ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ყველა სამოხელეო დანაშაულზე გავრცელება დაუშვებელია
საქართველოს პარლამენტი განიხილავს მთავრობის ინიციატივას „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-2/265; 25.10.2018), რომლის თანახმად, ფარული საგამოძიებო მოქმედებები  ყველა სამოხელეო დანაშაულზე უნდა გავრცელდეს.
კანონპროექტის განმარტებითი ბარათის თანახმად, ცვლილებების მიზანია კორუფციასთან ბრძოლის ეფექტურობის გაძლიერება. კორუფციასთან ბრძოლა სახელმწიფოს მნიშვნელოვანი ამოცანა და გამოწვევაა, თუმცა აღნიშნული საკანონდებლო ცვლილებები არ წარმოადგენს მიზნის მიღწევისათვის ეფექტურ, შესაფერის და თანაზომიერ საშუალებას და შეიცავს ადამიანის პირადი ცხოვრების უფლების შელახვის დაუსაბუთებელ რისკს.
წარმოდგენილ კანონპროექტთან დაკავშირებით,  რამდენიმე ძირითადი საკითხი გვსურს გამოვყოთ, რომლებზეც საქართველოს პარლამენტმა  ყურადღება უნდა გაამახვილოს:
1. ფარული საგამოძიებო მოქმედებების გავრცელება ყველა სამოხელეო დანაშაულზე, მათ შორის გაუფრთხილებლობით ჩადენილ დანაშაულებზეც, დაუშვებელია
მოქმედი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად, ფარული საგამოძიებო მოქმედებები ვრცელდება მხოლოდ  განზრახ მძიმე და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულზე და ასევე, გარკვეული კატეგორიის დანაშაულებზე, რომელიც საზოგადოებრივად განსაკუთრებით საშიშ ქმედებას წარმოადგენს. 2014 წელს, როდესაც ფარული საგამოძიებო მოქმედებები სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით დარეგულირდა, დისკუსიის და განხილვის საგანი იყო  თითოეული დანაშაული, რომელზეც ფარული საგამოძიებო მოქმედებები უნდა გავრცელებულიყო. კანონი საბოლოოდ ევროპელ ექსპერტთა ჩართულობით შემუშავდა და საერთაშორისო ორგანიზაციების მოწონება დაიმსახურა.
ფარული საგამოძიებო მოქმედებების გავრცელების აუცილებლობა თითოეულ  მუხლთან მიმართებაში  უნდა იყოს დასაბუთებული. ფარული საგამოძიებო მოქმედებები წარმოადგენს ადამიანის პირადი ცხოვრების უფლების შეზღუდვას და მხოლოდ უკიდურესი აუცილებლობით უნდა იყოს განპირობებული მათი სამართალდამცავი ორგანოების მიერ გამოყენება. საყურადღებოა ისიც, რომ ფარულ საგამოძიებო მოქმედებათა გავრცელება სამოხელეო დანაშაულთა მთლიან თავზე წინააღმდეგობაში მოდის ამ ინსტიტუტის მარეგულირებელ ნორმებთანაც. სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად, ფარული საგამოძიებო მოქმედების ჩატარება შესაძლებელია მხოლოდ იმ შემთხვევაში  თუ გამოძიება დაწყებულია ან/და სისხლისსამართლებრივი დევნა ხორციელდება განზრახ მძიმე ან/და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის ან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული გარკვეული  დანაშაულების მიმართ..
