მაჟორიტარი დეპუტატების მხილების კამპანია გორში
,,ვამხილოთ ფეოდალი მაჟორიტარები" - აღნიშნული კამპანია ,,სამოქალაქო მოძრაობის" ლიდერმა ალეკო ელისაშვილმა სწორედ იმ მაჟორიტარი დეპუტატების წინააღმდეგ დაიწყო,  რომლებმაც პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლას მხარი არ დაუჭირეს და საკონსტიტუციო ცვლილებები ჩააგდეს.
კამპანიის ფარგლებში, 28 ნოემბერს, ალეკო ელისაშვილი თანამოაზრეებთან ერთად გორში ჩამოვიდა და პარლამენტში ქალაქ გორის და გორის მუნიციპალიტეტის ე.წ. ,,ურჩი“  მაჟორიტარი დეპუტატების: იოსებ მაკრახიძისა და თემურ ხუბულურის წინააღმდეგ აქცია გამართა. აქციის ადგილად კი, სიმბოლურად, გორის ბაზარი ,,გეორგია ოცდამეერთე" შეარჩია, რომლის 33%-იან წილს იოსებ მაკრახიძის ოჯახი ფლობს. აღნიშნულ სავაჭრო ცენტრს გორის მუნიციპალიტეტის მერიამ 2018 წელს - 2040 წლამდე იჯარით რამდენიმე ასეული კვ.მ მიწის ფართი, კვადრატული 2 ლარად, გადასცა. ალეკო ელისაშვილი ამბობს, ეს არის ერთ-ერთი ნათელი მაგალითი იმის, რომ მაჟორიტარი დეპუტატები რეგიონებში ფეოდალებად არიან ქცეულები.
,,სწორედ ამიტომ არ უნდა ხელისუფლებას მაჟორიტარულ სისტემაზე თქვას უარი, ეს არის ორმხრივი ინტერესი, მაჟორიტარების ხარჯზე ქართული ოცნება ხელისუფლების ყველა შტოს უზურპირებას ახდენს, მაჟორიტარები კი რეგიონებში ფეოდალებად არიან ქცეულები და მონური მორჩილებით გამოირჩევიან. ამის ერთ-ერთი ნათელი მაგალითია იოსებ მაკრახიძე, რომლსაც ერთ კვ.მ მიწის ნაკვეთს წლიური იჯარით ორ ლარად აძლევენ და აგებინებენ რამდენიმე ათეულ მილიონიან ტენდერებს მაკრახიძისა და მისი მეუღლის კომპანიებს. ბიუჯეტში კვ.მ. მიწის ფართზე წლიურად 2 ლარს იხდიან და ხოლო თვითონ ერთ კვადრატულ მიწას ბაზარში, თვეში,  60-დან-120 ლარამდე აქირავებენ მოვაჭრეებს", - აცხადებს ელისაშვილი.
,,სამოქალაქო მოძრაობის" წარმომადგენლების აქციას გორში ხმაურისა და შეხლა-შემოხლის გარეშე არ ჩაუვლია. აქციის დროს ბაზრის ტერიტორიაზე მივიდნენ გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრები, მმართველი პარტიიდან, მიშა გოგინაშვილი და მერაბ მელანაშვილი. ასევე იქ იმყოფებოდნენ მერიის ა(ა)იპ კულტურისა და ტურიზმის ცენტრის თანამშრომლები. საკრებულოს წევრებმა განაცხადეს, რომ ბაზარში შემთხვევით მოხვდნენ. რაც შეეხება ა(ა)იპ-ის თანამშრომლებს, რომლებიც ,,სამოქალაქო მოძრაობის" ლიდერს დაუპირისპირდნენ, აცხადებენ, რომ ალეკო ელისაშვილს არ აქვს მორალური უფლება ქართულ ოცნების დეპუტატების წინააღმდეგ აქციის გამართვის, რადგან იგი ,,ნაციონალური მოძრაობასთან" ასოცირდება. რაზეც ელისაშვილმა უპასუხა, რომ, როდესაც მაკრახიძე ,,ნაციონალურ მოძრაობას" აფინანსებდა  ის მაშინაც  ებრძოდა მას.
ელისაშვილის თქმით, ხელისუფლება ადმინისტრაციულ რესურს ოპონენტებთან საბრძოლველად იყენებს. ამის ნათელ მაგალითად კი სამუშაო საათებში ა(ა)იპ-ის თანამშრომლების მათ აქციაზე სპეციალურად მერიის მიკროავტობუსით მიყვანასა და პროვოკაციის მოწყობას ასახელებს.
,,როგორც ბოდბისხევში, აქაც იგივე მოხდა, საკრებულოს წევრები, რომლებიც შორი-ახლოს ტრიალებდნენ, აქეზებდნენ ა(ა)იპ-ებში დასაქმებულებს, რათა დაპირისპირება მოეწყოთ. რიგითი მოქალაქეები კი, ჩვენ გვეთანხმებოდნენ. თუ რაიმე ინციდენტსა და დაპირისპირებას ჰქონდა ადგილი, ეს იყო სახელისუფლებო სტრუქტურებში დასაქმებულების მხრიდან გამოწვეული",  - განაცხადა ელისაშვილმა.
