ათი წელი აგვისტოს ომიდან: დაზარალებულთა მდგომარეობა საქართველოში
2019 წლის 17 ივლისს, მართლმსაჯულების საერთაშორისო დღეს, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საქართველოს კოალიციის წევრი ორგანიზაციები გამართავენ სპეციალური ანგარიშის - „ათი წელი აგვისტოს ომიდან: დაზარალებულთა მდგომარეობა საქართველოში“ - პრეზენტაციას.
ანგარიში ასახავს 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს ცხინვალის რეგიონიდან/სამხრეთ ოსეთიდან დევნილთა წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებს, ასევე, განსახლების ადგილზე მათ ამჟამინდელ სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობასა და საჭიროებებს. ანგარიშში, ასევე, საუბარია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ საქართველოს სიტუაციასთან დაკავშირებით 2016 წლის იანვარში დაწყებულ გამოძიებაზე, მის მიმდინარეობასა და დღეს არსებულ გამოწვევებზე. ანგარიშში ამავდროულად წარმოდგენილია რეკომენდაციები სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს შესაბამისი ორგანოებისთვის.
ანგარიშის მომზადების მიზნებისთვის, საქართველოს მასშტაბით გამოიკითხა 36 დევნილთა დასახლებაში მცხოვრები 2400 დევნილი ოჯახი.
წინამდებარე ანგარიში მიზნად ისახავს, ინფორმაცია მიეწოდოს საზოგადოებას სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ საქართველოს სიტუაციაზე დაწყებულ გამოძიებასა და დაზარალებულთა მდგომარეობაზე 2008 წლის აგვისტოს ომიდან ათი წლის შემდეგ.
ღონისძიება ტარდება ღია საზოგადოება ფონდის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის - „სამოქალაქო სექტორის ჩართულობა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საქართველოს სიტუაციის გამოძიებაში“ - ფარგლებში.

Report Presentation -'10 Years after the August War: Victims of the Situation in Georgia'
On July 17, 2019, International Day of Justice, the member organizations of the Georgian Coalition for the International Criminal Court (GCICC) will hold presentation of the report – “10 Years after the August War: Victims of the Situation in Georgia”.
The report covers the crimes committed during the 2008 Russia-Georgia War against the persons displaced from the Tskhinvali/South Ossetia region, as well as the current socio-economic situation and needs of the victims. The report also talks about the investigation into the situation of Georgia by the International Criminal Court which started in January 2016 and surrounding challenges. The report also presents the recommendations to the state institutions and relevant organs of the International Criminal Court.
2400 families of IDPs were interviewed in 36 IDP settlements for the purposes of the report across Georgia.
The following report aims to provide information to the society regarding the ongoing investigation into the situation of Georgia by the ICC as well as the state of the victims ten years after the 2008 August War.
The event is held within the frameworks of the project financially supported by the Open Society Georgia Foundation - Civil Society Engagement in ICC Georgia Investigation.