28 მომხრე და 3 წინააღმდეგი - გორის მუნიციპალიტეტის 2020 წლის ბიუჯეტს საკრებულომ მხარი დაუჭირა
24 დეკემბერს, გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს რიგგარეშე სხდომაზე, გორის მუნიციპალიტეტის  2020 წლის ბიუჯეტი დამტკიცდა. მუნიციპალიტეტის მომავალი წლის ბიუჯეტი 42 მილიონ 900 ათასი ლარით განისაზღვრა.  2020 წლის მთავარი ფინანსური დოკუმენტის მიხედვით, 5 ძირითადი პრიორიტეტია. მათგან ყველაზე მეტი, 16 მილიონ ლარამდე, დაიხარჯება ინფრასტრუქტურის მშენებლობაზე, რეაბილიტაციისა და ექსპლოატაციის მიმართულებით. განათლების, კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის ხელშეწყობის განვითარებაზე, 2020 წლის ბიუჯეტის მიხედვით, 15 მილიონი ლარია გამოყოფილი. მუნიციპალიტეტის დასუფთავებისა და გარემოს დაცვითი ღონისძიებისთვის 3 მილიონ ლარამდე თანხაა გათვალისწინებული.  მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაცვასა და სოციალურ უზრუნველყოფის მუხლი კი 2 მილიონი ლარით განისაზღვრა.
საკრებულოს სხდომათა დარბაზში 2020 წლის ბიუჯეტის კენჭისყრის პროცესს გორის მუნიციპალიტეტის მერი კონსტანტინე თავზარაშვილიც ესწრებოდა. სხდომის მიმდინარეობის დროს  მერსა და ოპოზიციის წარმომადგენლებს შორის ურთიერთობა რამდენჯერმე დაიძაბა.
,,2020 წლის ბიუჯეტით 80 ათასი ლარით ზრდით სახელფასო ფონდს, მაშინ, როდესაც სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებაში დასაქმებულების ხელფასების გაზრდა სექტებრიდან არის გათვალისწინებული. მე მაინტერესებს, რატომ უზრდით სექტებრიდან და არა იანვრიდან", - ამ კითხვით მიმართა საკრებულოს სხდომაზე მოსულ გორის მერს ,,ნაციონალური მოძრაობიდან" საკრებულოს წევრმა ვასილისა ჯაბახიძემ. ოპოზიციის წარმომადგენლის კითხვას მერმა კი ასეთი პასუხი გასცა: ,,თქვენ იცით, რომ სკოლის პედაგოგებს ხელფასები მოემატათ, ახლა მთავრობა მუშაობს, რომ მარტის თვიდან გაუზარდოს ხელფასები საბავშვო ბაღის პედაგოგებს და მომსახურე პერსონალს, მაგრამ ჩვენ ადგილობრივი ბიუჯეტიდან კიდევ რომ გაგვეზარდა მათი ხელფასები, მაგიტომ დავწერეთ სექტემბერი", - განაცხა გორის მერმა.
საკრებულომ ხმათა უმრავლესობით 2020 წლის ბიუჯეტი დაამტკიცა, უფრო კონკრეტულად კი, 2020 წლის მუნიციპალიტეტის ფინანსური დოკუმენტის პროექტს მხარი 28 დეპუტატმა დაუჭირა, საკრებულოს სამმა წევრმა უარყოფითი პოზიცია დააფიქსირა, ერთმა კი - კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიიღო. ოპოზიციიდან ბიუჯეტს მხარი მხოლოდ ,,პატრიოტთა ალიანსიდან" საკრებულოს წევრმა თამარ კოდოშვილმა დაუჭირა.
,,მეტნაკლებად გათვალისწინებული იქნა ჩვენი ფრაქციის შენიშვნები, როგორც სასმელ წყალთან, ისე გზების მოწესრიგებასთან დაკავშირებით და ამის გათვალისწინებით, დავუჭირე მხარი ბიუჯეტს", - აცხადებს თამარ კოდოშვილი.