აღნიშნული რეგულაციების თანახმად, დაუშვებელია გაუფრთხილებლობით ჩადენილ დანაშაულზე ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარება, თუნდაც ეს მძიმე დანაშაული იყოს. წარმოდგენილი კანონპროექტით, ფარული საგამოძიებო მოქმედებების გავრცელება შესაძლებელი იქნება სამოხელეო დანაშაულების თავში მოქცეულ ნაკლებად მძიმე გაუფრთხილებლობით ჩადენილ დანაშაულებზე, რაც ვფიქრობთ, კანონის ლოგიკისათვის მიუღებელია. საუბარია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 342-ე (სამსახურებრივი გულგრილობა) და 3421 (სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მოსამსახურის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ სამსახურში დადგენილი წესის დარღვევა) მუხლებით გათვალისწინებულ დანაშაულებზე, რომელთა სუბიექტური შემადგენლობა გულისხმობს ამ დანაშაულთა ჩადენას მხოლოდ გაუფრთხილებლობით („შეუსრულებლობა ან არაჯეროვნად შესრულება მისდამი დაუდევარი დამოკიდებულების გამო“). აღნიშნულიდან გამომდინარე, ამ დანაშაულების ნაწილში, დაუშვებელია ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარება.
2014 წლის საკანონმდებლო ცვლილებით, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ფარული საგამოძიებო მოქმედების ინსტიტუტის შემოღება მნიშვნელოვანი პროგრესი იყო. აღნიშნული ცვლილებები თავის დროზე მაქსიმალურად მიისწრაფვოდა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს (ECHR) პრეცედენტული სამართლით დადგენილი ძირითადი სტანდარტების დაცვისკენ. ECHR-ის პრაქტიკით, ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ლეგიტიმაციას, სხვა ძირითად კრიტერიუმებთან ერთად დიდწილად განსაზღვრავს ცალკეული დანაშაულების კატეგორიები და მისგან გამომდინარე სისხლისსამართლებრივი ქმედების ხასიათი (მაგალითისთვის იხ: HUVIG v. FRANCE, Application no. 11105/84; VALENZUELA CONTRERAS v. SPAIN 58/1997/842/1048). სტანდარტებით განმტკიცებული კრიტერიუმები ბოჭავს სახელმწიფოს შესაძლებლობას ფარული მოსმენების მეშვეობით ნებისმიერ დროს აკონტროლოს საზოგადოება და განსაკუთრებულ ფარგლებში აქცევს ამ  ინსტრუმენტის გამოყენებას. აღნიშნული ცვლილების განხორციელება კოდექსში გაუმართლებლად გააფართოვებს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ფარგლებს და შექმნის საშიშ პრეცედენტს მასში სამომავლო ცვლილებების განსახორციელებლად.
2. საკანონმდებლო ცვლილებები კორუფციასთან ბრძოლის არაეფექტურ და შეუსაბამო გზას წარმოადგენს
კორუფციასთან ბრძოლის მიზნით არ შეიძლება გამართლებული იყოს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების დაუსაბუთებელი გავრცელება სამოხელეო დანაშაულის მთელ თავზე.
კორუფციასთან ბრძოლის გასაძლიერებლად საქართველოს   არაერთმა საერთაშორისო ორგანიზაციამ მისცა რეკომენდაციები, თუმცა მათ შორის არ გვხვდება რეკომენდაცია ყველა ტიპის სამოხელეო დანაშაულზე ფარული საგამოძიებო მოქმედებების გავრცელების შესახებ. აღსანიშნავია, რომ ევროპარლამენტის 2018 წლის 14 ნოემბრის  რეზოლუცია ხაზს უსვამს კორუფციული დანაშაულების გამოძიების   სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურიდან გამოყოფის და ცალკე, დამოუკიდებელ ორგანოდ ჩამოყალიბების საჭიროებას. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა არაერთხელ გაუსვეს ხაზი იმ რისკებს, რაც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ კორუფციული დანაშაულების გამოძიებას და  საჯარო სამსახურზე სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ტოტალური კონტროლის გავრცელებას უკავშირდება. ამ ფონზე ფარული საგამოძიებო მოქმედებების  ყველა სამოხელეო დანაშაულზე გავრცელება განსაკუთრებული რისკის შემცველია.
