ადამიანის უფლებათა ცენტრმა არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის საქმეზე ევროპულ სასამართლოში წერილობითი არგუმენტაცია წარადგინა
12 მარტი, 2020
9 მარტს, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში წერილობითი არგუმენტაცია წარადგინა საქმეზე - „ქეთევან ხმალაძე საქართველოს წინააღმდეგ“. აღნიშნულ საქმეზე ადამიანის უფლებათა ცენტრმა განაცხადი,  ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში, 2019 წლის 24 მაისს გააგზავნა.
საქმე შეეხება სამართალდამცავი პირების მიერ ქეთევან ხმალაძის არასათანადო მოპყრობის ფაქტს 2016 წლის 16 იანვარს, ქეთევან ხმალაძის დაკავების დროს და მას შემდგომ, პოლიციის განყოფილებაში. სამართალდამცავი პირები ქეთევან ხმალაძეს აყენებდნენ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას და მისგან მოითხოვდნენ დანაშაულის აღიარებას. აღნიშნულმა მოპყრობამ განმცხადებელს მიაყენა ძლიერი ფიზიკური და მენტალური ტანჯვა. აღნიშნული განაცხადით, ქეთევან ხმალაძე დავობდა, რომ სახელმწიფომ დაარღვია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის (წამების აკრძალვა) მატერიალური ნაწილი, რადგანაც იგი სახელმწიფოს წარმომადგენელი სამართალდამცავი პირების მხრიდან დაექვემდებარა არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობას, ასევე პროცედურული ნაწილი, რადგანაც სახელმწიფომ ეფექტიანად არ გამოიძია აღნიშნული არასათანადო მოპყრობის ფაქტი.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მხარეებს მისცა ვადა მეგობრული მორიგების პირობებზე შესათანხმებლად. თუმცა, მხარეებს შორის მეგობრული მორიგება ვერ შედგა. 2020 წლის 15 იანვარს, ადამიანის უფლებათა ცენტრის საჩივარს სახელმწიფო შეეწინააღმდეგა და საჩივრის დასაშვებობასთან და არსებით მხარესთან დაკავშირებით წარმოადგინა საკუთარი პოზიცია.
საქართველო მის მიერ წარმოდგენილ წერილობით კომუნიკაციაში ეჭვქვეშ აყენებს განმცხადებლის სანდოობას. სახელმწიფო ასევე განმარტავს, რომ საქმეზე ჩატარდა სრულფასოვანი და ეფექტიანი გამოძიება. ამავდროულად, სახელმწიფო აცხადებს, რომ გამოძიება საქმეზე ჯერ კიდევ მიმდინარეობს.
სახელმწიფოს პოზიციის პასუხად, 9 მარტს წარდგენილ წერილობით არგუმენტაციაში ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასაბუთებს, რომ ქეთევან ხმალაძის არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის ფაქტი სამართალდამცავი პირების მიერ გამყარებულია საქმეში არსებული არაერთი მტკიცებულებით, მათ შორის:
ქეთევან ხმალაძის სხეულზე მრავლობითი დაზიანებები გამოვლინდა მისი დაკავების შემდგომ, სახელმწიფო კონტროლის ქვეშ, სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტის შენობაში. ქეთევან ხმალაძის სხეულზე არსებულ მრავლობით დაზიანებებს ადასტურებს სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნა. ქეთევან ხმალაძის ჩვენება მის მიერ გამოყენებული არასათანადო მოპყრობის მეთოდებზე შეესაბამება ექსპერტიზის დასკვნის თანახმად გამოვლენილი დაზიანებების ხასიათს.
ქეთევან ხმალაძის არასრულწლოვანი შვილისა და მასთან ერთად დაკავებული სხვა პირის ჩვენებები, რომლებიც თანხვედრაშია ქეთევან ხმალაძის ჩვენებასთან და ამყარებს მის ჩვენებას მის მიმართ გამოყენებული არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის ფაქტებთან დაკავშირებით.
ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციიდან გამომდინარე ვალდებულების თანახმად, სახელმწიფოს ეკისრება მტკიცების ტვირთი, წარმოადგინოს დამაკმაყოფილებელი და დამაჯერებელი ახსნა-განმარტება დაზიანებების გამომწვევი მიზეზების შესახებ, როდესაც პირს დაზიანებები აღმოაჩნდა სახელმწიფოს კონტროლის ქვეშ. როდესაც სადავო მოვლენებს მთლიანად ან დიდწილად ხელისუფლების ორგანოების ექსკლუზიური ცოდნის, სახელმწიფო კონტროლის ქვეშ აქვს ადგილი, წარმოიქმნება ძლიერი პრეზუმფცია იმასთან დაკავშირებით, რომ აღნიშნული დაზიანებები სწორედ დაკავების პირობებში იქნა მიყენებული. ამიტომ სახელმწიფო ვალდებულია დამაჯერებლად და დაკმაყოფილებლად ახსნას, თუ რამ გამოიწვია აღნიშნული. ქეთევან ხმალაძის საქმეში სახელმწიფო არ წარმოადგენს არავითარ ახსნა-განმარტებას დაზიანებების გამომწვევი მიზეზების შესახებ, მაშინ როდესაც ქეთევან ხმალაძის ჩვენებას მის მიმართ განხორციელებული არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის შესახებ ადასტურებს და ამყარებს საქმეში არსებული არაერთი მტკიცებულება, რომლებიც არის საკმარისად ნათელი, ძლიერი და თანხვედრაში მყოფი. შესაბამისად, საქართველომ ქეთევან ხმალაძის მიმართ დაარღვია ადამიანის უფლებათა კონვენციის მე-3 მუხლის მატერიალური ნაწილი.
9 მარტს წარდგენილ წერილობით არგუმენტაციაში ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე ასაბუთებს, რომ ქეთევან ხმალაძის არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე სახელმწიფოს მიერ ჩატარებული გამოძიება არ შეესაბამება ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილი ეფექტიანი გამოძიების ვალდებულებას. აღნიშნული ვალდებულება გულისხმობს გონივრული საგამოძიებო ნაბიჯების გადადგმას საქმის ფაქტების დასადგენად და შესაბამისი მტკიცებულებების მოსაპოვებლად. ნებისმიერი ხარვეზი საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან, რომელიც აბრკოლებს დაზიანებების გამომწვევი მიზეზების დადგენას ან დამნაშავე პირების გამოვლენას, წინააღმდეგობაში მოდის აღნიშნულ პრინციპთან.
ქეთევან ხმალაძის საქმეში სახელმწიფოს მიერ დღემდე არ განხორციელებულა აუცილებელი საგამოძიებო მოქმედებები საქმის არსებითი გარემოებების გამოსარკვევად, მიუხედავად იმისა, რომ გამოძიების დაწყებიდან 4 წელია გასული, მათ შორის:
არ განხორციელებულა არავითარი საგამოძიებო მოქმედება იმის დასადგენად, თუ რამდენად იყო შესაძლებელი განმცხადებელს დაზიანებები მიეღო სახელმწიფო კონტროლის ქვეშ მის მიერ მითითებულ პერიოდში - 2016 წლის 16 იანვარს;
საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან სასამართლო სამედიცინო ექსპერტს მიეწოდა არსებითად მცდარი ინფორმაცია;
სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზა ჩატარდა პოლიციის დეპარტამენტის შენობაში, პოლიციელების თანდასწრებით. ბუნდოვანია, თუ რამ განაპირობა პოლიციის დეპარტამენტის შენობაში განმცხადებელზე სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზის ჩატარება მაშინ, როდესაც შესაძლებელი იყო განმცხადებლის მიყვანა შესაბამის საექსპერტო დაწესებულებაში, სადაც მაქსიმალურად იქნებოდა უზრუნველყოფილი შესაბამისი გარემო ექსპერტიზის ჩასატარებლად;
განმცხადებლის მიერ ჩვენების მიცემიდან 2 წლის შემდეგ დაიკითხა მის მიერ  არასათანადო მოპყრობაში მხილებული ორი პირი;
ამოცნობის პროცედურები არ ჩატარებულა იმ სამართალდამცავ პირებზე, რომლებსაც განმცხადებელი და მასთან ერთად დაკავებული კიდევ ერთი პირი ადანაშაულებენ არასათანადო მოპყრობაში და ადასტურებენ, რომ შეუძლიათ ამოიცნონ აღნიშნული პირები.
აღნიშნულ საქმეში სახელმწიფოს მხრიდან დაშვებულმა ზემოაღნიშნულმა ხარვეზებმა, მნიშვნელოვანი მტკიცებულებების მოსაპოვებლად აუცილებელი საგამოძიებო მოქმედებების განუხორციელებლობამ და საჭირო საგამოძიებო მოქმედებების დაგვიანებით განხორციელებამ დააბრკოლა საქმის ფაქტების დადგენა და დამნაშავე პირების გამოვლენა. შესაბამისად, სახელმწიფომ ასევე დაარღვია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის (წამების აკრძალვა) პროცედურული ნაწილი.

