ოკუპანტების დღის წესრიგი გუგუტიანთკარში
​იმ დროს, როდესაც გუგუტიანთკარში საოკუპაციო ძალები ე.წ. „საზღვრის“ აღმნიშვნელ ბარიერებს აშენებდნენ, გუგუტიანთკარში  მცხოვრები  გივი რაზმაძე საკუთარ სახლს საკუთარი ხელით ანგრევდა, რადგან საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა უთხრეს, რომ მისი სახლი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოხვდა  და ცხოვრებას ვეღარ შეძლებდა.  რაზმაძეს ოკუპანტებმა  სამშენებლო მასალებისა და საჭირო ნივთების გამოსატანად   სამდღიანი ვადა მისცეს.
,,რაც დარჩენილია გამომაქვს, აბა, იმათ გავატანო ჩემი ნაშრომი და ნაწვალები? ერთი ეს სახლ-კარი მქონდა და ამასაც მართმევენ", - აცხადებს გივი რაზმაძე, რომლის სახლის გარდა კიდევ ორის სახლი ხვდება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე.
გუგუტიანთკარში მაცხოვრებლები ამბობენ, რომ სამი სახლის გარდა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩა ნაკვეთების ნაწილი და წყლის სათავე ნაგებობა, საიდანაც  სოფელს სასმელი წყალი მიეწოდებოდა. ადგილობრივები ამბობენ, რომ ისინი დაუცველები არიან და მცოცავი ოკუპაციის შესაჩერებლად საქართველოს ხელისუფლებისგან ქმედითი ნაბიჯების გადადგმას ითხოვენ.
„გვინდა, მსოფლიოს მიაწვდინოთ ხმა, ჩვენ რა სატანჯველში ვართ. ტყვედ ვიყავი აყვანილი, რუსული ჩექმა მომხვდა, მაწამეს, მაგრამ სოფელი არ დამიტოვებია. არც ახლა დავტოვებ, მაგრამ რა ვუთხრა შვილებსა და შვილიშვილებს? მიაწვდინეთ მსოფლიოს ხმა. დამწვარ სახლში შვილიშვილები ვერ შემყავს“,- აღნიშნა ერთ-ერთმა ადგილობრივმა შერიგებისა და თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრ ქეთევან ციხელაშვილთან საუბარში.
ციხელაშვილი 16 აგვისტოს გუგუტიანთკარში ქვეყანაში აკრედიტირებულ ელჩებთან და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან ერთად ჩავიდა.
„დღეს აქ ელჩებთან, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან ერთად ვიმყოფებით, რათა მათ საკუთარი თვალით ნახონ, თუ რა ხდება ქართულ სოფლებში, რა ზომებს მიმართავს საოკუპაციო რეჟიმი და როგორ არის ეს პირდაპირ ადამიანების წინააღმდეგ მიმართული", - განაცხადა ციხელაშვილმა.
16 აგვისტოს საღამოს საათებში საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხდა, რომ გუგტიანთკარში საოკუპაციო რეჟიმმა ე.წ. ‘საზღვრის“ სადემარკაციო სამუშაოები შეაჩერეს, რასაც მინისტრი სახელმწიფოს მხრიდან გადადგმულ თანმიმდევრულ ნაბიჯებსა და საერთაშორისო დიპლომატების მხარდაჭერას უკავშირებს.
„7 აგვისტოსვე გაკეთდა პირველი ოფიციალური განცხადება. საგარეო საქმეთა სამინისტროში მოწვეული იყვნენ დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და მათ დეტალურად ეცნობათ ინფორმაცია იქ მიმდინარე უკანონო პროცესთან დაკავშირებით. 8 აგვისტოს ქართულმა მხარემ საკითხი დააყენა გაეროს უშიშროების საბჭოს ფორმატში. სწორედ ეს გახლავთ ყველაზე მაღალი ტრიბუნა, სადაც ჩვენს პარტნიორებს ვთხოვეთ, რომ განსაკუთრებული აქცენტი გაეკეთებინათ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მიმდინარე ბორდერიზაციის პროცესთან მიმართებაში. იმავე დღეს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტში გაკეთდა შესაბამისი განცხადებები უკანონო მოქმედებასთან დაკავშირებით. ასევე, 7,8 9 აგვისტოს ჩვენ გავააქტიურეთ ორმხრივი არხები იმისთვის, რომ ყველა დედაქალაქის მხრიდან მოგვესმინა აღნიშნულ უკანონო ქმედებასთან დაკავშირებით შეფასებები. ცხადია, ეს ყველაფერი განხორციელდა საგარეო საქმეთა სამინისტროს აქტიური მუშაობისა და ძალისხმევის შედეგად“,  - განაცხადა დავით ზალკალიანმა.
საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა გუგუტიანთკარში ე.წ. „საზღვრის“ აღმნიშვნელი ბოძების მონტაჟი 7 აგვიტოს დაიწყეს, საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან ფაქტის გაპროტესტების შემდეგ სამუშაოები რამდენიმე დღით შეაჩერეს და 14 აგვისტოს კვლავ განაახლეს.

Agenda of the occupants in Gugutiantkari
While the occupant forces were constructing the banners indicating at the so-called border in Gugutiantkari village, local Givi Razmadze was dismantling his own house because the representatives of the occupation regime told him his house was now in the occupied territory and he could no longer live there. The occupants gave three days to him to take the construction materials and other items from his estate.
“I am taking what is left there. What else can I do? Shall I allow them take all what I created during my life? I had only that house and now they are taking it too,” Givi Razmadze said, whose house is one of those three, which will turn up in the newly occupied territory in Gugutiantkari.
The locals said besides those three houses, part of agricultural plots and headwaters of the drinking water will turn up in the occupied territory. They said they feel unsafe and request the Government of Georgia to take effective measures to stop creeping occupation.
“We want to tell the world about our daily tragedies. I was hostage; they beat me with Russian boots; I was tortured but never abandoned the village. I will not leave it now either but what shall I tell my children and grandchildren? Let the world hear our voice. I cannot take my grandchildren into the burnt house,” said one of the locals during her conversation with Ketevan Tsikhelashvili, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality.
Tsikhelashvili arrived in Gugutiantkari on August 16 together with the ambassadors and representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia.
“Today, I arrived here together with the ambassadors and representatives of the diplomatic corps. They will personally see what is happening in Georgian villages, what the occupation regime is doing here and how they act against individuals,” Tsikhelashvili said.
In the evening of August 16, the Minister of Foreign Affairs of Georgia stated at the press-conference that the occupation regime stopped so-called border demarcation activities in Gugutiantkari and he explained it with the consecutive steps taken by the state and support of the international diplomats.
“First official statement was made on August 7. The Ministry of Foreign Affairs invited representatives of the diplomatic corps and they received detailed information about ongoing illegal process. On August 8, the Georgian side raised the issue with the UN Security Council. It is the highest tribune, from where we requested our partners to pay particular attention to the ongoing borderization process in the occupied territory. On the same day, the US State Department made respective statements with regard to illegal actions. On August 7, 8 and 9 we activated two-sided channels to hear the evaluations of the process from all capitals. Of course, all was done with intensive work and efforts of the Ministry of Foreign Affairs,” said the Minister Davit Zalkaniani.
Representatives of the occupation regime started installment of the so-called border banners in Gugutiantkari on August 7. After the GoG protested the process, they suspended the works during several days but then resumed on August 14.