ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა 8 ნოემბერს განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, 8 ნოემბერს თბილისში ლევან აკინის ფილმის - „და ჩვენ ვიცეკვეთ“ ჩვენების მიმდინარეობისას სამართალდამცავი უწყებების მიერ გატარებული ღონისძიებები არ ყოფილა საკმარისი ჰომოფობიური, ძალადობრივი ჯგუფების ქმედებებისა და მათგან მომდინარე საფრთხეების აღსაკვეთად.
სამართალდამცავთა რეაგირების გარეშე კვლავ რჩება ძალადობრივი ჯგუფების ლიდერების აგრესიული და რიგ შემთხვევებში, აშკარად სისხლისსამართლებრივი დანაშაულის ნიშნების შემცველი განცხადებები და მუქარები.
ხელისუფლება თავს არიდებს საკუთარი პოზიტიური ვალდებულებების შესრულებას - შესაბამისი პრევენციული ღონისძიებების გატარებას, აგრესიულ ჯგუფებთან დაპირისპირების თავიდან ასაცილებლად.
კვლავ პრობლემურია მაღალი თანამდებობის პირების მიერ თანასწორობის მხარდამჭერი განცხადებებისა და მოწოდებების გაკეთება.
ლევან აკინის ფილმის - „და ჩვენ ვიცეკვეთ“ პრემიერის წინააღმდეგ კინოთეატრ „ამირანთან“  მიმდინარე ჰომოფობიურ აქციაზე სამოქალაქო აქტივისტი ანა სუბელიანი, აქციის ერთ-ერთი მონაწილის თავდასხმის ობიექტი დისკრიმინაციული ნიშნით გახდა. ფილმის სანახავად მისულ ანა სუბელიანს ბლაგვი საგანი თავის არეში ესროლეს, რის გამოც მისი ჰოსპიტალიზაცია და სამედიცინო ჩარევა გახდა საჭირო. ფაქტზე ბრალდებული პოლიციამ ადგილზე დააკავა. გენერალური პროკურატურის ინფორმაციით, ბრალდებულ შ. შ.-ს ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 118-ე მუხლის I ნაწილით აქვს წაყენებული, რაც ჯანმრთელობის განზრახ ნაკლებად მძიმე დაზიანებას გულისხმობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, ბრალდებულისთვის წაყენებული ბრალი არ შეესაბამება სისხლის სამართლის კანონმდებლობით დადგენილ სტანდარტს, როცა აშკარად გამოკვეთილია დისკრიმინაციული მოტივი. საგამოძიებო ორგანოები აგრძელებენ მანკიერ პრაქტიკას, რომლის მიხედვითაც ბრალის წარდგენის საწყის ეტაპზე სრულიად უგულვებელყოფს დანაშაულის დისკრიმინაციულ და სიძულვილის შემცველ მოტივს, რაც თავის მხრივ ბრალდების შინაარსს არსებითად ცვლის.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია პოლიციელთა რეაგირება დანაშაულის ფაქტზე და მათი მხრიდან საკუთარი მოვალეობის ჯეროვნად შესრულების საკითხი. დაზარალებული ანა სუბელიანისა და სხვა თვითმხილველი პირების ინფორმაციით, მიუხედავად აქციის მონაწილეთა აშკარად გამოხატული სიტყვიერი და ფიზიკური ძალადობისა და მის მიერ პოლიციელთათვის არაერთი თხოვნის მიუხედავად, პოლიციამ აღნიშნულ ფაქტზე რეაგირება მხოლოდ მედიის გამოჩენის შემდეგ მოახდინა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი გმობს ცალკეულ პოლიციელთა მხრიდან გამოვლენილ გულგრილობის ფაქტებს და მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, განაგრძოს და გააძლიეროს მუშაობა შსს-ს თანამშრომელთა გადამზადების მიმართულებით. ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ასევე, განცხადებით მიმართავს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციას და მოითხოვს სამართალდამცველთა მიერ საკუთარი მოვალეობის არაჯეროვანი შესრულების ფაქტზე მოკვლევის დაწყებასა და დამნაშავეთა დასჯას.
მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს სახელმწიფოში მასშტაბური დემონსტრაციების საპოლიციო მართვის სტრატეგიებსა და ტექნიკაში არსებული ხარვეზები, რაც ბოლო დროს სულ უფრო მეტად იჩენს თავს და ამ მიმართულებით შესაბამისი ორგანოების უქმოქმედობა სამომავლოდ ამ პრობლემის უფრო გაღრმავების საფრთხეს ქმნის.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი გმობს ხელისუფლების მხრიდან არსაკმარის რეაგირებას რადიკალური ჯგუფების კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებზე, რაც მიანიშნებს ამ ჯგუფების ინსტურმენტალიზაციის მცდელობაზე. ამასვე ადასტურებს ჰომოფობიური დაჯგუფების ერთ-ერთი ლიდერის, ლევან ვასაძის განცხადება მისი და ბიძინა ივანიშვილის ფარულ შეხვედრაზე. აუცილებელია, „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ თავმჯდომარემ საზოგადოებას მიაწოდოს დეტალური ინფორმაცია აღნიშნული შეხვედრისა და მისი შინაარსის თაობაზე.
პოლიტიკური მიზნებისთვის ჰომოფობიური განწყობების ინსტრუმენტალიზაცია სხვადასხვა პოლიტიკური თუ რელიგიური ჯგუფების მიერ განსაკუთრებულ საფრთხეს უქმნის დემოკრატიული საზოგადოების პრონციპებს და პირველ რიგში LGBTIQ ადამიანების უსაფრთხოებას. ამ მხრივ არსებული საგანგაშო მდგომარეობა განსაკუთრებულ პასუხისმგებლობას აკისრებს სახელმწიფოს, მიიღოს ეფექტური ზომები საზოგადოებაში ჰომოფობიის შემცირებისა და ტოლერანტული იდეების მხარდასაჭერად.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურას
- ზუსტი და ობიექტური საგამოძიებო მოქმედებებით უზრუნველყოს სამოქალაქო აქტივისტების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულებრივი ქმედებების გამოძიება.
- გაადაკვალიფიციროს ანა სუბელიანის საქმეზე ბრალდებულისთვის წაყენებული ბრალი და გამოძიება წარმართოს დისკრიმინაციული, სიძულვილის შემცველი მოტივით ჯანმრთელობის განზრახ დაზიანების ფაქტზე;
- დაუყოვნებლივ დაიწყოს მოკვლევა და სისხლის სამართლებრივი დევნა ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების ფაქტზე (სსკ 225-ე მუხლი), ძალადობრივი შეკრების ორგანიზატორთა წინააღმდეგ;
- დროულად და ეფექტურად იქნას გამოძიებული შეკრების მონაწილეთა მიერ განხორციელებული სხვა ძალადობრივი ქმედებები, რომელსაც ადგილი ჰქონდა 8 ნოემბრის ფილმის საწინაარმდეგოდ გამართულ აქციაზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციას
დაუყოვნებლივ დაიწყოს მოკვლევა 2019 წლის 8 ნოემბერს ცაკლეულ სამართალდამცველთა მიერ საკუთარი მოვალეობის არაჯეროვნად შესრულების ფაქტზე. მათ შორის, მტკიცებულებათა განადგურების შესაძლო ფაქტზეც.
საქართველოს მთავრობას
- ღიად გააკეთოს თანასწორობის მხარდამჭერი განცხადებები და ხელი შეუწყოს ანტიჰომოფობიური და ინკლუზიური პოლიტიკური გარემოს შექმნას;
- შეიმუშავოს სისტემური პრევენციული პოლიტიკა ძალადობრივი ექსტრემისტული ჯგუფების მიმართ;
- „ქართული ოცნების“ ლიდერმა ბიძინა ივანიშვილმა დროულად მიაწოდოს - საზოგადოებას დეტალური ინფორმაცია მისი და ლევან ვასაძის შეხვედრასთან დაკავშირებით და ღიად დააფიქსიროს საკუთარი პოზიცია ძალადობრივი ჯგუფების ქმედებებთან დაკავშირებით.
პოლიტიკურ პარტიებს
- გაიზიარონ საკუთარი პოლიტიკური პასუხისმგებლობა და არ მოახდინონ მოწყვლადი ჯგუფების პოლიტიკური ინსტრუმენტალიზაცია;
- მნიშვნელოვანია პოლიტიკური კონსენსუსი 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების კონტექსტში - არ მოხდეს ჰომოფობიური დისკურსის გაღრმავება.
