ჩავარდნილი ტურისტული სეზონი
უცნობია ინფორმაცია იმის შესახებ, მიიღებს თუ არა საქართველო უცხოელ ტურისტებს პირველი ივლისიდან. პრემიერ-მინისტრი ერთი თვის წინ აცხადებდა, რომ რამდენიმე ქვეყანასთან უსაფრთხო, მწვანე დერეფნების შესაქმნელად მოლაპარაკებები მიმდინარეობდა. ქვეყნებს შორის მოიაზრებოდა: ისრაელი, ბალტიისპირეთის ქვეყნები, ჩეხეთი, საბერძნეთი, ავსტრია, თუმცა თუ რომელი ქვეყნებიდან მიიღებს საქართველო  ტურისტებს, კონკრეტული განცხადებები აღარ კეთდება. რამდენიმე ქვეყანაში მდგომარეობის გართულებისა და  ახალი კორონავირუსის მეორე ტალღის გათვალისწინებით, საქართველოს მთავრობა უკვე შიდა ტურიზმზე აკეთებს აქცენტს.
შიდა ქართლის რეგიონში ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში ტურისტულ სეზონს მიება მცირე და საშუალო ბიზნესის დიდი ნაწილი. გაკეთდა საოჯახო სასტუმროები და ღვინის მარნები. მიუხედავად იმისა, რომ რეგიონში ტურისტი ძირითადად მხოლოდ 24  საათს ატარებს, ამან მცირე და საშუალო ბიზნესი განვითარებას მაინც შეუწყო ხელი.  ღვინის ტური სოფელ ხიდისთავიდან იწყება და ატენის ხეობაში სრულდება.  გზად უცხოელ ტურისტებს გაჩერება რამდენიმე ადგილას შეეძლოთ. ერთ-ერთი ვაჩეიშვილების მარანი იყო. ნიკა ვაჩეიშვილი ამბობს, რომ ახალი კორონავირუსის პანდემიამ წელს მთლიანად ჩააგდო ტურისტული სეზონი, ხელისუფლებისგან განსხვავებით ის შიდა ტურიზმზე დიდ იმედს არ ამყარებს.
,,შიდა ტურიზმი არ არის გამოსავალი, შიდა ტურიზმი ალამია, რომ ვაფრიალოთ, რადგან საქართველოში ეკონომიკური კრიზისია და ხალხს არა აქვს ფული, არ აქვს სადმე წასვლის ხალისი. რომელი შვეიცარია ჩვენ ვართ, რომ შიდა ტურიზმზე დავამყაროთ იმედები. ეს არის უბრალოდ მეხამრიდი, ვინ უნდა მოვიდეს, ძალიან მაინტერესებს, გაჭირვებულები? შიდა ტურიზმი არის, როცა შემოსავალი არ გაქვს და უცებ 23 ლარი შემოგივიდეს.  შეიძლება, ეს იყოს პატარა შეღავათი, მაგრამ ეს არ არის ქვეყნის ეკონომიკის განვითარების შესაძლებლობა, ამიტომ ეს თავის მოტყუებაა", - ამბობს ნიკა ვაჩეიშვილი, რომელიც ხელისუფლებას მოუწოდებს, რომ  ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირების შედეგად მცირე და საშუალო ბიზნესს დაეხმაროს.
პანდემიის შედეგად დაწესებული შეზღუდვების შედეგად მიყენებულ ზარალზე საუბრობს ,,შატო ატენის" მფლობელი იოსებ ვანიშვილი. მის საოჯახო სასტუმროს, ძირითადად, უცხოელი ვიზიტორები სტუმრობდნენ. მიუხედავად იმისა, რომ 600 ჯავშანი გაუუქმდა, ვანიშვილი ამბობს, რომ შიდა ტურიზმით პანდემიის შედეგად მიყენებულ ზარალს ნაწილობრივ მაინც შეამცირებს.