3. საკანონდებლო ცვლილებები ცდება ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების ფარგლებს
კანონპროექტის განმარტებითი ბარათის თანახმად, კანონპროექტის მიღების მიზანია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდი პალატის გადაწყვეტილების  აღსასრულებლად ზოგადი ღონისძიების გატარება. ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ 2017 წლის 28 ნოემბრის გადაწყვეტილებაში „მერაბიშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“ (N72508/13) აღნიშნა, რომ მოსაპოვებელი იყო მობილური ოპერატორებისგან ელექტრონული ინფორმაცია ცალკეული პირების სატელეფონო კავშირების და მომსახურე ანძების შესახებ.
სასამართლოს გადაწყვეტილება შეეხებოდა ერთ კონკრეტულ დანაშაულს და ამ დანაშაულთან კავშირში საგამოძიებო მოქმედების გატარებას, რომელიც პირის სატელეფონო კავშირების და მომსახურე ანძების შესახებ ინფორმაციის მოპოვებას გულისხმობს.
შესაბამისად კანონპროექტის მიღების მიზანშეწონილობისათვის სასამართლო გადაწყვეტილების არგუმენტად მოყვანა არამართებულია.  ყველა სამოხელეო დანაშაულზე ფარული საგამოძიებო მოქმედებების გავრცელება  ცდება გადაწყვეტილების აღსრულების მიზანს და ფარგლებს.
4. პარლამენტმა  უნდა შეისწავლოს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების მარეგულირებელი კანონმდებლობის აღსრულება და მხოლოდ მას შემდეგ იქნას შემუშავებული საკანონმდებლო ცვლილებები.
ფარული საგამოძიებო მოქმედებების მარეგულირებელი ნორმები  2014 წლიდან ამოქმედდა. მიზანშეწონილია შესწავლილი იქნას და გაანალიზდეს  პრაქტიკაში რომელ მუხლებთან კავშირში და რამდენად ეფექტურად ხდება ამ ნორმების  გამოყენება; ასევე, რამდენად დაცულად ინახება და დროულად ნადგურდება მოპოვებული მასალა; როგორ ხდება კანონის განმარტება და მისი პრაქტიკაში აღსრულება, როგორც ფარულ საგამოძიებო მოქმედედზე ასევე კომპიუტერულ მონაცემთა დამუშავებასთან დაკავშირებით. პრაქტიკაში არსებული ხარვეზების პირობებშიფარული საგამოძიებო მოქმედებების ნორმების გავრცელება სამოხელეო დანაშაულებზე, გამოიწვევს კიდევ უფრო მეტ პრობლემას პრაქტიკაში.
5. ფარული საგამოძიებო მოქმედებების მარეგულირებელი კანონმდებლობის შესახებ საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე, ფრაგმენტული ცვლილებები არ უნდა განხორციელდეს
ფარულ საგამოძიებო მოქმედებათა მარეგულირებელი კანონმდებლობა ვერ აკმაყოფილებს საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულ ადამიანის ძირითადი უფლებების დაცვის სტანდარტს და უხეშად ეწინააღმდეგება პირადი ცხოვრებისა და პიროვნების თავისუფალი განვითარების უფლებებს. ამ საკითხთან დაკავშირებით, კამპანიის „ეს შენ გეხება“ ფარგლებში საკონსტიტუციო სასამართლოში მიმდინარეობს დავა  მოცემული რეგულაციების არაკონსტიტუციურად ცნობასთან დაკავშირებით. ვფიქრობთ, რომ აღნიშნული რეგულაციების პირობებში, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მმართველობის სფეროში შემავალი ოპერატიულ-ტექნიკური სააგენტო არ წარმოადგენს იმ დამოუკიდებელ ორგანოს, რომელსაც შეიძლება პირდაპირი წვდომა ჰქონდეს ელექტრონული კომუნიკაციების საშუალებებზე და ქმნის რეალურ საფრთხეს იმისა, რომ პერსონალური მონაცემები დამუშავდეს უკანონოდ. მსგავსი არაკონსტიტუციური რეგულაციების პირობებში არსებობს საშიშროება, რომ ეს მექანიზმი შეიძლება არაკეთილსინდისიერად იყოს გამოყენებული საჯარო მოხელეთა წინააღმდეგ.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მივმართავთ პარლამენტს:
საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილების მიღებამდე თავი შეიკავოს  ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შესახებ კანონმდებლობის ფრაგმენტული ცვლილებებისაგან, რომელიც კიდევ უფრო გაზრდის პირადი ცხოვრების უფლების დარღვევის რისკებს;
კანონპროექტზე მსჯელობისას გაითვალისწინოს ჩვენ მიერ წარმოდგენილი შენიშვნები და მოსაზრებები;
