ბუნდოვნად შეზღუდული ადამიანის ძირითადი უფლებები
ახალი კორონავირუსის (COVID-19) სწრაფმა და მასშტაბურმა გავრცელებამ  მსოფლიოში არაერთი ქვეყანა და მათ შორის - საქართველო, ურთულესი გამოწვევის წინაშე დააყენა, როგორც ეკონომიკური, ასევე ადამიანის უფლებების დაცვის  თვალსაზრისით.
2020 წლის 26 თებერვალს ჯანდაცვის მინისტრის სპეციალურ ბრიფინგზე საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა, რომ საქართველოში კორონავირუსის პირველი შემთხვევა დაფიქსირდა. ვირუსის კონკრეტული შემთხვევების რაოდენობის ზრდის პარალელურად, ქვეყანაში აქტიურად დაიწყო საუბარი საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების შესახებ.
საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტმა 2020 წლის 21 მარტს საგანგებო სესიის პლენარულ სხდომაზე პრეზიდენტის 2020 წლის 21 მარტის N1 ბრძანება დაამტკიცა 115 ხმით, 2-ის წინააღმდეგ, ასევე - 115 ხმით დამტკიცდა პარლამენტის დადგენილების პროექტი „საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებასთან დაკავშირებით გასატარებელ ღონისძიებათა შესახებ“ საქართველოს პრეზიდენტის 2020 წლის 21 მარტის N1 დეკრეტის დამტკიცების თაობაზე“.
თავდაპირველად საგანგებო მდგომარეობა ქვეყანაში 2020 წლის 21 აპრილის ჩათვლით გამოცხადდა. პრეზიდენტის დეკრეტით შეიზღუდა საქართველოს  კონსტიტუციის მეორე თავით აღიარებული ადამიანის ძირითადი უფლებები, კერძოდ - თავისუფლების უფლება, მიმოსვლის თავისუფლება, პირადი და ოჯახური ცხოვრების უფლება, სამართლიანი ადმინისტრაციული წარმოების უფლება, საკუთრების უფლება, შეკრებისა და შრომის უფლება
ხსენებული კონსტიტუციური უფლებების შეზღუდვის ლეგიტიმურ მიზანს წარმოადგენდა, სახელმწიფოს შეუფერხებლად შეესრულებინა თავისი კონსტიტუციური ვალდებულება და ეზრუნა საზოგადოების უსაფრთხოებაზე, ქვეყნის მოსახლეობის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის მოსალოდნელი საფრთხის შემცირებაზე და ქვეყანაში სიტუაციის მართვაზე.
ეპიდემიოლოგიური სიტუაციის გათვალისწინებით, საქართველოს პარლამენტმა 2020 წლის 22 აპრილს მხარი დაუჭირა ერთი თვის ვადით საგანგებო მდგომარეობის გაგრძელებას. ამავე ვადით გაგრძელდა პრეზიდენტის მიერ გამოცემული დეკრეტიც. ნიშანდობლივია ის ფაქტი, რომ COVID 19-თან საბრძოლვევლად ზემოაღნიშნული ზომების მიღების საჭიროების ლეგიტიმურობა კითხვის ნიშნის ქვეშ არ დამდგარა.
პანდემიასთან ბრძოლის პროცესში ადამიანის უფლებების განუხრელი დაცვა არაერთი სახელმწიფოსთვის და მათ შორის საქართველოსთვის ძალიან რთულ გამოწვევად რჩება.
2020 წლის  22 მაისის მოახლოებასთან ერთად აქტიურად დაიწყო საუბარი პარლამენტის გვერდის ავლით, საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების გარეშე, შემზღუდავი ღონისძიებების დაწესების საჭიროებასთან დაკავშირებით. 13 მაისს კი, „საზოგადოებრივი ჯანდაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილებებების პაკეტი პარლამენტში „ქართული ოცნების“ ექვსმა წევრმა  დაჩქარებული წესით განხილვის მოთხოვნით დაარეგისტრირა. ინიცირებულ კანონპროექტს სამოქალაქო საზოგადოების მწვავე განცხადებები მოჰყვა, იმ საფუძვლით, რომ მთავრობის მიერ საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების გარეშე შემზღუდავი ღონისძიებების დაწესება ეწინააღმდეგებოდა საქართველოს კონსტიტუციას. მიუხედავად ამისა, 2020 წლის 22 მაისს საქართველოს პარლამენტმა მხარი დაუჭირა „საზოგადოებრივი ჯანდაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ კანონპროექტს. ცვლილებების საჭიროება დასაბუთდა იმით, რომ ვირუსთან ბრძოლაში მიღწეული შედეგების შესანარჩუნებლად ქვეყნის წინაშე არსებული გამოწვევების გათვალისწინებით, აუცილებელობას წარმოადგენდა, დახვეწილიყო კანონმდებლობის ის ნორმები, რომლებიც დაკავშირებულია საკარანტინო ღონისძიებების გამოყენებასთან, პანდემიისა და ადამიანების ჯანმრთელობისთვის განსაკუთრებით საშიში ეპიდემიის მართვასთან. აუცილებლობად დასახელდა შესაბამისი საკანონმდებლო ბაზა და იმგვარი რეგულაციები და ისეთი ღონისძიებების გატარების შესაძლებლობა, რომლებიც სახელმწიფოს მისცემდა ბერკეტებს, სწრაფად და ეფექტიანად გამკლავებოდა დაავადებას.
