სტიქიით დაზარალებულების აქცია
27 მაისს,  სტიქიით დაზარალებულებმა გორის მუნიციპალიტეტის მერიის ადმინისტრაციულ შენობასთან აქცია გამართეს და სეტყვის შედეგად მიყენებული ზარალის შესწავლა და ანაზღაურება მოითხოვეს.
25 მაისს მოსულმა სეტყვამ გორის მუნიციპალიტეტის 20-მდე სოფელში ხეხილის მოსავალი მთლიანად გაანადგურა. აქციის მონაწილეების თქმით, წინასწარ ჰქონდათ აღებული აგრო კრედიტები, რომელიც მოსავლის მიღების შემდეგ უნდა დაეფარათ, თუმცა სეტყვის შედეგად თითქმის 100%-ით განადგურებული ხეხილის ბაღებიდან არა თუ კრედიტს ვეღარ დაფარავენ, არამედ საერთოდ შემოსავლის გარეშე რჩებიან.
,,სოფელ ქერეში, თითქმის 100%-ით არის განადგურებული მოსავალი. რა უნდა გავაკეთოთ არ ვიცით. ვითხოვთ დახმარებას მთავრობისგან. ვაზიც გაფუჭდა, ვაშლის ერთი საღი ნაყოფიც აღარ დარჩა ხეზე", - განაცხდა ერთ-ერთმა აქციის მონაწილემ.
აქციის მონაწილეებს გორის მუნიციპალიტეტის მერი შეხვდა. მისი თქმით, ზარალის ანაზღაურება ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ვერ მოხდება.
,,ველოდებით სოფლის მეურნეობის მინისტრს და მასთან შეხვედრაზე გადაწყდება თუ როგორ და რა ფორმით მოხდება დაზარალებულების დახმარება", - განაცხდა გორის მუნიციპალიტეტის მერმა, კონსტანტინე თავზარაშვილმა.
გორის მერის ამ განცხადებამ მუნიციპალიტეტის მერიის შენობის წინ შეკრებილი დაზარალებული მოსახლეობის პროტესტი გამოიწვია. აქციის მონაწილეების თქმით, ხელისუფლება მათ პრობლემებს არასათანადოდ ეკიდება.
,,ჩვენ ვერ დაველოდებით, მინისტრი თუ თქვენ ვერ ჩამოგყავთ, წავალთ ავტობანს გადავკეტავთ და მინისტრის ჩამოსვლას დავაჩქარებთ", - განაუცხადეს გორის მერს აქციის მონაწილეებმა, რის შემდეგაც საპროტესტო  მსვლელობა ცენტრალურ ავტომაგისტრალამდე მოაწყვეს. სტიქიით დაზარალებულებმა გზის გადაკეტვა ავტობანის სვენეთის მონაკვეთზე სცადეს, რისი საშუალებაც სამართალდამცველებმა არ მისცეს.
პროტესტის ახალ ლოკაციაზე მივიდნენ მხარის რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი და გორის მერი კონსტანტინე თავზარაშვილი. მოგვიანებით მათ შეუერთდა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, რომელმაც დაზარალებულებს სთხოვა, რომ გორში კულტურის ცენტრის დარბაზში გადაენაცვლათ და მშვიდ გარემოში ესაუბრათ გამოსავალზე, რასაც აქციის მონაწილეებიც დაეთანხმნენ.
„დაზღვევა არის ერთადერთი მექანიზმი, რაც რისკებით მიყენებულ ზარალს მინიმუმამდე ამცირებს“, - შეხვედრაზე მინისტრის ამ განცხადებამ დაზარალებულების პროტესტი გამოწვია, რადგან მათ დიდ უმრავლესობას მოსავალი დაზღვეული არ ჰქონდა. მინისტრის აგრო დაზღვევის პროგრამაზე საუბარს დაზარალებულების პროტესტი მოჰყვა და მათმა დიდმა ნაწილმა შეხვედრა დატოვა.
,,სახელმწიფოს სარეზერვო ფონდი არ აქვს? როდესაც 100%-ით ნადგურდება მოსავალი, სწორედ სარეზერვო ფონდებიდან უნდა მოხდეს ხალხის დახმარება”, - აღნიშნა ერთ-ერთმა დაზარალებულმა, რომელმაც პროტესტის ნიშნად შეხვედრა დატოვა. მასთან ერთად შეხვედრა დარბაზში დამსწრეების უმრავლესობამ დატოვა, თუმცა მინისტრმა დარბაზში 50-მდე დაზარალებულთან გააგრძელა საუბარი. მან შიდა ქართლის გუბერნატორს სთხოვა, რომ მოხდეს აგროსესხების გამცემი ბანკების ადგილობრივი ფილიალების მენეჯერებთან შეხვედრა, რათა კრედიტების გადახდა რამდენიმე თვით გადაუწიონ.
