ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა აფრიკის დასახლებაში მოქალაქეთა სახლების დემონტაჟის თაობაზე
2020 წლის 15 დეკემბერს, ქალაქ თბილისის მერიის დავალებით, თბილისში, ე.წ. აფრიკის დასახლებაში 12-მდე შენობა-ნაგებობა, რომელიც სხვადასხვა დროს დედაქალაქის კუთვნილ მიწაზე უნებართვოდ იყო აშენებული, სპეციალური ტექნიკის გამოყენებით დაანგრიეს. ადგილობრივების განმარტებით, დანგრეულ შენობებს სოციალურად დაუცველი მოქალაქეები საბანკო სესხების ხარჯზე აშენებდნენ, როგორც ამ ოჯახების ერთადერთ საცხოვრისს.
სათანადო საცხოვრისის უფლების რეალიზება საქართველოში, წლების განმავლობაში, სისტემური ხასიათის პრობლემად რჩება. ქვეყანაში არ არსებობს უსახლკარო პირთა დაცვის სამთავრობო სტრატეგია და შესაბამისი სამოქმედო გეგმა. საკანონმდებლო დონეზე, კვლავაც არ გვაქვს უსახლკარო პირის სრულფასოვანი დეფინიცია და ამ უფლების რეალიზაციისთვის აუცილებელი ჩარჩო კანონმდებლობა, არ არსებობს უსახლკაროთა შესახებ მონაცემთა ერთიანი ბაზა.
სამართლიანობისთვის უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოში და მათ შორის, განსაკუთრებით დედაქალაქში, სახელმწიფოს ბალანსზე არსებული ქონების დატაცების პრაქტიკა წლების განმავლობაში დიდ პრობლემას წარმოადგენს. შესაბამისად, არსებობს ლეგიტიმური ინტერესი ხელისუფლებისთვის, აღმოიფხვრას მსგავსი პრაქტიკა. მიუხედავად ამისა, ხელისუფლება, მათ შორის - თვითმმართველი ერთეულები, საკუთარი უფლებამოსილების განხორციელებისას, მუდმივად არიან შებოჭილი ადამიანის უფლებებით. შესაბამისად, აუცილებელია, ნებისმიერი მსგავსი ქმედება, მათ შორის - ლეგიტიმური საფუძვლით, წარიმართოს არსებული ფაქტობრივი მდგომარეობის გათვალისწინებით და ადამიანის უფლებების პატივისცემით.
კონკრეტულ შემთხვევაში, გასათვალისწინებელია ქალაქ თბილისის მერიის გადაწყვეტილების როგორც სამართლებრივი, ისე პოლიტიკური ასპექტები. აფრიკის დასახლებაში უკანონო მშენებლობის პრევენციული აღმოფხვრა, ხელისუფლების წარმომადგენელთა, მათ შორის - ქალაქ თბილისის მერის სატელევიზო განცხადებების საფუძველზე, ასევე არსებული დატაცების პრაქტიკის გათვალისწინებით, მართლაც წარმოშობს ხელისუფლების ლეგიტიმურ ინტერესს, განკარგოს სახელმწიფოს ბალანსზე არსებული მიწის ბედი, საკუთარი შეხედულებისა და პოლიტიკური დღის წესრიგისამებრ. ამასთან, მერიის ქმედება ფორმალურად კანონს შეესაბამება.
გამოსახლების აღსრულებასთან დაკავშირებული მორატორიუმი, რომელიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით ვრცელდება, არ ვრცელდება უკანონოდ აგებულ შენობა-ნაგებობებზე. ამდენად, აფრიკის დასახლებაში მცხოვრები პირები, ფორმალურად, გამოსახლებულად არ ითვლებიან, მიუხედავად მათ წინაშე არსებული შესაძლო უმძიმესი სოციალური გამოწვევებისა.
