ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა მშენებლობაზე 16 წლის მოზარდის გარდაცვალების თაობაზე
ამ დღეებში კიდევ ერთი მუშა, ამჯერად - არასრულწლოვანი, ემსხვერპლა შრომის უსაფრთხოების პირობების დარღვევას. 2019 წლის 16 ივლისს თბილისში, დოლაბაურის ქუჩაზე მშენებარე 14 სართულიანი კორპუსის ლიფტის შახტში 16 წლის მუშა ჩავარდა და ადგილზე გარდაიცვალა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი უსამძიმრებს დაღუპული მოზარდის ოჯახს.
როგორც გაირკვა, ტრაგიკულ შემთხვევამდე, დოლაბაურის ქუჩაზე მშენებარე ობიექტი, შრომის პირობების ინსპექტირების სამსახურს არ შეუმოწმებია. მათი განცხადებით, შემთხვევის შემდეგ პირველადი შემოწმებით დადგინდა, რომ ობიექტზე არ იყო დაცული შრომის უსაფრთხოების ნორმები.
შრომის ზედამხედველობის მექანიზმის შემუშავების და კანონმდებლობის გამკაცრების მიუხედავად, სახელმწიფო ვერ უზრუნველყოფს პრევენციისა და აღსრულების მექანიზმების ეფექტიან ფუნქციონირებას. მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება სამუშაო ადგილებზე შრომის ინსპექტორის დაშვებაზე არსებული შეზღუდვები, ასევე პრობლემაა შრომის პირობების ინსპექტირების დეპარტამენტის ხელთ არსებული არასაკმარისი ადამიანური თუ მატერიალური რესურსები და რიგი საკანონმდებლო რეგულაციების ამოქმედების გადავადება. ყოველივე ეს კი საფრთხეს უქმნის დასაქმებულთა სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.
თითოეულ ტრაგიკულ შემთხვევაზე პასუხისმგებლობა ცალსახად სახელმწიფოს ეკისრება. ამის მიუხედავად, სამწუხაროდ, შრომის უფლების დაცვისა და არსებული კრიზისების აღმოფხვრის რეალური პოლიტიკური ნება კვლავ არ არსებობს. ამას მიანიშნებს საქართველოს პარლამენტში შექმნილი სამუშაო ჯგუფის არაეფექტიანი მუშაობა, რის გამოც საკანონმდებლო ბაზაც არასრულყოფილია და დარღვევებზეც საპარლამენტო კონტროლიც ფაქტობრივად არ ხორციელდება.
უკიდურეს აღშფოთებას იწვევს ბავშვთა შრომის გამოყენების კუთხით არსებული მდგომარეობა - სახელმწიფო თავს არიდებს პოზიტიური ვალდებულებების შესრულებას და ეფექტიანად არ იცავს არასრულწლოვან დასაქმებულთა უფლებებს. „ბავშვთა შრომის უკიდურესი ფორმების აკრძალვისა და დაუყოვნებლივ აღმოფხვრის შესახებ“ შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის კონვენციის მოთხოვნის მიუხედავად, რომ ეროვნულ დონეზე შემუშავდეს პრიორიტეტული სამოქმედო გეგმა და განხორციელების ეფექტიანი მექანიზმი არასრულწლოვანთა შრომის უკიდურესი ფორმების აღმოსაფხვრელად, საქართველოს სახელმწიფო, ამ დრომდე, თავს არიდებს ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებას.
სისტემურ პრობლემად რჩება შემთხვევები, როცა არასრულწლოვნები იძულებულები ხდებიან, შეასრულონ თავიანთ ასაკთან და ფსიქო-ფიზიკურ განვითარებასთან შეუსაბამო სამუშაოები. 2015 წელს საქსტატის და შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული ეროვნული კვლევის მიხედვით, საქართველოში დამაზიანებელ შრომით საქმიანობას იძულებით 24.4 ათასი 5-17 წლის ასაკის ბავშვი ეწევა - მათი თითქმის 64% სახიფათო შრომას ასრულებს. ამის გამომწვევი მიზეზი კი ქვეყანაში არსებული გაუმართავი სოციალური დაცვის სისტემებია. ქვეყანაში არსებული ბავშვთა დაცვის სისტემა ვერ მუშაობს. ამასთან, არ ასებობს ბავშვთა შრომითი უფლებების მონიტორინგის ეფექტიანი მექანიზმი, რის გამოც ბავშვთა შრომის უკიდურესი ფორმების და საშიშ პირობებში მუშაობის შემთხვევების გამოვლენა სახელმწიფოს კონტროლს მიღმა რჩება.
