შიდა ქართლს ახალი გუბერნატორი ჰყავს
20 აგვისტოს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ქვეყნის შვიდ რეგიონში ახალი გუბერნატორები წარადგინა. შიდა ქართლის რეგიონის გუბერნატორად  პრემიერ-მინისტრმა გიორგი ხოჯევანიშვილი დანიშნა.
გიორგი ხოჯევანიშვილი  რეგიონის მუნიციპალიტეტების პირველ პირებს  მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონული განვითარების სამსახურის უფროსმა, სოზარ სუბარმა წარუდგინა.
გიორგი ხოჯევანიშვილი 2011-2013 წლებში საქართველოს სასჯელაღსრულების სამინისტროში საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსად მუშაობდა, 2013 წლიდან კი კერძო სექტორში ინაცვლებს.
ხოჯევანიშვილმა გუბერნატორად  დანიშვნის პირველ დღეს სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა.
,,შევეცდები, ვიყო სწორი კოორდინატორი თვითმმართველობას, მთავრობასა და ხალხს შორის. რეგიონის გამოწვევები და საჭიროებები ჩემთვის არის ცნობილი, ჩემი საქმიანობის განმავლობაში  პრიორიტეტები იქნება: სოფლის მეურნეობა, ტურიზმი, განათლების ხელშეწყობა და ახალგაზრდებზე ზრუნვა.განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს დევნილ მოსახლეობას და ინფრასტრუქტურის პროექტების კიდევ უფრო მეტად წახალისებას რეგიონში. ასევე, აქტიურ თანამშრომლობას ვგეგმავ ინვესტორებთან", - განცხადა შიდა ქართლის ახალმა გუბერნატორმა, გიორგი ხოჯევანიშვილმა.
სოზარ სუბარისათვის გიორგი ხოჯევანიშვილი უცხო ნამდვილად არ არის, 2012 წელს ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ, სუბარის სასჯელაღსრულების მინისტრად დანიშვნის შემდეგ, ხოჯევანიშვილი უწყებაში სასჯელაღსრულების სამინისტროს საერთაშორისო დეპარტამენტის უფროსის თანამდებობაზე დახვდა, რომელიც დეპარტამენტის ხელმძღვანელის თანამდებობას 2011 წლიდან 2013 წლამდე იკავებდა.
გიორგი ხოჯევანიშვილის დანიშვნას ჟურნალისტი ირაკლი კორძაია სოციალურ ქსელში ეხმაურება და წერს, რომ ხოჯევანიშვილი სასჯელაღსრულების სამინისტროში მუშაობის დროს თანამშრომლებს ჩაგრავდა.
,,გიორგი ხოჯევანიშვილი 2011-2013 წლებში იყო სასჯელაღსრულების სამინისტროს საერთაშორისო დეპარტამენტის უფროსი. იმედია, არავის არ სჭირდება იმის შეხსენება, თუ რა ხდებოდა იმ პერიოდში საპატიმროებში. პირადად ატყუებდა საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და საელჩოებს როდესაც მათ ციხეებში გაუსაძლის მგომარეობაზე ინფორმაცია მისდიოდათ. განგებ არ მოვყვები დეტალურად, თუ რას მიყვებოდნენ მისგან „დაბულინგებული“ და დაჩაგრული ხელქვეითები. არც ჩემი და მისი პირადი ურთიერთობით შეგაწყენთ თავს", - წერს კორძაია სოციალურ ქსელში და ჟურნალიტებს მოუწოდებს, რომ დეტალების გასარკვევად მოიძიონ ინფორმაცია.
,,ვისაც ხოჯევანიშვილის სასჯელაღსრულების სისტემაში “მოღვაწეობის” პერიოდი გაინტერესებსთ, მოიძიეთ 2011-2012 წლებში CPT (წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის) შენიშვნები, რეკომენდაციები და ნახეთ რას პასუხობდა მათ ხოჯევანიშვილი. რამდენი პასუხგაუცემელი წერილი დატოვა, და თუ პასუხის ღირსად მიიჩნევდა,  რას წერდა ამ საპასუხო წერილებში”,  -აღანიშნა კორძაიამ.