კანონპროექტის ინიციატორისაგან მოითხოვოს თითოეულ მუხლზე დასაბუთება (სტატისტიკა, კვლევა, რეკომენდაცია თუ პრაქტიკის ანალიზი), თუ რაზე დაყრდნობით  უნდა გავრცელდეს აღნიშნულ დანაშაულზე ფარული საგამოძიებო მოქმედება, რა ლეგიტიმური აუცილებლობის წინაშე დგას სახელმწიფო ფარული საგამოძიებო მოქმედებებით აღკვეთოს სამოხელეო დანაშაულის თავით გათვალისწინებული ნებისმიერი ქმედება და მხოლოდ ამის შემდეგ მიიღოს გადაწყვეტილება.

The scope of application of covert investigative actions should not be extended to all types of official misconduct
December 26, 2018
The Parliament of Georgia is currently reviewing the GoG initiative - Amendment of the Code of Criminal Procedure of Georgia (07-2/265; 25.10.2018) - under which initiative the covert investigative actions should be applied with regard to all types of official misconduct.
As per the Explanatory Note to the draft Law, the main purpose of the amendments is enhanced efficiency of fighting against corruption. Combating corruption is the key task and challenge of the state, but the aforementioned legislative amendments do not constitute efficient, relevant and equivalent mean for the attainment of the goal and contain unreasonable risk of breaching the right to privacy.
We would hereby like to stress a number of key issues with regard to proposed draft Law, the Parliament of Georgia should pay particular attention to:
Covert investigative actions should not be applied with regard to all types of official misconduct
According to effective Code of Criminal Procedure of Georgia covert investigative actions can be applied only with regard to intentional grave crimes and the most serious crimes, also to certain categories of crimes, that constitute particularly dangerous actions against public. In 2014, when the Code of Criminal Code of Georgia regulated covert investigative actions, each type of crime, the covert investigative actions were supposed to cover, were widely discussed and debated. The final version of law was drafted under the involvement of the European experts and was approved by the international organizations.
The necessity of application of covert investigative actions should be duly justified with regard to each article. Covert investigative actions constitute the restriction of the right to privacy and their application by law enforcement agencies should be conditioned by urgent necessity. Furthermore, it should as well be mentioned, that the extension of covert investigative actions to the whole chapter on Official Misconduct also contradicts the provisions regulating this institute. Under the Code of Criminal Procedure of Georgia, the covert investigative actions can be conducted only when the investigation is already underway or/and criminal prosecuting is initiated against intentionally grave or/and the most serious crime or certain crimes envisaged by the Criminal Code of Georgia.
According to these regulations no covert investigative actions can be applied with regard to crimes by negligence, even if the crime is the grave one. The proposed draft Law allows for the application of covert investigative actions with regard to negligent crimes of lesser gravity falling within the framework of Official Misconduct chapter, what is unacceptable for the logic of law. We particularly refer to crimes, envisaged by Article 342 (Official Negligence) and  3421 (Breach of Established Official Rules by an Official of a Special Penitentiary Service of Equalized Thereto Person) of Criminal Code of Georgia, the subjective elements of which imply the commitment of these crimes only by negligence ("non or improper performance due to negligent attitude"). Based on the foregoing covert investigative actions should not be conducted with regard to these types of crime.
