ოკუპაციის ახალი ტალღა ხაშურის მუნიციპალიტეტში
საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე, ხაშურის მუნიციპალიტეტის წაღვლი-ჩორჩანას ტყეში, საოკუპაციო რეჟიმმა უკანონო ბორდერიზაციის პროცესი 2020 წლის იანვრის დასაწყისიდან განაახლა და 14 იანვარს უკვე გამოჩნდა საოკუპაციო ღობეები. ანტისაოკუპაციო მოძრაობის წევრის, დავით ქაცარავას განცხადებით, ოკუპანტებს გეზი სოფელ ჩორჩანაში ქართულ საპოლიციო საგუშაგოსკენ აქვთ აღებული. ქაცარვა შიშობს, რომ თუ ოკუპაცია არ შეჩერდა, გაზაფხულისთვის ქართული საგუშაგო ოკუპანტების ალყაში მოექცევა.
,,რუსები მიიწევენ ზუსტად იმ მიმართულებით, რომლითაც მოაქცევენ ქართულ საგუშაგოებს ახალი საოკუპაციო ხაზის შიგნით. სავარაუდოდ, ეს მოხდება გაზაფხულზე, მანამდე კი უკვე მიტაცებულ ტერიტორიებს შეღობავენ",- აცხადებს ქაცარავა.
სახელმწიფო უსაფრთობის სამსახურში აცხადებენ, რომ სოფელ ჩორჩანას მიმდებარედ საოკუპაციო ძალებმა უკანონო ინსტალაციები აღმართეს.
„ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფლების ჩორჩანასა და წაღვლის მიმდებარედ არსებულ ტყის მასივში საოკუპაციო ძალების პროვოკაციული ქმედებები მწვავედ იქნა დასმული როგორც ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფორმატში გამართულ შეხვედრებზე, ასევე, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების რაუნდებზე. აღნიშნულთან დაკავშირებით ყოველდღიურ რეჟიმში ფუნქციონირებს ცხელი ხაზი. ამოქმედებულია ყველა საერთაშორისო მექანიზმი. საერთაშორისო პარტნიორების მიერ არაერთგზის დაფიქსირდა კონსოლიდირებული პოზიცია სოფელ ჩორჩანასთან განვითარებულ პროცესებთან დაკავშირებით. მიმდინარეობს კონსულტაციები საერთაშორისო პარტნიორებთან, რათა უმოკლეს ვადებში გაიმართოს ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა, სადაც ცენტრალური ხელისუფლება კვლავ მკაცრად მოითხოვს სოფლების - ჩორჩანასა და წაღვლს შორის არსებული ტყის მასივიდან უკანონოდ აღმართული ინსტალაციების დემონტაჟს“, – ნათქვამია სუს-ის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
სოფელ ჩორჩანას მიმდებარედ საოკუპაციო რეჟიმმა უკანონო ბორდერიზააციის პროცესი მას შემდეგ გაააქტიურა, რაც იქ ქართული საპოლიციო საგუშაგო დაიდგა. ბოლო ხუთი თვის განმავლობაში საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების და ცხინვალის დე-ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლები შეთანხმებას ვერ აღწევენ, თუ როგორ დაძლიონ კრიზისი. ცხინვალის დე ფაქტო მთავრობა საქართველოს ცენტრალურ ხელისუფლებასთან ულტიმატუმის ენით საუბარს აგრძელებს, რომელიც ჩორჩანაში ქართული საპოლიციო საგუშაგოს აღების სანაცვლოდ ოკუპირებულ ახალგორში გამშვები პუნქტის გახსნას ეხება. ოკუპირებულ ახალგორში მცხოვრებლებს საოკუპაციო რეჟიმმა საქართველოს ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადაადგილება ხუთი თვის წინ მას შემდეგ აუკრძალა, რაც ჩორჩანაში ქართული საპოლიციო საგუშაგო დაამონტაჟეს.
