ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმატებული საქმეები (მარტი, აპრილი, მაისი და ივნისი)
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის შემთხვევაზე, მსხვერპლის სასარგებლოდ, კომპენსაციის გადახდა დაეკისრა
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მსჯავრდებულ გ.ჯ-ს ინტერესების დასაცავად,  სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს წინააღმდეგ, მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს.
მსჯავრდებული გ.ჯ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში 2008-2011 წლების პერიოდში გახლდათ  წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლი, რამაც მნიშვნელოვნად დააზიანა მსხვერპლის ფიზიკური და ფსიქიკური ჯანმრთელობის მდგომარეობა. თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის სარჩელი და სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს, წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის საფუძველზე, მორალური ზიანის ანაზღაურების ფარგლებში, კომპენსაციის სახით  25000 ლარის გადახდა დაეკისრა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს  მიერ  ძალადობრივი ქმედებისა და სპეციალური საშუალებების არაპოპორციულ  გამოყენებას ადეკვატური სამართლებრივი შედეგი მოჰყვა
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სარჩელით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ და მოითხოვა მოქალაქე ლ.გ-ს სასარგებლოდ მორალური და მატერიალური ზიანის ანაზღაურება. აღნიშნული სასარჩელო მოთხოვნა ემყარებოდა  2011 წლის 26 მაისის საპროტესტო აქციის დაშლის შედეგად,   შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპეციალური დანიშნულების რაზმის მიერ  ფიზიკური ძალისა და სპეციალური საშუალებების არაპოპორციული გამოყენების ფაქტს, რასაც შედეგად მოჰყვა  მოქალაქე ლ.გ-ს ფიზიკური და მორალური ტანჯვა. 2013 წლის 22 ივლისის მთავარი პროკურატურის დადგენილებით ლ.გ. ცნობილ იქნა დაზარალებულად. ადამიანის უფლებათა ცენტრის სასარჩელო მოთხოვნა დაკმაყოფილდა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს 2500 ლარის გადახდა დაეკისრა.
კასპის პოლიციის თანამშრომელთა მიერ განხორციელებულ ცემის ფაქტზე სამართლებრივი შედეგი დადგა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის იურისტი იცავდა მოქალაქე ზ.ფ-ს სამართლებრივ ინტერესებს, რომელიც გახლდათ   პოლიციის თანამშრომელთა მხრიდან ცემის მსხვერპლი. გორის რაიონული სასამართლოს 2017 წლის 18 ოქტომბრის განაჩენით, ზ.ფ-ის ცემაში ბრალდებულ პოლიციის თანამშრომლებს შეეფარდათ ჯარიმის გადახდა 2000 ლარის ოდენობით და თანამდებობის დაკავების უფლების შეზღუდვა 1 წლისა და 6 თვის ვადით.  განაჩენი გაასაჩივრა დაცვის მხარემ თბილისის სააპელაციო სასამართლოში. თბილისის სააპელაციო სასამართლომ დაცვის მხარის სასარჩელო მოთხოვნა  არ დააკმაყოფილა და ძალაში დატოვა გორის რაიონული სასამართლოს განაჩენი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხუთი თანამშრომლის მიმართ დისციპლინური პასუხისმგებლობა დადგა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, თბილისში 2017 წლის 1 დეკემბერს მომხდარ გახმაურებულ მკვლელობების საქმეზე, წარმოადგენილია დაზარალებული ზაზა სარალიძის ადვოკატად.  პოლიციელების მხრიდან ზაზა სარალიძის მხარდაჭერ პირ ზ.კ-ზე განხორციელდა ძალადობა, რომელიც განვითარდა თბილისის საქალაქო სასამართლოს სასადილო დარბაზში, სადაც ზ.კ. სასამართლო სხდომაზე გამოცხადებულ შესვენების პერიოდში სადილობდა. პოლიციის თანამშრომლებმა ძალის გამოყენებით განახორციელეს ზ.კ-ს სასამართლო სხდომის დარბაზში შეყვანა. აღნიშნულზე რეაგირების მიზნით,  ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის რეკომენდაციით,  ჩადენილ დისციპლინური გადაცდომის ფაქტზე შსს-ს გენერალურ ინსპექციას მიმართეს ზაზა სარალიძემ და მისმა მხარდაჭერმა ზ.კ-მ.