რატომ იმყოფებოდნენ გორის მუნიციპალიტეტის მერიის ა(ა)იპ-ის თანამშრომლები სამუშაო საათებში აქციაზე? მერიის ტურიზმისა და კულტურის სააგენტოს ხელმძღვანელი გელა კაპანაძე პასუხობს, რომ ყველა პირი, რომელიც აქციაზე იყო მისული,  საკუთარი სურვილით მივიდა და წინასწარ ერთდღიანი შვებულება აიღეს.
„ვადასტურებ, რომ ჩემს დაქვემდებარებაში მყოფი სააგენტოს თანამშრომლები ნამდვილად იყვნენ ბაზარში იმ დროს, როდესაც ელისაშვილი აქციას მართავდა. თითქმის ყველა მათგანს აქვს შვებულება დაწერილი - ზოგს წინა დღეს, ნაწილმა კი დღეს დაწერა. მე ვერავის ვერ ვეტყვი, როდის გავიდნენ შვებულებაში, რომელ დღეს - არა",  - აცხადებს გელა კაპანაძე.
ელისაშვილის განცხადებით, პროპორციული საარჩევნო სისტემა ქვეყანაში ყველა ძირითად პრობლემას მოაგვარებს.
​,,პროპორციული არჩევნები კიდევ იმისთვის გვინდა, რომ სახელისუფლებო სტუქტურებში დასაქმებულ არცერთ ადამიანს ვიწრო პოლიტიკური მიზნებისთვის არ იყენებდეს არცერთი ხელისუფლება. ადამიანებს, რომლებიც დღეს დაგვიპირისპირდნენ, არ მგონია, რომ ცივ ამინდში გარეთ გასვლა და ჩხუბი უნდოდეთ, თუმცა დაავალეს, სისტემაა ასეთი, ამიტომ არის სისტემა შესაცვლელი. სისტემა, რომელიც სიცივეში ყრის ხალხს გარეთ, აღატაკებს ამ ქვეყანას და ამდიდრებს მაჟორიტარ დეპუტატებს“, - აღნიშნა „სამოქალაქო მოძრაობის“ ლიდერმა.
გელა კაპანაძე, რომელიც მერიის ტურიზმისა და კულტურის სააგენტოს დირექტორის პარალელურად ,,ქართული ოცნების" ადგილობრივი ორგანიზაციის საქმიანობაშიც აქტიურად არის ჩართული, პარტიულ მესიჯბოქს გვერდს ვერ უვლის და ამბობს, მოსახლეობას ყველაზე ნაკლებად აინტერესებს, 2020 წლის არჩევნები პროპორციული სისტემით გაიმართება თუ -შერეული.
,,პროპორციული საარჩევნო სისტემის ჩავარდნით შესაძლებელია, მოსახლეობის გარკვეული ნაწილი არ იყოს აღფრთოვანებული, მაგრამ არის ეს მოცემულობა და ჩვენი მუნიციპალიტეტის მოსახლეობას ახლა ყველაზე ნაკლებად ადარდებს თუ რა პრინციპით ჩატარდება 2020 წელს არჩევნები. ჩვენი მოსახლეობა ფიქრობს ყოველდღიურ პრობლემებზე, გაჭირვებაზე, რა თქმა უნდა, ეს არის ხელისუფლების საზრუნავი და უფრო უნდა გააათმაგოს ხელისუფლებამ მუშაობა აღნიშნული პრობლემების მოსაგვარებლად. ამ ხალხისთვის ყველაზე ნაკლები პრობლემაა, რა ფორმით ჩატარდება არჩევნები და ეს ჩანს აქციებიდან, სადაც ხალხის რაოდენობა მცირდება", - აცხადებს გელა კაპანაძე.
შეგახსენებთ, რომ პროპორციულ სისტემით 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების ჩატარება 20-21 ივნისის აქციის დარბევის შემდეგ დადგა დღის წერიგში, აქციის მონაწილეების მოთხოვნას მმართველი პარტიის ლიდერი ბიძინა ივანიშვილი გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ ხელისუფლება მზად იყო, საზოგადოების მოთხოვნა შეესრულებინა. ბიძინა ივანიშვილის დაპირების შემდეგ რუსთაველზე აქციები შეწყდა, თუმცა რამდენიმე თვეში ისევ განახლდა, მას შემდეგ, რაც „ქართულმა ოცნებამ“ დანაპირები არ შეასრულა და მაჟორიტარი დეპუტატების ნაწილმა 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების პროპორციული სისტემით ჩატარებას მხარი არ დაუჭირა.
