საზოგადოებრივი ტრანსპორტის აკრძალვამ საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებში გადაადგილების პრობლემა შექმნა
27 მარტი, 2020
საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლები ბოლო რამდენიმე თვეა, რაც მედიისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებისთვის ჩაიკეტა. ეს გადაწყვეტილება შსს-მ მას შემდეგ მიიღო, რაც საოკუპაციო ხაზთან რუსმა საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ჩორჩანას მიმდებარედ ე.წ. „საზღვრის“ გადმოწევა დაიწყეს. შსს-ს შეზღუდვები არამარტო ჩორჩანას, არამედ შიდა ქართლის რეგიონში, საოკუპაციო ხაზთან მდებარე თითქმის ყველა სოფელს შეეხო.
შეზღუდვები არ ეხებოდათ საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებში მცხოვრებთ, თუმცა, მას შემდეგ რაც ქვეყანაში ახალი კორონავირუსის პრევენციის მიზნით საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა და საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობა აიკრძალა, საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებში მცხოვრებნი იზოლაციაში მოექცნენ.
გორის მუნიციპალიტეტის საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელ ბერშუეთში მცხოვრები ნუნუ კაპანაძე ამბობს, რომ საზოგადოებრივი ტრანსპორტის აკრძალვამ საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებში გადაადგილების პრობლემა შექმნა. მისი თქმით, განსაკუთრებით ეს პრობლემა იმ ოჯახებს აწუხებთ, რომელთაც ავტომობილი არ ჰყავთ.
,,ერთი ავტობუსი რომ მაინც დანიშნონ, რომელიც ბერშუეთის თემის რამდენიმე სოფელს მოემსახურება, კარგი იქნება. წაგვიყვანოს და უკან დაგვაბრუნოს, მეტს არ ვითხოვთ. გვაქვს გარკვეული საჭიროებები, რომელიც საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობაზეა დამოკიდებული. გორში ჩასვლა გვინდა და ვერ ჩავდივართ პენსიის ასაღებად, წამლის საყიდლად და ა.შ. მესმის, რომ ტრანსპორტის მოძრაობის შეწყვეტა ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით მოხდა, მაგრამ მგონია, რომ შესაძლებელი იქნება, რომ დაინიშნოს ერთი ავტობუსი და დაწესდეს კონტროლი მგზავრების რაოდენობაზე, რათა ვირუსის გავრცელება არ მოხდეს. ყოველდღე თუ არ ივლის ავტობუსი, კვირაში ორჯერ მაინც ამოვიდეს, ეს შეღავათი იქნება სოფლების მოსახლეობისთვის",- აცხადებს ბერშუეთში მცხოვრები ნუნუ კაპანაძე.
სოფლის მაღაზიებში ფასები გარკვეულ პროდუქტებზე გაზრდილია, თუმცა ჯერჯერობით საკმარისი მარაგი არის. ადგილობრივებს საგაზაფხულო სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოები უკვე დაწყებული აქვთ. როდესაც ქვეყანა მომაკვდინებელ ვირუსს ებრძვის, ადგილობრივები სოფლის პრობლემებით ხელისუფლების შეწუხებას უადგილოდ მიიჩნევენ.
ბერშუეთის მსგავსად, ძირითად პრობლემას საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობის აკრძალვა წარმოადგენს გორის მუნიციპალიტეტის საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელ აძვშიც. ადგილობრივები ცდილობენ, რომ ზედმიწევნით შეასრულონ მედიკოსების რეკომენდაციები და მოერიდონ საზოგადოების თავშეყრის ადგილებს.
,,სოფელში ხვნა-თესვა ახალი დაწყებულია, მოსახლეობას წინა წლიდან აქვს შემონახული სურსათის მარაგი და ჯერჯერობით იოლად გადიან. ხომ გაგიგიათ სოფელი ღონიერია, გლეხი ისე არ დარჩება რომ თავის სარჩო-საბადებელი არ ჰქონდეს გადანახული. ზოგს პირუტყვი ჰყავს, ზოგს ქათამი და ოჯახების რჩენა არ გაუჭირდებათ. ტრასპორტის პრობლემა გვაწუხებს ისევე, როგორც მთელ საქართველოს", - ამბობს აძვში მცხოვრები ერთ-ერთი ადგილობრივი.