,,ჩვენ, პრაქტიკულად, გაგვაჩერა, შეგვიჩერდა გაყიდვები, გაგვიუქმდა 600-ზე მეტი ჯავშანი, რომელიც გვქონდა ამ წელს. სახელმწიფო მაქსიმალურად ცდილობს, პანდემიის ფონზე სტაბილურობის შენარჩუნებას და იმედს ვიტოვებ, რომ ნელ-ნელა ჩადგება ისევ კალაპოტში, რაც იყო. შიდა ტურიზმში ვხედავთ გარკვეულ პერსპექტივას, ჩვენ პანდემიამდეც გვსტუმრობდა საქართველოში მცხოვრები მოსახლეობა.  მოდიოდნენ, ათვალიერებდნენ ჩვენს ვენახებს, აგემოვნებდნენ  ღვინოს და ეცნობოდნენ ოჯახურ სამზარეულოს. საქართველოში ბევრი ადგილი არ მაქვს ნანახი და ეს პერიოდი უნდა გამოვიყენოთ, რომ ჩავიდეთ საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში და მათი სამზარეულო და ღვინო დავაგემოვნოთ. ვფიქრობ, რომ იმუშავებს წელს შიდა ტურიზმი", - აცხადებს ვანიშვილი.
შიდა ტურიზმი უფრო ზღვისპირეთსა და მთის კურორტებს შეეხებათ -  აცხადებს გორში მცხოვრები ნინო გიორგაძე, რომელმაც საოჯახო სასტუმრო გააკეთა. გიორგაძე ამბობს, რომ ჩავარდნილი ტურისტული სეზონის შედეგად მიყენებული ზარალის ანაზღაურებას შიდა ტურიზმი ვერ მოახდენს, მით უფრო შიდა ქართლის რეგიონში.
,,ჩემს ოჯახს აქვს სასტუმრო ქალაქ გორში, ძირითადად, სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩამოსული ტურისტებს ვმასპინძლობდით, რომლებიც მხოლოდ ერთი ღამით რჩებოდნენ ქალაქ გორში. გასულ წლებში ყოველთვის დიდი დატვირთვით მუშაობდა ჩვენი სასტუმრო. ახალი კორონავირუსის გავრცელებიდან გამომდინარე, მარტში გაგვიუქმეს ყველა ჯავშანი და მიუხედავად იმისა, რომ 8 ივნისიდან მოიხსნა სასტუმროებზე დაწესებული შეზღუდვები, ამ დრომდე არც ერთი ჯავშანი გვაქვს და არც ერთი ტურისტი გვყოლია.  შიდა ტურიზმის განვითარება უფრო შეეხება ზღვისპირეთსა და მთის კურორტებს მაგრამ ეს ნაკლებად შეეხება ქალაქ გორს. რამდენი ოჯახი გეგულებათ, რომელიც ჩამოვა და კიდევ ერთხელ ნახავს უფლისციხის ან სტალინის მუზეუმს. სტატისტიკურად, ჩვენს რეგიონში, ძირითადად, უცხოელი ტურისტები მოგზაურობენ", - ამბობს ნინო გიორგაძე, რომელიც ხელისუფლებას მოუწოდებს, რომ ტურისტულ სეზონზე დამოკიდებულ მცირე და საშუალო ბიზნესს დახმარება გაუწიონ, რადგან 2020 წელს ტურისტულ სექტორში ჩართულმა ბიზნესმა შესაძლოა,  შემოსავალი საერთოდ ვერ მიიღოს.
