თამარ გამრეკელაშვილის მკვლელობის საქმეზე სასამართლო პროცესი დაიხურა
ბარნოვის ქუჩაზე მოკლული 25 წლის თამარ გამრეკელაშვილის საქმეზე სასამართლო სხდომები დახურულ რეჟიმში ჩატარდება. სხდომის დახურვის შუამდგომლობით თბილისის საქალაქო სასამართლოს პროკურატურამ მიმართა.
პროკურორმა გიორგი შაიშმელაშვილმა შუამდგომლობა იმით დაასაბუთა, რომ, ვინაიდან საქმე ოჯახურ დანაშაულს ეხება, სასამართლო სხდომებზე პირადი ინფორმაცია გაჟღერდება და არასრულწლოვნებიც დაიკითხებიან. პროკურორის შუამდგომლობას დაცვის მხარე და ბრალდებულები - ვეფხია და თემურ ბაქრაძეებიც დაეთანხმნენ.
დღევანდელ სხდომაზე თამარ გამრეკელაშვილის დედა, ნათელა გობაძე დაიკითხება.
„გამოძიებისთვის ყველანაირი ინფორმაცია უკვე მიწოდებული მაქვს. დამნაშავე უნდა დაისაჯოს. ბავშვები იქ იყვნენ და დანაშაულს უყურეს. იქ ბენზინიც იყო და ვეფხია ბაქრაძე ბავშვების დაწვას აპირებდა, მაგრამ ვერ მოასწრო. არამარტო მკვლელი და მოძალადე, ყველაზე აღვირახსნილი ადამიანია. ჩემზე რომ ძალადობდა, ამიტომ არ მინდოდა მასთან ცხოვრება“, - განაცხადა ნათელა გობაძემ.
თამარ გამრეკელაშვილი 13 აპრილს, თბილისში, ბარნოვის ქუჩაზე მდებარე საცხოვრებელ სახლში მოკლეს. მომხდართან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 14 აპრილს, მოკლულის მამინაცვალი, ვეფხია ბაქრაძე თელეთში დააკავა. საქმის მასალების მიხედვით, ვეფხია ბაქრაძემ ქალს არასრულწლოვანი შვილების თანდასწრებით, გულმკერდისა და ყელის არეში, დანით მრავლობითი ნაკვეთ-ნაჩხვლეტი ჭრილობა მიაყენა.
შსს-ს ინფორმაციით, მკვლელობამდე რამდენიმე საათით ადრე, მოკლული და დედამისი პოლიციის განყოფილებაში გამოცხადდნენ და მამინაცვლის მიმართ შემაკავებელი ორდერის გამოწერა ითხოვეს. პოლიციამ ორდერი გამოწერა. შსს-ს ცნობით, თამარ გამრეკელაშვილმა პირადი საქმეების გამო, პოლიციის შენობა მარტომ, დედაზე ადრე დატოვა, მალევე კი პოლიციაში შეტყობინება შევიდა თამარ გამრეკელაშვილის მკვლელობის შესახებ.
თამარ გამრეკელაშვილის მკვლელობასთან დაკავშირებით გამოძიება 11 პრიმა 109–ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც გულისხმობს ოჯახში ძალადობის ნიადაგზე ჩადენილ განზრახ მკვლელობას დამამძიმებელ გარემოებაში. აღნიშნული მუხლი 16–დან 20 წლამდე ან უვადო პატიმრობას ითვალისწინებს.
მკვლელობის საქმეზე კიდევ ერთი პირი, თემურ ბაქრაძე დანაშაულის შეუტყობინებლობის ბრალდებით 15 აპრილს დააკავეს.

Court hearing into Tamar Gamrekelashvili’s murder case was closed for public
The court hearings into Tamar Gamrekelashvili’s murder case, 25-years-old woman, who was killed in Barnov street in Tbilisi, will be closed for public. The prosecutor’s office petitioned the Tbilisi City Court to close the hearings.
Prosecutor Giorgi Shaishmelashvili verified his solicitation with the fact that it was domestic crime and personal information may be disclosed during the trials; underage children will also be questioned. The defense side and the defendants – Vefkhia and Temur Bakradzes also agreed with the solicitation.
The mother of the deceased Tamar Gamrekelashvili, Natela Gobadze was questioned during the last hearing.
“I have provided the investigation with all information. The murderer shall be punished. Children witnessed the crime. There was fuel in the house; Vefkhia Bakradze was planning to burn the children but could not manage it. He is not a murderer and harasser but he is the most unrestrained person. I did not want to live with him because he harassed me,” Natela Gobadze said.
Tamar Gamrekelashvili was killed in her house in Barnov street, Tbilisi on April 13, 2018. On April 14, the MIA arrested her stepfather Vefkhia Bakradze in Teleti. According to the case files, he stabbed the woman in the chest and throat several times in the presence of her underage children.
According to the MIA, several hours before the murder, the victim and her mother arrived in the police unit and requested restraining order against the stepfather. The police issued the order. According to the MIA, Tamar Gamrekelashvili left police unit alone because of her personal affairs and soon the police was notified about the murder of the young woman.
The investigation started under Article 11-109 of the Criminal Code of Georgia that refers to premeditated murder based on domestic violence in aggravating circumstances. The crime is punishable by imprisonment from 16 up to 20 years in length.
On April 15, the MIA arrested another person, Temur Bakradze, for not having reported the police about the committed crime.