიზანზე - გამარჯვებაზე. დასახული მიზანი კი შეიძლება, იყოს ოპონენტის დისკრედიტაცია, აქტუალიზაციის აწევა. მთლიანობაში, კიდევ ერთი კრიზისი, რაც იწვევს საპრეზიდენტო კანდიდატის გვიან დასახელებას, არის ის, რომ პოლიტიკურ პარტიებს ბევრი არაფერი აქვთ სათქმელი ამომრჩევლებისთვის. საპრეზიდენტო არჩევნების პრინციპი ჩვენთან უფრო პირობითია, რადგან ის არის უმაღლესი დონის პოლიტიკური პირი, მაგრამ ამომრჩეველს აინტერესებს აღსრულების მექანიზმი. შესაბამისად, საპრეზიდენტო არჩევნები ცოტა უცნაური ჩასატარებელია პოლიტიკური ჯგუფებისთვის. რაკი სათქმელიც ბევრი არაფერი აქვთ და ამომრჩეველიც მზად არ არის არჩევნებისთვის, კარგად არ აქვს გააზრებული პრეზიდენტის კამპანია, როგორი უნდა იყოს, ამდენად, პოლიტიკური ჯგუფები შემთხვევით „შეხმატკბილებულები“ არიან, რათა პროცედურები ფინალამდე მიიყვანონ. მეტი სიღრმე ამ არჩევნებს არ აქვს“, - განაცხადა ექსპერტმა, არჩილ გამზარდიამ.
საპრეზიდენტო არჩევნებამდე კი „ევროპული საქართველო“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ სამ ძირითად პუნქტზე შეთანხმდა.
„ევროპული საქართველოს“ ერთ-ერთი ლიდერის, გიგი უგულავას განცხადებით, საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში გასულ ერთმანეთის საპრეზიდენტო კანდიდატებს პარტიები მხარს დაუჭერენ.
„ბრიუსელში, ევროპის სახალხო პარტიის (EPP) პრეზიდენტ ჯოზეფ დოულთან ერთად, ხელი მოვაწერეთ შეთანხმებას „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან“ 3 ძირითად პუნქტზე: მხარს დავუჭერთ მეორე ტურში გასულ ერთმანეთის საპრეზიდენტო კანდიდატებს (რომელიც გავა); კამპანიის დროს თავს შევიკავებთ ერთმანეთზე შეტევის და კრიტიკისგან; არჩევნების პირველ და მეორე ტურებში მაქსიმალურად მოვახდენთ ამომრჩევლის მობილიზებას, რადგან არჩევნებია ხელისუფლების შეცვლის გზა“, - წერს გიგი უგულავა სოციალურ ქსელში.
„ევროპულ საქართველოსა“ და „ნაციონალურ მოძრაობას“ შორის წინასაარჩევნო შეთანხმება მნიშვნელოვანია მომავლისთვის, ოპოზიციისა და ოპოზიციური ფლანგის გაძლიერებისთვის – ამის შესახებ საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა, სერგო რატიანმა განაცხადა.
როგორც დეპუტატმა „პირველ არხს“ განუცხადა, შეთანხმება მნიშვნელოვანია ოპოზიციურად განწყობილი ამომრჩევლისთვის, რათა წინასაარჩევნოდ ოპოზიციური ფლანგი ისე არ დაზიანდეს, რომ პარტიებმა მეორე ტურში ურთიერთთანამშრომლობა და ამომრჩევლის მიმართ მოწოდება ვერ შეძლონ.
„ევროპულ საქართველოსა“ და „ნაციონალურ მოძრაობას“ შორის დადებულ შეთანხმებას გამოეხმაურა საპარლამენტო ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე მამუკა მდინარაძე და აღნიშნა, რომ „ნაციონალური მოძრაობა“ უკვე დიდი ხანია, პოლიტიკურ დაღმართზეა დაშვებული. მისი თქმით, როგორც ჩანს, „ევროპულ საქართველოში“ ამ რეალობის აღქმა არ აქვთ.
„ნაციონალური მოძრაობა“ უკვე დიდი ხანია, დაშვებულია პოლიტიკურ დაღმართზე. მას აქვს ძალიან რეიტინგული და პროფესიონალებით დაკომპლექტებული ტელევიზია, მაგრამ ესეც არ შველის. როგორც ჩანს, „ევროპული საქართველოს“ ლიდერებს ეს აღქმა არ გააჩნიათ. პრინციპში, გასაკვირი არაფერია, რადგან ისინი, რეალურად, იდეოლოგიურად და პოლიტიკურად აქამდეც ერთ მხარეს იყვნენ, ოღონდ თავი ვერ შეიკავეს და კიდევ ერთხელ ეს იურიდიულად გააფორმეს“, – განაცხადა მამუკა მდინარაძემ.
