გორში 'სამოქალაქო ბიუჯეტის' გამარჯვებული პროექტები დასახელდა
21 იანვარს გამართულ პრეზენტაციაზე ,,სამოქალაქო ბიუჯეტის" პროექტის  ფარგლებში გამარჯვებული საპროექტო ინიციატივების პრეზენტაცია გაიმართა. გორის მერმა გამარჯვებული პროექტის ავტორები დაასახელა და ისინი სიმბოლური საჩუქრებით დაასაჩუქრეს.
,,ჩემი მერობის პერიოდში ,,სამოქალაქო ბიუჯეტის" პროგრამა მთლიან მუნიციპალიტეტში განვახორციელეთ. მოსახლეობა აქტიურად ჩაერთო და მათ წარმოადგინეს პროექტები, რომლებიც მიმდინარე წელს დაფინანსდა. ამისათვის ბიუჯეტიდან 2 800 000 ლარი გამოიყო", - აცხადებს გორის მერი კონსტანტინე თავზარაშვილი.
"სამოქალაქო ბიუჯეტის" პროგრამა გორის თვითმმართველობამ 2016 წელს დაიწყო. იმ დროისთვის გორი ორ თვითმმართველ ერთეულად იყოფოდა: ქალაქად და რაიონად. პროექტი საპილოტედ გორის მერიამ ქალაქის მასშტაბით დაიწყო და მოქალაქეებს ეკითხებოდნენ, თუ რა უნდოდათ, ,,სამოქალაქო ბიუჯეტის" ფარგლებში, მათ დასახლებაში გაკეთებულიყო. პროექტს მოქალაქეებისგან შემდგარი საინიციატივო ჯგუფი წერდა, მერია კი განხილვის შემდეგ წყვეტდა დაეფინანსებინა თუ არა.  საპილოტე პროექტმა გაამართლა. 2017 წლის თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ ქალაქმა გორმა თვითმმართველი ქალაქის სტატუსი დაკარგა და ქალაქი და მუნიციპალიტეტის სოფლები ერთ თვითმმართველ ერთეულში გაერთიანდა.
2018 წელს ,,სამოქალაქო ბიუჯეტის" პროგრამა მთელ მუნიციპალიტეტზე გავრცელდა, ადგილობრივი ბიუჯეტიდან კი 3 მილიონამდე ლარი გამოიყო, რომელიც 28 ადმინისტრაციულ ერთეულში თანაბრად გადანაწილდა. ,,სამოქალაქო ბიუჯეტის" პროგრამას გორის მერიის სტრატეგიული განვითარების სააგენტო კურირებდა, რომლის დირექტორის, მარტა ბიბილაშვის განცხადებით, მოსახლეობის ჩართულობის შედეგად  ,,სამოქალაქო ბიუჯეტის,, პროგრამა წარმატებული გამოდგა. მისი თქმით, მოსახლეობა, ძირითადად, ინფრასტრუქტურულ პროექტებს ანიჭებდა უპირატესობას, როგორიც არის თემებში სკვერების და საბავშვო ბაღების ეზოების კეთილმოწყობა.
„საპროექტო წინადადებებში, ძირითადად, იყო ინფრასტრუქტურული საკითხები, მათ შორის სარეკრეაციო ზონების მოწყობა იმ ადგილებში, რომელიც მანამდე აუთვისებელი იყო", - ამბობს მარტა ბიბილაშვილი.
2018 წელს თვითმმართველობის ეროვნულმა ასოციაციამ ,,,სამოქალაქო ბიუჯეტის" წარმატებით განხორციელებისთვის გორის მუნიციპალიტეტი, საქართველოს მასშტაბით, მოქალაქეთა ჩართულობის  საუკეთესო პრაქტიკის მქონე მუნიციპალიტეტად დაასახელა.

Winner projects of the program “Public Budget” were nominated in Gori
On January 21, the projects, winning the program of the Public Budget, were presented. Gori municipality mayor named the authors of the winning projects and awarded them with symbolic presents.
“We implemented the program Public Budget in the entire municipality. Population actively participated in it and submitted projects, which were funded this year. 2 800 000 GEL was allocated for that program,” Gori municipality mayor Konstantine Tavzarashvili said.
The Gori self-government commenced the program Public Budget in 2016. At that time, Gori municipality was divided into two self-governing body: city and the district. The Gori City hall implemented the pilot program first in the city and asked citizens what they wanted to be done in their settlements in the frame of the Public Budget. The projects were prepared by the initiative group of the citizens and the City Hall was deciding to finance them or not. The pilot project was successful. After 2017 municipal elections, the Gori City lost the status of self-governing city and the city and municipality villages were unified into one self-governing body.
In 2018, the Public Budget program was implemented in the entire municipality and up to 3 million GEL was allocated for it from the central budget, which was equally distributed on 28 administrative unit. The Strategic Development Agency of the Gori Municipality City Hall supervised the program, whose director Marta Bibilashvili said that as a result of public engagement the program was successful. She said, the population gave priority to infrastructural projects like arranging squares and children’s playgrounds in the settlements.
“The project proposals mostly referred to infrastructural initiatives, including the arrangement of recreation zones in the areas which were not used before,” Marta Bibilashvili said.
In 2018, the National Association of Local Governance nominated the Gori municipality as the municipality with the best practice of civic engagement for the successful implementation of the Public Budget program.