2019 წლის 26 დეკემბერს, წინასაახალწლოდ, ახალგორში ჩასულ ცხინვალის დე ფაქტო პრეზიდენტს, ანატოლი ბიბილოვს ადგილობრივი მოსახლეობა პროტესტით დახვდა. ახალგორში მცხოვრებლები ბიბილოვისგან მოითხოვდნენ ჩაკეტილი ე.წ. საზღვრების გახსნასა და მიმოსვლის აღდგენას. ბიბილოვმა შეხვედრაზე დამსწრეებს უთხრა, ჩაკეტილ გამშვებ პუნქტებზე პასუხი არა მისთვის, არამედ საქართველოს ხელისუფლებისთვის მოეთხოვათ.
“მე, როგორც რესპუბლიკის მთავარსარდალს, რესპუბლიკის საფრთხეებისა და აქ მცხოვრები სხვა მოსახლეობის მიმართაც მაქვს პასუხისმგებლობა, და როდესაც წნელისთან ქართულმა მხარემ საპოლიციო პოსტი დადგა და ადგილობრივი მოსახლეობა მათი იარაღის სამიზნე გახდა, სხვანაირად ვერ მოვიქცეოდი. შეგიძლიათ ქართულ მხარეს მოსთხოვოთ ამაზე პასუხი. წინა წლებში შეგპირდით, რომ გზა არ დაიკეტებოდა, არც გვიფიქრია არასდროს ამაზე და არც დაკეტილა იქამდე, სანამ ქართულმა მხარემ არ გამოიწვია ეს. ჩვენ ვერ გვეცოდინებოდა, რომ ქართული მხარე ამ ნაბიჯს გადადგამდა”, – განუცხადა ბიბილოვმა ადგილობრივებს.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ხაშურის მუნიციპალიტეტში, გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლების - ჩორჩანასა და წაღვლის მიმდებარედ საოკუპაციო ძალების მხრიდან უკანონო ინსტალაციების აღმართვის ფაქტს 14 იანვარს გამოეხმაურა და განცხადა, რომ საოკუპაციო ძალების მხრიდან უკანონო მოქმედებების შესაჩერებლად საქართველოს ხელისუფლება მუშაობას ყოველდღიურ რეჟიმში აგრძელებს. რაც შეეხება ახალგორში შექმნილ მდგომარეობას, ციხელაშვილის განცხადებით, საოკუპაციო რეჟიმი ჰუმანიტარულ კრიზისში ამყოფებს იქ დარჩენილ მოსახლეობას.
„ახალგორის მიმართულებით გადაადგილების სრული შეზღუდვა, ფაქტობრივად, თავადვე დაუკავშირეს ჩორჩანაში მათ მიზნებსა და სურვილებს, თავის მხრივ, უკანონოს და არალეგიტიმურს, რაც ნიშნავს იმას, რომ მოსახლეობა არის, ფაქტობრივად, მძევლად აყვანილი. სურთ, ამ ფორმით განახორციელონ ზეწოლა უშუალოდ ადამიანებზე და ქართულ მხარეზე, რაც არის დაუშვებელი არა მხოლოდ პოლიტიკურად და სამართლებრივად, არამედ ადამიანური ნორმებიდან გამომდინარე, იმიტომ, რომ იქმნება ჰუმანიტარული კრიზისი და აუცილებელია, მიმოსვლის აღდგენა იმისთვის, რომ კიდევ უარესი იქნას თავიდან აცილებული“, - აცხადებს ქეთევან ციხელაშვილი.
ოკუპირებულ ახალგორში მცხოვრებლებისთვის ხუთი თვე გაუსაძლისი გახდა. ადგილობრივები ახალგორში ჰუმანიტარული კრიზისზე საუბრობენ და აცხადებენ, ბოლო ხუთი თვის განმავლობაში 10-მდე ადამიანი გარდაიცვალა იმის გამო, რომ თბილისში საავდმყოფოში ვერ გადაიყვანეს. მიმოსვლის ჩაკეტვის გამო ოკუპირებულ ახალგორში მცხოვრები პენსიონრები უკვე ხუთი თვეა, რაც საქართველოს სახელმწიფო პენსიასაც ვეღარ იღებენ, რაც მათ მდგომარეობას კიდევ უფრო მეტად ამძიმებს. მოსახლეობა იმ მძიმე ყოველდღიურობაზე საუბრობს, რომელიც უკვე ხუთი თვეა, გრძელდება და დასასრული არ უჩანს.
