ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებას რეგიონებში მოუმზადებელი შეხვდნენ
21 მარტს, ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, საქართველოში საგანგებო მდგომარეობა საქართველოს პრემიერ - მინისტრმა გიორგი გახარიამ გამოაცხადა. მთავრობის მეთაური ვიდრე ამ გადაწყვეტილებას მიიღებდა, მიმდინარე მოვლენების შეფასების შედეგად, ქვეყანაში საგანგებო მდგომარების გამოცხადების აუცილებლობას ვერ ხედავდა.
,,საგანგებო მდგომარეობა არ შესძენს მთავრობას ისეთ ინსტრუმენტებს, რომელიც დღეს არ გაგვაჩნია. ამ ეტაპზე ჩვენ გვაქვს ყველა საჭირო ინსტრუმენტი, რომ ნაბიჯ-ნაბიჯ, ეტაპობრივად ამ გამოწვევას ვუპასუხოთ და ასე გავაგრძელებთ. რაღაც მომენტში შეიძლება, დადგეს საგანგებო მდგომარების გამოცხადების აუცილებლობაც და ამ გადაწყვეტილებასაც მივიღებთ. ჩვენ ვამბობთ ერთ რამეს მკაფიოდ, დღეს, დღევანდელი მონაცემებით, იმ ობიექტური რეალობით, რომელიც ჩვენ გვაქვს, საგანგებო მდგომარების გამოცხადების აუცილებლობა დღეს არ არის, ხვალ თუ ასეთი აუცილებლობა დადგება, ჩვენ ამ გადაწყვეტილებას მივიღებთ", -აღნიშნავდა გიორგი გახარია.
24  მარტის მდგომარეობით, საქართველოში კორონავირუსი  67 მოქალაქეს დაუდასტურდა, ყოველდღიურად უმნიშვნელოდ იზრდება ვირუსის მატარებელი ადამინების სტატისტიკა, თუმცა შედარებით მზარდია თვითიზოლაციაში და კარანტინში მყოფი პირების რაოდენობა. ამ დრომდე საქართველოში კორონავირუსით გარდაცვალების არცერთი შემთხვევა არ დაფიქსირებულა.
ხელისუფლებამ ვირუსთან ბრძოლის პრევენციის მიმართულებით პირველ ეტაპზე სასწავლო პროცესი შეაჩერა საჯარო სკოლებსა და უმაღლეს სასწავლებლებში. დროებით დაიხურა საბავშვო ბაღებიც. მეორე ეტაპზე ხელისუფლებას უკვე ეკონომიკურად მძიმე გადაწყვეტილების მიღება მოუწია. ბოლო დღეების განმავლობაში  ქვეყანაში ყველა სავაჭრო ობიექტი დაიხურა. მუშაობას მხოლოდ სააფთიაქო ქსელები, სასურსათო მაღაზიები, ბენზინგასამართი სადგურები, საბანკო განყოფილებები და საფოსტო გზავნილების ქსელები აგრძელებენ.
კომერციული ობიექტების დახურვისა და ეკონომიკური საქმიანობის შეჩერების შედეგად ეროვნულმა ვალუტამ გაუფასურების მაქსიმუმს მიაღწია, 24 მარტის მდგომარეობით ლარის კურსი დოლართან მიმართებაში 3.65-ია,  ხოლო ევროსთან მიმართებაში 3.89.
ეკონომისტი თამარ ედიშერაშვილი ამბობს, რომ ლარი თანდათან კიდევ უფრო გაუფასურდება, რადგან დღეს ქვეყანაში ეკონომიკური საქმიანობა ათასობით ორგანიზაციას აქვს შეჩერებული. მისი თქმით, განსაკუთრებულ პრობლემას  კი მცირე და საშუალო ბიზნესის გაჩერება წარმოადგენს.
,,უნდა შექმნა პროდუქტი და გაყიდო, როდესაც ქვეყანაში შეზღუდულია ეკონომიკური საქმიანობა, ეროვნული ვალუტა იზოლაციაში ექცევა და სწორედ ამიტომ ხსნის გაუფასურების რეკორდს“, - აცხადებს თამარ ედიშერაშვილი.
ეკონომისტების პროგნოზით, თუ ბიზნესზე რეგულაციები დიდი ხნის განმავლობაში გაგრძელდა, ქვეყანა ეკონომიკური კრიზისის წინაშე დადგება და მისი ამ კრიზისიდან გამოყვანა კიდევ უფრო რთული იქნება.
რეგულაციები საზოგადოების თავშეყრის ადგილების შემდეგ  სატრანსპორტო კომპანიებსაც შეეხო. საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობა, კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, მთავრობამ თავდაპირველად შეზღუდა, ხოლო შემდეგ მთლიანად აკრძალა.
