მთავარმა პროკურატურამ გამოიძიოს ყოფილი მთავარი პროკურორის სავარაუდო მონაწილეობა ბიზნესმენის ქონების იძულებით დათმობის პროცესში
14 ნოემბერი, 2018
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს მთავარ პროკურატურას,გამოიძიოს ბიზნესმენ დავით ადეიშვილის ქონების იძულებით დათმობის ფაქტზესაგამოძიებო მოხელეთა სავარაუდოდანაშაული. მათ შორის, მნიშვნელოვანია, მთავარმა პროკურატურამ გამოკვეთოს ყოფილი მთავარი პროკურორის, ირაკლი შოთაძის პასუხისმგებლობა როგორც უშუალოდ დავით ადეიშვილის მიმართ ჩადენილ დანაშაულში, ისე შემდგომში ამ დანაშაულის გამოძიების გაჭიანურებაზე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს დავით ადეიშვილის სამართლებრივ ინტერესებს. დავით ადეიშვილი იყო შპს „ლეონის“ 50% წილის მფლობელი და ამავე კომპანიის დირექტორი. კომპანია ეწეოდა საყოფაცხოვრებო  ტექნიკის მწარმოებელი რამდენიმე მოწინავე სავაჭრო კომპანიის (SONY,YAMAHA) საქონლის იმპორტისა და დისტრიბუციის ორგანიზებას. კომპანიის წლიური ბრუნვა შეადგენდა  დაახლოებით  3 მილიონ აშშ დოლარს.
2009 წლის 20 აგვისტოს გვიან ღამით დავით ადეიშვილის საცხოვრებელ სახლში გამოცხადდნენ ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსხურის ფინანსური პოლიციის  თანამშრომლები, რომლებმაც მას სთხოვეს, გაყოლოდა ფინანსურ პოლიციაში.  მისვლისთანავე ადეიშვილი დაკითხეს და წაუყენეს  ბრალად თაღლითობა, ხოლო შემდგომ - კრედიტის მოტყუებით  მიღება (სსკ-ის 208-ე მუხლი).
ფინანსურმა პოლიციამ, თაღლითურად, მოტყუების გზით, დავით ადეიშვილის ბიზნესპარტნიორის, ელგუჯა ელიაურის დახმარებით, რომელიც აღმოჩნდა ფინანსური პოლიციის იმჟამინდელი ხელმძღვანელის, დავით ქარსელიძის ნათესავი, მოტყუებით გადაიფორმა შპს „ლეონის“ 100% წილი.
დავით ადეიშვილი, რომელსაც ბრალი დასდეს  თაღლითობაში, თავად  აღმოჩნდა  ფინანსური პოლიციისა და პროკურატურის მხრიდან თაღლითობის მსხვერპლი.წაყენებული   ბრალდებები აბსურდული იყო თავიდანვე, საქმეში არ მოიპოვებოდა არათუ პირდაპირი, ირიბი მტკიცებულებაც კი. მთელი 9 თვის განმავლობაში დავით ადეიშვილი არ აღიარებდა წაყენებულ ბრალს. ამის გამო, მასთან №8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში შევიდა ორი პიროვნება, რომლებიც დაემუქრენ მას, რომ თუ არ მოაწერდა ხელს საპროცესო შეთანხმებას, მის ორ ვაჟს შეუქმნიდნენ პრობლემებს.
საგამოძიებო ორგანოს მხრიდან დავით ადეიშვილის მიმართ წარმართულ უკანონო საგამოძიებო მოქმედებებს ხელმძღვანელობდა საქმის გამომძიებელი პროკურორი, ირაკლი შოთაძე, რომელიც შემდგომში დაინიშნა საქართველოს მთავარ პროკურორად.
მუქარა დავით ადეიშვილმა აღიქვა რეალურად, რის შემდეგაც მოაწერა ხელი საპროცესო შეთანხმებას  და გადაიხადა  ჯარიმა 30  000 ლარის ოდენობით.