წინასაარჩევნოდ მოახდინონ დეკლარირება, თუ როგორია მათი დამოკიდებულებები თანასწორობის იდეებისადმი და შესაბამისად, მაქსიმალურად დაცალონ წინაასაარჩევნო რიტორიკა ჰომოფობიისა და სხვა დისკრიმინაციული  მოწოდებებისგან.

Human Rights Center believes that the measures taken by the law enforcement bodies during the screening of the Levan Akin’s movie “And Then We Danced” in Tbilisi on November 8 were not enough to combat the activities of homophobic violent groups and eliminate the threats coming from them.
The law enforcement bodies still do not respond the aggressive statements of the leaders of the violent groups, which sometimes contain the signs of criminal offence.
The government still refrains to implement its positive obligation – to conduct respective preventive measures to combat the controversies with the aggressive groups.
It is still a problem that senior government officials do not make statements in support of equality.
During the homophobic demonstration in front of the Amirani Cinema, when Levan Akin’s movie “And Then We Danced” was screened, civil activist Ana Subeliani was attacked by one of the protesters. Unidentified subject was thrown at Ana Subeliani in the head for what she needed hospitalization and medical assistance. The police arrested the perpetrator on the place. According to the Office of the Prosecutor General, Sh. Sh is charged under Article 118 Part I of the Criminal Code of Georgia, which refers to the intentional minor injury of the health.
Human Rights Center believes the imposed charge does not meet the standards established by the criminal law, when discriminative motive of the offence is evident. The investigative bodies continue malicious practice, according to which they absolutely neglect discrimination and hate motive of the crime that substantially alter the context of the accusation.
The response of the police officers to the crime is particularly problematic as well as adequate implementation of their duties. As victim Ana Subeliani and other witnesses reported, regardless evident verbal and physical violence of the protesters and their multiple petitions to the police officers for help, the police reacted to the assault only after media representatives appeared on the site.
Human Rights Center condemns the negligence of the police officers and calls on the Ministry of Internal Affairs to continue and intensify its work to train police officers. HRC will petition the General Inspection of the MIA to study alleged fact of improper implementation of the duties by police officers and request punishment of the violators.
The miscarriages in the police management strategy and tools of large-scaled demonstrations are serious problem in the state. This problem has become more and more acute and inactivity of the responsive bodies creates the threat that the problem will become even more serious.
HRC condemns insufficient response to the unlawful activities of the radical groups that indicate at the attempted instrumentalization of these groups. It was demonstrated with the statement of one of the leaders of the homophobic group Levan Vasadze when he spoke about his secret meeting with Bidzina Ivanishvili. It is necessary that the Chairman of the Georgian Dream – Democratic Georgia informed the society about the meeting and the discussion during it.
Instrumentalization of homophobic feelings by different political or religious groups for the political goals creates particular threat to the principles of democratic society and first of all LGBTIQ people. Consequent alarming situation places particular responsibility on the state to take effective measures to mitigate homophobia and support tolerant ideas in the society.
The Ministry of Internal Affairs and Prosecutor’s Office:
- to ensure accurate and impartial investigation of the crimes committed against civil activists;
- to change the qualification of the charge against the defendant of the assault on Ana Subeliani and conduct investigation into discriminative, hate-motivated intentional injury of the health;
- to immediately study and launch criminal prosecution against the organizers of the violent gathering for organizing the group violence (Article 225 of the CCG);
- to timely and effectively investigate other violent actions committed by the protesters, which were observed during the protest demonstration against November 8 film screening.
The General Inspection of the MIA:
- to immediately start examination of alleged fact of improper implementation of the duties by some law enforcement officers on November 8, 2019 including the possible fact of destroying the evidence.
- to make the statements in support of equality and promote establishment of anti-homophobic and inclusive political environment;
- to elaborate systemic preventive politics against violent extremist groups;
the leader of the Georgian Dream Bidzina Ivanishvili shall inform the society about the details of his meeting with Levan Vasadze and openly announce his position with regard to the activities of the violent groups.
The political parties:
- to acknowledge their political responsibility and avoid political instrumentalization of the marginalized groups;
- it is essential to achieve political consensus in the context of the upcoming 2020 parliamentary elections – to combat further homophobic discourse;
- to declare their views with regard to equality ides before the elections and consequently free their pre-election rhetoric from homophobia and other discriminative messages.