კანონში შესული ცვლილების მიხედვით, საქართველოს მთავრობას უფლება მიეცა, 2020 წლის 22 მაისის შემდეგაც შეძლებოდა შემზღუდავი ღონისძიებების გატარება, პარლამენტის თანხმობის გარეშე. მსგავსი საკანონმდებლო რეგულაციით კი, საპარლამენტო კონტროლის გარეშე მთავრობას უფლება მიეცა, შეეზღუდა კონსტიტუციით გარანტირებული ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები. „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, საქართველოს მთავრობას მიენიჭა უფლებამოსილება, მიიღოს რეგულაციები, ერთი მხრივ, ინფიცირებული ან მასთან კონტაქტირებული პირის განცალკევებასთან, ხოლო მეორე მხრივ, ზოგადად ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით პირთა მიმოსვლასთან, საკუთრებასთან, შრომასთან, პროფესიულ ან ეკონომიკურ საქმიანობასთან ან/და სოციალური ღონისძიებების ჩატარების მიზნით პირთა თავშეყრასთან დაკავშირებით.
მთავრობისთვის მსგავსი უფლებამოსილების  დელეგირებამ  იურისტთა წრეებში  არაერთგვაროვანი შეფასებებები გამოიწვია.
კანონში განხორციელებული ცვლილებების სამართლებრივი გაანალიზება ცხადყოფს, რომ საქართველოს პარლამენტმა უფლების დელეგირებისას მკაფიოდ არ განსაზღვრა მთავრობის სამოქმედო არეალი. ცხადია, რომ პარლამენტმა კანონთა აღსრულებისთვის კი არ მოახდინა უფლებამოსილების დელეგირება, არამედ სრულიად ახალი, მათ შორის არსებულისგან განსხვავებული საკანონმდელო სივრცის შექმნის უფლებამოსილება მიანიჭა აღმასრულებელ ხელისუფლებას. იურიდიულ წრეებში აღნიშნავენ, რომ „საკანონმდებლო უფლებამოსილების  დელეგირებით პარლამენტმა არა მხოლოდ საკუთარი უფლებამოსილების განხორციელებაზე თქვა უარი, არამედ სასამართლოს ხელისუფლებასაც შეუზღუდა აღმასრულებელი ხელისუფლების კონტროლის უმნიშვნელოვანესი მექანიზმი“.
ზემოაღნიშნული საკითხის საკანონმდებლო ბუნდოვანებას და არაერთგვაროვან მიდგომას ამყარებს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2021 წლის 11 თებერვლის გადაწყვეტილება, სადაც საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრმა გიორგი კვერენჩხილაძემ კოლეგებისაგან განსხვავებული აზრი გამოთქვა და მიიჩნია, რომ აღმასრულებელ ხელისუფლებას გადაეცა განუსაზღვრელი საკანონმდებლო უფლებამოსილება იმგვარად, რომ საქართველოს პარლამენტს არ მიუღია გადაწყვეტილებები პრინციპულ პოლიტიკურ-სამართლებრივ საკითხებთან მიმართებით.  მოსამართლის განმარტებით, საკანონმდებლო უფლებამოსილების დელეგირება წარმოადგენს არა კანონის აღსრულების საშუალებას, არამედ საქართველოს მთავრობისათვის ახალი საკანონმდებლო ბაზის შექმნის უფლებამოსილების მინიჭებას. მსგავსი დელეგირება კი უთანაბრდება საკანონმდებლო ორგანოს მიერ საკუთარი კონსტიტუციური კომპეტენციის განუხორციელებლობას, რაც შეუთავსებელია საქართველოს კონსტიტუციასთან და მასში განმტკიცებულ ძირითად პრინციპებთან.
