კამპანია 'იცურე მშვიდად' - აქცია ქალაქ რუსთავის კულტურისა და დასვენების პარკში
19 ივლისს 12:00 საათზე, კამპანია „იცურე მშვიდად“ მონაწილე ორგანიზაციები  მორიგ აქციას გამართავენ ქალაქ რუსთავში, კულტურისა და დასვენების პარკში, სადაც ცოტა ხნის წინ ტბაში მოზარდი დაიხრჩო.
რუსთავის კულტურისა და დასვენების პარკის წყლის ობიექტი - პატარა ხელოვნური ტბა, ერთ-ერთი ყველაზე პრობლემური ადგილია, სადაც ბოლო წლებში მოზარდების დახრჩობის ფაქტები დაფიქსირდა. 2016 წელს მომხდარი შემთხვევის შემდეგ, ქალაქ რუსთავის მერიამ გადადგა პირველი ნაბიჯი და ტბაზე მაშველები განათავსა. ასევე, შემოიზღუდა ის ადგილი, სადაც ბანაობა ნებადართულია. დანარჩენ ტერიტორიაზე განთავსებულია ბანაობის ამკრძალავი და სხვა საინფორმაციო ბანერები.
მიუხედავად ამისა, ერთი თვის წინ რუსთავის კულტურისა და დასვენების პარკში 11 წლის მოზარდი დაიხრჩო. შემთხვევა სწორედ იმ ადგილას მოხდა, სადაც ბანაობა ნებადართულია და ადგილზე, წესით, მაშველებიც უნდა ყოფილიყვნენ. ფაქტთან დაკავშირებით ამ დროისთვის, გამოძიება, ტრადიციულად, თვითმკვლელობამდე მიყვანის მუხლით მიმდინარეობს, რაც არასწორად დამკვიდრებული, მავნე პრაქტიკაა. ამ მუხლით მიმდინარე გამოძიებისას საგამოძიებო ორგანოები ყურადღებას არ ამახვილებენ პასუხისმგებელი უწყებების სავარაუდო სამსახურებრივ გადაცდომებსა და დანაშაულებზე და პრაქტიკულად, მხოლოდ  იმას არკვევენ, წყალში დამხრჩვალი ადამიანი ვინმემ ხომ არ მიიყვანა თვითმკვლელობამდე, რაც ასეთ გამოძიებებს ტრაგიკომიკურ ელფენს სძენს.
კულტურისა და დასვენების პარკში აქციის დასრულების შედეგ კამპანია „იცურე მშვიდად“ ორგანიზაციები ქალაქ რუსთავის მერთან და პასუხისმგებელ პირებთან შეხვედრას გეგმავენ.
კამპანიის მოთხოვნებია:
-  ქალაქ რუსთავის კულტურისა და დასვენების პარკში არსებულ წყლის ობიექტზე გაძლიერდეს მოქალაქეთა უსაფრთხოების დაცვა;
- საგამოძიებო ორგანოებმა ყურადღება გაამახვილონ არსებით გარემოებებზე და შეისწავლონ კონკრეტული ადმინისტრაციული ორგანოების პასუხისგებლობის საკითხი.
- ქალაქ რუსთავის მერიამ იმსჯელოს წყლის ობიექტზე მიმაგრებული მაშველების კვალიფიკაციის პრობლემაზე და განიხილოს ობიექტზე საგანგებო სიტუაციების სამსახურის მაშველების განთავსების საკითხი.
კამპანია „იცურე მშვიდად“ 2018 წელს დაიწყო ანა დოლიძის, ადამიანის უფლებათა ცენტრის, CENN-ის და პროგრესის ცენტრის ინიციატივით. კამპანიის მიზანია ხელისუფლების პასუხისმგებლობის გაზრდა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება. კამპანიას მხარს უჭერს ღია საზოგადოების ფონდი.

Campaign Swim Safe to hold protest action in the Rustavi Park of Culture and Rest
On July 19, at 12:00 pm, the participatory organizations of the campaign Swim Safe will hold next protest action in the Rustavi Park of Culture and Rest, where short time ago an adult drowned.
The water body in the Rustavi Park of Culture and Rest – little artificial lake, is one of the most problematic places where adults have drowned in the past few years. After the 2016 accident, the Rustavi City Hall appointed rescue team on the lake. The administration also surrounded the place, where swimming is permitted. Warning banners are installed in the rest of the area, where swimming is not permitted.
Nevertheless, a month ago, 11-years-old boy drowned in the lake. The accident happened in the area where the swimming is allowed and accordingly rescue team was to be there. By now, the investigation is traditionally going on into bringing a person to the point of suicide that is not correct practice. In the process of similar investigation, the investigative bodies do not try to identify responsible bodies for alleged professional negligence and offences; in fact, they just investigate whether somebody brought the young people to the point of suicide that makes the investigations tragicomic.
After the protest action in the Rustavi Part of Culture and Rest is over, the participatory organizations of the Swim Safe will meet the Rustavi City Mayor and other responsible officials.
The Campaign requests:
- To strengthen the protection of safety of citizens on the water body in the Rustavi Park of Culture and Rest;
- Investigative bodies shall take essential circumstances of accidents into account and study the issue of responsibilities of concrete administrative bodies;
- The Rustavi City Hall shall study the qualification of the rescue team members appointed on the water body and consider their replacement with the rescue team members of the Emergency Management Agency.
Campaign Swim Safe was launched on July 16, 2018 with the initiative of Ana Dolidze, Human Rights Center, CENN and Progress Center. The Campaign aims to increase responsibility of the Government and raise public awareness.