ადამიანის უფლებათა ცენტრი საეჭვო ვითარებაში გარდაცვლილი ზურა ხუციშვილის საქმის გამოძიებას მოითხოვს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებას გამოხატავს საეჭვო ვითარებაში გარდაცვლილი ზურა ხუციშვილის საქმეზე გამოძიების გაჭიანურების გამო. მიუხედავად რიგი მტკიცებულებების არსებობისა, სამი წელია, გამოძიება უშედეგოდ მიმდინარეობს და დღემდე არ მომხდარა იმ პოლიციელების იდენტიფიცირება, რომლებიც გარდაცვალებამდე ზურა ხუციშვილის ავტომობილს დაედევნენ. პროკურატურას, ასევე, არ შეუსწავლია ის გარემოებები, რამაც ხუციშვილის გარდაცვალება გამოიწვია.
2016  წლის 3 აგვისტოს ზურაბ ხუციშვილი თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დედისა და ძმის დასახვედრად მიდიოდა. მას შემდეგ, რაც ხუციშვილი აეროპორტში არ მივიდა, ოჯახმა მისი ძებნა დაიწყო. ავტომობილი საჯარიმო ავტოსადგომზე იპოვეს, თავად ხუციშვილი კი გარდაცვლილი მდინარე მტკვარში იპოვეს.  მისი გარდაცვალების მიზეზად ექსპერტიზამ ასფიქსია დაადგინა და გამოძიება სისხლის სამართლის 115-ე მუხლით, თვითმკვლელობამდე მიყვანით დაიწყო.
სისხლის სამართლის საქმეში დევს ვიდეომასალა, სადაც ასახულია, თუ როგორ დაედევნა პოლიციის ავტომობილი ხუციშვილს. ზურა ხუციშვილს ავარიული ციმციმები ჰქონდა ჩართული და ისე გადაადგილდებოდა მაღალი სიჩქარით. აქედან ხუციშვილის კვალი იკარგება. მოგვიანებით, იგი მდინარე მტკვარში იპოვეს გარდაცვლილი. ცხედარზე ჩატარებული ექსპერტიზის დასკვნაში ნათქვამია, რომ გარდაცვლილს ჯერ კიდევ სიცოცხლეში სხეულზე ბლაგვი საგნით მრავლობითი დაზიანებები აღენიშნებოდა.
მანქანას, რომელსაც ხუციშვილი მართავდა, ერთი საბურავი ჰქონდა მომძვრალი. თუმცა გამოძიების ფარგლებში შესაბამისს უწყებებს არც გარდაცვლილის მანქანის საბურავი ამოუღიათ და არც მისი ექსპერტიზა ჩატარებულა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს გენერალურ პროკურატურას, შეისწავლოს საეჭვო ვითარებაში გარდაცვლილი ზურა ხუციშვილის საქმე და პასუხისგებაში მიეცენ ის პოლიციელები, რომელთა ქმედებაშიც იკვეთება სავარაუდო დანაშაულის ნიშნები.

Human Rights Center requests investigation of the vague death of Zura Khutsishvili
Human Rights Center is concerned with the dragged out investigation of the death of Zura Khutsishvili, who passed away in an obscure situation. Regardless sufficient number of evidence in the case files, the investigation has been underway for three years without any results; the investigation has not identified the police officers, who chased Zura Khutsishvili by car before his death. The prosecutor’s office has not examined the circumstances that caused the death of Khutsishvili.
On August 3, 2016, Zurab Khutsishvili was going to the Tbilisi International Airport to meet his mother and brother. As he did not appear in the airport, the family started to look for him. The car was found on the penalty lounge, and the man was found dead in the Mtkvari River. The expertise concluded asphyxia as a reason of his death and police started investigation into bringing a person to the point of suicide under the Article 115 of the Criminal Code of Georgia.
There is a video in the case file, which shows how the police car chased Khutsishvili. The latter had emergency lights on and was driving at a high speed. Then his trace disappears. Later Khutsishvili was found dead in the Mtkvari River. The expertise conclusion reads that the man had multiple injuries on the body, which he had received before death.
Khutsishvili’s car had one wheel off, however the investigation did not withdraw the lost wheel of the car neither sent it for expertise.
HRC appeals the Prosecutor General’s Office of Georgia to study the case of Zurab Khutsishvili, who died in an obscure situation and punish those police officers, whose actions allegedly contain the signs of crime.