ISFED, GDI და HRC პანდემიის პირობებში უფლებაშელახულ პირთა მხარდამჭერ პროექტს ახორციელებენ
სამი არასამთავრობო ორგანიზაცია - სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED), საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI) და ადამიანის უფლებათა ცენტრი (HRC) ახორციელებს ახალ პროექტს - „დემოკრატია და ადამიანის უფლებები საგანგებო მდგომარეობის პირობებში“. პროექტის მიზანია პანდემიის ფარგლებში არსებული საგანგებო მდგომარეობის მარეგულირებელი კანონმდებლობის დახვეწის ხელშეწყობა და ამ პერიოდში სახელმწიფოს მხრიდან უფლებაშელახულ პირთამხარდაჭერა.
ახალი კორონავირუსის - Covid-19 გავრცელების კვალდაკვალ, საგანგებო მდგომარეობის ფარგლებში, თუ მის მიღმა, საქართველოს ხელისუფლების მიერ გატარებულმა ზომებმა არაერთი სამართლებრივი პრობლემა გამოავლინა. გამოიკვეთა როგორც არსებული კანონმდებლობის ხარვეზები, ასევე საჯარო და კერძო ინტერესებს შორის კონსტიტუციური სტანდარტების შესაბამისი ბალანსის დაცვის სირთულე, რამაც გაზარდა ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებათა დარღვევის  საფრთხე.
პროექტისმიზანია: საგანგებო მდგომარეობისა და მისი წინა თუ შემდგომი ფაზის ფარგლებში ლიბერალურ-დემოკრატიული ფასეულობების დაცვისა და საჯარო და კერძო ინტერესებს შორის გონივრული ბალანსის რეალიზების ხელშეწყობა; საგანგებო მდგომარეობისა და კრიზისული ვითარების მარეგულირებელ ნორმატიულ სივრცეში ხარვეზების აღმოფხვრა და კონსტიტუციური სტანდარტების შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებების ადვოკატირება. პროექტის ფარგლებში, ასევე, უფასო იურიდიული დახმარება გაეწევათ იმ პირებს, რომელთა უფლებები შეილახა საგანგებო მდგომარეობის პირობებში.
კოალიციურ პროექტში მონაწილე ორგანიზაციები, თავიანთი საქმიანობის სპეციფიკის გათვალისწინებით, განახორციელებენ სხვადასხვა სახის აქტივობებს. არსებული საკანონმდებლო სივრცის ანალიზს ადამიანის უფლებების კონსტიტუციურ და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის კუთხით, ასევე - საკანონმდებლო ცვლილებების შესახებ ინიციატივებისა დარეკომენდაციების მომზადებას უზრუნველყოფს „საქართველსო დემოკრატიული ინიციატივა“ (GDI)და„სამართლიანი არჩევნები“ (ISFED). საკონსტიტუციო სასამართლოში და უფლებათა დაცვის საერთაშორისო მექანიზმებში, სტრატეგიულ სამართალწარმოებას უზრუნველყოფს ასევე „საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა“(GDI).
ადამიანის უფლებათა ცენტრი (HRC) უფასო სამართლებრივ დახმარებას გაუწევს პირებს, რომლებიც მიიჩნევენ, რომ ხელისუფლების მიერ მიღებულმა ზომებმა შეზღუდეს მათი  უფლებები და თავისუფლებები. სამართლებრივი დახმარება მოიცავს როგორც კონსულტაციას, ისე წარმომადგენლობას ადმინისტრაციულ ორგანოებსა და საერთო სასამართლოებში. იურიდიული დახმარება უზრუნველყოფილი იქნება ასევე საგანგებო მდგომარეობის დასრულების შემდეგ კორონავირუსით გამოწვეულ პრობლემებთან, საჭიროებებთან და უფლებადარღვევებთან დაკავშირებით.
პროექტი, „საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის“ ფინანსური მხარდაჭერით, 2020 წლის 21 მაისს დაიწყო და 30 ნოემბრამდე გაგრძელდება.

ISFED, GDI and HRC Implement Joint Project to Support the Individuals whose Rights Were Violated during the Pandemic
June 4, 2020
Three nongovernmental organizations – International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), Georgian Democracy Initiative (GDI) and Human Rights Center (HRC) commenced a new project “Democracy and Human Rights during the State of Emergency.” The project aims to support improvement of the national legislation regulating the state of emergency during pandemic and to support the individuals, whose rights were violated by the state in the period of the state of emergency.
Amid the spread of the Novel Coronavirus – COVID-19, in the course of the state of emergency, or afterwards, the measures taken by the Government of Georgia revealed many legal problems. Among them were miscarriages in the law, difficulty to maintain balance between the public and private interests in coherence with the constitutional standards, which increased the risk of the breached fundamental rights.
The project aims: to promote respect of the liberal-democratic values and maintenance of the reasonable balance between the public and private interests before, during and after the state of emergency; to eliminate miscarriages in the normative acts regulating the state of emergency and crisis situations and to advocate legislative amendments in coherence with the constitutional standards. In the frame of the project, individuals, whose rights were breached during the state of emergency, will receive free legal aid.
The organizations participating in the coalition project, will conduct various activities considering their expertise. GDI and ISFED will analyze the legislation in coherence with the constitutional and international standards and develop initiatives and recommendations about legislative amendments. GDI will conduct strategic litigation in the Constitutional Court of Georgia and human rights international mechanisms.
HRC will assist the individuals with breached human rights with free legal aid. The legal aid will include legal consultations and representation in the administrative bodies and common courts. The legal aid will be provided about the problems, needs and human rights caused by the COVID-19 related issues after the state of emergency too.
The project was launched on May 21, 2020 and will last until November 30, 2020 with the financial support of the Open Society Georgia Foundation.