ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა არასრულწლოვანი და ქალი მსჯავრდებულების პრობლემებთან დაკავშირებით
15 აპრილი, 2020
7 აპრილს, ხარების დღესასწაულთან დაკავშირებით, საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა 9 მსჯავრდებული ქალი შეიწყალა. საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის განცხადების თანახმად, ყველა მსჯავრდებულს ერთი ან მეტი არასრულწლოვანი შვილი ჰყავს, მათ მიერ ჩადენილი დანაშაულები კი ძალადობრივ დანაშაულთა კატეგორიას არ განეკუთვნება“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიესალმება სახელმწიფოს მხრიდან გადადგმულ ყველა ჰუმანურ აქტს, რომელიც მიმართულია პატიმართა რეაბილიტაცია/რესოციალიზაციისა და საზოგადოებაში მათი სრულფასოვან წევრად დაბრუნებისაკენ. მიუხედავად ამისა, უნდა აღინიშნოს, რომ კვლავ პრობლემურია პრეზიდენტის მიერ შეწყალების უფლებამოსილების გამოყენების არათანმიმდევრულობა და ბუნდოვანება, რაც აქამდეც არაერთხელ  გამხდარა საზოგადოების მსჯელობისა და კრიტიკის საგანი.
2020 წელს №5 ქალთა სპეციალურ დაწესებულებაში მსჯავრდებულთა მიერ პროტესტის უკიდურესი ზომისათვის მიმართვა და შიმშილობის დაწყება, რითაც ისინი შეწყალების წესის შეცვლას ითხოვდნენ, კიდევ ერთხელ გახდა მაგალითი იმისა, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია მსჯავრდებულებთან სწორი კომუნიკაციის დამყარება და, ასევე სწორი მოლოდინების შექმნა. პატიმარმა ქალებმა, შეწყალების წესის შეცვლის მოთხოვნით, პრეზიდენტს წერილი გაუგზავნეს, რითაც მოითხოვდნენ შეწყალების წესის ცვლილებასა და მის გაჰუმანურებას. წერილს პატიმართა აბსოლუტური უმრავლესობა აწერდა ხელს. პასუხად, რამდენიმე დღეში, მათ მიუვიდათ წერილის დაწერაზე მოთხოვნა, რაც, ადმინისტრაციის თანხმობას მოასწავებდა. პრეზიდენტის ეს ნაბიჯი, ქალი მსჯავრდებულებისათვის გახდა პროტესტის შეწყვეტისა და პოზიტიური მოლოდინების გაჩენის მიზეზი.
პროტესტის ახალი ტალღა პრეზიდენტის მიერ 7 აპრილს მიღებულ გადაწყვეტილებას მოჰყვა.  ქალი პატიმრები მუდმივად უკავშირდებიან ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლებს და შესაბამისად, ორგანიზაციის წარმომადგენლებს აქვთ ინფორმაციის გადამოწმების შესაძლებლობა. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტებთან სატელეფონო საუბრისას, ქალმა მსჯავრდებულებმა აღნიშნეს, რომ საქართველოს პრეზიდენტის ადმისიტრაციის მხრიდან არათანაბარი მოპყრობის პრაქტიკა კვლავ გრძელდება.
იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა უარყო ინფორმაცია ქალ პატიმართა მიერ შიმშილობის დაწყებასთან დაკავშირებით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს იუსტიციის მინისტრს, რომ უზრუნველყოს საზოგადოებისთვის რეალური ინფორმაციის მიწოდება.
მსჯავრდებულთა მდგომარეობას განსაკუთრებით ართულებს Covid-19-ის ინფექციის გავრცელების გამო ქვეყანაში შექმნილი მდგომარეობა. პატიმართა შორის არიან განსაკუთრებით მაღალ რისკ-ჯგუფს მიკუთვნებული კატეგორიაც, როგორიცაა - ასაკოვანი და ქრონიკული დააავადებების მქონე პატიმრები. ამასთან, მათ ფსიქოლოგიურ მდგომარეობას განსაკუთრებით ართულებს მათი განცდები, ვირუსის გავრცელების პირობებში, მათი ოჯახის წევრებისადმი და, ამავე მიზეზით, საპატიმრო დაწესებულებეში ვიზიტებისა და სხვა უფლებების დროებითი შეზღუდვა.