მიუხედავდ იმისა, რომ საქართველოს მოქმედი შრომის კოდექსის არსებული დანაწესით, დასაქმებისთვის დასაშვებ ასაკად 16 წელია მიჩნეული, კოდექსი დაუშვებლად მიიჩნევს არასრულწლოვანთა (18 წლამდე პირთა) შრომითი ურთიერთობის წარმოშობას მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიანი სამუშაოების შესასრულებლად. მიუხედავად ამისა, კანონმდებლობაში ამ დრომდე არ არის განსაზღვრული, რა ითვლება სახიფათო შრომად, რაც აფერხებს ამ ნორმის ეფექტიან იმპლემენტაციას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მივმართავს საქართველოს მთავრობას და ყველა შესაბამის უწყებას, დაუყოვნებლივ გადადგან ქმედითი ნაბიჯები ბავშვთა შრომის უკიდურესი ფორმების აღმოსაფხვრელად და უზრუნველყონ პრევენციული ღონისძიებები მათ მიერ მავნე პირობებში სამუშაოს შესრულების თავიდან ასაცილებლად.
საქართველოს პარლამენტმა შეიმუშაოს ადეკვატური კანონმდებლობა და ეფექტიანი საზედამხედველო მექანიზმი მოქალაქეთა შრომის უსაფრთხოებისა და შრომითი პირობების დაცვისთვის.

Address of Human Rights Center about the death of 16-years-old worker on the construction
Another worker, this time underage boy, became victim of the ignored labor safety rules on the constructions. On July 16, 2019, in Tbilisi, 16-years-old worker fell into the lift pit of the 14-storied under-construction house in Dolabauri Street and died on the place. Human Rights Center expresses deep condolence to the family of the deceased adult.
Reportedly, before the tragedy, the under-construction building in Dolabauri Street was not examined by the Georgian Labor Inspection. Their representatives said that based on the preliminary assessment the labor safety norms were not met on the construction.
Regardless the elaboration of the labor supervision mechanism and severing the legislation, the State fails to ensure effective functioning of the prevention and enforcement mechanisms. It is significant challenge that the labor inspectors are not allowed into the working places; another problem is insufficient human or material resources of the department inspecting the labor conditions as well as postponed enforcement of some legislative regulations. All abovementioned obstacles place the lives and health of the workers under the risk.
Without doubt, the State is responsible for each tragic accident. Nevertheless, unfortunately, there is no real political will to defend the labor rights and eradicate the existing crisis in this direction. The ineffective work of the working group set up in the Parliament of Georgia indicates at the lack of political will, for what the legislative base is not yet accomplished and the Parliament does not exercises effective control over violations.
The use of child labor in Georgia is extremely alarming problem – the State avoids to implement its positive responsibilities and does not effectively defend the rights of underage workers. Regardless the requirement of the Convention on the Prohibition and Immediate Elimination of Worst Forms of Child Labor of the International Labor Organization (ILO) to elaborate the prioritized action plan and effective mechanism of its implementation on the national level to eliminate worst forms of the underage labor, the State of Georgia still avoids implementing its obligations.
The cases, when underage children are compelled to perform the works incompliant with their age and psycho-physical development, still belong to systemic problem. In accordance to the national survey conducted by the GeoStat and the ILO in 2015, 24.4 thousand children aged 5-17 perform the work damaging their health and almost 64% of them work in dangerous environment. It is caused by vibrant social defense systems in the country. The system defending the children does not work. At the same time, there is no effective mechanism to monitor the labor rights of children, and the cases of children, who work in extremely dangerous places, stay beyond the control of the State.
Although the Labor Code of Georgia determines that minors may enter into a labor agreement only above 16, the Code does not allow entering into labor agreement with the minors under 18 on hard, dangerous and harmful working places. However, the legislation does not yet specify what kind of jobs is considered dangerous that hinders effective implementation of this provision.
Human Rights Center appeals to the Government of Georgia and all respective institutions to immediately take effective steps to eliminate worst forms of labor work and carry out preventive activities to avoid the cases of working the children in harmful places.
The Parliament of Georgia shall elaborate adequate legislation and effective supervision mechanism to defend the labor safety and conditions of the citizens.