ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა ახალი კორონავირუსის პანდემიის გავრცელების თანმდევად შექმნილი სისტემური კრიზისის თაობაზე
9 ნოემბერი, 2020
კოვიდ-19 პანდემიის გავრცელების გამო საქართველოში ვითარება ყოველდღიურად მძიმდება. ოფიციალური სტატისტიკის თანახმად, ინფიცირებულთა რაოდენობა, უკანასკნელ დღეებში, მუდმივად მზარდია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი განაგრძობს პანდემიით დაზარალებული ადამიანების უფლებების დაცვას თბილისსა და ქვეყნის რეგიონებში. ბოლო პერიოდში, განსაკუთრებით მაღალია მომართვიანობა ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე ადამიანების მხრიდან, რომლებიც ვერ იღებენ საჭირო სამედიცინო მომსახურებას. გადატვირთული მიმართვიანობის, საავადმყოფოებში საკმარისი ადგილების დეფიციტის გამო, სულ უფრო მეტი ადამიანის ჯანმრთელობასა და სიცოცხლეს ექმნება საფრთხე. განსაკუთრებით კრიტიკულია მდგომარეობა რეგიონებში, სადაც არასაკმარისი ინფრასტრუქტურისა და მედ-პერსონალის დეფიციტის გამო, უკვე შეინიშნება კრიზისის ნიშნები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ერთ-ერთ ბენეფიციარს, რომელიც ქუთაისში მცხოვრები, 78 წლის, ქრონიკული დააავადების მქონე პაციენტია, მწვავე სიმპტომების მიუხედავად, კვლავ ეზღუდება ჯანმრთელობის დაცვის უფლება და ფაქტობრივად ბედის ანაბრად არის დატოვებული. აღნიშნული პაციენტის მომვლელს კოვიდ-19 დაუდასტურდა, მოგვიანებით კი, თავადაც გამოუვლინდა სიმპტომები. მას, ოჯახის ექიმის მიმართვის საფუძველზე, ჩაუტარდა გულ-მკერდის რენტგენოგრაფია, რის შემდეგაც დაუდგინდა მარჯვენა ფილტვის ანთება. პირველადი სწრაფი ტესტის შედეგებით, პაციენტს კოვიდ-19 არ დაუდგინდა, შედეგად, იგი ბინაზე მკურნალობას დაექვემდებარა. რამდენიმე დღეში კი, გართულებული სიმპტომების, სიცხის, გემოს შეგრძნების დაქვეითების, ჰიპერტონიისა და უჰაერობის გამო, პაციენტი უშედეგოდ ითხოვს სტაციონარულ მკურნალობას (თუნდაც საკუთარი ხარჯებით), თუმცა, მისი მოთხოვნა ყოველგვარი რეაგირების გარეშე რჩება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის მხრიდან შესაბამის უწყებებთან არაერთი მიმართვის შემდეგ, ჯანდაცვის სამინისტროს ცხელი ხაზის (1505) მეშვეობით, პაციენტი მომლოდინეთა სიაში მოხვდა, თუმცა იგი დღემდე ბინაზე რჩება, საჭირო და აუცილებელი სამედიცინო დახმარების გარეშე.
სამწუხაროდ, არსებული მდგომარეობა უკვე ცხადჰყოფს კრიზისის უმწვავეს სტადიაში შესვლას. მიუხედავად პირველ ტალღასთან გამკვალებისა, ადამიანების არაერთი უფლების შეზღუდვის ხარჯზე, სამწუხაროდ, ჯანდაცვის სექტორი მოუმზადებელი შეხვდა მეორე ტალღით გამოწვეულ კრიზისს. ქართული ჯანდაცვის სისტემაში ზოგადად გავრცელებული ნეპოტიზმისა და პროტექციონიზმის ფონზე, კიდევ უფრო საგანგაშო შეიძლება გახდეს პაციენტთა მკურნალობა თანასწორობის პრინციპის განუხრელად დაცვით.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ:
• მიიღოს ყველა ზომა და თანასწორობის პრინციპის განუხრელი დაცვით აღმოუჩინონ დახმარება ყველა მსგავსი საჭიროების მქონე ადამიანს;
• დაუყოვნებლივ მიიღოს ყველა შესაძლო ზომა, რათა შემცირდეს ვირუსის გავრცელება და დაავადებულმა პაციენტებმა მიიღონ სათანადო სამედიცინო დახმარება;
• მიიღოს ყველა საჭირო ზომა, მოახდინოს სამედიცინო პერსონალის მობილიზება კრიზისის ყველა კერაში, რათა რეგიონში მცხოვრებ ადამიანებსაც მიეცეთ საშუალება, ისარგებლონ შესაბამისი სამედიცინო სერვისებით;
• წაახალისოს მოხალისეობრივი მობილიზაცია და დაუყოვნებლივ დაიწყოს დამატებითი რესურსების მობილიზება კრიზისის გამწავევბის პირობებში საჭირო პირველადი დახმარების გაწევის უზრუნველსაყოფად;
• დაუყოვნებლივ აამოქმედოს დამატებითი ცხელი ხაზი, რათა 112-ის ფუნქციონირებას არ შეეშალოს ხელი და რეაგირების გარეშე არ დარჩეს სამართალდარღვევათა თუ გადაუდებელი დახმარების სხვა შემთხვევები.