,,131 დღეა, ჩვენი რაიონის მოსახლეობა მძევლადაა აყვანილი. 10-მდე ადამიანი გარდაიცვალა, მხოლოდ იმიტომ, რომ ოჯახებს არ მიეცათ თბილისში ტრანსპორტირების უფლება. მძიმე ავადმყოფები დაკეტილი გზის გამო ვერ ახერხებენ დაგეგმილ ქიმიოთერაპიის კურსზე წასვლას. პენსიონერები, ვისთვისაც ერთადერთი შემოსავალი საქართველოს მოქალაქის პენსიაა - აგვისტოს თვიდან შემოსავლის გარეშე არიან დარჩენილი. არ ვიცი, შეშას როგორ ყიდულობენ, ან სინათლის გადასახადს როგორ იხდიან. მე შვილი მენატრება, რომელიც ვერ ახერხებს ჩამოსვლას. გადაადგილების ერთადერთი გზა დღეს სინაგურია, რომლის გავლითაც 9 საათი უნდა იარო, თბილისამდე რომ ჩააღწიო. ეს გზა ძვირიცაა და ყველას არც შეუძლია დოკუმენტის(საშვი) არ არსებობის გამო. საშვებს დეკემბერში გაუვიდა მოქმედების ვადა. ვადის გაგრძელებას ხელის ერთი მოძრაობა სჭირდება- თარიღის და ბეჭდის დასმა, თუმცა თვეებს ანდომებენ ამაზე ფიქრს და მოსახლეობის დიდ ნაწილს საშვი არ აქვს. გზა რომც გახსნან, პენსიონერებისთვის რამდენიმე დღით საშვი არ აქვთ და ფიზიკურდ ვერ შეძლებენ გადაადგილებას და ადგილობრივი ხელისუფლება იტყვის, რომ "არ ისარგებლეს". თქვენ მეტი ძალა გაქვთ გადასცეთ ჩვენი მძიმე მდგომარეობის შესახებ ხელისუფლებას ინფორმაცია. ვითხოვთ გადაადგილების თავისუფლებას, ან მიმართოს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს ან მოელაპარაკოს გადაწყვეტილების მიმღებ ძალას თუ ადამიანებს გზის გახსნაზე, პირობა თავად მოეძებნოს", - ასე აღწერს ოკუპირებუკლ ახალგორში შექმნილ მდგომარეობას ახალგორში მცხოვრები თამარ მეარაყიშვილი.
ცხინვალის დე ფაქტო მთავრობა ახალგორში ჩაკეტილი გზების გახსნას ჩორჩანაში საპოლიციო საგუშაგოს აღებამდე არ აპირებს, მათ ულტიმატუმზე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების პასუხი ისაა, რომ საგუშაგოს აღების საკითხს არ განიხილავენ, რადგან ის საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მდებარეობს. ახალგორში შექმნილი კრიზისიდან გამომდინარე რადიო ,,თავისუფლების" ჟურნალისტის გოგა აფციაური მიიჩნევს, რომ მხარეებმა გამოსავალი უნდა იპოვონ და ეს გამოსავალი, მისი თქმით, ჩორჩანის საგუშაგოს ევროკავშირის მისიისთვის გადაცემაა.

New wave of occupation in Khashuri municipality
The occupation regime renewed the illegal borderization in the Georgia-controlled Tsagvli-Chorchana forest in Khashuri municipality in the beginning of January 2020 and on January 14, the occupation fences were already installed. The member of the anti-occupation movement Davit Katsarava said the occupants target the Chorchana village based Georgian police blockpost. He is afraid that unless the occupation process is stopped, by spring the Georgian blockpost will be under the siege of the occupant regime.
“The Russians are moving towards the Georgian blockposts and they plan to surround them with the new occupation line. Supposedly, it will happen in spring; before that they will surround the misappropriated territories,” Katsarava said.
Representatives of the State Security Service stated that occupation forces made illegal installment nearby Chorchana village.