საქართველოს შინაგან საქმეთა  სამინისტროს გენერალურ  ინსპექციაში ჩატარებული სამსახურებრივი შემოწმებით, შსს-ს ხუთი თანამშრომლის მხრიდან  გამოიკვეთა  დისციპლინური გადაცდომის ფაქტი. მათ მიმართ გამოყენებული იქნა დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომები. კერძოდ, სამსახურეობრივი მოვალეობის შეუსრულებლობისა  და  სამსახურეობრივი მოვალეობებისადმი დაუდევარი დამოკიდებულებისათვის. ოთხ პოლიციის თანამშრომელს  გამოეცხადა საყვედური, ხოლო ხელმძღვანელ პირს - სასტიკი საყვედური.
საქართველოს მოქალაქის საქართველოს ტერიტორიაზე თავისუფლად შემოსვლის და  გადაადგილების ძირითადი კონსტიტუციური  უფლება ადამიანის უფლებათა ცენტრმა დაიცვა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი 2016 წლიდან იცავდა საქართველოს მოქალაქე ლ.ა.-ს უფლებებს. ლ.ა-ს არაერთხელ შეეზღუდა კონსტიტუციით აღიარებული ძირითადი უფლება, რომელიც გარანტირებულია საქართველოს კონსტიტუციის 22-ე მუხლის მე-4 ნაწილით და ითვალისწინებს საქართველოს ტერიტორიაზე  თავისუფლად შემოსვლას. ლ.ა.-ს  საქართველოს საზღვრის დაცვის პოლიცია ყოველგვარი სამართლებრივი დასაბუთების გარეშე არ აძლევდა საშუალებას,  შემოსულიყო საკუთარი ქვეყნის ტერიტორიაზე, უფრო მეტიც, მოუწოდებდნენ დაუყონებლივ დაეტოვებინა საქართველოს საზღვარი. 2018 წლის ივნისში   ადამიანის უფლებათა ცენტრის აქტიურობით საბოლოო შედეგი დადგა და ლ.ა-მ შეძლო, მისი, როგორც საქართველოს მოქალაქის, კონსტიტუციით გარანტირებული უფლებების დაცვა და შეუძლია საქართველოს ტერიტორიაზე შემოსვლა და ქვეყნის შიგნით თავისუფლად გადაადგილება.
ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციის მიერ უკანონოდ გამოცემული ინდივიდუალური  ადმინისტრაციული სამართლებრივი აქტი თბილისის საქალაქო სასამართლომ  ბათილად ცნო
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტებმა სამართლებრივი დახმარება გაუწიეს  მოქალაქე ი.თ.-ს, რომელიც დასაქმებული გახლდათ ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციაში მთავარ სპეციალისტად. ი.თ. სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა დიმიტრი სანაკოევმა თანამდებობიდან გაათავისუფლა მას შემდეგ, რაც ი.თ-მ განცხადებით მიმართა შესაბამის უწყებას, რეაგირება მოეხდინა სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციაში არსებულ კანონსაწინააღმდეგო დარღვევებზე. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული სასრჩელის საფუძველზე სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლომ უკანონოდ ცნო და დაავალა ი.თ-ს სამსახურში აღდგენის მიზნით საქმის ხელახალი განხილვა.
საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟის მიერ უკანონოდ გამოცემული სამართალდარღვევათა ოქმი თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიამ  ბათილად ცნო
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიამ  დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული სარჩელი, სასამართლომ საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟის მიერ გამოცემული ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა ოქმი ბათილად ცნო  და ინდოეთის მოქალაქე მ.კ.-ს აღუდგინა  მართვის მოწმობით სარგებლობის უფლება. აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულ საქმეზე ინდოეთის მოქალაქეზე   საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟის მიერ  განახორციელა ზედიზედ 4-ჯერ ალკოტესტზე შემოწმება, თუმცა არ  დადგინდა ორგანიზმში ალკოჰოლის შემცველობა, მიუხედავად ამისა, საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟმა  უკანონოდ ჩამოართვა მართვის მოწმობა.