მოსახლეობას:
• თითოეულმა ადამიანმა უნდა გაიაზროს ინდივიდუალური პასუხისმგებლობა დაიცვას საკუთარი და სხვა ადამიანების ჯანმრთელობა და სიცოცხლე. განუხრელად დაიცვან ვირუსის გავრცელების პრევენციისთვის საჭირო ყველა რეკომენდაცია;
• არ გაავრცელონ ვირუსთან დაკავშირებით დეზინფორმაცია და ყურადღებით გადაამოწმონ იმ ინფორმაციათა სანდოობა, რომელსაც ვირუსთან დაკავშირებით იღებენ ან ავრცელებენ.

Appeal of the Human Rights Center on Systemic Crisis accompanying the Spread of New Coronavirus Pandemic
November 9, 2020
Due to the spread of the Covid-19 pandemic, the situation in Georgia is getting worse every day. According to official statistics, the number of infected people is constantly increasing in recent days.
HRC continues to protect the rights of people affected by the pandemic in Tbilisi and also in the regions of the country. Recently, there has been a particularly high number of referrals from people with health problems who are unable to receive the necessary medical care. Due to the overcrowded referrals, shortages of sufficient places in hospitals are increasingly endangering the health and lives of people. The situation is particularly critical in regions where signs of crisis are already being observed due to insufficient infrastructure and a shortage of medical staff.
One of the beneficiaries of HRC, a 78-year-old patient with a chronic illness living in Kutaisi, despite severe symptoms, he is still deprived of the right to health care and is in fact abandoned to the whims of fate. Covid-19 was confirmed to the caregiver of the patient, and later, the patient himself showed the symptoms. He underwent a chest radiography based on a referral from a family doctor, after which he was diagnosed with inflammation in the right lung. According to the results of the initial rapid test, the patient was not diagnosed with Covid-19, as a result, he was treated at home. Within a few days, due to complicated symptoms, fever, decreased taste sensation, hypertension and shortness of breath, the patient in vain requests of the inpatient treatment (even at his own expense), however, his request remains unanswered.
After numerous appeals by the lawyer of HRC to the relevant agencies, through the hotline of the Ministry of Health (1505), the patient was included in the waiting list, but he still remains at home, without the necessary and urgent medical aid.
Unfortunately, the current situation already indicates the entry into the acute stage of the crisis. Despite the success in managing the first wave at the expense of numerous human rights restrictions, unfortunately, the health sector was unprepared to face the crisis caused by the second wave. Against the background of the general nepotism and protectionism prevalent in the Georgian healthcare system, it may become even more alarming to treat patients with firm adherence to the principle of equality.
In view of all the above, we call:
To the Government of Georgia:
• Take all measures and adhere to the principle of equality to provide assistance to all persons with similar needs;
• Take all possible measures immediately to reduce the spread of the virus and ensure that patients receive appropriate medical care;
• Take all necessary measures, mobilize medical staff in all areas of crisis to enable people living in the region to benefit from appropriate medical services;
• Encourage a voluntary mobilization and immediately begin to mobilize additional resources to provide the necessary first aid in the event of a crisis;
• Immediately establish an additional hotline to ensure the operation of 112 is not interrupted and that other cases of violations or other emergency cases do not remain unanswered.
To the population:
• Each person should understand the individual responsibility to protect their own and other people’s health and lives. Strictly follow all recommendations necessary to prevent the spread of the virus;
• Do not spread misinformation about the virus and carefully check the reliability of the information you receive or disseminate about the virus.