სოზარ სუბარის განცხადებით, მისი სასჯელაღსრულების მინისტრად დანიშვნის დროს ხოჯევანიშვილი უწყებაში დახვდა, რამდენიმე თვე ერთად იმუშავეს და ხოჯევანიშვილი საკუთარი  ნებით წავიდა. სოზარ სუბარი მას დადებითად ახასიათებს.
,,ძალიან აქტუალური გახდა დღეს ის, რომ გიორგი ხოჯევანიშვილი წინა ხელისუფლების დროს მუშაობდა სახელმწიფო სამსახურში, თუმცა მინდა აღვნიშნო, რომ წარსულში ვინც დანაშაული ჩაიდინა, უნდა დაისაჯონ, ვინც გამოცდილი კადრია, უნდა მიეცეს მუშაობის გაგრძელების საშუალება", -აღნიშნა სოზარ სუბარმა, მისი თქმით,  ხოჯევანიშვილის შიდა ქართლის  გუბერნატორის თანამდებობაზე კანდიდატურის განხილვის დროს კვლავ გადაამოწმა მის პენიტენციურ სისტემაში მუშაობის პერიოდის შესახებ ინფორმაცია და ცნობილმა უფლებადამცველმა, სოფიო ჯაფარიძემ ხოჯევანიშვილი დადებითად დაახასიათა.

On August 20, the Prime Minister of Georgia nominated new governors in seven regions of the country. PM appointed Giorgi Khojevanishvili to the position of the regional governor in Shida Kartli.
Head of the regional development service at the Government’s Administration Sozar Subari presented Giorgi Khojevanishvili to the senior officials of the local municipalities.
In 2011-2013 Giorgi Khojevanishvili worked as a head of the international relations department at the Ministry of Corrections; in 2013 he moved to private sector.
On his first day on the position of the regional governor, Khojevanishvili spoke about his future plans.
“I will try to have good coordination between the local self-government, central government and people. I am aware of the challenges and needs of the region. The priority areas of my activities will be: agriculture, tourism, promotion of education and youth. Particular attention will be paid to the internally displaced population and encouragement of infrastructural projects in the region. I plan active cooperation with the investors,” the new regional governor in Shida Kartli said.
Giorgi Khojevanishvili is not a stranger for Sozar Subari. After the ruling party changed in the country in 2012, Subari took office of the Minister of Corrections; at that time, Khojevanishvili was already working as a head of the international relations department in the Ministry.
Journalist Irakli Kordzaia reacted to the appointment of Khojevanishvili in social network and wrote that he intimidated his employees in the ministry.
“Giorgi Khojevanishvili was head of the international department in the Ministry of Corrections in 2011-2013. I hope, nobody needs to be reminded of what was happening in the penitentiary establishments at that time. He personally hid the real situation ongoing in the prisons from the international organizations and embassies. I will not speak about details what his employees told me how he intimidated and degraded them. I will not bother you with the story of my personal relations with him,” Kordzaia wrote in the social network and suggested journalists to find more information about the regional governor.
“Who is curious to know more about Khojevanishvili’s work in the penitentiary system, search the reports and recommendations of the CPT (UN Committee against Torture) as well as Khojevanishvili’s answers to them. How many letters he did not respond and if responded, what he wrote,” Kordzaia added.
Sozar Subari stated, when he took the office as the minister of corrections, Khojevanishvili was already working there. They worked together during several months and then Khojevanishvili left the ministry based on his own decision. Sozar Subari positively evaluated his work.
“Today, his work during the previous government has been main topic of discussion. However, I would like to note that those, who committed crimes in the past, shall be punished. Those, who were experienced personnel, shall have opportunity to continue their work,” Sozar Subari said and added that when they discussed candidature of Khojevanishvili for the position of the regional governor, he once again checked his past experience and famous human rights defender Sofio Japaridze positively evaluated him.