“The provocative activities of the occupation forces in the forest nearby Chorchana and Tsagvli villages in Khashuri municipality were raised during the meetings in the frame of the Incident Prevention and Response Mechanisms and during the Geneva Talks. The hotline over this issue is working every day. All international mechanisms are active. The international partners many times demonstrated consolidated position with regard the ongoing developments near Chorchana village. We continue consultations with the international partners to organize the next meeting in the frame of the IPRM in near future, where the central authority will strictly demand dismantlement of the illegal installations in the forest,” the statement of the State Security Service reads.
The occupation regime activated the illegal borderization process after the Georgian police blockpost was constructed in the area.  For the past five months, the representatives of the central government of Georgia and Tskhinvali de-facto government could not reach agreement how to overcome the crisis. Tskhinvali de-facto government continues speech with ultimatum with the central authority – they will open the crossing point in Akhalgori district only after the Georgian side removes the police blockpost in Chorchana. The occupation regime forbade the residents of the occupied Akhalgori to travel to the Georgia-controlled territory five months ago after the Georgian police blockpost was opened in Chorchana.
On December 26, 2019, before New Year, local population of Akhalgori district met Anatoly Bibilov, the de-facto president of Tskhinvali region, with protest. They demanded Bibolov to open the closed crossing points and restore movement. Bibilov told the people they had to demand solution of the problem from the Government of Georgia and not from him.
“I, as a commander-in-chief of the Republic, bear responsibility to ensure security of this district and general population of the republic. When the Georgian side constructed the police post near Tsnelisi village and local population became their targets, I could not act otherwise. You can demand the solution from the Georgian side. In the past years, I promised you that the road will not be closed; we indeed never closed it until the Georgian side compelled us to do it. We could not predict what the Georgian side will do,” Bibilov told the locals.
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality of Georgia Ketevan Tsikhelashvili reacted to the fact of illegal installment of fences nearby Chorchana and Tsagvli villages on January 14 and said that in order to stop illegal actions of the occupation forces the GoG continues work on daily basis. As for the situation in Akhalgori district, she said the occupation regime keeps local population in humanitarian crisis.
“They connected the full restriction of the movement towards Akhalgori district with their unlawful plans and desires in Chorchana village. It means the local population is taken hostage. They wish to oppress the people and Georgian side that is inadmissible not only politically and legally but also considering the human norms because there is humanitarian crisis and it is necessary to restore movement to avoid even the worse,” Ketevan Tsikhelashvili said.
The five months have been unbearable for the residents of the occupied Akhalgori district. They complain about the humanitarian crisis and state that about 10 people have died in the past five months because families could not take them to the Tbilisi based hospital. Because of the closed crossing points, retired people could not get pensions during five months that further aggravates their state.
“Population of our district has been hostage for 131 days already. About 10 persons have died because their families were not allowed to take them to Tbilisi. The gravely sick people could not go to Tbilisi to take chemical-therapy courses. The retired people, whose only income is the pension they get as citizens of Georgia, have not received their pensions since August 2019. I do not know how they buy the firewood or pay electricity bills. I miss my daughter, who cannot arrive here. The only way to travel to Tbilisi now is via Sinaguri, and it takes 9 hours to reach Tbilisi. That alternative itinerary is expensive and not everybody can get permit. The permits were expired in December 2019. The permits need just seals and dates to be expanded but it takes months; therefore, majority of the local population does not have the permit. Even if the road is opened, the retired people, who do not have permits expanded, will not be able to travel and the government will say that they did not take an advantage of the opened crossing point. You can inform the government about our situation. We request freedom of movement or let the Government appeal the European Court of Human Rights or negotiate with the decision-maker powers or individuals to find some solution to the problem,” civil activist from Akhalgori district Tamar Merakishvili said.
Tskhinvali de-facto government is not going to open the closed crossing points until the police blockpost is removed in Chorchana. The GoG responses to their ultimatum that they are not considering the issue of the police blockpost at all because it is located on the Georgia-controlled territory. Reporter of the Radio Liberty Goga Aptsiauri believes that the parties shall find some solution and it can be relinquishment of the Chorchana blockpost to the EUMM.