არასამთავრობო ორგანიზაციები: დავიხსნათ სინდისის პატიმრები, დავიცვათ გარეჯი, აღვადგინოთ კეთილმეზობლობა
21 ოქტომბერი, 2020
7 ოქტომბერს საქართველო-აზერბაიჯანის სასაზღვრო მოლაპარაკებისას “არასწორი რუკების გამოყენებისა” და “ისტორიული საზღვრის ამსახველი რუკების დამალვის” აბსურდული ბრალდებით, საზღვრის დამდგენი სახელმწიფო კომისიის ყოფილი წევრები - ივერი მელაშვილი და ნატალია ილიჩოვა დააკავეს.
საქმის ფაქტობრივი გარემოებები, მოვლენების შემდგომი განვითარება და პოლიტიკური კონტექსტი ერთმნიშვნელოვანად ცხადყოფს, რომ ისინი სინდისის პატიმრები არიან. ერთადერთი მიზეზი, რის გამოც დღეს ეს ორი ადამიანი ციხეშია, არის მმართველი პარტიის დაკვეთა. ნებისმიერი უკანონო ბრძანების უსიტყვოდ მორჩილმა სამართალდამცველმა სისტემამ საქმე ამ შემთხვევაშიც თეთრი ძაფებით შეკერა.
მელაშვილი და ილიჩოვა უკვე გამოაცხადეს სამშობლოს მოღალატედ და ხალხის მტრად. ფეხქვეშ ითელება მათი უდანაშაულობის პრეზუმფცია და მიუკერძოებელი სასამართლოს უფლება.
ბინძურ პოლიტიკურ თამაშს ეწირება ორი უდანაშაულო პროფესიონალის ბედი და ღირსება, მაგრამ სასწორის პინაზე მხოლოდ სინდისის პატიმრების კერძო საკითხი არ დევს. საქმე თითოეული ჩვენგანისა და მთელი ჩვენი ქვეყნის მომავალს ეხება.
უკანონო დევნა და მორალური ტერორი, გარეჯის თემით, უსაფუძვლო სპეკულაციის ფონზე მიმდინარეობს. პარალელურად, ანტი-აზერბაიჯანული ისტერია ღვივდება. ამ ყველაფერზე სრული პოლიტიკური პასუხისმგებლობა მმართველ პარტიას ეკისრება, მაგრამ მის დანაშაულს თანამონაწილეებიც ჰყავს.
მათგან უპირველესი მართლმადიდებელი ეკლესიის ის შავრაზმელი იერარქიაა, რომელიც წლებია იდეოლოგიურ ნიადაგს ამზადებს. ერთმორწმუნე მტრის მეხუთე კოლონა სტრატეგიულ პარტნიორსა და ოკუპანტს შორის ტოლობის ნიშანს სვამს. ცდილობს დაგვიმტკიცოს, რომ სახელმწიფოები, რომლებსაც 100 წლის წინ სტალინმა და ორჯონიკიძემ საქართველოს ტერიტორიები გადასცეს, ისეთივე მტრები არიან, როგორც ის სახელმწიფო, ვინც დღეს ომით იტაცებს ჩვენს მიწას და არ ცნობს საერთაშორისოდ აღიარებულ ჩვენს საზღვრებს.
ასეთი პოლიტიკური თამაში განსაკუთრებით სახიფათოა იმ დროს, როდესაც განახლდა სრულმასშტაბიანი ომი სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის. ინიციატორებს იმედი აქვთ რომ შერჩებათ ბრიყვული მუხანათობა, მაგრამ არას დაგიდვენ რომ ჩვენს სახელმწიფოს ეს ძალიან ძვირი დაუჯდება.
უპასუხისმგებლო პოლიტიკოსებისა და სასულიერო პირების მიერ ორკესტრირებული ფსევდო რელიგიურ-ნაციონალისტური აღტყინების ატმოსფერო ეხმარება კრემლს, მისი ადგილობრივი სატელიტების ხელით ძირი გამოუთხაროს ქართულ დემოკრატიას, ევრო-ატლანტიკურ მომავალს და საბოლოოდ მიაჯაჭვოს ქვეყანა რუსული გავლენის სფეროს.
