ხანუმ ჯეირანოვა vs საქართველო - ადამიანის უფლებათა ცენტრის და საფარის ერთობლივი განაცხადი CEDAW-ში
მიმდინარე წლის სექტემბერში ადამიანის უფლებათა ცენტრმა  და  „საფარმა“, „ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ ცენტრთან“ (EHRAC) თანამშრომლობით,  ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტს (CEDAW) მიმართა ხანუმ ჯეირანოვას საქმეზე.
ხანუმ ჯეირანოვას მიმართ ოთხი წლის წინ საგარეჯოს რაიონის სოფელ ლამბალოში თანასოფლელების მხრიდან განხორციელდა სასტიკი ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ძალადობა, რასაც შედეგად მოჰყვა ქალის სიკვდილი. გამოძიების ვერსიით ქალმა თავი მოიკლა, მაგრამ გამოძიება არ დაინტერესებულა ხომ არ იყო თვითმკვლელობის ინსცენირება, არ გამოკვეთილა არც გენდერული დისრიმინაციის მოტივი, რომელიც რეალურად საფუძვლად ედო ქალის მიმართ განხორციელებულ ძალადობას. გარემო, სადაც აღნიშნული შემზარავი ძალადობა მოხდა წარმოადგენს თემს, სადაც დამკვიდრებულია სტერეოტიპული, დისკრიმინაციული დამოკიდებულება, რომლის აღმოფხვრა სახელმწიფოსთვის დღემდე გამოწვევად რჩება.
სახელმწიფოს პასიურ როლს ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრის მიმართებით ადასტურებს ის ფაქტიც, რომ აღნიშნული შემზარავი დანაშაული კვლავაც გამოუძიებელია, მიუხედავად იმისა, რომ ხანუმ ჯეირანოვას საჯარო დასჯას უამრავი მოწმე ჰყავს.
ხანუმ ჯეირანოვას მიმართ დამამცირებელი და არადამიანური მოპყრობის ფაქტზე გამოძიება არ დაწყებულა. გამოძიება თავიდანვე დაიწყო არასწორი კვალიფიკაციით, კერძოდ - საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 115-ე მუხლით, რომელიც თვითმკვლელობამდე მიყვანას გულისხმობს. საქმის გამოძიება უკვე ოთხი წელია, ჭიანურდება და მიუხედავად საქმეში არსებული მოწმეების ჩვენებებისა და  არაერთი უტყუარი მტკიცებულებებისა, დღემდე ბრალი არც ერთ პირს არ წაყენებია, რომლებიც უშუალოდ  იღებდნენ მონაწილეობას  ხანუმ ჯეირანოვას  ცემაში, საკუთარი არასრულწლოვანი შვილების თვალწინ ესროდნენ ქვებს უმოწყალოდ და საჯაროდ ამცირებდნენ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი და საფარი წლებია, ითხოვენ საქმეზე ეფექტიან და დროულ გამოძიებას, მაგრამ - უშედეგოდ. ხანუმ ჯეირანოვას მიმართ განხორციელებული დისკრიმინაციის და არაადამიანურად მოპყრობის ფაქტი სრულიად არის უგულებელყოფილი სახელმწიფოს მხრიდან.
ოთხი წლის მანძილზე საქმეზე სახელმწიფოს უმოქმედობის გათვალისწინებით,  ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, და „საფარმა” „ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ ცენტრთან” (EHRAC) თანამშრომლობით,  ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტს (CEDAW) მიმართა.
მნიშვნელოვანია, საერთაშორისო დონეზე დადგინდეს ხანუმ ჯეირანოვას სასტიკი ცემის ფაქტში გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციის მოტივი. ხანუმა ჯეირანოვა იყო ფემიციდის მსხვერპლი. სახელმწიფომ არ უზრუნველყო ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულების აღსრულება და არ მოახდინა საქმეზე გენდერული დისკრიმინაციის მოტივის გამოკვეთა. მსხვერპლის სიკვდილს არ მოჰყოლია არავითარი სამართლებრივი შედეგი, რითაც დაირღვა ევროპული კონვენციის მე-2 და მე-5 მუხლები. ეს ყოველივე მიუთითებს სახელმწიფოს სისუსტეზე და ნების არ ქონაზე,   დაუპირისპირდეს თემში გაბატონებულ სტერეოტიპებს და დაიცვას ქალების უსაფრთხოება.

Khanum Jeyranova vs Georgia – Joint Application of Human Rights Center and Sapari to CEDAW
In September 2018, Human Rights Center and Union Sapari, in cooperation with the European Human Rights Advocacy Center (EHRAC), appealed the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW) over Khanum Jeyranova’s case.
Four years ago, neighbors from the village of Lambalo in Sagarejo municipality physically and psychologically abused Khanum Jeyranova that ended up with the suicide of the woman. According to the investigation, the woman committed a suicide but they never examined whether it was staged suicide or not; no gender-based discrimination was identified in the process of investigation, which became trigger of the harassment against the victim woman. The environment, where the tragedy happened, belongs to the community, where stereotypic, discriminative approach to the women is strong that is a serious challenge for the state.
The fact that the case is still not investigated demonstrates the passive role of the state to eliminate the violence against women. Although, the public punishment of Khanum Jeyranova had numerous eye-witnesses.
No investigation started into degrading and inhuman treatment of Khanum Jeyranova. From the very beginning investigation started with wrong qualification, namely under the Article 115 of the Criminal Code of Georgia, which applies to bringing a person to the point of suicide. The investigation has been underway for four years already and regardless the testimonies of the witnesses and numerous strong evidence, no person was brought to justice so far. Those people personally participated in the harassment of Khanum Jeyranova; in front of her little children they were stoning and degrading her publicly.
For years, HRC and Sapari have been requesting effective and timely investigation into the case but all in vain. The state has completely ignored the fact of discrimination and inhuman treatment of Khanum Jeyranova.
Considering the four-year-long inactivity of the state institutions, HRC and Sapari, in cooperation with EHRAC, appealed the CEDAW.
It is essential that the international bodies determined motive of gender-based discrimination in the ruthless physical assault of Khanum Jeyranova. She was victim of femicide. The state failed to execute its internationally acknowledged obligation and did not determine gender-based discrimination as a motive of the tragedy. No legal consequences were identified in response to the death fact, which comes in conflict with the Articles 2 and 5 of the European Convention on Human Rights. It demonstrates the weakness and lack of willingness of the state to oppose the stereotypes in the society and ensure safety of the women.
The press-release was prepared within framework of the project “Promote access to justice for women, religious and ethnic minorities in the regions of Georgia.”  This event is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID) and EWMI/PROLoG.