HRC submitted written observations to the ECtHR regarding the case of inhuman and degrading treatment
March 12, 2020
On March 9, Human Rights Center submitted the written observations to the European Court of Human Rights over the case Ketevan Khmaladze vs. Georgia. Human Rights Center submitted the initial application to the ECtHR on May 24, 2019.
The case refers to the ill-treatment of Ketevan Khmaladze by the law enforcement officers during her detention on January 16, 2016 and subsequently in the police department. Police officers physically and verbally assaulted Ketevan Khmaladze and demanded confession of the crime. This treatment inflicted intense physical and mental suffering on the applicant. The applicant argued that the State violated substantive limb of the Article 3 (Prohibition of Torture) of the European Convention on Human Rights, because the police officers, representing the State, subjected her to inhuman and degrading treatment. The State also violated procedural limb of Article 3 by the ineffective investigation of the fact.
ECtHR gave time to the parties for friendly settlement. However, the parties could not reach agreement. On January 15, 2020, the State submitted its response to the Court and presented observations about the admissibility and merits of the application.
The Government of Georgia casts doubt on the credibility of the applicant. The State also states that it has conducted comprehensive and effective investigation over the case. At the same time, the State underlines that the investigation is still undergoing.
In response to the position of the State, on March 9, 2020, HRC argues that inhuman and degrading treatment of Ketevan Khmaladze by the police officers is substantiated by multiple evidence in the case files, such as:
The multiple injuries on the body of the applicant were found after the detention, when she was under the State control, in the building of the Samtskhe-Javakheti Police Department.  The multiple injuries on the applicant’s body are confirmed by the report of Forensic Medical Examination.  Ketevan Khmaladze’s testimony about the methods of her ill-treatment match the nature of the injuries revealed by the expert;
The testimonies of the applicant’s underage son and another person detained with her are concordant to the testimony of Ketevan Khmaladze and substantiate her allegation regarding her inhuman and degrading treatment.
When the injuries on the applicant are found under the state control, the burden on proof lies on the state to provide satisfactory and convincing explanation as to the causes of the injuries, in accordance with the obligation stemming from the European Convention on Human Rights. When the disputed facts lie wholly or in large part  under the exclusive knowledge of the state authorities, under the state control, strong presumption of fact arises in respect of injuries occurring under the detention. Therefore, the State is obliged to provide satisfactory and convincing explanation as to what were the causes of the injuries. In the case of Ketevan Khmaladze, the State does not provide any explanation about the causes of injuries on the applicant’s body, while = multiple evidence in the case files, which are clear, strong and concordant to each other prove that the applicant was subjected to inhuman and degrading treatment.  Consequently, State of Georgia violated the substantive limb of the Article 3 of the Convention.
In its March 9 communication, HRC also substantiates that the investigation conducted by the State over Ketevan Khmaladze’s ill-treatment did not meet the obligation of effective investigation.  According to this obligation, the state must take reasonable investigative steps to establish the facts of the case and secure necessary evidence.  Any deficiency from the side of investigative bodies, which undermine its ability to establish the cause of injuries or identity of the persons responsible will risk falling foul of this obligation.
The State has not conducted essential investigative activities over Ketevan Khmaladze’s case to reveal main facts of the case although the investigation has been underway for four years:
No investigative activities were conducted to reveal whether the applicant could have received the injuries under the state control – on January 16, 2016;
Investigative bodies gave incorrect information to the expert;
The forensic medical examination was conducted in the premises of the police department in the presence of police officers. It is obscure why the applicant was examined in the police building, when it was possible to bring her to the relevant forensic medical department where necessary conditions would be maximally ensured for conducting the examination;
Two individuals accused by the applicant of her  ill-treatment were questioned after two years since the applicant gave relevant testimony;
Identification procedures were not conducted on those officers, whom the applicant and other individual arrested together with her accuse in ill-treatment and they stated that could identify the officers.
The abovementioned violations by the State, failure to conduct essential investigative activities to secure necessary evidence and carrying out certain investigative activities with considerable delay, undermined the establishment of facts of the case and revealing perpetrators. Therefore, the State also violated the procedural limb of the Article 3 (prohibition of torture) of the European Convention of Human Rights.