მიუხედავად ლეგიტიმური მიზნის არსებობისა, ხელისუფლების ყოველი ქმედება უნდა ითვალისწინებდეს სამართლიანი ბალანსის, წონასწორობის დაცვას, რომელიც უნდა არსებობდეს საკუთრების უფლების დაცვასა და საერთო ინტერესებს შორის. მართალია, კანონმდებელს არ აქვს უფლება, უყურადღებოდ დატოვოს ის საჯარო ინტერესი, რომლის ადმინისტრირება სწორედ ხელისუფლების უშუალო პრეროგატივაა, მაგრამ ამავე დროს, დაუშვებელია ამ ინტერესის დაცვის მოტივით, კონკრეტული პირების ინტერესთა უგულვებელყოფა.
მოცემულ შემთხვევაში, მერიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება პანდემიის გამო შექმნილ კრიზისსა და იზოლაციის პირობებს დაემთხვა. მაშინ, როცა ხელისუფლება ადამიანებს შინ დარჩენისკენ და სოციალური დისტანციის დაცვისკენ მოუწოდებს, პარალელურად, საცხოვრებლად გამიზნული შენობა-ნაგებობების დემონტაჟი ზამთარში არ შეიძლება იქნას მიჩნეული მიზნის მიღწევის პროპორციულ საშუალებად. ამასთან, მერიის წარმომადგენლებს გადაწვეტილების მიღებამდე უნდა ჰქონოდათ დეტალური ინფორმაცია აქ რეალურად მცხოვრები გაჭირვებული, თუ „დამტაცებელი“ ადამიანების შესახებ, მათ შორის, განსაკუთრებით - ბავშვებზე, რამდენადაც „ბავშვთა კოდექსის“ გათვალისწინებით, თვითმმართველ ერთეულებს აქვთ განსაკუთრებული ვალდებულებები, რომ ნებისმიერი გადაწყვეტილების მიღებისას, ბავშვთა საუკეთესო ინტერესები გაითვალისწინონ.
რამდენადაც, თანაზომიერების პრინციპის გათვალისწინებით, მხოლოდ ის შეიძლება იყოს აუცილებელი, რაც მისაღებია, ქალაქ თბილისის მერიის გადაწვეტილების არაპროპორციულობა მის აუცილებლობასაც გამორიცხავს. შესაბამისად, პანდემიის პირობებში, მერიის გადაწყვეტილება, ქვეყანაში შექმნილი უმძიმესი სოციალური სიდუხჭირისა და ეკონომიკური კრიზისის გათვალისწინებით, არის ადამიანის უფლებების დაცვის სტანდარტთან შეუსაბამო, როგორც სამართლებრივად, ისე პოლიტიკური თვალსაზრისით.
გარდა ამისა, გასათვალისწინებელია ქვეყანაში სახელმწიფო საკუთრების მისაკუთრების პრაქტიკის მასშტაბი. ქვეყნის მთელს ტერიტორიაზე უკანონოდ მიტაცებულ მიწის ნაკვეთებისა თუ შენობა-ნაგებობების მასშტაბის გათვალისწინებით, მხოლოდ აფრიკის დასახლებაში განხორციელებული დემონტაჟი, არჩევნების შემდგომ პერიოდში, უნდა შეფასდეს, როგორც მერიის მიერ პოლიტიკის დემონსტრირება უკანონო მშენებლობების წინააღმდეგ. თუმცა, იმ პირობებში, როდესაც სახელმწიფო ვერ ახერხებს გამოსახლების პროცედურის აღსრულებისთანავე უზრუნველყოს უსახლკაროდ დარჩენილი ადამიანები სათანადო საცხოვრისით, ასეთი ხისტი პოლიტიკა არ შეესაბამება ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას და ყველა თვითმმართველ ერთეულს:
• დაუყოვნებლივ შეაჩეროს უკანონო შენობა-ნაგებობების დემონტაჟის პროცესი და არ დაუშვას ზამთრისა და პანდემიის პირობებში ადამიანთა ღია ცის ქვეშ დატოვება;
• საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებით, განხორციელდეს უსახლკარო პირის დეფინიციისა და სათანადო საცხოვრისის უფლებით ნაკისრი ვალდებულებების განსახორციელებლად საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი კანონმდებლობის მიღება;
• შეიქმნას უსახლკარობასთან დაკავშირებული ერთიანი სამთავრობო სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რომელიც მიმართული იქნება პრობლემის სისტემური მოგვარებისკენ;
• ადგილობრივმა თვითმმართველობებმა, მუნიციპალურ ფარგლებში, უზრუნველყონ უსახლკაროდ რეგისტრაციის და თავშესაფრით დაკმაყოფილების წესის დამტკიცება, ბიუჯეტში ფინანსური სახსრების გამოყოფა და მონაცემთა ბაზის წარმოება.