2013  წლის5 თებერვალს, დავით ადეიშვილის განცხადების საფუძველზე, ქ.თბილისის პროკურატურაში დაიწყო გამოძიება სისხლის სამართლის №010050413803 საქმეზე - საქმის გამოძიებისას საგამოძიებო მოხელეთა მხრიდან სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად  გამოყენების ფაქტზე, დანაშაული გათვალისწინებული სსკ-ის 332-ე მუხლის I ნაწილით.პროკურატურაში 5 წელია, მიმდინარეობს გამოძიება, მაგრამ დღემდე არავინ მიუციათ პასუხისგებაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი  მიმართავს მთავარ პროკურატურას, დავით ადეიშვილი ცნოს დაზარალებულად, ხოლო მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება წარიმართოს ეფექტიანად, რათა პასუხისგებაში დროულად მიეცნენ დამნაშავე პირები. ამავე დროს, მნიშვნელოვანია, საგამოძიებო ორგანომ გამოკვეთოს ყოფილი მთავარი პროკურორის, ირაკლი შოთაძის პასუხისმგებლობა როგორც უშუალოდ დავით ადეიშვილის მიმართ ჩადენილ დანაშაულში, ისე შემდგომში ამ დანაშაულის გამოძიების გაჭიანურებაზე.

Chief Prosecutor’s Office shall investigate alleged participation of the former chief prosecutor in the forced extortion of the businessman’s property
November 14, 2018
Human Rights Center calls on the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to investigate the alleged offence committed by investigative officers over the fact of forced extortion of property from the businessman Davit Adeishvili. It is also important that the CPO determined the responsibility of the former chief prosecutor Irakli Shotadze into the crime committed against Davit Adeishvili as well as in the long-drawn-out investigation into this case.
HRC defends legal interests of Davit Adeishvili, who was 50% share-holder and the director of the Ltd Leon. The company imported and distributed products and household appliances produced by leading companies (SONY, YAMAHA). The annual fiscal turnover of the company was about 3 million USD.
On August 20, 2009, late at night, employees of the financial police of the revenue service at the Ministry of Finances visited Davit Adeishvili at home and demanded him to accompany them to the financial police. At the police they interrogated Adeishvili and brought charge of swindle and then – illegal obtaining of a credit (punishable under Article 208 of the Criminal Code of Georgia) against him.
The Financial Police, through cheating, with the support of Adeishvili’s business partner Elguja Eliauri, who turned up a relative of Davit Karseladze, that time head of the financial police, misappropriated 100% of the Ltd Leon.
Davit Adeishvili, who was accused of swindle, became victim of cheating himself from the side of financial police and prosecutor’s office. The imposed charges were absurd, as there were no direct or indirect evidence against him. During 9 months Davit Adeishvili did not admit the charge. In the end, two persons entered prison N8 and threatened him with creating problems for his two sons unless he signed the plea-agreement.
Former investigator prosecutor and later chief prosecutor of Georgia Irakli Shotadze was supervising the illegal investigative activities against Davit Adeishvili.
Davit Adeishvili believed they could really create problems for his sons and signed plea-agreement; in addition to that he paid 30 000 GEL as a fine.
On February 5, 2013, the Tbilisi prosecutor’s office started investigation into the criminal case №010050413803 based on Davit Adeishvili’s application, where he complained about the abuse of professional power by investigation officers. The offence is punishable under Article 332 Part 1 of the CCG. The prosecutor’s office has been investigating this case for 5 years already but nobody was punished yet.
Human Rights Center appeals the Chief Prosecutor’s Office to grant victim status to Davit Adeishvili and to conduct effective investigation into the criminal case in order to punish perpetrators in accordance to the law. At the same time, it is essential that the investigative body determined the responsibility of the former chief prosecutor Irakli Shotadze into the crime committed against Davit Adeishvili as well as in the long-drawn-out investigation into this case.