ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა, უჩა ნანუაშვილმა უფლებადამცველების მსოფლიო სამიტში მიიღო მონაწილეობა
8 ნოემბერი, 2018
გასულ კვირას, გაეროს უფლებადამცველთა შესახებ პირველი დეკლარაციის მიღებიდან 20 წლის თავზე, მსოფლიოს ყველა კუთხიდან უფლებადამცველები პარიზში შეიკრიბნენ, უფლებადამცველების მსოფლიო სამიტზე. სამიტზე შემუშავდა სამოქმედო გეგმა, თუ როგორ დაიცვან და ხელი შეუწყონ უფლებების დამცველი აქტივისტების მუშაობას.
სამდღიანი დისკუსიისა და სტრატეგიის შემუშავების შემდეგ, განსაკუთრებული სიმწვავე შეიძინა დეკემბრისთვის გაეროს წინაშე წარსადგენ სამოქმედო გეგმაში მონიშნულმა რეგიონულმა და გლობალურმა საკითხებმა, გარემოსდაცვითმა უფლებებმა, ქალი უფლებადამცველების პრობლემებმა და ყველგან გახშირებულმა თავდასხმებმა უფლებადამცველებზე.
გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა მიქელე ბაშლეტმა, სამიტის გახსნისას თქვა: „რასაც ჩვენ უფლებადამცველები გვასწავლიან, არის ის, რომ ყველა ჩვენთაგანს შეგვიძლია, დავიცვათ ჩვენი და სხვების უფლებები, ჩვენს სამეზობლოში, ჩვენს ქვეყნებში და მთელ მსოფლიოში. ჩვენ შეგვიძლია შევცვალოთ სამყარო“.
სამიტზე განიხილეს მოწოდებები მთავრობების, კორპორაციების, საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების, დონორების და სხვების მიმართ, რათა დროულად მიიღონ ეროვნული სამთავრობო სამოქმედო გეგმები, აღასრულონ კანონი გაეროს დეკლარაციის მიხედვით, დაიცვან უფლებადამცველები და ეს იყოს საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტი. განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს ქალი უფლებადამცველების, ლგბტ თემის, მოწყვლადი ჯგუფებისა და სხვა მარგინალური ჯგუფების უფლებადამცველების დაცვას და საქმიანობას.
Amnesty International-ის გენერალურმა მდივანმა კუმი ნაიდომ განაცხადა: „კრიტიკულ ზღვარს მიაღწია მთელ მსოფლიოში არსებულმა საფრთხემ, რომლის წინაშეც დგანან აქტივისტები. ყოველდღიურად, ჩვეულებრივ ადამიანებს ემუქრებიან, აწამებენ, აპატიმრებენ და კლავენ მათი ბრძოლის ან საქმიანობის გამო. ახლა  მოქმედების დროა და საჭიროა, გავუმკლავდეთ უფლებადამცველების წინააღმდეგ აგორებულ გლობალური რეპრესიებს“.
დასკვნითი ღონისძება გაიმართა Palais de Chaillot-ში, სადაც 70 წლის წინ ხელი მოეწერა ადამიანის უფლებების შესახებ საყოველთაო დეკლარაციას. შეკრებილმა 150-მა უფლებადმცველმა შეიმუშავეს სამოქმედო გეგმა და წვლილი შეიტანეს იმ ადამიანების შრომაში, რომლებიც მთელ მსოფლიოში დაუღალავად იბრძვიან უფლებების დასაცავად.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) გენერალურმა მდივანმა ალის მოგუემ; პულიცერის პრემიის ლაურეატმა, ჟურნალისტმა მეთიუ კარუანა გალიზიამ, რომელიც მოითხოვს მართლმსაჯულების აღსრულებას მას შემდეგ, რაც დედამისი, დაფნე კარუანა გალიზია მოკლეს მალტაში გასულ წელს; ანიელე ფრანკო - რომელიც მამაცად იბრძვის მისი დის, ბრაზილიელი აქტივისტისა და არჩეული კონსულის მარიელე ფრანკოს სახელით, რომელიც შვიდი თვის წინ საკუთარ მანქანაში ჩაცხრილეს.