ჟურნალისტსა და მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილეს შორის სამართლებრივი დავა მორიგებით დასრულდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის იურისტი  იცავდა ტელეკომპანია „თრიალეთის“ ჟურნალისტ მ.მ-ის ინტერესებს, ჟურნალისტის მიმართ მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილის გ.კ-ს მიერ გავრცელდა ცილისწამების შემცველი ინფორმაცია 2017 წლის 21 სექტემბერს ჩაწერილი ინტერვიუს დროს.   2018 წლის 26 აპრილს გორის რაიონულ სასამართლოში შედგა მორიგება ტელეკომპანია თრიალეთის ჟურნალისტსა და  მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილეს შორის. მორიგების  თანახმად, მინიციპალიტეტის მერმა გამოთქვა მზადყოფნა უარყოს ჟურნალისტის მიმართ გავრცელებული ინფორმაცია და  პროვოცირების ფაქტი. თავის მხრივ, ჟურნალისტმა უარი თქვა იმ სასარჩელო მოთხოვნაზე, რომლითაც ითხოვდა მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილისათვის მორალური ზიანის სახით 3000 ლარის დაკისრებას.
შშმ პირის უფლებებისა და ინტერესების გათვალისწინებით განისაზღვრა საცხოვრებელ ფართში  პანდუსის და კიბის   მოწყობა
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აქტიურად აგრძელებს შშმ პირების უფლებების დაცვას. შშმ პირის ა.მ-ის უფლებების დასაცავად ადამიანის უფლებათა ცენტრმა განცხადებით მიმართა საჯარო რეესტრსა და თბილისის მერიის არქიტექტურის სამსახურს, განთავსებულიყო შშმ პირისათვის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გადაცემულ  საცხოვრებელ სახლში კიბე და პანდუსი. ორგანიზაცია დადებითად აფასებს, რომ აღნიშნული მოთხოვნა  დააკმაყოფილდა და დაკანონდა პანდუსისა და ადაპტირებული კიბის მოწყობა.
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა დევნილთა და განსახლების სამინისტროს დაევალა  ინდივიდუალურ სამართლებრივი აქტის გამოცემა
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეფექტიანად ახორციელებს იძულებით გადაადგილებული პირების უფლებების დაცვას. ორგანიზაციის იურისტებს მომართა 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად იძულებით გადაადგილებულმა პირმა გ.ბ-მ, რომელსაც სამინისტრომ უარი განუცხადა დევნილის სტატუსის მინიჭებაზე. აღნიშნულ საქმეზე სამინისტროს მხრიდან არ მომხდარა დევნილის სტატუსის მაძიებელი პირის საცხოვრებლის შესახებ ინფორმაციის სრულად დადგენა.  ადამიანის უფელბათა ცენტრის იურისტმა  ადმინისტრაციული სარჩელით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიას და მოითხოვა სამინისტროს მიერ გამოცემული აქტის გაუქმება და ახალი აქტის გამოცემა, სარჩელი სრულად დაკმაყოფილდა.
ეკომიგრანტის სააპელაციო საჩივარი, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს წინააღმდეგ,  სრულად დაკმაყოფილდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის იურისტი იცავდა ეკომიგრანტის სამართლებრივ ინტერესებს, რომელის სარჩელი საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს წინააღმდეგ  თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციული საქმეთა პალატამ სრულად დააკმაყოფილა, გააუქმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება და დაავალა სამინისტროს არსებითად განიხილოს მ.მ.-ს, როგორც ეკომიგრანტის, განცხადება საცხოვრებლით უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით ახლადგამოვლენილი გარემოების საფუძველზე.
პირი დაზარალებულად იქნა ცნობილი
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისი ჩაერთო კასპში მცხოვრები ი.ბ-ს მიმართ ჩადენილი დანაშაულის, ცემის ფაქტზე. სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა სსკ 126-ე მუხლით. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის ჩართულობის შედეგად,  დაზარალებულს ჩაუტარდა სამედიცინო ექსპერტიზა. სასამართლო ბრალდებულ გ. ნ.-ს აღმკვეთ ღონისძიებად შეუფარდა 3000 ლარიანი გირაო. 2018 წლის 17 აპრილს გორის რაიონულმა სასამართლომ გამოიტანა გამამტყუნებელი განაჩენი და ი. ბ-ის ცემაში ბრალდებული გ.ნ. ბრალდებულად ცნო ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქი დაზიანების ნაწილში. სასჯელის სახედ და ზომად განისაზღვრა 1 წლით თავისუფლების აღკვეთა. აღნიშნულ საქმეზე მართალია სამართლებრივი შედეგი დადგა, თუმცა ადამიანის უფლებათა ცენტრი ყურადღებას ამახვილებს შემდეგ ფაქტზე: საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟის ერთ-ერთი წევრის მხრიდან გამოვლინდა დაზარალებული პირის მეუღლის მ.ბ.-ს მიმართ სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტი. მ.ბ-მ საჩივრით მიმართა შსს-ის გენერალურ ინსპექციას, თუმცა მოგვიანებით უკან გამოითხოვა საჩივარი. ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ დაუშვებელია საზოგადოების წინაშე ანგარიშვალდებულებიდან გამომდინარე საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან იკვეთებოდეს მსგავსი კანონშეუსაბამო ქმედებები.