„ასოციაციის შეხვედრაზე ყველა ცენტრალურ ბანკს უკვე ვუთხარით, რომ ასეთი სტიქიის დროს მაქსიმალურად გაითვალისწინონ მოსახლეობის გაჭირვება, თუმცა კვლავ გაიმართება შეხვედრები საბანკო სექტორის წარმომადგენლებთან, რათა მოსახლეობას სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის აღებული სესხების გადავადებაში დავეხმაროთ. აგროდაზღვევის ელემენტი არის ძალიან მნიშვნელოვანი, რათა მოსახლეობა აქტიურად ჩაერთოს აგროდაზღვევის პროგრამაში, სადაც სახელმწიფო 70%-ს ფარავს", - განაცხდა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
​სეტყვით დაზარალებულების უმეტესობას ხეხილის ბაღები დაზღვეული არ ჰქონდა. ისინი ხელისუფლებას მოუწოდებენ, რომ სარეზერვო ფონდებიდან მოხდეს მათთვის ზარალის ანაზღაურება, წინააღმდეგ შემთხვევაში აქციებს განაახლებენ. სტიქიით დაზარალებულებსა და ხელისუფლების წარმომადგენლებს შორის გამართულ შეხვედრას პარლამენტში გორის მაჟორიტარი დეპუტატი თემურ ხუბულურიც ესწრებოდა. მისი განცხადებით, მან ზარალი საკუთარი თვალით ნახა რამდენიმე სოფელში და მიიჩნევს, რომ ასეთი ზარალის პირობებში საქართველოს მთავრობამ გამოსავალი უნდა მოძებნოს და დაზარალებულებს დაეხმაროს.

Protest of the hailed farmers
On May 27, the victims of the natural disaster held protest demonstration in front of the administrative building of the Gori Municipality City Hall and requested to examine and compensate their loss.
The hail of May 25 completely destroyed the fruit and vegetable gardens in about 20 villages of Gori municipality. The protesters said they had taken agricultural loans, which they had to cover with their income from the harvest. However, the hail destroyed almost 100% of their fruit gardens and consequently they will not be able to cover the loans; even more, they are left without any income.
“In Kere village, almost 100% of the harvest is destroyed. I do not know what we shall do. We urge the government to help us. The hail spoiled grape, apples and everything,” one of the protesters said.
The Gori Municipality Mayor met the protesters. He said the local budget cannot reimburse their loss.
“We are waiting for the Minister of Agriculture and will decide future steps during the meeting with him,” Konstantine Tavzarashvili said.
His statement annoyed the protesters gathered in front of the administrative building of the municipality city hall; they said the local government does not adequately respond to their problems.
“We cannot wait for him. If you cannot bring the minister here, we will go and block the central highway; with it we will accelerate his visit,” the protesters told the mayor and walked to the central highway. They tried to block the motorway but law enforcement officers did not allow them.
The Shida Kartli regional governor Giorgi Khojevanishvili and the Gori municipality mayor Konstantine Tavzarashvili arrived at the new site of protest. Later the Minister of Agriculture Levan Davitashvili joined them, who asked the victims to move to the hall of the Gori Culture Center to continue discussion in peaceful environment; the protesters agreed.
“The insurance is the only mechanism to minimize similar risks,” the Minister said and it caused protest of the farmers as most part of them had not insured the harvest. Many of them left the meeting after the minister started speaking about the agro-insurance.
“Does not the state have reserve fund? When farmers have 100% of their harvest lost, people shall get aid from the reserve fund,” one of the victims said, who left the meeting in protest. Many others followed him but the Minister continued speaking with the rest 50 farmers, who remained in the hall. He asked the regional governor to meet the managers of the local branch offices of the banks, which issue agro-credits and to negotiate postponing of the credits for the victimized farmers.
“During the meeting of the Association, we told all banks to take the hardship of the farmers into consideration in case of similar natural disasters; however, we will hold more meetings with the banks to assist the people to postpone the agro-credits. The element of the agro-insurance is very important to encourage people to get involved in this program, where the State will cover 70% of their loss,” the Minister of Agriculture Levan Davitashvili said.
Majority of the natural disaster victims did not have their gardens insured. They call on the government to compensate their loss from the reserve funds; otherwise they will resume protest. Gori municipality majoritarian MP Temur Khubuluri also attended the meeting of the farmers with the government representatives. He said he personally saw the loss of the farmers in several villages and believes the Government of Georgia shall find solution to similar situation and assist people.