მოვაჭრეები გორის მერიას კერძო საკუთრების დაზიანებაში ადანაშაულებენ
მარინა გაგლოშვილი ერთ-ერთია იმ გარემოვაჭრეებიდან, რომელიც გორის მერიის ზედამხედველობის სამსახურს კერძო საკუთრების დაზიანებაში ადანაშაულებს. ,,მოვიდნენ კომენდანტის საათის დროს და დაგვიშალეს დახლები. ოთხი მაგიდა მქონდა, თითოეული 500 ლარი დამიჯდა, მთლიანობაში 2 000 ლარის ზარალი მომაყენეს", - ამბობს გაგლოშვილი.
გორის მუნიციპალიტეტის მერიამ ქალაქში გარევაჭრობის პრობლემის მოგვარება 15 აპრილს, საგანგებო მდგომარეობისა და კომენდანტის საათის მოქმედების დროს გადაწყვიტა.
კორონავირუსის პრევენციის მიზნით, ქვეყანაში საგანგებო მდგომარების გამოცხადების შემდეგ, ერთი-ერთი შეზღუდვა ღია ტიპის სავაჭრო ობიექტებსაც შეეხო. გორში ავტოსადგურის ტერიტორიაზე მოვაჭრეები ამბობენ, რომ მთავრობის გადაწყვეტილებას დაემორჩილნენ და ამიტომ მათთვის გაუგებარია, თუ რა აუცილებლობით იყო გამოწვეული დახლების დაშლის გადაწყვეტილება, მით უფრო, რომ მათი თქმით, გორის მერთან მიღწეული შეთანხმებით, აგვიტოს თვემდე უნდა ევაჭრათ ავტოსადგურის მიმდებარე ტერიტორიაზე და შემდეგ გადავიდოდნენ მერიის მიერ შეთავაზებულ ადგილზე.
,,მთავრობის მიერ დაწესებული შეზღუდვების შემდეგ ჩვენ ისედაც აღარ ვიდექით სავაჭროდ. გორის მერთან მოხდა შეთანხმება, რომ აგვისტოს თვემდე აქ გავაგრძელებდით კომერციულ საქმიანობას და შემდეგ გადავიდოდით იმ ადგილზე, რასაც შემოგვთავაზებდნენ, მაგრამ ეს შეთანხმებაც დაივიწყეს, ისარგებლეს საგანგებო მდგომარეობით და კიდევ დამატებით ზარალი მოგვაყენეს ჩვენი კერძო საკუთრების დაზიანებით", - აღნიშნა მარინა გაგლოშვილმა.
,,ადგილობრივმა ხელისუფლებამ საგანგებო მდგომარეობით ისარგებლა და გარევაჭრობის პრობლემა კომენდანტის საათის დროს მოაგვარა", - აცხადებს ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან საკრებულოს წევრი ვასილისა ჯაბახიძე. მისი თქმით, ისედაც დაზარალებული მოვაჭრეები გორის მერიის ზედამხედველობის სამსახურმა კიდევ უფრო მეტად დააზარალა, როდესაც, ყოველგვარი გაფრთხილების გარეშე, დახლების დემონტაჟი დაიწყეს.
,,სამწუხაროა, როდესაც პანდემიის დროს, მხარის გუბერნატორი და გორის მუნიციპალიტეტის მერი იცლის იმისთვის, რომ გარე მოვაჭრეები ლუკმა-პურის გარეშე დატოვონ. ავტოსადგურის მიმდებარე ტერიტორიაზე მოვაჭრეები ყველა რეკომენდაციას იცავდნენ, ზედამხვედელობის სამსახურმა კი, ყოველგვარი გაფრთხილების გარეშე, კომენდანტის საათის დროს მოიცალა იმისთვის, რომ ადამიანებს დაუზიანეს კერძო საკუთრება", - აცხადებს ვასილისა ჯაბახიძე.
მოვაჭრეებისა და ოპოზიციისგან განსხვავებით მხარის რწმუნებული მერიის ზედამხედველობის სამსახურის მიერ გარევაჭრობის დახლების დაშლაში უკანონობას ვერ ხედავს.
,,არანირი დარბევა არ მომხდარა. ეს ის ჯგუფი იყო, რომლისთვისაც მერიას მრავლგზის ჰქონდა მიმართული, რომ უნდა დაშლილიყო მსგავსი თავშეყრის ადგილები, რადგან მაღალია ვირუსის გავრცელების საფრთხე“, - აღნიშნა გიორგი ხოჯევანიშვილმა.
ის, რომ საგანგებო მდგომარეობა ადგილობრივმა ხელისუფლებამ გარევაჭრობის შეზღუდვის ნაცვლად მისი აკრძალვისათვის გამოიყენა, ამაზე კითხვებს გორის მერიის პოზიციაც აჩენს, როდესაც ავტოსადგურის ტერიტორიიდან აყრილ მოვაჭრეებს სხვა ალტერნატიულ ადგილებს სთავაზობენ, სადაც ვაჭრობა დაშვებულია.