პრეზიდენტის არჩევის შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის თანახმად, კანდიდატის წარდგენის მიზნით, პარტიამ, ამომრჩეველთა ჯგუფმა არჩევნებამდე არა უგვიანეს 50-ე დღისა განცხადებით უნდა მიმართოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას, რის შედეგადაც მას უფლება აქვს შეაგროვოს მხარდამჭერთა ხელმოწერები. ამის გათვალისწინებით, პოლიტიკური პარტიები საპრეზიდენტო კანდიდატებს ივლისის ბოლოს დაასახელებენ.

Political parties do not have much to tell their voters
Neither parliamentary majority nor parliamentary minority have nominated presidential candidates for 2018 elections. The parties follow the terms regulated by the law and will conceivably nominate their candidates by the end of July.
The Presidential Elections is scheduled in October, 2018. At this stage, only two opposition political parties Girchi and Democratic Movement has nominated their candidates. Leader of the political party Zurab Japaridze saud ge will participate in the 2018 Presidential Elections.
Japaridze said if he is elected, he will double the budget of the state defense for the next 5 years, will annul compulsory military service and will pardon the people, who were convicted for drug-related crimes. At the same time, he will veto all laws, which “restricts freedom” and will present the reports of the ministers to the society via Facebook Live once a month.
Leader of the Democratic Movement Nino Burjanadze said in her interview with Palitranews that not a single presidential candidates will be better than her.
Burjanadze said that a candidate can be better than she is if she/he has more experience, competence and better contacts. “I doubt any candidate will be better than me. I am sorry for my arrogant statements but if better candidate appears, who will be better than Nino Burjanadze in at least one criteria, I promise from your program that I will not take part in the elections and even more, I will support him/her,” Nino Burjanadze said.
Reportedly, the Georgian Dream will nominate Sozar Sobari. This allegation may be justified with the fact that Sozar Subari is not in the new cabinet of ministers. The voters will learn whether Sozar Subari will be presidential candidate of the GD in the end of July.
Why political parties do not nominate their candidates before the deadline estimated by the law – humanrights.ge asked expert Archil Gamzardia.
He said it is not beneficial policy as after nominating the candidates the political parties will start recruiting of people, work with target groups, organize election campaigns, etc. However, it happens in developed states where political groups work with qualification.
“Neither party has self-confidence. Opposition parties are less oriented on victory; the government is already convinced in its victory because of clear reasons and factors. Thus, they try to have some political agenda and follow it. They do not think about main goal of the elections – victory. As for their agenda, it may be discreditation of the opponent. In general, another crisis, which results into the delayed nomination of candidates is that political parties have nothing to tell their voters. Principle of the presidential elections is more conditional as he/she is senior political person, but the voters are more concerned about the execution mechanism. Consequently, presidential elections is a bit unfamiliar process for political parties. Also, as they do not have much to tell the voters and voters are not ready for elections either, they are not properly aware of the presidential campaign and political parties “collaborate” to lead the procedures to the finish. There are no more in-depth analysis of these elections,” expert Archil Gamzardia said.
Before presidential elections, the European Georgia and United National Movement agreed on three main points.
A leader of the European Georgia Gigi Ugulava said that in the second round of the presidential elections they will support each other’s’ candidates.
“In Brussels, together with the President of the European People’s Party (EPP) Joseph Daul, we signed agreement on three main points with the UNM: we will support each other’s candidates in the second round of the presidential elections (whoever passes it); during the campaign we will refrain from attacking and criticizing each other; in the first and second rounds of elections we will mobilize voters as elections is the way to change the government,” Gigi Ugulava wrote in social network.
“Pre-election agreement between the European Georgia and UNM is important for the future, for the empowerment of opposition” – said MP Sergo Ratiani from the parliamentary minority.
As the MP told Channel 1, the agreement is important for the voters who oppose the government in order not to harm the opposition parties before the elections and the parties managed to cooperate in the second round.
Chairperson of the parliamentary fraction Georgian Dream Mamuka Mdinaradze reacted the agreement between the European Georgia and UNM. He said, the UNM has already headed down its political carrier. He said the EG might not realize it. Actually, it is not strange as they, in reality, ideologically and politically have always been on one side, and once again disclosed and legalized it,” Mamuka Mdinaradze said.
In accordance to the Organic Law of Georgia on Elections, in order to nominate a candidate for President of Georgia, a party and an initiative group of voters shall file an application to the CEC Chairperson no later than the 50th day before the polling day. After the filing of an application, the party and the initiative group of voters shall have the right to collect signatures of supporting voters. Considering that, the political parties will nominate their presidential candidates in the end of July.