საქართველოდან უფლებადამცველთა მსოფლიო სამიტში მონაწილეობდა ადამიანის უფლებათა ცენტრის  წარმომადგენელი, უჩა ნანუაშვილი.
ჰინა ჯილანი, OMCT-ის პრეზიდენტი, პაკისტანის ადამიანის უფლებათა კომისიის დამფუძნებელი და უფლებადამცველების მდგომარეობის შესახებ გაეროს პირველი სპეციალური მომხსენებელი: „სახელმწიფოები ჩვენ არასდროს გვაძლევენ სივრცეს. ეს უფლებადამცველების დამსახურებაა რომ სამოქალაქო საზოგადოებას აქვს სივრცე. როდესაც დღეს გხედავთ თქვენ, რომლებიც იცავთ ადამიანის უფლებებს, აღარ ვარ ძალიან პესმისიმისტურად განწყობილი. როგორც მოძრაობა, ჩვენ არასდროს ვყოფილვართ ასეთი გლობალური როგორც ახლა ვართ. მაგრამ ჩვენ ცალსახად უნდა განვუმარტოთ სახელმწიფოებს: თქვენ გჭირდებათ გაუძლოთ ამ გამოწვევას და ისაუბროთ უფლებადამცველების სახელით. ადამიანის უფლებები იოლად არ მოდის“.

Representative of Human Rights Center Ucha Nanuashvili participated in the World Summit of Human Rights Defenders
November 8, 2018
Human rights defenders from across all corners of the world gathered this week in Paris for the Human Rights Defenders World Summit, to develop a plan of action for how to protect and promote the work of activists fighting for rights, 20 years on from the first UN Declaration on Human Rights Defenders.
After three days of discussions and strategy development spanning regional and global issues, environmental rights and women human rights defenders and the increasing attacks on human rights defenders everywhere, the momentum culminated in the presentation of a landmark action plan which will be presented to the UN in December.
UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet, who spoke at the opening ceremony said: "What human rights defenders teach us is that all of us can stand up for our rights and for the rights of others, in our neighborhoods, in our countries and all over the world. We can change the world.”
The Summit discussed calls on Governments, corporations, international financial institutions, donors and others, including the adoption of national governmental action plans, implementation of legislation to legally uphold the UN declaration, protecting defenders as a priority in foreign policy and prioritizing the protection and work of women human rights defenders, LGBT+, indigenous rights defenders and other marginalized defenders.
Kumi Naidoo, Amnesty International’s Secretary General, said: “The level of danger facing activists worldwide has reached crisis point. Every day ordinary people are threatened, tortured, imprisoned and killed for what they fight for or simply for who they are. Now is the time to act and tackle the global surge in repression of human rights defenders.”
The closing ceremony took place at the Palais de Chaillot, where the Universal Declaration of Human Rights was signed 70 years ago. The 150 defenders gathered together to set out the Action Plan and pay tribute to the men and women who work tirelessly to defend human rights around the world.
Among those in attendance over the last three days were Alice Mogwe, Secretary General of FIDH and the Director of Botswana Ditshwanelo; Pulitzer Prize-winning journalist Matthew Caruana Galizia, who is calling for justice after his mother, Daphne Caruana Galizia, was assassinated one year ago in Malta; Anielle Franco, who is bravely campaigning on behalf of her sister, Marielle Franco, a Brazilian activist and elected councillor who was shot dead in her car seven months ago. From Georgia, Ucha Nanuashvili, representative of Human Rights Center, participated in the World Summit of HRDs.
Hina Jilani, President of OMCT, founder of the Human Rights Commission of Pakistan, and the first UN Special Rapporteur on the situation of human rights defenders said: “States have never given us space. It is because of human rights defenders that there is space for civil society. Seeing you all here engaged in defending human rights, I am not too pessimistic. As a movement, we have never been as global as we are now. But we have to be clear to states: you need to live up to the challenge and speak out for defenders. Human rights don’t come for free.”