ადამიანის უფლებათა ცენტრი ისნის საოლქო საარჩევნო კომისიასთან გამართულ საპროტესტო აქციაზე დაკავებული პირების სასამართლო სხდომებს დააკვირდა
11 ნოემბერი, 2020
ადამიანის უფლებათა ცენტრი დააკვირდა 4 ნოემბერს ისნის საოლქო საარჩევნო კომისიის შენობასთან გამართულ საპროტესტო აქციაზე საქართველოს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) და 173-ე (სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) მუხლების საფუძველზე დაკავებული 7 პირის ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმისწარმოებას.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ, ნინო თარაშვილმა მე-4 სასამართლო სხდომაზე გამოაცხადა მიღებული გადაწყვეტილება და 7 პირიდან მხოლოდ ერთის - ტ.გ.-ის მიმართ შეწყვიტა სამართალწარმოება.
მ.ჯ.-ის, ლ.ქ.-ის, გ.ფ.-ის მიმართ კი შეწყვიტა ადმინისტრაციული სამართალწარმოება ქმედებისთვის, რომელიც გათვალისწინებულია საქართველოს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე მუხლით, ხოლო ამავე კოდექსის 173-ე მუხლით ისინი ცნობილ იქნენ სამართალდამრღვევებად. სახდელის ზომად განესაზღვრათ ადმინისტრაციული პატიმრობა 3 დღე-ღამის ვადით.
ნ.კ., ნ.ბ. და ნ.ფ. ცნობილი იქნენ სამართალდამრღვევად კოდექსის ორივე, 166-ე და 173-ე მუხლებით გათვალისწინებული ქმედების ჩადენისათვის.  ნ.კ.-სა და ნ.ბ.-ს სახდელის ზომად განესაზღვრათ ადმინისტრაციული პატიმრობა 3 დღე-ღამის ვადით, ხოლო ნ.ფ. ადმინისტრაციულ პატიმრობაში 5 დღე-ღამის ვადით იქნება.
მოსამართლემ დადგენილების მხოლოდ სარეზოლუციო ნაწილი გამოაცხადა და ყურადღება არ გაუმახვილებია იმ მტკიცებულებებზე, რომლებსაც დაეყრდნო გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორის შეფასებით, სხდომებზე სასამართლოსთვის საპროტესტო აქციაში მონაწილე მოქალაქეთა დამკავებელი პოლიციელების მიერ მიცემული ახსნა-განმარტებები არ იყო საკმარისად დამაჯერებელი და ლოგიკური. ამასთან, ადმინისტრაციულმა ორგანომ ვერ წარმოადგინა პოლიციელების სამხრე კამერების ჩანაწერები, გარდა ერთისა, რომელიც, ფაქტობრივად, ხარვეზიანი აღმოჩნდა. ასევე, არ იყო წარმოდგენილი უშუალოდ დაკავების და სამართალდარღვევის ამსახველი კადრები. ამის გამო, საბოლოო ჯამში, სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების კანონიერება და სამართლიანობა ეჭვის ქვეშ დგება და ეყრდნობა მხოლოდ მოწმე პოლიციელების ჩვენებას, რაც მსგავს საქმეებზე დამკვიდრებული მანკიერი პრაქტიკის გაგრძელებაა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 4 ნოემბერს დაკავებული მოქალაქეების სასამართლო პროცესს საზოგადოებრივი მოვლენების მონიტორინგის პროექტის ფარგლებში დააკვირდა. ამ პროცესის გარდა ორგანიზაციის მონიტორინგი ეხება კიდევ 20 სავარაუდოდ პოლიტიკურად მოტივირებულ სისხლის სამართლის და ადმინისტრაციული საქმეს.
პროექტის - „საზოგადოებრივი მოვლენების მონიტორინგის“ მხარდამჭერია აშშ-ის ფონდი - „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED).

Human Rights Center observes the Court Hearings of the Cases of the Persons detained at the Protest Demonstrations in front of the Premises of Isani D
November 11, 2020
Human Rights Center (HRC) was observing the legal proceedings of the cases of 7 persons detained on November 4 at a protest rally in front of the premises of Isani District Election Commission under Article 166 (petty hooliganism) and Article 173 (disobeying the lawful request of a law enforcement officer) of the Code of Administrative Offenses.
A judge of Tbilisi City Court Judge Nino Tarashvili announced the judgment at the 4th session and terminated the proceedings only against one out of 7 persons referred as T.G.
Moreover, the judge also terminated the administrative proceedings against M.J., L.K., and G.P. for the actions under Article 166 of the Code of Administrative Offenses of Georgia, finding them liable as administrative offenders under Article 173 of the same Code. As a measure of punishment, administrative detention for 3 days and nights was imposed on the individuals.
N.K., N.B. and N.P. were found to have committed offenses under both Articles: 166 and 173 of the Code.  For N.K. and N.B. the measure of punishment was administrative detention for a period of 3 days and nights, while N.P. will be in administrative detention for 5 days.
The judge declared only the operative part of the judgment and did not focus on the evidence on which she relied when arriving to the decision.
According to the HRC monitor, during the hearings the explanatory statements  given by the police officers who detained the protesters were not sufficiently convincing and logically structured. Furthermore, the administrative body could not provide the body camera recordings from the police officers, except for one, which, in fact, turned out to be defective. Neither was a footage presented depicting the arrest and the offense. Because of all the above mentioned, the legality and fairness of the court decision is ultimately questioned as the judgment relies solely on the testimony of witness police officers, which is a continuation of the vicious practice established in similar cases.
HRC monitored the trial of the citizens arrested on November 4 as part of a public events monitoring project. Beside the above proceedings, HRC monitoring also concerns 20 criminal and administrative cases that allegedly have political motives.
The project Public Events Monitoring is supported by a US foundation National Endowment for Democracy (NED).