,,ანტიკრიზისულ გეგმაში ცალკე ტურისტულ სექტორზე დახმარება არ არის განსაზღვრული, ჩვენც თვითდასაქმებულების კატეგორიაში გავდივართ და ერთჯერადად 300 ლარიანი დახმარებაა გათვალისწინებული, თუმცა როგორც სხვა სფეროები, ტურისტული სექტორიც ყველაზე მეტად დაზარალდა და აუცილებლად იმსახურებს მთავრობისგან განსაკუთრებულ ყურადღებას. წელიწად-ნახევარი მაინც გვინდა, რომ იმ მდგომარეობამდე დავბრუნდეთ, რაც ერთი წლის წინ გვქონდა",- აღნიშნავს გიორგაძე.

Failed tourist season
It is not known yet whether Georgia will receive foreign tourists from July 1 or not. A month ago, the Prime Minister stated that the government was negotiating with several countries to arrange safe, green corridors with them. Among those countries were: Israel, the Baltic States, the Czech Republic, Greek, Austria but nobody says from which of the listed countries Georgia will receive tourists. Considering the complicated situation and second wave of the Novel Coronavirus in some of the countries, the Government of Georgia is now focused on the internal tourism only.
In Shida Kartli region, in the past few years, big part of small and medium business is connected with tourist season. People arranged family hostels and wine-cellars (marani). Although tourists mostly stayed only 24 hours in the region, it developed small and medium business in Shida Kartli. Wine tour starts from Khidistavi village and ends in Ateni Gorge. Foreign tourists could visit several places on the route. One of their destination spots was Nika Vacheishvili’s Marani in Ateni, who said that the COVID-19 pandemic completely ruined the tourist season and unlike the government, he does not hope for the internal tourism at all.
“Internal tourism is not a solution. There is economic crisis in the country and people do not have money and desire to go anywhere to rest. We are not in Switzerland to rely on the internal tourism. It is just a lightning rod. I wonder who will come here, impoverished people?! The internal tourism means that when you do not have income at all and suddenly somebody will spend 23 GEL in your cellar. It may be a little relief but it is not an opportunity to develop business,” said Nika Vacheishvili, who recommended the government to assist small and medium business through reduction of administrative expenses.
The owner of Chateau Ateni Ioseb Vanishvili also spoke about the loss he inflicted as a result of COVID-19 pandemic. Mostly foreign tourists visited his family hostel. Although 600 bookings were cancelled in his hostel, Vanishvili believes the internal tourism may partly reduce the loss from the pandemic.
“In fact, we stopped working; over 600 bookings were cancelled this year. The state tries its best to maintain stability after the pandemic and I hope the situation will eventually improve. We see some perspectives in the internal tourism; Georgian tourists also used to visit us in the past years. They were coming to see our vine-yards, to taste our wine and family dishes. I have not visited many places in Georgia and we must take this chance and visit various parts of Georgia and taste their dishes and wine. I think, this year internal tourism will work,” Vanishvili said.
Nino Giorgadze from Gori said that the Black Sea and mountainous resorts will benefit from the internal tourism; she runs a family hostel in Gori. Giorgadze said that internal tourism cannot compensate the loss inflicted from the failed tourist season, particularly in Shida Kartli region.
“Our family has a hostel in Gori and we mostly received foreign tourists who used to stay in Gori only for one night. In the past years, we had many visitors. Because of the COVID-19 pandemic, all bookings were canceled in March and although on June 8 restrictions were lifted from hotels, we still do not have any room booked; we have not received a single tourist so far. The internal tourism will assist the Black Sea and mountainous resorts but Gori will less benefit from it. How many families can be found in Georgia, who will come to Shida Kartli region to see Uplistsikhe cave or Stalin museum again? According to the statistics, mostly foreign tourists used to visit Gori municipality,” said Nino Giorgadze, who recommends the government to assist the small and medium business, as they depend on tourist season because in 2020 the sector may not have income at all.
“The anti-crisis plan does not envisage support for tourist sector. We belong to the category of self-employed people and can get allowance of only 300 GEL but like other fields, tourist sector was significantly harmed by the pandemic and it deserves particular attention from the government. We will need at least 18 months to recover to the situation we had last year,” Giorgadze said.