გევორქ სარქისიანის მკვლელობის საქმეზე დაწყებული გამოძიება არასწორი კვალიფიკაციით მიმდინარეობს
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმოებაშია 2018 წლის 12 ივლისს მოკლული  22 წლის გევორქ სარქისიანის საქმე, ორგანიზაცია იცავს დაზარალებულის უფლებამონაცვლის, მარია სარქისიანის სამართლებრივ  ინტერესს.
მას შემდეგ რაც ორგანიზაცია  გაეცნო გევორქ სარქისიანის სისხლის სამართლის მასალებს გამოიკვეთა, რომ მკვლელობას წინ უძღოდა ე.წ. „ქუჩური გარჩევა“, რომელშიც მონაწილეობდა 9 პირი, შესაბამისად აშკარად იკვეთება რამდენიმე  პირის მიერ  შესაძლო დანაშაულის ჩადენის ნიშნები, თუმცა  პროკურატურა აღნიშნულ საქმეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის   108-ე მუხლით აკვალიფიცირებს, სადაც აღნიშნული მუხლით ბრალი მხოლოდ ერთ პირს აქვს წარდგენილი და დანარჩენი 4 პირის  ბრალეულობა დანაშაულის შეუტყობინებლობის მუხლით არის დაკვალიფიცირებული. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ გევორქ სარქისიანის მკვლელობის საქმეზე დაწყებული  გამოძიება მიმდინარებს არასწორი კვალიფიკაციით, რადგან ორგანიზაციის მიერ შესწავლილი საქმის გარემოებიდან გამომდინარე  აშკარაა, რომ  გევორქ სარქისიანის სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება არ მიმდინარეობს სრულყოფილად და ეფექტიანად, დანაშაულის ჩადენაში მონაწილეობდა 9 პირი, ხოლო ბრალი წარდგენილი აქვს მხოლოდ 5 პირს.  ბოლო პერიოდში ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმოებაში არსებულ არაერთ საქმეზე იკვეთება პროკურატურის მხრიდან ტენდენციური დამოკიდებულება როდესაც ჯგუფურ დანაშაულებრივ ქმედებებზე, სადაც შესაძლო დანაშაულის ჩამდენი 2-ზე მეტი პირის მონაწილეობაა გამოვლენილი, გამოძიება არ მიმდინარეობს სათანადო კვალიფიკაციით, რაც გულისხმობს დანაშაულის ჩადენას ჯგუფურად. ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმოებაში არსებულ 2 საქმეზე, კერძოდ ხორავას ქუჩაზე მომხდარ დავით სარალიძის  მკვლელობის საქმეზე, ასევე უფლებადამცველი ვიტალი საფაროვის მკვლელობის შემთხვევაზე გამოიკვეთა პროკურატურის მხრიდან ანალოგიური, მანკიერი პრაქტიკა, პროკურატურას არ მოუხდენია ჯგუფური დანაშაულზე აქცენტის გაკეთება, მიუხედავად იმისა, რომ ორივე შემთხვევაში აშკარად იყო გამოკვეთილი 2-ზე მეტი პირის მონაწილეობა.  პროკურატურის ასეთი არაეფექტური, კანონსაწინააღმდეგო პრაქტიკის არსებობა მნიშვნელოვნად ასუსტებს მართლმსაჯულების ხარისხს და  პირდაპირ მიუთითებს,  როგორც სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების კვალიფიკაციის სისუსტეზე ასევე სახელმწიფოს ნების დეფიციტზე, ეფექტიანად ებრძოლოს დანაშაულს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საქართველოს მთავარ პროკურატურას:
საქმეზე ყურადღება გამახვილდეს, როგორც ჯგუფურად ჩადენილ დანაშაულზე;
შეცვალოს კვალიფიკაცია  სსკ-ის 108 მუხლიდან და გამოძიება დაიწყოს  სსკ-ის 109-ე მუხლის  მე-2 ნაწილის  „ე“ ქვეპუნქტით და  მესამე ნაწილის  „ბ“ ქვეპუნქტით, რაც გულისხმობს განზრახ მკვლელობას ჯგუფურად, განსაკუთრებული სისასტიკით.

Wrong qualification of the ongoing investigation into Gevork Sarkisyan’s murder case
Human Rights Center is working on the case of 22-years-old Gevork Sarkisyan, who was murdered on July 12, 2018. The organization is representing legal interests of the victim’s assignee Maria Sarkisyan.
Having studied the case files, the organization concluded that the accident was proceeded by the so-called “street conflict” with participation of nine persons. Consequently, it is evident that the crime was allegedly committed by several people but the prosecutor’s office has qualified the case under the Article 108 of the Criminal Code of Georgia, and only one person is charged for the murder while the other 4 are charged only for not reporting the police about the crime. HRC believes the investigation into Gevork Sarkisyan’s murder case is going on with wrong qualification and ineffectively. Nine persons participated in the crime while charge was brought only against 5 persons so far.
Recently, HRC observed similar approach of the prosecutor’s office towards the crimes committed by a group, where more than two persons participated but the investigation has wrong qualification and is not qualified as a crime committed by a group. More precisely, HRC observed similar approach of the prosecutor’s office in two cases processed by the organization – Khorava street teenage murder case and the murder of Vitaly Safarov, human rights defender. Similar ineffective and unlawful practice of the prosecutor’s office significantly damages the quality of justice and indicates at the low qualification of the representatives of law enforcement bodies, and lack of state will to effectively fight against crimes.
Human Rights Center calls on the chief prosecutor’s office of Georgia:
To pay particular attention to the crimes committed by a group of people;
To change the qualification of the criminal case from the Article 108 of the CCG into the Article 109 Part 2(e) and Part 3 (b) of the CCG, which applies to the intentional murder committed by a group with particular cruelty.