აქცია თბილისის ზღვაზე - კამპანია „იცურე მშვიდად“ კუსტარული რეკრეაციული ზონის მოწესრიგებას მოითხოვს
დღეს კამპანია „იცურე მშვიდად“ მონაწილე ორგანიზაციებმა აქცია გამართეს თბილისის ზღვაზე - ე.წ. კოშკთან, სადაც წლების განმავლობაში კუსტარული პლაჟია მოწყობილი და ზაფხულის განმავლობაში მოქალაქეები მაშველების მომსახურების გარეშე ისვენებენ.
ზაფხულის სეზონზე საქართველოში რამდენიმე ათეული ადამიანი იღუპება ზღვაში, წყალსაცავებში, ტბებსა და მდინარეებში. დიდი პრობლემაა წყლის ობიექტებზე მოწყობილი კუსტარული რეკრეაციული ზონები, სადაც არ არის უზრუნველყოფილი მაშველების დახმარება და დაუცველია მოქალაქეთა უსაფრთხოება. პრობლემაა გამაფრთხილებელი ბანერების არარსებობა და წინასწარი გაფრთხილების სუსტი სისტემები. წყლის ობიექტებზე არსებული საფრთხეების შესახებ აუცილებელია, საზოგადოება დროულად და ეფექტიანად იყოს ინფორმირებული.
თბილისის ზღვაზე, ე. წ. კოშკის მიმდებარე ტერიტორია, სადაც წყალსაცავს საინჟინრო არხით მდინარე იორის წყალი უერთდება, ერთ-ერთ ყველაზე საფრთხის შემცველ ადგილად არის მიჩნეული. სტუდია „მონიტორის“ ჟურნალისტური გამოძიების - „სიკვდილის ზონები საქართველოში“ თანახმად, ამ ადგილას 2016 წლის 4 აგვისტოს 9 წლის გიორგი ძულიაშვილი ნაპირთან ახლოს დედის თვალწინ დაიხრჩო.
კამპანია „იცურე მშვიდად“ მოუწოდებს ქალაქ თბილისის მერიას, შეისწავლოს და დაადგინოს, რამდენად უსაფრთხოა ბანაობა თბილისის ზღვაზე მოქალაქეების მიერ კუსტარულად მოწყობილ რეკრეაციულ ადგილებში. ამავე დროს, ზოგადად, გადასაწყვეტია, სანიტარულ-ჰიგიენური თვალსაზრისით, რამდენად მიზანშეწონილია ბანაობა თბილისის წყალსაცავში, რომელიც საქართველოს დედაქალაქის სასმელი წყლის მთავარი აუზია.
კამპანია „იცურე მშვიდად“ 2018 წლის 16 ივლისს დაიწყო ანა დოლიძის, ადამიანის უფლებათა ცენტრის, CENN-ის და პროგრესის ცენტრის ინიციატივით. კამპანია აერთიანებს საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს და სამოქალაქო აქტივისტებს და მიმართულია საქართველოში წყლის ობიექტებზე მოქალაქეთა სიკვდილიანობის წინააღმდეგ.

Action at the Tbilisi Sea – Campaign Swim Safe requests to settle artificially arranged recreation zone
September 26, 2019
On September 24, at 11:30 am, the Campaign Swim Safe participant organizations held action nearby the so-called tower at the Tbilisi Sea, where citizens artificially arranged a beach years ago and swim there without the supervision of a rescue team.
During the summer time, dozens people die in the sea, in artificial water reservoirs, lakes and rivers in Georgia. The problem is created by spontaneously arranged recreation zones near the water bodies, where the help of rescue teams is not provided and safety of people is not ensured. Lack of warning banners and weak early warning systems is also problem. It is necessary to inform the society about the risks on water bodies timely and effectively.
At the Tbilisi Sea, the territory of the so-called tower, where the Iori River flows into the water reservoir through engineering channel, is considered to be one of the most dangerous sites on the water body. According to the journalistic investigation of the Studio Monitor – Death Zones in Georgia, on August 4, 2016, nine-years-old Giorgi Dzuliashvili drowned in the water near the beach in front of his mother.
The Campaign Swim Safe calls on the Tbilisi City Hall to study how safe swimming is in the Tbilisi Sea, where citizens have artificially arranged recreation zones. At the same time, it is necessary to evaluate sanitary-hygiene conditions of the water in the reservoir, which is the main source of drinking water for the Tbilisi population.
Campaign Swim Safe was launched on July 16, 2018 with the initiative of Ana Dolidze, Human Rights Center, CENN and Progress Center. The Campaign unites civil organizations and activists and aims to combat mortality on the water bodies in Georgia.