ადამიანის უფლებათა ცენტრის ფილმი და დისკუსია
25 ივნისს, 14:00 საათზე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი სოციალურ ქსელ Zoom-ში ფილმის - „სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საქმიანობის შეფასება“ -  ჩვენებასა და დისკუსიას გამართავს.
ფილმში საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები აფასებენ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის 1-წლიან მუშაობას. სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მიზნებსა და გამოწვევებზე, ასევე, საუბრობს  სამსახურის წარმომადგენელიც.
ფილმის მიზანია, შეაფასოს დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის მუშაობა, თუ რა გამოწვევები არსებობდა 1 წლის მანძილზე, რა წარმატებას მიაღწია სამსახურმა და იყო თუ არა გამჭვირვალე, დროული და ობიექტური სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მიერ წარმოებული საქმეები.
ჩვენების შემდეგ გაიმართება დისკუსია.
ფილმი მომზადდა აშშ-ის ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED) ფინანსური მხარდაჭერით. მასში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ადამიანის უფლებათა ცენტრს და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორის პოზიციას.

'Assessment of the Work of State Inspector’s Service' - Screening of HRC film and discussion
On June 25, at 14:00 PM, Human Rights Center presented the film “Assessment of the Work of the State Inspector’s Service” and held discussion in the social network Zoom.
In the film, representatives of the civil society organizations evaluate the one-year work of the State Inspector’s Service. The representative of the Service also spoke about the objectives of the organization as well as about the challenges they face in the work.
The film aims to evaluate the work of the independent investigative mechanism, review the challenges of the institution throughout the one-year work, what their achievements were and whether the State Inspector’s Service examined the cases transparently, timely and impartially.
The screening of the film was followed by the discussion.
The film was prepared with the financial support of the National Endowment for Democracy (NED). The document does not necessarily reflect the views of the donor. Human Rights Center bears sole responsibility for the content of the film.