The introduction of the institute of covert investigative actions into the Code of Criminal Procedure of Georgia through the amendments of 2014 was a major progress. In good time, these amendments aimed at observance of basic standards, prescribed by the case law of the European Court of Human Right (ECHR). According to ECHR practice, along with other basic criteria, the legitimization of covert investigative actions is largely conditioned by certain categories of crimes and nature of relevant criminal actions (E.g. HUVIG v. FRANCE, Application no. 11105/84; VALENZUELA CONTRERAS v. SPAIN 58/1997/842/1048). The criteria, that are based on standards, limit the potential of a state to control the society through covert surveillance at any time and sets special limits for the application of this instrument. The introduction of the above amendments into the Code will unjustifiably extend the scope of application of covert investigative actions and create risky precedents for making further amendments thereto in future as well.
The legislative amendments constitute inefficient and inadequate mean for combating corruption
Unwarranted extension of covert investigative actions to the whole chapter on Official Misconduct cannot be justified by reason of combating corruption.
Many international organizations gave recommendations to Georgia for the intensification of its fight against corruption, however there no recommendation amongst them about the application of covert investigative actions with regard to all types of official misconduct. It should be mentioned, that the European Parliament Resolution of 14 November, 2018 stresses the necessity of detachment of investigation of corruption crimes from State Security Service and creation of a separate independent authority to this end. The NGOs have been repeatedly stressing risks related to the investigation of corruption crimes by the State Security Service and extension of total control of the State Security Service over the civil service. Application of covert investigative actions with regard to all types of official misconducts is particularly risky against this background.
The legislative amendments transcend the scope of enforcement of the ECHR judgment
According to the Explanatory Note to the draft Law, the purpose of adoption of the draft Law is the implementation of a general measure for the enforcement of the judgment of the ECHR Grand Chamber. In its judgment of 28 November 2017 in the CaseMerabishvili against Georgia (N72508/13) the ECHR stated that the electronic data about telephone communication between certain persons and service-providing cellular towers were to be collected.
The court judgment concerned a specific crime and implementation of an investigative action with regard to this very crime, implying the collection of information about telephone communications of a certain person and service-providing cellular towers.
Respectively it is not reasonable to refer to court judgment to justify the reasonability of adoption of the draft Law. Extension of application of covert investigative action to all types of official misconduct transcends the purpose and scope of enforcement of the Judgment.
The Parliament should thoroughly examine the enforcement of legislation regulating covert investigative actions and develop legislative amendment only after that.
Provisions regulating covert investigative actions became effective in 2014. It is reasonable to study and analyze whether with regard to which articles these provisions are applied in practice and also the efficiency of their application; also whether the obtained materials are well protected and destroyed in a timely manner; how is the law interpreted and practically enforced with regard to both covert investigative actions and procession of computer data. Against the background of the gaps, existing in practice, the application of provisions on covert investigative actions with regard to official misconduct cases will cause additional problems in practice.
No fragmentary changes should be made before the decision is made with regard to legislation regulating covert investigative actions
The legislation regulating covert investigative actions do not meet the human rights protection standard, guaranteed by the Constitution of Georgia and strongly contradicts the right to privacy and free development of an individual. The dispute with regard to this issue - on finding the above regulations unconstitutional - is still pending at the Constitution Court of Georgia within the framework of the campaign "This Affects You Too".  The Operative-Technical Agency - the body subordinated to State Security Service is not that independent authority, which may have direct access to telecommunication means and it poses actual risk of unlawful procession of personal data. Against the background of such unconstitutional regulations there is a jeopardy of bad-faith application of this mechanism against public servants.
Based on the foregoing, we hereby request the Parliament:
To abstain from fragmentary amendment of legislation on covert investigative actions before the decision is made by the Constitutional Court, which amendments will further increase the risk of breach of the right to privacy;
To take account of the comments and opinions, offered by use, during the discussion of the draft Law;
To request the justification with regard to each article from the initiator of the draft Law (statistic data, research, recommendations or practical analysis), on what basis the covert investigative actions should be applied with regard to a specific crime, what is the legitimate necessity for the state to suppress any action, envisaged by the chapter on Official Misconduct through covert investigative actions and to make its final decision only after the foregoing.