ორი წელი აფგან მუხთარლის სავარაუდო გატაცებიდან და დაუსრულებელი გამოძიება
29 მაისს ორი წელი შესრულდა თბილისიდან აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან მუხთარლის გაუჩინარების შემდეგ. ადგილობრივი სასამართლოს გადაწყვეტილებების საფუძველზე, იგი დღემდე სასჯელს იხდის აზერბაიჯანის ციხეში, საზღვრის უკანონო კვეთის, პოლიციისათვის წინააღმდეგობის გაწევის და დიდი ოდენობით თანხის უკანონოდ გადატანის ბრალდებით.
საქართველოს საგამოძიებო ორგანოებში მუხთარლის სავარაუდო გატაცების ფაქტზე გამოძიება დღემდე უშედეგოდ, ყოველგვარი პროგრესის გარეშე მიმდინარეობს. პასუხგაუცემელია აფგანის ადვოკატების მიერ დაყენებული არაერთი მოთხოვნა, მათ შორის აფგან მუხთარლისა და მისი მეუღლისათვის დაზარალებული სტატუსის მინიჭების შესახებ.
ოცდაათზე მეტი საზოგადოებრივი და მედია ორგანიზაციის მიმართვის მიუხედავად, საქართველოს პარლამენტმა უარი თქვა საგამოძიებო კომისიის შექმნაზე, რომელიც მუხთარლის საქართველოდან სავარაუდო გატაცების ფაქტს შეისწავლიდა.
ამჟამად, მუხთარლის უფლებების დარღვევის საკითხს დაჩქარებულ ვადებში განიხილავს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო; საჩივარი, რომელიც კონვენციით გარანტირებული არაერთი უფლების დარღვევას შეეხება, წარდგენილია როგორც საქართველოს ისე აზერბაიჯანის წინააღმდეგ (მუხთარლი აზერბაიჯანისა და საქართველოს წინააღმდეგ, საქმე 39503/17). ორივე სახელმწიფოს მთავრობას უკვე მოუწია ევროსასამართლოს კითხვებზე პასუხის გაცემა. საქართველოს მთავრობისადმი დასმული შეკითხვები როგორც მუხთარლის საავრაუდო გატაცებას, ასევე ამ ფაქტზე დაწყებული გამოძიების ეფექტურობას შეეხება.
აფგან მუხთარლის თბილისიდან გაუჩინარებას და აზერბაიჯანის ციხეში მოხვედრას არაერთი უარყოფითი შედეგი მოჰყვა საქართველოს შიდა ეროვნული თუ საერთაშორისო იმიჯისათვის. მუხთარლის საქმის გარშემო შეკითხვები რჩებათ საქართველოს პარტნიორებს, როგორიც არის ამერიკის შეერთებული შტატები, ევროკავშირი თუ ევროსაბჭო; ასევე, ადამიანის უფლებების საკითხებზე მომუშავე საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები.
ევროპულ სასამართლოში მუხთარლის საქმის წარმატებით დასრულება საქართველოსთვის ფინანსური ზიანის მოტანასთან ერთად კიდევ ერთხელ დააზარალებს საქართველოს, როგორც დემოკრატიული და ადამიანის უფლებების დაცვაზე ორიერტირებულის სახელმწიფო იმიჯს, მაშინ როცა საქართველოს საგამოძიებო ორგანოების მიერ გამოძიების წარმატებით ჩატარების შემთხვევაში ეს დამატებითი ზიანი შეიძლება თავიდან ყოფილიყო აცილებული.
ხელმომწერი ორგანიზაციები კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საქართველოს საგამოძიებო ორგანოებს გაატარონ ყველა საჭირო ზომა აფგან მუხთარლის სავარაუდო გატაცების ეფექტური გამოძიების, დამნაშავე პირების გამოვლენისა და დასჯისათვის.
* აფგან მუხთარლის ინტერესებს ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ წევრი ორგანიზაცია - „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ იცავს.

Two years after the alleged abduction of Afgan Mukhtarli and investigation that is still not completed
May 30, 2019
May 29 marks two years after the disappearance of the Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli in Tbilisi. Based on the decision of the local court he is currently serving the prison time in Azerbaijan for the illegal border crossing, smuggling and resistance to the police.
The investigation by the Georgian investigative authorities into alleged abduction of Mukhtarli is still ineffective, without any progress. The number of requests Afgan’s advocates called on the government, including the request to grant the victim status to Afgan Mukhtarli and his wife, have been left unanswered.
Even though 30 civil society and media organizations have addressed the Parliament of Georgia, it refused to create the temporary commission on investigation of the alleged abduction of Mukhtarli in Georgia.
Currently, the case of Afgan Mukhtarli is examined in the European Court of Human Rights with priority status. The application that concerns the violation of several rights guaranteed by the European Convention of Human Rights is lodged both against Georgia and Azerbaijan. (Mukhtarli v. Azerbaijan and Georgia, Application No. 39503/17). The governments of both states have submitted answers to the questions asked by the Court. The questions posed before the government of Georgia were in regard to the alleged abduction of Mukhtarli, as well as the ineffective investigation.
The disappearance of Afgan Mukhtarli from Tbilisi and his reappearance in Azerbaijani prison has resulted in many negative consequences for Georgia’s domestic or international public image. The questions about Mukhtarli case by the international partners of Georgia, like the United States of America, European Union or European Council, as well as international organizations working on human rights violations, have been left unanswered.
Successful completion of the Mukhtarli case in the European Court of Human Rights will not only bring financial damage to Georgia but once again will hurt its public image of a democratic state oriented at protection of the human rights. Whereas, if the investigative authorities had conducted the effective investigation, this additional damage could have been avoided.
Signatory organizations once again urge the investigative authorities of Georgia to take all the necessary measures for the effective investigation of Afgan Mukhtarli’s alleged abduction, reveal offenders and punish them.
* Interests of Afgan Mukhtarli on the national and international level are protected by the Human Rights House Tbilisi member organization “Article 42 of the Constitution”.