საოკუპაციო ბანერთან ანთებული სანთლები
აღდგომის მეორე დღეს მართლმადიდებელი მრევლი მიცვალებულთა ხსენების დღეს აღნიშნავს. ამ დღეს ისინი, ტრადიციის მიხედვით, სასაფლაოზე გადიან. უკვე მე-11 წელია რაც დევნილები ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილი საკუთარი ოჯახის წევრებისა და ახლობლების სასაფლაოებზე ვერ გადიან.
,,ეს დღე განსაკუთრებით რთულია და ტკივილით სავსეა თითოეული დევნილისთვის. ერედვში დამრჩა მამის საფლავი, კეხვში ჩემი მეუღლისა და ახლობლების. თითოეული დევნილი გულით განიცდის, რომ საფლავებზე ვერ მიდიან. აქ ყველაფერს ვაკეთებთ მიცვალებულების ხსოვნის საპატივსაცემოდ, მაგრამ ვერც სანთელს ვუნთებთ საფლავზე და ვერც წითელ კვერცხს ვერ ვაგორებთ და მისაგებ პატივს ვერ ვცემთ", - აცახადებს სოფელ კეხვიდან დევნილი ნაზი ბერუაშვილი, რომელიც გორში წმინდაწყლის დევნილთა დასახლებაში ცხოვრობს.
მსგავსი პრობლემა აქვთ გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლებში მცხოვრებლებს, რადგან რიგ სოფლებში სასაფლაოების ნაწილი მავთულხლართებს მიღმა დარჩა. ბოლო რამდენიმე წელია, რაც ერგნეთში მცხოვრებ ლია ჩლაჩიძეს ტრადიცია აქვს, რომ მიცვალებულთა ხსენების დღეს  გამყოფ ხაზთან მიდის, ანთებს სანთელს და საფლავის ნაცვლად ოკუპირებულ ტერიტორიაზე აგორებს წითელ კვერცხებს და ასე მიაგებს პატივს მიცვალებულებს.
,,მეხუთე წელია ტრადიცია მაქვს აღდგომის მეორე დღეს, საოკუპაციო ხაზის მიღმა დარჩენილ მიცვალებულთა საფლავებს, ჩემს მამას, ახლობლებს მთლად ცხინვალიდან ვერა,მაგრამ უბნის მისადგომებიდან ვულოცავ აღდგომას, ბანერის ქვეშ ვტოვებ წითელ კვერცხებს, პასკას, ვანთებ სანთელს და მთელი გულით ვწყევლი პუტინის ოკუპანტებს,რომ მშვიდობიან მოსახლეობას არ აძლევენ საშუალებას, მიცვალებულების წინაშე აღასრულონ ადამიანური ვალი. თერთმეტი წელი გავიდა... როდემდე?",- აცხადებს ლია ჩლაჩიძე, რომელიც ითხოვს, რომ რამდენიმე საათით მაინც შეუშვან დევნილები ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილი საფლავების მოსანახულებლად.
შერიგებისა და თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა მიცვალებულთა ხსენების დღეს პატივი მიაგო შინდისის გმირებს და მათი მემორიალი გვირგვინით შეამკო. ციხელაშვილის განცხადებით, ყოველ წელს წინასააღდგომოდ აქტიურდება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილი საფლავების მონახულების საკითხი, თუმცა საოკუპაციო რეჟიმი და ცხინვალის დეფაქტო მთავრობა დევნილების რამდენიმე საათით შეშვებაზე თავს იკავებს.
,,აღდგომის წინ დგება საკითხი იმის თაობაზე,  ადამიანებს ჰქონდეთ საფლავების მონახულების და ასევე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილი სალოცავების მოლოცვის საშუალება. ამდენი ხნის განმავლობაში ჩვენ რაიმე ფორმალური პასუხიც არ მიგვიღია, რომელიც არის სამწუხარო. გამოვთქვამ იმედს, რომ ასეთ დღესასწაულებზე საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სალოცავებსა ან საფლავებზე არ დააკავებენ ადგილობრივებს და მათ ექნებათ იმის შესაძლებლობა, რომ  პატივი მიაგონ ნათესავების ხსოვნას", - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Candles light near the occupation banner
On the next day of the Easter Holiday, Orthodox people memorialize their deceased relatives. On that day, traditionally, people go to cemeteries. It is eleventh year already that IDPs cannot reach the graves of their family members and relatives on the occupied territory.
“This day is particularly difficult and painful for all IDPs. My father’s grave is in Eredvi village; my husband’s grave is in Kekhvi. Every IDP is worried that they cannot go to the cemeteries. We do everything to memorialize our beloved people but we cannot light candles and take red eggs to their graves,” IDP Nazi Beruashvili from Kekhvi village said, who lives in Tsmindatskali IDP settlement in Gori.
The inhabitants of the villages alongside the division line have the same problems, because part of cemeteries in some villages is now on the occupied territory. For some years already, Lia Chlachidze from Ergneti village traditionally lights candles and takes red eggs to the occupation line to memorialize her late family members.
“Traditionally, for the fifth year already, I congratulate Easter Holiday to my late father and relatives from the division line and leave candles, Easter cake and eggs under the occupation banner. I am anxious that Putin’s occupants do not allow peaceful population to memorialize their late relatives. 11 years have passed…how long can it last?” Lia Chlachidze said, who urges to allow the IDPs to enter the occupied territory at least for several hours to visit the graves of their family members and relatives.
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality visited Shindisi village to memorialize the Shindisi Heroes. Tsikhelashvili said, every year, the issue of visiting the cemeteries in the occupied territory is getting urgent but the occupant regime and Tskhinvali de-facto government refrains from allowing IDPs to enter the territory at least for several hours.
“Before the Easter Holidays, the issue of visiting the cemeteries in the occupied territory is getting urgent. Unfortunately, we have not yet received any formal answer from them. I hope, locals will not be arrested nearby the churches or graves alongside the occupation line and they will have freedom to memorialize their late relatives,” the state minister said.