არასრულწლოვანი, შშმ  პირის ძარცვის ფაქტზე ბრალდებულს 4 წლით თავისუფლების აღკვეთა შეეფარდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისის იურისტი იცავდა არასრულწლოვან დაზარალებულს, ბ.მ-ს ინტერესებს. სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა ძარცვის ფატზე. ძარცვა განხორციელდა დაზარალებულის დის მიმართ, რომელიც შშმ პირია. საქმეზე სამართლებრივი შედეგი დადგა და ბრალდებულ კ.კ-ს, საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე, მიესაჯა 4 წლით თავისუფლების აღკვეთა.
ბავშვის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინებით  მშობლებს შორის დავა მორიგებით დასრულდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისის იურისტმა ბავშვის მშობლებს შორის დავა მორიგებით დაასრულა, იგი იცავდა მოპასუხის, ბავშვის მამის ინტერესებს, რომელიც წინააღმდეგი იყო მოსარჩელე, ბავშვის დედას  განსაზღვრულ დღეებში მოენახულებინა ბავშვი. მოსარჩელე მხარე ადასტურებდა, რომ მოპასუხე მამა უკრძალავდა  ბავშვის ნახვას. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი აწარმოებდა შესაბამის კონსულტაციას ბავშვის მამასთან და შედეგად, ბავშვის საუკეთესო ინტერესზე დაყრდნობით, ბავშვის მშობლებს შორის დავა მორიგებით დასრულდა. დედას მიეცა შესაძლებლობა კვირის განსაზღვრულ დღეებში შეხვდეს ბავშვს.
სხვადასხვა:
ადამიანის უფლებათა ცენტრის  კახეთის ოფისის ჩართულობით წარმატებული საქმეებიდან წინამდებარე ანგარიშში წარმოადგენილია მსგავსი სამართლებრივი კატეგორიის საქმეების სტატისტიკა და მოკლე აღწერა.
1 საქმეზე  პირი თანამესაკუთრედ იქნა ცნობილი
ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისის იურისტი იცავდა მოსარჩელე მ.ბ-ს ინტერესებს, თბილისის სააპელაციო სასამართლოში. სასარჩელო მოთხოვნა გახლდათ უძრავ ქონებაზე თანასაკუთრების უფლების მიღება,  მოპასუხე მეუღლის მიერ თვითნებურად გასხვისებული ბინის ნასყიდობის ხელშეკრულების ბათილად ცნობა. სარჩელი სრულად დაკმაყოფილდა. სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით  გაუქმდა გურჯაანის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება განქორწინების, მოსარჩელისა და  მისი  შვილების სახლიდან გამოსახლების თაობაზე.
4 საქმე შეეხებოდა საბუთების კუთვნილების ფაქტის დადგენას, რომლის საფუძველზეც განმცხადებლებმა უძრავი ქონება დაირეგისტრირეს საჯარო რეესტრში.
5 საქმე იყო სოციალური კატეგორიის და შეეხებოდა  პენსიის მიღების მოთხოვნით პირის მხარდაჭერად ცნობის საკითხს,  აქედან 1 საქმეზე მხარდაჭერს მიენიჭა, როგორც პენსიის აღების უფლება, ასევე წარმომადგენლობის განხორციელება ადმინისტრაციულ წარმოებაში, საჯარო რეესტრსა, ფიზიკურ და იურიდიულ პირებთან სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების მიზნით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის წარმატებული  სამეებიდან:
1 საქმე უკავშირდებოდა ალიმენტის შემცირების საკითხს, რომელზეც 2018 წლის 9 მარტს გორის რაიონულ სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით ვ.რ.-ს შეუმცირდა მისთვის დაკისრებული ალიმენტის ოდენობა. სასამართლომ გაითვალისწინა მისი ეკონომიკური მდგომარეობა და ნაცვლად 200 ლარისა განესაზღვრა 120 ლარის გადახდა ყოველთვიურად მისი არასრულწლოვაბნი შვილის სასარგებლოდ.