,,სამარშუტო ტაქსებში, სიმჭიდროვის გამო, დისტანციის დაცვა ბევრად უფრო რთულია და რისკები ამ სახის ტრასპორტში არის შეუდარებლად მაღალი, სწორედ ამიტომ მივიღეთ გადაწყვეტილება, ამ ეტაპზე შევაჩეროთ. თუ მივედით გავრცელების იმ რისკების წინაშე, რომ აუცილებელი გახდა სხვა ტრასპორტის შეჩერება, ამ ნაბიჯსაც გადავდგამთ", -აღნიშნა საქართველოს პრემიერ- მინისტრმა გიორგი გახარიამ.
თბილისის შემთხვევაში სამარშუტო ტაქსები ავტობუსებით ჩანაცვლდა, მიკროავტობუსების დროებით აკრძალვამ განსაკუთრებით პრობლემები შექმნა რეგიონებში, რადგან მუნიციპალიტეტების უმრავლესობას მუნიციპალური ტრანსპორტი არ ჰყავთ და მოსახლეობის გადაადგილებას კერძო სატრანსპორტო კომპანიები უზრუნველყოფენ, მათ ავტოპარკში კი, ძირითადად, მიკროავტობუსები ჰყავთ. მთავრობამ აღნიშნული რეგულაციები 17 მარტს დააწესა.  აღსრულებაზე კონტროლი იმავე დღით პრემიერ - მინისტრმა მხარის რწმუნებულებს დაავალა.
მთავრობის ადმინისტრაციიდან გორში დაბრუნებული მხარის რწმუნებული რთული არჩევნის წინაშე დადგა, თუ სამარშუტო ტაქსებს მოძრაობას აკრძალავდა, მოსახლეობა ტრანსპორტის მომსახურების გარეშე რჩებოდა და ალტერნატივასაც ვერ სთავაზობდა, რადგან მუნიციპალურ ცენტრებსა და სოფლებში ძირითადად მიკროავტობუსები მოძრაობდნენ და სატრანსპორტო კომპანიები სამარშუტო ტაქსებს ავტობუსებით ვერ ჩაანაცვლებდნენ.
მხარის რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი 18 მარტს მედიის წარმომადგენლებს შეხვდა და განაცხდა, რომ ქალაქ გორისა და მუნიციპალიტეტის სოფლების მიმართულებით სამარშუტო ტაქსების მოძრაობა აკრძალვის ნაცვლად შეიზღუდებოდა.
,,მსოფლიო საზოგადოება და მათ შორის ჩვენი ქვეყანაც ვდგავართ საკმაოდ სერიოზული გამოწვევის წინაშე, იმისათვის, რომ მაქსიმალურად მოხდეს ვირუსის გავრცელების შეჩერება, სახელმწიფო დგამს გარკვეულ ნაბიჯებს, სწორედ ასეთია საზოგადოებრივი ტრასპორტის პირველ ეტაპზე შეზღუდვა. საზოგადოებრივი ტრანსპორტი არ ჩერდება, თუმცა ჩვენ შეიძლება, მოგვიხდეს ერთ დღესაც ამ გადაწყვეტილების მიღება, მაგრამ ამ დროისთვის საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მუშაობა იზღუდება და მცირდება", - აღნიშნა ხოჯევანიშვილმა.
მხარის რწმუნების ამ განცხადების მიუხედავად, შეზღუდული გრაფიკით ქალაქ გორში და მუნიციპალიტეტის სოფლების მიმართულებით საზოგადოებრივმა ტრანსპორტმა მხოლოდ ერთი დღით იმუშავა. 19 მარტს იმ სატრანსპორტო კომპანიის ხელმძღვანელმა, რომელიც მუნიციპალიტეტს ემსახურება, განაცხდა, რომ 20 მარტიდან საზოგადოებრივი ტრანსპორტი მთლიანად აჩერებდა მუშაობას.
,,მუშაობს შევწყვეტ იმ დრომდე, სანამ ჯანდაცვის სამინისტრო არ გვეტყვის, რომ საფრთხის შემცველი არ იქნება ჩვენი მუშაობის გაგრძელება. ყველა მიმართულებით აიკრძალა მოძრაობა, მხოლოდ თბილისის მიმართულებით დარჩება, სხვა ყველა მიმართულებით შევწყვეტთ მოძრაობას", - განცხადა სატრანსპორტო კომპანიის ხელმძღვანელმა, ზურაბ ჭეჭელაშვილმა.
23 მარტიდან ქვეყანაში მთლიანად შეწყდა საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობა, მათ შორის რეგიონებიდან თბილისის მიმართულებით.
საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მთლიანად აკრძალვამ მოსახლეობას გადაადგილების პრობლემა შეუქმნა, განსაკუთრებით მათ, ვისაც ავტომობილი არ ჰყავთ, სამსახურებში მისვლა და სახლში დაბრუნება ფეხით უწევთ.
,,ეს მდგომარეობა შეიძლება, ერთ თვეს და კიდევ უფრო მეტ ხანს გაგრძელდეს, რა უნდა ვქნათ იმ ადამიანებმა, რომლებიც ვმუშაობთ და, ჩვენი სამსახურის სპეციფიკიდან გამომდინარე, ვერ გადავედით დისტანციურ სამუშაო პროცესზე", -აცხადებენ გორში საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მუშაობის შეჩერებით შეწუხებული მოქალაქეები.

Regions met the state of emergency unprepared
On March 21, for the prevention of the spread of the COVID-19, President Salome Zurabishvili released a Decree based on which the state of emergency was announced in the entire territory of the country. Before making the decision, the head of the government – Prime Minister Giorgi Gakharia stated that he did not see the need to announce the emergency situation in the country.
“The emergency situation will not equip the government with the instruments which we cannot use at this stage. Currently, we have all necessary instruments to step-by-step respond to the challenge and will continue in this way. One day, we may need to announce the state of emergency and we will do it. We clearly state today that with the current situation there is no need to announce the state of emergency. But tomorrow, if we will need it, we will make the decision,” PM Giorgi Gakharia stated.
By March 24, 67 citizens had confirmed COVID-19 in Georgia. The number of infected people is insignificantly raising every day; however, the number of people in self-isolation and quarantine is significantly increasing. By now, there were no cases of deceased patients in Georgia.
Initially, the Government of Georgia suspended schooling process in public schools and universities; temporarily closed kindergartens. On the second stage, the Government had to make economically grave decision – all trading centers were closed in the country. Only pharmacies, food-shops, petrol stations, bank offices and post offices continue operation.
As a result of the closed commercial companies and suspended economic activities, the national currency reached its maximum of devaluation. On March 24, the 1 USD cost 3.65 GEL and 1 EURO – 3.89 GEL.
Economist Tamar Edisherashvili said the GEL will further devaluate because thousands companies suspended operation in the country. She added that the stopped small and medium business is the particular problem.
“We must produce and sell product; when the economic activities are suspended in the country, the national currency is in isolation and it is the reason of its record devaluation,” Tamar Edisherashvili said.
As economists predict, if the regulations for the business continue for a long time, the country will face economic crisis and it will be very difficult to overcome the crisis.
At a later stage, the regulations were applied for the transport companies too. For the prevention of the spread of the COVID-19, movement of public transport was initially restricted but finally was fully prohibited.
“Because of short distance in mini-buses, it is more difficult to keep distance between passengers and the risks are higher to spread the virus. Therefore we made decision to stop operation of mini-buses. If we face the risk of wider spread of the virus, we will stop other transport means too,” PM Giorgi Gakharia stated.
In Tbilisi, buses replaced mini-buses. Temporary prohibition of the movement of mini-buses created particular problems in the regions because most municipalities do not have municipal transport and local population travels by mini-buses of private transport companies. The Government of Georgia introduced the regulations on March 17. The PM ordered the regional governors to control execution of the regulations in their respective regions.
The Shida Kartli regional governor faced serious problem when he returned to the region from the meeting in the Government’s administration. If he had prohibited movement of the mini-buses, the local population would have been left without transportation and he could not offer them any alternative because mostly mini-buses run in municipal centers and villages; it was impossible to replace them with buses.
On March 18, the regional governor Giorgi Khojevanishvili met media representatives and stated that instead full prohibition of the movement of mini-buses inside Gori and in the directions of the municipality villages, the transportation will be only reduced.
“Whole world and our country there too face serious challenge. In order to prevent the spread of the virus, the State takes measures and restriction of the public transport is one of those measures. The public transport will not stop now, but one day we may need to fully stop it; however, nowadays the transport movement is only reduced,” Khojevanishvili said.
Regardless this statement of the regional governor, public transport worked with some restrictions only one day. On March 19, the head of the transport company, which operates in the municipality, stated that the public transport would fully stop operation from March 20.
“We stop working until the Ministry of Healthcare tells us that there is no threat to continue working. We stopped transportation in all directions except Tbilisi,” said Zurab Tchetchelashvili, head of the transport company.
From March 23, the movement of the public transport was fully stopped in the entire country, including the movement from the regions to Tbilisi.
Full prohibition of the public transport movement created problems for the population, particularly those who do not have cars but still need to go to work.
“This situation may last one month and even longer. What shall those people do, who still work and cannot shift to remote regime,” the citizens complained about the stopped public transport in Gori.