Appeal of Human Rights Center regarding the Demolition of Houses of Individuals in Settlement Africa
December 19, 2020
On December 15, 2020, following the instructions of Tbilisi City Hall, in the so-called settlement Africa, up to 12 buildings, which at various times were built without permissions on the land owned by the capital city, were demolished by using special equipments. According to local residents, the demolished buildings were built by socially vulnerable citizens at the expense of bank loans as the only dwellings for these families.
Realization of the right to adequate housing in Georgia has remained a systemic problem for years. There is no government strategy and action plan for the protection of the homeless in the country. At the legislative level, we still do not have a complete definition of a homeless person and the framework legislation necessary for the realization of the right to housing, further, there is no unified database on homelessness.
In fairness, it should be noted that in Georgia, and especially in the capital, the practice of misappropriating state-owned properties has been a major problem for years. Consequently, there is a legitimate interest for the authorities to eliminate such practices. Nevertheless, the government including the self-governing units shall be always bound by human rights in the exercise of the powers. It is therefore imperative that any such action, including on a legitimate basis, be conducted in consideration of particular facts and with respect for human rights.
In this case, both the legal and political aspects of the decision of the Tbilisi City Hall must be taken into account. The preventive removal of illegal constructions in settlement Africa following the TV statements of the authorities including that of the mayor of Tbilisi, as well as taking into account the practice of misappropriation of the lands, actually provide grounds for a legitimate interest of the government to dispose the land on the state balance according to own views and political agenda. Moreover, the actions of the City Hall formally comply with the law.
The eviction moratorium, which applies nationwide, does not apply to illegally constructed buildings. Thus, the individuals living in settlement Africa are not formally considered to be evicted, despite the most severe social challenges they may face.
Regardless of the existence of a legitimate aim, every action of the government must maintain a fair balance, an equilibrium between the protection of property rights and common interests. Although, lawmakers may not neglect the public interest the administration of which is the direct prerogative of the government, at the same time, it is inadmissible to disregard the interests of specific individuals for the sake of protecting the public interest.
In the given case, the decision made by the City Hall coincided with the crisis created by the pandemic and the conditions of social isolation and distancing. While the government urges people to stay home and maintain social distance, at the same time, dismantling residential buildings in winter cannot be considered as a proportionate means of achieving the goal. Furthermore, before making a decision, the City Hall officials should have obtained detailed information about the needy persons or "misappropriators" who actually live there, especially about children, as the Children's Code provides for special obligations on the part of local self-governing units to take into account the best interests of the children when making any decisions.
As far as the principle of proportionality is concerned, only what is acceptable can be necessary, the disproportion of the decision of Tbilisi City Hall excludes the necessity. Consequently, in the conditions of a pandemic, the decision of the City Hall, in view of the worst social poverty and economic crisis in the country, is inconsistent with the standard of human rights protection, both legally and politically.
Moreover, the scale of the practice of the state property misappropriation in the country should be considered. Given the scale of illegally seized land or buildings across the country, only dismantling them in settlement Africa in the post-election period should be seen as a demonstration by the City Hall of a policy against illegal construction. However, in a situation where the State is unable to provide adequate housing to homeless people as soon as the eviction procedure is enforced, such a rigid policy does not meet human rights standards.
Human Rights Center calls on the Georgian authorities and all self-governing units:
• To immediately stop the process of dismantling of illegal buildings and prevent people from being left in the streets during winter and pandemic conditions;
• Taking into account the international standards, to adopt the legislation in line with the international standards providing the definition for  homeless individuals and fulfilling the obligations under the right  to adequate housing;
• To develop a unified government strategy and action plan on homelessness aimed at systematically addressing the problem;
• Local self-governments, within the municipal territories, to  ensure the approval of the rules for registration of homeless and for providing them with shelters, and to ensure allocation of financial resources in the budget and maintaining a database to this regard.