1 საქმე უკავშირდებოდა დაზარალებული მეანაბრისთვის ძირი თანხის და დარიცხული პროცენტის გადახდას
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისი იცავდა დაზარალებული მეანაბრის ნ.ბ-ს ინტერესებს. გორის რაიონულმა სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა ნ.ბ.-ს სასარჩელო მოთხოვნა და შპს „ევროკრედიტს“, მის მიერ დაზარალებული მეანაბრის ნ.ბ-ს სასარგებლოდ დააკისრა, როგორც ძირი თანხის, ასევე დარიცხული პროცენტების გადახდა.
1 საქმე ეხებოდა მხარდაჭერის მიმღებად ცნობის საკითხს, რომელზეც  გორის რაიონულმა სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა რ.ხ.-ს ოჯახის წევრის მ.ხ.-ს განცხადება რ.ხ.-ს მხარდაჭერის მიმღებად ცნობის თაობაზე. რ.ხ.-ს ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.#

Successfully litigated cases by Human Rights Center (March, April, May and June)
In 2008-2011, G.J was victim of torture and inhuman treatment in the penitentiary establishment, for what his physical and psychic health conditions were significantly damaged. The Tbilisi City Court satisfied the claim of Human Rights Center and ordered the Ministry of Corrections to pay 25 000 GEL to the victim as a compensation for moral damage.
Adequate Response to the Use of Disproportionate Force and Violence against Citizens from the side of the Ministry of Internal Affairs
HRC appealed the administrative case panel of the Tbilisi City Court against the Ministry of Internal Affairs and claimed compensation for moral and material damage of L.G. In its appeal, the organization alleged that during the dispersal of May 26, 2011 protest demonstration, riot police officers of the MIA used disproportionate physical force and special weapon that caused physical and moral pain of L.G. On July 22, 2013 the chief prosecutor’s office granted victim status to L.G. The Tbilisi City Court satisfied the claim of HRC and ordered the MIA to pay 2 500 GEL to the victim as a compensation.
Legal Consequences on the fact of physical violence committed by Kaspi police officers
HRC Shida Kartli office lawyer defended interests of Z. F, who was victim of physical violence from the side of police officers. On October 18, 2017, Gori district court found three former officers of the Kaspi police unit guilty in the physical harassment of Z.F. According to the verdict, each convicted had to pay fine of GEL 2 000 and was prohibited to occupy any position for 1 year and 6 months. The defense side appealed the verdict in the Tbilisi Appeal Court. The latter did not satisfy the claim of the defense side and upheld the decision of the Gori district court.
Disciplinary liability imposed on five officers of MIA
HRC lawyer defends interests of Zaza Saralidze, victim in the Khorava street teen-murder case of December 1, 2017. Police officers harassed Zaza Saralidze’s friend and supporter Z.K in the inn of the Tbilisi City Court, where he was having a lunch during the break of the court hearing. The police officers took him to the courtroom with force.
With the legal advocacy of HRC lawyer Nestan Londaridze, Zaza Saralidze and Z.K addressed the General Inspection of MIA with regard to the incidents in the canteen of the Tbilisi City Court.
As a result of the internal survey of the General Inspection of the MIA, five police officers committed disciplinary offence and disciplinary sanctions were used against them. Namely: four officers received reprimand and the senior officer received severe reprimand for the failure to implement professional duties and negligence towards professional duties.
HRC Defended Constitutional Rights of the Citizen of Georgia to Enter and Move in the Territory of Georgia without Barriers
HRC lawyer has been defending the rights of the Georgian citizen L.A since 2016. In 2017 too, L.A was several times restricted to enjoy his constitutional right, guaranteed under the Article 22 Paragraph 4 of the Constitution of Georgia and ensures free entry into the territory of Georgia. The Georgian border officers did not allow L.A to enter the territory of Georgia without any legal clarifications; moreover, they demanded him to leave the Georgian border. With the legal advocacy of HRC, in June 2018, L.A managed to enjoy his constitutional right and entered the territory of Georgia and can freely move around the country.
Tbilisi City Court ordered the administration of South Ossetia to annul the individual administrative act against its former employee
HRC lawyer defended rights of I.T, former chief specialist of the administration of South Ossetia. Former head of the administration Dimitry Sanakoev fired her after I.T appealed the respective state institutions over the violations in the South Ossetia’s administration. With legal advocacy of HRC, the Tbilisi City Court found the decision of the administration illegal and ordered them to issue a new order and restore I.T to her old position.
