კოალიცია ჰააგის სასამართლოში წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შესარჩევ პროცესს აკრიტიკებს
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის საქართველოს კოალიციის წევრი ორგანიზაციები სისხლის სამართლის საერთაშორისო (ჰააგის) სასამართლოში ასარჩევად საქართველოდან წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევასთან დაკავშირებით დამტკიცებულ წესს ეხმიანებიან და მოუწოდებენ საქართველოს მთავრობას,  მეტი პასუხისმგებლობით მოეკიდოს აღნიშნულ საკითხს.
მიმდინარე წლის 30 იანვარს, საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში ასარჩევად საქართველოდან წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევის წესი.
აღნიშნული წესის მიხედვით, სსიპ იუსტიციის სასწავლო ცენტრი აწარმოებს საკონკურსო განაცხადების პირველად შერჩევას და პროფესიული ტესტირების ადმინისტრირებას, რომლის შედეგებსაც შეაფასებს სპეციალური კონსულტანტი (ან კონსულტანტები).
ტესტირებაში საუკეთესო შედეგების მქონე 5 კანდიდატი წარედგინება საქართველოს მთავრობას, რომელიც მათგან შეარჩევს ორს. აღნიშნულ ორ კანდიდატს მთავრობა შესაფასებლად წარუდგენს საქართველოს პარლამენტს, რომელიც კანდიდატებს მოუსმენს და კენჭს უყრის საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის არჩევისთვის დადგენილი მოსმენისა და კენჭისყრის პროცედურით. იმ შემთხვევაში, თუ მთავრობის ან პარლამენტის მიერ კანდიდატები არ იქნება მოწონებული/დამტკიცებული, სსიპ იუსტიციის სასწავლო ცენტრი თავიდან დაიწყებს კანდიდატთა შერჩევის პროცესს.
სსიპ იუსტიციის სასწავლო ცენტრმა წესის მიღებიდან რამდენიმე დღეში გამოაქვეყნა საკონკურსო პირობები და 10-დღიანი ვადა დაუწესა დაინტერესებულ პირებს საბუთების წარსადგენად.
ვინაიდან საქართველოს ამ დრომდე არ ჰყოლია ჰააგის სასამართლოში მოსამართლე და, მეორე მხრივ, ჰააგის სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ საქართველოს სიტუაციაზე 4 წელია, რაც მიმდინარეობს გამოძიება, დიდია საზოგადოების მხრიდან ინტერესი.
სამწუხაროა, რომ საზოგადოების მხრიდან არსებული ინტერესისა და საქართველოს კოალიციის მიერ გამოთქმული მზადყოფნის მიუხედავად, მთავრობის მიერ დამტკიცებული შერჩევის წესი შემუშავდა სფეროში მომუშავე ორგანიზაციებისა და ექსპერტების ჩართულობის გარეშე. უფრო მეტიც, წარმოდგენილი ახალი წესით, არასამთავრობო ორგანიზაციების როლი და მათი ჩართულობა მოსამართლეთა შერჩევის პროცესის სხვა ეტაპზეც არ არის გათვალისწინებული.
ჩვენ, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის საქართველოს კოალიციის წევრი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ აღნიშნული შერჩევის წესი ვერ უზრუნველყოფს სასამართლოში ნომინირების ღია, გამჭვირვალე და სამართლიან პროცესს. სამოქალაქო და საზოგადოებრივი ჯგუფების ჩართულობის გარეშე, პროცესის ასეთ დაჩქარებულ ვადებში წარმართვა იწვევს მის მიმართ უნდობლობას და ამცირებს კვალიფიციური კანდიდატების საყოველთაო მონაწილეობისა და სამართლიანი არჩევის შესაძლებლობას.
იმავდროულად, აღნიშნული წესით კანდიდატის შერჩევა არ ხდება მაღალი საზოგადოებრივი ნდობით აღჭურვილი დამოუკიდებელი ორგანოს მიერ, რომელიც გააერთიანებდა სასამართლოს, იურიდიული წრეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს. გენდერულად დაბალანსებული, შესაბამისი გამოცდილების მქონე, მრავალფეროვანი წევრებით დაკომპლექტებული დამოუკიდებელი ორგანოს ნაცვლად, სსიპ იუსტიციის სასწავლო ცენტრი ერთპიროვნულად, მხოლოდ მოწვეული კონსულტანტის/კონსულტანტების ჩართულობით, სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობისა და დამკვირვებელთა გარეშე აწარმოებს კანდიდატების გადარჩევას და პირველად შერჩევა-შეფასებას ბუნდოვანი პროცედურებით. შემდგომ ეტაპზე კი, საქართველოს მთავრობას ექსკლუზიური უფლებამოსილება გააჩნია, აირჩიოს პარლამენტისთვის წარსადგენი 2 კანდიდატი, რაც პოლიტიზირებულს ხდის პროცესს და ამცირებს მაღალკვალიფიციური დამოუკიდებელი კანდიდატების პროცესში მონაწილეობის შანსებს.
