კამპანია 'იცურე მშვიდად' - მორიგი აქცია - სიკვდილის ზონა ქალაქ რუსთავში
კამპანია „იცურე მშვიდად“ მორიგ აქციას გამართავს 9 ოქტომბერს 14:30 საათზე, ქალაქ რუსთავში, მე-11 და მე-12 მიკრორაიონების მიმდებარედ, ჰესთან არსებულ დაჭაობებულ წყალსაცავთან, ერთ-ერთ ყველაზე საშიშ ადგილას, სადაც წარსულში ადამიანების დახრჩობის არაერთი შემთხვევაა დაფიქსირებული.
წყალსაცავის ნაპირზე ერთმანეთის გვერდით ნახავთ ბანაობის ამკრძალავ ბანერს და წყალსაცავში დამხრჩვალი ადამიანის ხსოვნის საპატივცემულოდ აღმართულ ჯვარს. ეს სურათი  გვიჩვენებს, რომ მსგავს საშიშ ადგილებზე მხოლოდ ამკრძალავი ბანერების დამონტაჟება საკმარისი არ არის და ხშირად აუცილებელია, წყლის ობიექტი დაცული იყოს სპეციალური ბარიერებით.
ქალაქ რუსთავში არსებული წყალსაცავი მიმზიდველი ადგილია მეთევზეებისთვის. ხშირად აქ ბავშვებიც თევზაობენ ან ბანაობენ. მოზარდის დახრჩობის ერთ-ერთი შემთხვევა გაშუქებულია სტუდია „მონიტორის“ საგამოძიებო ფილმში - „სიკვდილის ზონები საქართველოში“.
კამპანია „იცურე მშვიდად“ წელს დაიწყო ანა დოლიძის, ადამიანის უფლებათა ცენტრის, CENN-ის და პროგრესის ცენტრის ინიციატივით. კამპანიის მიზანია ხელისუფლების პასუხისმგებლობის გაზრდა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება.
სექტემბრიდან კამპანიას „იცურე მშვიდად“ მხარს უჭერს ღია საზოგადოების ფონდი, რომლის დახმარებითაც შესაძლებელია სხვადასხვა აქციებისა და ადვოკატირების აქტივობების განხორციელება როგორც თბილისში, ისე საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში.

Campaign Swim Safe held next action on October 9, 14:30 pm nearby the swampy water reservoir near the hydro-electro station in the vicinities of the micro-blocks #11 and 12 in Rustavi city. It is one of the most dangerous places, where many people drowned in the past.
On the bank of the water reservoir you will see the banner prohibiting swimming in the water and a cross set up in memory of the person, who drowned in the water in the past. It is another proof that prohibition banners are not enough for the prevention and often it is necessary to protect the water bodies with special barriers.
This place is a good site for fishers. Often children go to fish there. Studio Monitor told a story of an adult in their investigative film Death Zones in Georgia, who drowned in the Rustavi water reservoir.
Among the measures to be taken for the prevention of lethal facts in water bodies, the World Healthcare Organization named easy, small-budget but effective methods like: installment of barriers to control entrances to the water bodies.
The Campaign Swim Safe was launched in 2018 with the initiative of Ana Dolidze, Human Rights Center, CENN and Progress Center.  The Campaign aims to increase government’s responsibility and raise public awareness.