საფრთხე ექმნება სტაბილურობას, საქართველოს სახელმწიფოებრიობასა და იმ პროგრესს, რომელსაც ბოლო 30 წლის განმავლობაში ჩვენმა ქვეყანამ უზარმაზარი მსხვერპლის ფასად მიაღწია.
განსაკუთრებულ შეშფოთებას იწვევს საზღვრის დემარკაციის პოლიტიზაციის მცდელობა. იგი ამომრჩეველთა ეროვნული და რელიგიური გრძნობებით წინასაარჩევნო მანიპულირებისა და ოპოზიციაზე თავდასხმისთვის ნოყიერ ნიადაგს ქმნის, მაგრამ გამოუსწორებელ ზიანს აყენებს ჩვენს ეროვნულ ინტერესებს.
სარისკო თამაში გარეჯის საკითხის მოლაპარაკებების გზით გადაწყვეტას სულ უფრო გვაშორებს, ქმნის დაძაბულობას მეზობელ სახელმწიფოსთან და პოტენციურად ეთნიკურ კონფლიქტში გადაზრდის საშიშროებას შეიცავს. ასეთმა მიდგომამ, დაბრუნების ნაცვლად, ჩვენი ისტორიული ძეგლი შეიძლება საბოლოოდ დაგვაკარგვინოს.

Release the prisoners of conscience, protect Gareji, and maintain the peace
On October 7th, Iveri Melashvili and Natalia Ilichova, former members of the State Commission on Border Delimitation and Demarcation, were arrested on the absurd charges of “concealing the true maps which reflect historical borders” and “using incorrect maps” during the Georgian-Azerbaijani border negotiations.
The factual circumstances of the case, the further development of the events, and the political context unequivocally indicate that they are prisoners of conscience. A direct order from the ruling party is the sole reason these two people are in jail. The law enforcement system which is blindly obedient towards the ruling party’s illegal commands sewed this case with white thread.
Melashvili and Ilichova have already been declared as traitors and enemies of the people. Their presumption of innocence and the right to a fair trial are being trampled upon.
The fate and dignity of the two innocent professionals are sacrificed for dirty political games. However, not only the fate of the prisoners of conscience is at stake, but our future and the future of the entire country.
Illegal persecution and moral terror is ongoing in the background of manipulation on the Gareji issue. At the same time, the case has been used to fuel anti-Azerbaijani hysteria. The ruling party bears full political responsibility, but they also have accomplices.
The main accomplices are those in the Orthodox Church’s hierarchy, who have been preparing the ideological ground for years. The fifth column of our northern enemy is trying to equalize the strategic partner to the occupant; to convince us that the state which was given part of the Georgian historic lands by Stalin and Beria hundred years ago and the state which currently grabs our lands on a daily basis and does not recognize our internationally recognized borders are the same.
Such a political game is especially dangerous during a renewed war between Armenia and Azerbaijan. The initiators hope that they will get away with this foolish betrayal and do not care for the costs our state will pay.
This pseudo-religious-nationalist atmosphere, orchestrated by some irresponsible politicians and clergymen, helps only the Kremlin with the assistance of the local proxies to undermine Georgian democracy, its Euro-Atlantic future and to finally tie down the country in the sphere of the Russian influence.
The progress Georgia has made over the last 30 years at the cost of a huge sacrifice, the country’s stability and statehood are under a clear threat.
The attempt to politicize the process of demarcation is quite concerning. It does not only create fertile ground for the pre-election manipulation of voters’ religious and nationalist feelings and for the attacks of political opponents, but also it irreparably damages our national interests.
This risky game further alienates us from a peaceful settlement of the Gareji issue, creates tension with a neighboring country, and contains the danger of escalation of ethnic conflict. Such an approach does not help to return the cultural and historic monument, but could eventually make us lose it completely.
We demand the immediate release of the prisoners of conscience - Melashvili and Ilichova; the termination of the dangerous politicization of the border demarcation process; and saving the chance of reaching a mutually beneficial agreement on the Gareji issue.
We call to prevent the emergence of another epicenter of the interstate controversy in the Caucasus.