ადგილობრივ ხელისუფლებაში ვერ აკონკრეტებენ, თუ როდის აღდგება საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობა. გორის მუნიციპალიტეტის მერის, კონსტანტინე თავზარშვილის განცხადებით, ტრასპორტის მოძრაობის აკრძალვის შესახებ გადაწყვეტილება საქართველოს მთავრობამ მიიღო და თვითმმართველობა ცენტრალური ხელისუფლებისგან დამოუკიდებლად საზოგადოებრივი ტრასპორტის მოძრაობის საკითხს ვერ გადაწყვეტს.
,,პრემიერ- მინისტრის ბრძანებით საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობა აიკრძალა მთელი ქვეყნის მასშტაბით, რაც ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენციული ღონისძიებაა. მთავრობის გადაწყვეტილებამდე ადგილობრივი ხელისუფლება მოსახლეობას ამ მიმართულებით ვერაფერს ვერ შევთავაზებთ და -  არც განიხილება. საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობა  თითოეული მოქალაქის ჯანმრთელობისთვის აიკრძალა“, - განმარტავს გორის მერი.
საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებლების თქმით, მას შემდეგ, რაც საქართველოში ახალი კორონავირუსის შემთხვევები დაფიქსირდა, საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ე.წ. „საზღვრების“ გავლების პროცესი დროებით შეაჩერეს და გატაცების შემთხვევებიც აღარ ყოფილა.

Prohibition of public transport movement created problems for the residents of the villages alongside the occupation line
March 27, 2020
The villages alongside the occupation line have been closed for the representatives of the media and nongovernmental organizations for the past few months. The Ministry of Internal Affairs made the decision after the Russian occupation forces started “borderization” nearby the Chorchana village alongside the occupation line. The MIA established restrictions not only in direction of Chorchana village but in direction to almost all villages in Shida Kartli region located nearby the occupation line.
At that time, the MIA did not restrict movement for the residents of these villages.  However, after the state of emergency was announced in the country for the prevention of the spread of the COVID-19 and the public transportation was prohibited in the country, the inhabitants of the villages alongside the occupation line were left in isolation.
Nunu Kapanadze from Bershueti village in Gori municipality said prohibition of the public transport movement created problems for their villages. She said the families, who do not have cars, are in particularly difficult situation.
“It would be good, if they send at least one bus, which would serve several villages in Bershueti community. We do not request anything else. We have some needs, and it depends on the movement of public transport. We need to travel to Gori to get pension, to buy medicines, etc. I know that the transport movement was prohibited for the prevention of the spread of the virus but I think it is possible to send only one bus, at least twice a week, and control the number of passengers on it to prevent the spread of the virus. It will be huge relief for the locals,” Nunu Kapanadze from Bershueti village said.
The price on some products has raised in the village shops; however the shops still have enough products to sell. The locals have already started spring agricultural works. When the country fights with the deadly virus, the locals avoid to bother the government with their local problems.
Like in Bershueti, the residents of Adzvi village in Gori municipality also complain about the prohibition of the public transport. They try to follow the recommendations of doctors very carefully and avoid public places.
“The agricultural activities have already started in the village; people still have storage from the previous harvest and we can still cope with the situation. You might have heard that village is strong; farmers will not be left without food. Some of us have cows, others hens and we will manage to keep our families. Only transportation problem worries us like all others in Georgia,” a resident of Adzvi village said.
The representatives of the local government cannot say when the transport movement will restore. Gori municipality mayor Konstantine Tavzarashvili said the decision was made by the Government of Georgia and the local authority cannot restore it without the permission of the central authority.
“The movement of the public transportation was prohibited in the entire territory of Georgia based on the Prime Minister’s order. Until the government makes the new decision, the local authority cannot promise anything to the population. Movement of the public transport was prohibited for the sake of the health of each citizen,” the municipality mayor clarified.
As the residents of the villages alongside the occupation line clarified, after the new cases of the COVID-19 were confirmed in Georgia, the representatives of the occupation regime stopped so-called “borderization” process and no cases of kidnapping of locals were observed either.