ბოლო ინფორმაციით, მსჯავრდებულმა ქალებმა შიმშილობა დროებით შეწყვიტეს, მაგრამ მათი მოთხოვნები პრეზიდენტის მიმართ უცვლელი რჩება.
საქართველოს პრეზიდენტს:
შეწყალების უფლებამოსილების გამოყენებისას, მაქსიმალურად გაითვალისწონოს ქვეყანაში შექმნილი მდგომარეობა და შეწყალების ერთ-ერთ საფუძვლად გამოიყენოს ჰუმანური მიზნები.
შეწყალების უფლებამოსილების განხორციელების გამოყენებისას, უზრუნველყოს საზოგადოებასთამ, მათ შორის - პატიმრებთან სწორი კომუნიკაცია, ხოლო ამ უფლებამოსილების გამოყენების წინაპირობები და პროცედურები გახადოს საჯარო და გამჭვირვალე, რაც შეამცირებს პრეზიდენტის ინსტიტუტის დისკრედიტაციისა და მისდამი საზოგადოების უნდობლობის საფრთხეს.
საქართველოს მთავრობას:
პანდემიის საფრთხის გათვალისწინებით, მიიღოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული ყველა შესაძლო ზომა და გამოიჩინოს განსაკუთრებული ჰუმანურობა, განსაკუთრებით - არასრულწლოვანი და ქალი პატიმრების მიმართ.

Address of Human Rights Center about the problems of juvenile and female convicts
On April 7, on the day of Annunciation, the President of Georgia Salome Zurabishvili pardoned 9 convicted women. As reported by the President’s administration, all of the pardoned convicts are mothers of at least one minor, and none of them have been convicted for violent crimes.
HRC welcomes the human act of the state institution, which aims to rehabilitate/re-socialize and reintegrate the inmates into the society as plenipotentiary members. Nevertheless, it must be noted that inconsistent and obscure application of the pardon mechanism by the President is still problematic, which has already become topic of public dispute and criticism many times.
In 2020, the inmates of the prison N5 for female convicts started hunger-strike to demand amendments in the rules of pardoning. It once again demonstrated how important it is to have correct communication with the convicts and create clear expectations for them. The convicted women petitioned the President of Georgia to request amendments in the rule of pardon power in order to make it more human. Absolute majority of the inmates signed the petition. In response to their request, few days later, they received a letter demonstrating the readiness of the President’s administration to fulfill their requirement. Consequently, the convicted women stopped protest and expected positive decision.
A new wave of protest started on April 7, after the President released a new decision and pardoned nine female prisoners. The convicted women permanently contact the HRC lawyers and during the phone conversation they informed the organization that the President’s administration continues unequal approach to the inmates.
The Minister of Justice Thea Tsulukiani denied the information about hunger-strike of the female convicts.
In this regard, HRC calls on the Minister of Justice to provide the society with the true information.
The state of the convicted people is particularly complicated because of the spread of COVID-19 in the country. Among them are the people who belong to high-risk category, like elderly people and people with chronic diseases. Above that, they worry about temporary restriction of the visits of family members as well as other rights.
According to the recent information, the convicted women temporarily stopped hunger strike though their requests to the President of Georgia are the same.
The President of Georgia:
- To take the existing situation into account and make decisions on pardoning the convicts in due respect of the human purposes of the mechanism;
- To ensure correct communication with the society, including prisoners, when applying the pardon power; to make the pre-conditions and procedures public and transparent to mitigate chances of discreditation and mistrust towards the President’s institute.
In the context of the pandemic threats, to take all lawful measures and to demonstrate maximum humanity towards juvenile and female convicts.