ცხადია, რომ წარმოდგენილი წესი ვერ უზრუნველყოფს დამსახურებაზე დაფუძნებული პროცედურებით ჰააგის სასამართლოში დამოუკიდებელი კანდიდატის ნომინირებას და საბოლოო ჯამში, დამტკიცებული შერჩევის წესი და პროცედურები რისკს უქმნის საქართველოდან ჰააგის სასამართლოში ნომინირებული კანდიდატის წარმატებით არჩევას ისევე, როგორც არჩეული კანდიდატის დამოუკიდებლობას და საქმიანობას.
შესაბამისად, მივმართავთ პრემიერ-მინისტრს და იუსტიციის სამინისტროს:
- გამოიჩინოს მეტი პასუხისმგებლობა ჰააგის სასამართლოში წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევის პროცესთან დაკავშირებით;
- საქართველოს კოალიციის მოსაზრებების გათვალისწინებით და საზოგადოების, მათ შორის სფეროში მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების ფართო ჩართულობით მიიღოს ახალი პროცედურები, რომლებიც უზრუნველყოფს კანდიდატის შერჩევის ღია, გამჭვირვალე და სამართლიან პროცესს და დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი და მაღალკვალიფიციური კანდიდატის ნომინირებას.

Georgian Coalition for International Criminal Court Criticizes Process of Selection of a Candidate for the Post of Judge at ICC
February 11, 2020
The member organizations of Georgian Coalition for ICC (GCICC) are responding to recently adopted regulations regarding the selection of a candidate for the post of judge at ICC. GCICC calls on the government of Georgia to become more responsible regarding this issue.
On January 30, 2020, the government of Georgia adopted regulations regarding the selection of a candidate for the post of judge at ICC.
According to new regulations, the Training Center of Justice conducts the initial selection of the applications for the competition and administers the professional testing. The results of the testing will be evaluated by a special consultant (or consultants).
Five candidates with the best results will be proposed to the Government of Georgia. The government will select two candidates and propose them to the Parliament of Georgia. The Parliament will hear the candidates and vote according to the procedures established for the selection of the member of the Constitutional Court of Georgia. If the government or Parliament does not approve the candidates, the Training Center of Justice starts the selection process anew.
The Training Center of Justice published the terms and conditions for the competition and established 10-day term for the interested individuals to present the necessary documents.
There is significant interest from the public towards this process considering that Georgia has never nominated a judge to the ICC and also, taking into account the fact that it has been four years since the ICC started investigation into the situation of Georgia.
Unfortunately, despite the existing public interest and readiness expressed by the GCICC, the new regulations were adopted without the involvement of the organizations and experts working in this sphere. Moreover, according to the new regulations, the role of the non-governmental organizations and their involvement is not envisaged in any stage of the selection process.
We, the undersigned member organizations of GCICC consider that new regulations do not ensure open, transparent and fair process for nominating judges to ICC. Conducting this process without the involvement of civic and public groups incites distrust and decreases the possibility for broad participation of qualified candidates and fair selection.
At the same time, according to the new regulations, the selection of the candidate is not conducted by the independent body equipped with high public trust which would have united the representatives of the judiciary, legal circles and civil society. Instead of the independent body comprised of the diverse members with the relevant experience and gender balance, the Training Center of Justice is conducting the selection of the candidates and initial assessment only by the participation of the invited consultant/consultants, with vague procedures, without the involvement of the representatives of the civil society or observers. As for the next stage, the Georgian government has exclusive authority to select two candidates to be proposed to the Parliament. This politicizes the process and decreases the chances of participation of highly qualified and independent candidates in the process.
It is obvious that the proposed rule does not ensure the nomination of independent candidates under the merit based procedures and ultimately, the selection rules and procedures create risks hindering successful selection of the candidate nominated from Georgia.
Therefore, we call on the Prime Minister and Ministry of Justice:
- Become more responsible in relation to the process of the selection of the candidate for nomination to ICC;
- Adopt new procedures considering the opinions of the Georgian Coalition for ICC and by ensuring broad public participation, including the NGOs working in this sphere who will promote open, transparent and fair process for the selection of the candidate and nomination of independent, unbiased and highly qualified candidate;