ბიუჯეტის ხმის მიცემის დროს კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიიღო საკრებულოს წევრმა ,,შენების მოძრაობიდან" პაპუნა კობერიძემ.
,,ბიუჯეტის პროექტი როდესაც გაგვაცნეს მქონდა შენიშვნები, რომელიც წარვუდგინე მერიას, თუმცა ბიუჯეტის საბოლოო პროექტშიც არ არის ჩემი შენიშვნები, სამწუხაროდ, გათვალისწინებული. ბიუჯეტის წინააღმდეგ ხმა მხოლოდ იმიტომ არ მივეცი, რომ ბიუჯეტის არ დამტკიცებით მოსახლეობას შეექმნებოდა პრობლემები და ჩემი პროტესტი გამოვხატე იმით, რომ კენჭისყრაში არ მივიღე მონაწილეობა", - აცხადებს პაპუნა კობერიძე.
ბიუჯეტის წინააღმდეგ მისცეს ხმა ,,ნაციონალური მოძრაობის" წევრებმა. ვასილისა ჯაბახიძის განცხადებით, ბიუჯეტი არ გამოხატავს ხალხის ინტერესს. ოპოზიციის მოსაზრებას არ ეთანხმება გორის მერი. კონსტანტინე თავზარაშილი აცხადებს, რომ 2020 წლის ბიუჯეტში მუნიციპალიტეტის მოსახლეობის ინტერესი გათვალისწინებულია.
,,სოფლის პროგრამა, სამოქალაქო ბიუჯეტი, სოციალური პროგრამები, ეს ხომ ყველფერი ხალხიდან არის წამოსული და იქიდან გვაქვს ჩვენ დაგეგმილი, როგორ შეიძლება ითქვას, რომ ბიუჯეტი არ არის მორგებული ხალხზე, როდესაც ბიუჯეტით დაფინასებული პროგრამები პირდაპირ ხალხისგან არის წამოსული", -აცხადებს თავზარაშვილი.
ბიუჯეტის დამტკიცების შემდეგ მერსა და ოპოზიციის წარმომადგენლებს შორის დებატები მიმდინარე წლის ბიუჯეტის ხარჯვით ნაწილს შეეხო. ვასილისა ჯაბახიძის განცხადებით, გორის მუნიციპალიტეტის მერიამ 2 მილიონი ლარი ვერ აითვისა რასაც არ ეთანხმება გორის მერი.
,,ამ დროისთვის ბიუჯეტი მთლიანად გვაქვს ათვისებული, თუმცა, დავამატებ, რომ აუცილებლად გვექნება ნაშთი, რადგანაც ველოდებით შემოსავლების ნაწილში თანხის მატებას. ეს შეიძლება, იყოს 2 მილიონამდე თანხა, თუმცა, ეს არ ნიშნავს, რომ თანხა დაგვრჩება აუთვისებელი. ეს თანხა გადავა მომავალი წლის ბიუჯეტში და მოხმარდება ჩვენი მუნიციპალიტეტის განვითარებას. ასე რომ, ოპოზიციას მოვუწოდებ, ნუ შეჰყავს საზოგადოება შეცდომაში“, - აღნიშნა გორის მუნიციპალიტეტის მერმა, კონსტანტინე თავზარაშვილმა.
ოპოზიციამ სხდომაზე მერიის თანამშრომლებზე 2019 წელს 80 ათასი ლარის ოდენობით გაცემული სახელფასო დანამატი გააპროტესტა, რაზეც გორის მერის პასუხი იყო, რომ მერიის თანამშრომლებზე წინასაახალწლოდაც არის სახელფასო დანამატი გათვალისწინებული. მერის ამ რეპლიკას ოპოზიციის პროტესტი მოჰყვა ვასილისა ჯაბახიძემ კონსტანტინე თავზარაშვილს მერიიდან მიღებული წერილობითი პასუხი დაუდო ტრიბუნასთან, სადაც ეწერა რომ წინასაახალწლოდ სოციალურად დაუცველებისთვის დახმარება გორის მერიას არ აქვს გათვალისწინებული. მერის განცხადებით, ადგილობრივ ბიუჯეტში გამოიძებნა ფინანსები, რომლის დახმარებით ახალ წელს სოციალურად დაუცველებს ტკბილეულსა და სურსათს გადასცემენ.