Tbilisi City Court annulled the protocol on administrative violation issued by the patrol police officers
Administrative panel of the Tbilisi City Court satisfied the appeal of Human Rights Center and annulled the protocol of the patrol police on administrative violation. Consequently, the Court restored the right of the citizen of India M.K.R to use driving license in Georgia. It is noteworthy that patrol police officers tested the citizen of India on alcohol four times but none of them showed that he was drunk. Despite that, the patrol police illegally seized driving license from him.
Legal dispute between journalist and deputy mayor finished with agreement
HRC Shida Kartli office lawyer defended interest of the TV-Company Trialeti’s journalist against the deputy mayor G.K, who disseminated wrong information about the journalist in his September 21, 2017 interview. On April 26, 2018 the parties reached agreement in the Gori district court, according to which the deputy mayor declared readiness to deny the information about the journalist. The journalist cancelled his claim in the court, where he requested the deputy mayor to pay 3 000 GEL as a compensation for moral damage.
Ramp and staircase will be arranged for the person with disabilities
HRC continues defense of the rights of people with disabilities. In November 2017, HRC petitioned the Public Registration Agency and the architect service of the Tbilisi City Hall to arrange an adapted staircase and ramp for the disabled A.M, former soldier, who received an accommodation from the Ministry of Defense. The City Hall satisfied the petition and the requested infrastructure will be arranged in the residential building where A.M is living. HRC welcomes the positive decision of the City Hall.
Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees is ordered to issue individual legal act
HRC effectively defends the rights of IDPs. Internally displaced person as a result of 2008 armed conflict applied HRC for help, whom the Ministry refused to grant IDP status. The Ministry did not study full information about the residential place of the status-seeker. HRC lawyer appealed the Tbilisi City Court and requested annulment of the act of the Ministry. The Court completely satisfied the HRC appeal.
Appeal of eco-migrant against the Ministry of IDPs was fully satisfied
HRC Shida Kartli office lawyer defended legal interests of eco-migrant in his dispute against the Ministry of IDPs from the Occupied Territories in the Tbilisi Appeal Court. The administrative case panel fully satisfied the appeal statement, annulled the decision of the Tbilisi City Court and ordered the Ministry to substantially consider the application of M.M, who requests accommodation based on recently discovered new circumstance.
A person received victim status
HRC Shida Kartli office worked on the case of physical assault of I.B, resident of Kaspi municipality. The criminal case was launched under Article 126 of the Criminal Code of Georgia. As a result of HRC lawyer’s advocacy, the victim was expertise. The Court imposed a bail of 3 000 GEL on the defendant G.N. On April 17, 2018, the Gori district court passed guilty verdict and found G.N guilty in the minor damage of G.N’s health. The court sentenced the defendant to 1 year imprisonment. Regardless the legal consequences in the case, HRC is concerned about one issue: a patrol police officer verbally insulted the wife of the physically assaulted person. Initially, the wife, M. B submitted a complaint to the General Inspection of the MIA but later withdrew it back. HRC believes it is inadmissible that patrol police officers acted unlawfully.
Person suspected in the robbery of underage disabled person was sentenced to 4-year imprisonment
HRC Kakheti office lawyer defended interests of underage victim B.M in the criminal case over robbery. His sister was robbed, who is disabled person. Defendant K.K was sentenced to 4 year-imprisonment.
Conflict between parents finished with agreement in respect to the best interests of the child
With the legal aid of the HRC Kakheti office lawyer the dispute between the parents finished in respect of the best interests of the child. HRC lawyer represented the father in the dispute, who did not allow the mother to meet the child, who wanted to determine days to meet the child. The lawyer mediated between the parents and finally the conflict finished with agreement. Concrete days were determined when the mother will be able to see the child.
Other cases:
With the legal advocacy of HRC Kakheti office the following cases were successfully litigated:
• a person received status of co-owner;
• in 4 cases applicants managed to determine fact of ownership and consequently managed to register their properties;
• in 5 cases applicants managed to receive status of supporter of disabled family members/relatives and can get their pensions or/and represent them in administrative bodies, public registry, physical and legal entities and court;
With the legal advocacy of HRC Shida Kartli office, the following cases were successfully litigated:
• 1 applicant managed to reduce the amount of alimony, as the court took his financial situation into account and imposed payment of 120 GEL instead of initially requested 200 GEL as an alimony for his underage child;
• in 1 case, applicant won trial against Ltd, EuroCredit, who, as a deposit holder, will now get his deposit back.