„დახლების ნაწილი წაიღეს, ხოლო მათ, ვისაც ჯერ არ წაუღიათ, უფლება აქვთ, წაიღონ. რაც შეეხება დანარჩენს, გარევაჭრობა ისედაც აკრძალულია და აქამდეც არაერთხელ იყვნენ ისინი გაფრთხილებულები. მერია მათ სთავაზობს ალტერნატიულ ფართებს იმ ადგილებზე, სადაც ვაჭრობა დაშვებულია. მაგალითისთვის, ბაზარი „ოცდამეერთეს“ ტერიტორია, ასევე წმინდა წყალზე, შიო მღვიმელის ქუჩაზე და სხვა", - განმარტავს გორის მუნიციპალიტეტის მერიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის წარმომადგენელი ნათია მდინარიძე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, ალექსი მერებაშვილის განცხადებით, მერიას გარემოვაჭრეები წინასწარ უნდა გაეფრთხილებინა დახლების დაშლის შესახებ, და თუ მოვაჭრეები ზომებს არ მიიღებდნენ, ამ შემთხვევაში უნდა დაეწყოთ მისი დემონტაჟი ისე, რომ სხვისი კერძო საკუთრება არ დაეზიანებინათ.
„თუ დახლების დაშლის შესახებ წინასწარ არ გააფრთხილეს მოვაჭრეები, რათა თავად უზრუნველეყოთ დახლების დემონტაჟი, მაშინ ამ შემთხვევაში, მოვაჭრეთა უფლებები უხეშად დარღვიეს“, - აცხადებს მერებაშვილი.
მოვაჭრეები არ გამორიცხავენ, რომ მერიის წინააღმდეგ სასამართლოს მიმართონ, რადგან დახლების ნაწილი დემონტაჟის დროს ისე დააზიანეს, რომ მერიის მიერ შეთავაზებულ ადგილებზე, კომერციული საქმიანობის გასაგრძელებლად, ვეღარ გამოიყენებენ.

The traders blame the Gori municipality city hall in the damage of their properties
Marina Gagloshvili is one of the traders, who blame the municipal service of the supervision in the damage of her property. “They came during the curfew and dismantled our counters. I had four counters and each of them cost 500 GEL; in total I lost the property of 2 000 GEL,” Gagloshvili said.
Gori municipality city hall decided to resolve the problem of street trading on April 15 during the state of emergency and curfew.
After the state of emergency was announced in the country for the prevention of the spread of the COVID-19, one of the restrictions applied to the trading places. The people who traded in the territory of the Gori auto-station state that they obeyed the order of the government about restrictions and it is unclear for them why the counters were dismantled; moreover, they had agreement with the Gori municipality mayor to continue trading in the area until August 2020 and then they planned to move to the new trading place offered by the city hall.
“After the government established the restrictions, we stopped trading in the street. We reached agreement with the mayor to continue our commercial activities in the same area until August and then we would move to the place they will offer but they forgot this agreement, took advantage of the state of emergency and damaged our property,” Marina Gagloshvili said.
“The local government took advantage of the state of emergency and resolved the problem of street trading during the curfew,” municipal assembly member from the United National Movement Vasilisa Jabakhidze said, who added that the traders are already harmed with the state of emergency and the supervision service further aggravated their situation by dismantling the counters without warning.
“It is a pity that during the pandemic, the regional governor and municipality mayor found time to leave the street traders without income. The people trading around the auto-station followed all recommendations but the supervision service, without warning, found time to dismantle their properties during the curfew,” Vasilisa Jabakhidze said.
Unlike the traders and opposition members, the regional governor does not think the supervision service of the city hall made anything illegal by dismantling the counters.
“It was no raid. The city hall had requested this group many times to close similar places, because there was high risk of the spread of the virus,” Giorgi Khojevanishvili said.
The local government used the state of emergency to ban the street trading instead restricting it because of pandemic. The Gori municipality city hall offered the traders to continue trading in the alternative place without restriction.
“They took big part of the counters; those, who have not taken yet, can take them now. As for the others, the street trading is prohibited and they were warned several times already. The city hall offered them alternative spaces in the places where trading is allowed. For example, the territory of the market “Twenty-first”, in Tsmindatskali settlement, in Shio Mgvime street, and more,” representative of the public relations service of the municipality city hall Natia Mdinaridze clarified.
HRC lawyer Aleksi Merebashvili thinks the city hall had to warn the traders about dismantling their counters in advance and if the traders had not taken adequate measures to remove the counters, the supervision service could dismantle the counters without damaging the others’ property.
“Unless they warned the traders in advance, it means they blatantly violated the rights of the traders,” Merebashvili said.
The traders do not exclude possibility that they will appeal the court against the city hall because the counters were so much damaged during dismantling that they will not be able to use them in the new places of trading.