On December 24, the Gori municipal assembly approved the 2020 municipal budget at the special session. Next year Gori municipality will have 42, 9 million GEL budget. According to the main financial document of 2020, the local budget will have 5 key priorities. Most of the funds – about 16 million GEL will be spent on the construction, rehabilitation and exploitation of the infrastructure. In 2020, 15 million GEL will be spent on the promotion of education, culture, sport and youth. Up to 3 million GEL will be spent on cleaning and environmental activities. 2 million GEL will be spent on the healthcare and social welfare of the local population.
The Gori municipality mayor Konstantine Tavzarashvili also attended the session. During the session, he and the members of the opposition parties had several disputes over the budget project.
“You increased the salary fund with 80 000 GEL in 2020 while the employees of the kindergartens will have their salaries raised only from September 1, 2020. I wonder why you intend to raise their salaries in September instead January,” Vasilisa Jabakhidze, assembly member from the United National Movement, asked the mayor, who answered: “You know that the salaries of the school teachers raised; now the government intends to increase salaries for the kindergarten personnel too but we wanted to contribute to the salary-raise on our side too and scheduled it from September 2020,” the Gori municipality mayor said.
With majority of votes, the municipal assembly approved the 2020 budget; more precisely, 28 deputies voted for the 2020 budget project, 3 deputies voted against it and 1 did not participate in the ballot. From the opposition members of the assembly, only Tamar Kodoshvili of the Alliance of Patriots supported the budget project.
“They more or less envisaged the remarks of our fraction in the budget with regard to drinking water and road rehabilitation initiatives; therefore I voted for the budget,” Tamar Kodoshvili said.
Papuna Koberidze from the Development Movement did not participate in the ballot.
“When the City Hall first presented the budget project, I had some remarks and sent them to the city hall. However, they did not envisage my recommendations in the final project. I did not vote against the budget because if it is dropped, the population will have problems. So, I protested the budget by not participating in the ballot,” Papuna Koberidze clarified.
The assembly deputies from the UNM voted against the budget. Vasilisa Jabakhidze said the budget does not reflect the public interest. Gori municipality mayor does not agree with the opposition. Konstantine Tavzarashvili said the interests of the municipality population are well-reflected in 2020 budget.
“Village program, city budget, social programs – all these serve the interests of population and we planned the budget accordingly. How can anybody say that the budget does not meet the needs of the people, when the programs envisaged in it were dictated by the people,” Tavzarashvili said.
After the budget was approved, the debates between the mayor and opposition members continued over the expenditure part of the budget. Vasilisa Jabakhidze said the municipality city hall had 2 million GEL left from the 2019 budget though the mayor does not agree with her.
“By now, we have fully spent the 2019 budget but we will have some leftover sums because we expect some more income by the end of the year. It may amount to 2 million GEL but it does not mean that we failed to spend the allocated funds. The leftover funds will move to the next year budget and will be spent on the development of our municipality. So, I suggest the opposition members to stop misleading the population,” Konstantine Tavzarashvili clarified.
The opposition protested 80 000 GEL increase of the salaries of the city hall personnel in 2019 but the mayor answered that before the New Year holidays they had envisaged bonuses for their employees. The opposition protested his statement and Vasilisa Jabakhidze showed Konstantine Tavzarashvili a letter she had received from the city hall, which stated that the municipality city hall did not have funds to assist socially vulnerable families for the New Year. However, the mayor said that they collected some funds in the local budget and the city hall will distribute some gifts for the socially vulnerable families for New Year Holidays.