,,შეცვალე უსამართლო საარჩევნო სისტემა" -  ამ მოთხოვნით აქციები თბილისში დღემდე გრძელდება. საკონსტიტუციო ცვლილებების ჩავარდნის შემდეგ ქუჩაში გამოსული ოპოზიცია ხელისუფლებისგან გერმანული მოდელის მსგავსი საარჩევნო სისტემის მიღებას ითხოვს, რასაც მმართველი პარტია არ თანხმდება იმ მიზეზით, რომ, თითქოს, გერმანული მოდელი საქართველოს კონსტიტუციას ეწინააღმდეგება.

Campaign “Unmask Majoritarian MPs” in Gori
“Let us unmask feudal majoritarian MPs,” the leader of the Public Movement Aleko Elisashvili started the campaign against those majoritarian MPs, who did not support the draft law to move to the proportional election system and rejected the constitutional amendments.
In the frame of the campaign, on November 28, Aleko Elisashvili, together with his team, arrived in Gori and held protest rally against the so-called “disobedient” majoritarian MPs from the city of Gori and Gori municipality – Ioseb Makrakhidze and Temur Khubuluri. They symbolically selected the scene for the demonstration – in Gori market – Georgia 21st, in which MP Ioseb Makrakhidze’s family owns 33%. In 2018, the Gori municipality city hall assigned the several hundred square meters of the land, one square meter for 2 GEL, to Makrakhidze under the lease agreement until 2040. Aleko Elisashvili said it is one of the clear examples how the majoritarian MPs became feudal in their municipalities.
“For this reason the government does not want to change the majoritarian system; it is mutual interest – at the expense of the majoritarian MPs, the Georgian Dream misappropriates all branches of the government, majoritarian MPs act as feudals in the regions and they act like slaves of the government. MP Ioseb Makrakhidze is one of the evident examples, who received one square of land for 2 GEL from the government and wins tens million GEL tender competitions for his and his wife’s companies. They pay 2 GEL per square of land to the budget annually while they rent out the same one square land to the traders for 60-120 GEL per month,” Elisashvili said.
The demonstration of the Public Movement did not finish without noise and conflict in Gori. The members of the municipal assembly – Misha Goginashvili and Merab Melanashvili from the ruling party, arrived at the market. Besides them, the members of the Culture and Tourism Center of the Gori municipality city hall were there too. The assembly members said that they accidentally visited the market. As for the employees of the local non-profit legal entity, who opposed the leader of the Public Movement, they said Aleko Elisashvili does not have right to hold demonstration against the Georgian Dream’s MPs because he is associated with the United National Movement; however, Aleko Elisashvili responded that when Ioseb Makrakhidze was funding the UNM, when the latter was in government, he was fighting against them too.
Elisashvili said the government uses administrative resource to oppose the opponents. The employees of the local non-profit legal entity were brought to the protest demonstration by mini-buse during working hours and started provocation against protesters.
“The same happened here like in Bodbiskhevi village. The municipal assembly members, who are also strolling around here, encouraged the employees of the local entities to oppose us. Ordinary citizens shared our positions. If there is any incident and conflict, it was provoked by the employees of the government institutions,” Elisashvili said.
Why the employees of the local non-profit legal entity of the Gori municipality city hall were at the demonstration during working hours? The head of the Tourism and Culture Agency of the city hall Gela Kapanadze said that everybody went their voluntarily and they took one-day day-off for that.
“I confirm that the employees of my agency really were in the market when Elisashvili was holding the action. All of them had asked for a vacation – some of them write vacation application one day before and others on that day. I cannot refuse anybody to take a vacation,” Gela Kapanadze said.
Elisashvili said the proportional election system could resolve all major problems in the country.
“We want the proportional elections to combat the government to use the people working in government institutions for their narrow political goals. The people, who opposed us today, less likely wanted to have a quarrel in bad weather but they received instructions; it is the system, which shall be changed. The system sends people out in bad weather, makes the country poor but majoritarian MPs get richer,” the leader of the Public Movement said.
Gela Kapanadze, who is actively engaged in the activities of the local organization of Georgian Dream, cannot ignore the message box of the political party and said that the population is least interested whether 2020 parliamentary elections will be proportional or mixed.
“By rejecting the proportional system, one part of the population may not be happy, but it is reality that the population in our municipality does not care about the system of 2020 parliamentary elections. They are worried about their daily problems, hardship and of course the government shall work on the solution of these problems and intensify its work in this direction. These people do not care about the form of the elections and it is evident from the protest demonstrations too, because number of people participating in it is reducing,” Gela Kapanadze said.
The government decided to hold the 2020 parliamentary elections with proportional system after the dispersal of 20-21 June demonstration, after the leader of the ruling party Bidzina Ivanishvili reacted to the requests of the demonstrators and announced that the government was ready to satisfy the request of the society. After this promise, the demonstrations stopped in the Rustaveli Avenue but resumed few months later after the GD did not keep its promise and one part of the majoritarian MPs did not support the proportional system.
“Change the unfair election system,” the demonstrations under this slogan still continue in Tbilisi. After the constitutional amendments did not succeed, opposition parties request to move to the German model of the election system but the government does not agree claiming that the German model comes in conflict with the Constitution of Georgia.