ზემოაღნიშულის საპირისპიროდ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველმა კოლეგიამ მიიჩნია, რომ მთავრობისთვის უფლების  დელეგირება განხორციელდა საქართველოს კონსტიტუციით დადგენილი სტანდარტების შესაბამისად. კერძოდ, საქართველოს პარლამენტს აღმასრულებელი ხელისუფლებისთვის არ გადაუცია ფუნდამენტური საკითხების მოწესრიგების უფლება და ამასთან, პარლამენტმა სათანადოდ განსაზღვრა გადაცემული უფლებამოსილების შინაარსი, მიზანი და ფარგლები. ამასთანავე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ დელეგირებული უფლებამოსილების ფუნდამენტური ხასიათის შეფასებისას ყურადღება გაამახვილა ორ ასპექტზე  - დელეგირების დროებითობასა და ნაკლებ ინტენსივობაზე, რის შედეგადაც დაასკვნა, რომ საქართველოს პარლამენტს აღმასრულებელი ხელისუფლებისთვის არ გადაუცია ფუნდამენტური მნიშვნელობის მქონე საკითხების მოწესრიგების უფლებამოსილება. საკონსტიტუციო სასამართლოს განმარტებით, დელეგირებული უფლებამოსილების ფარგლებში იმგვარი შეზღუდვების დაწესება, როგორიც შეეხება გადაადგილების ფორმებს, სხვადასხვა ტიპის შეკრებაზე დამსწრე პირთა თუ ავტომანქანაში პირთა დასაშვებ რაოდენობას და სხვა მსგავს საკითხებს, ხარისხობრივი თვალსაზრისით არ წარმოადგენს უფლებაში იმგვარ ინტენსიურ ჩარევას, რომელიც მოითხოვდა გადაწვეტილების მიღებას სხვადასხვა პოლიტიკური აქტორებისა თუ პირთა ფართო წრის ჩართულობით.
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება, ისევე როგორც საქართველოს პარლამენტის მიერ საქართველოს მთავრობისთვის დელეგირებული უფლებამოსილების   ფარგლები,  კითხვებს აჩენს, რადგან საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებიდან ცხადად არ ირკვევა, აღმასრულებელ ხელისუფლებას კონკრეტულად რა ფარგლებში აქვს უფლება, შეზღუდოს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები. მაგალითად, გადაადგილებაზე შეზღუდვის დაწესების უფლება აქვს სრულად თუ ნაწილობრივ.
საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლის მიერ გამოთქმული განსხვავებული აზრი საყურადღებოა იმ კუთხითაც, რომ მიღებული გადაწყვეტილებით საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს უნდა შეეფასებინა მასშტაბი, თუ რაოდენ განუსაზღვრელი საკანონმდებლო უფლებამოსილების დელეგირება მოხდა აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე და რა რისკის მატარებელი შეიძლება იყოს ზემოაღნიშნული ძალაუფლების კონცენტრაცია ხელისუფლების აღმასრულებელ შტოში, თუნდაც პანდემიის, ეპიდემიის ან სხვა კრიზისული ვითარებისას.
დღეს, როდესაც ახალი კორონავირუისის დროით შემოსაზღვრის საკითხი უცნობია, მრავალი სახელმწიფო და მათ შორის - საქართველო ურთულესი გამოწვევის წინაშე დგას, იმოქმედოს და ებრძოლოს COVID-19-ს, იმგვარად, რომ არ იქნეს დარღვეული ადამიანის კონსტიტუციით გარანტირებული ფუნდამენტური  უფლებები.
სტატია მოამზადა ადამიანის უფლებათა ცენტრმა პროექტის, „მშვიდობიანი შეკრების უფლებისა და სხვა სამოქალაქო უფლებების მდგომარეობა Covid-19-ის პანდემიის დროს საქართველოში“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება არაკომერციული სამართლის ევროპული ცენტრის (ECNL) მხარდაჭერით, პროგრამა Inspires ფარგლებში, რაც შესაძლებელი გახდა არაკომერციული სამართლის საერთაშორისო ცენტრის (ICNL) მეშვეობით, USAID-ის დაფინანსებით.

Human Rights Restricted Vaguely
After the wide and rapid spread of the new Coronavirus (COVID-19), number of countries all over the world, including Georgia faced the hardest challenges both in terms of economy and human rights.
At the special briefing of the Minister of Health held on February 26, 2020, the public was informed that the first case of the Coronavirus was identified in Georgia. Along with the increase in the number of individual cases of the infection with the virus, the issue of declaring the state of emergency became relevant.
On March 21, 2020, at the regular sitting of the extraordinary session, the Parliament of Georgia of the 9th convocation approved with 115 votes against 2 Order N1 of the President from March 21, 2020, and also approved with 115 votes the draft Resolution of the Parliament approving Decree N1 of the President of Georgia from March 21, 2020 on the Measures to be taken in Relation to the State of Emergency Declared on the Whole Territory of Georgia.
Initially, the state of emergency was declared through April 21, 2020. The Presidential Decree restricted the fundamental human rights enshrined in Chapter 2 of the Constitution of Georgia, in particular, the right to liberty, the freedom of movement, the right to family and private life, the right to fair administrative proceedings, the right to property, the right to assembly and labor.
The legitimate goal of restricting the above constitutional rights was that the State could exercise its constitutional duties without obstacles and take care of public security, reducing expected threats to the life and health of the society, and managing the situation in the country.
Taking into account the epidemiological situation, on April 22, 2020, the Parliament of Georgia supported the extension of the state of emergency with a term of additional one month. With the same term the Decree issued by the President was also extended. Noteworthy is the fact that no questions were raised with regard to the lawfulness of the measures adopted for the fight against COVID-19.
In the fight against the pandemic, the strict observance of human rights remains a difficult task for many countries including Georgia.
As May 22, 2020 approached, the issue was actively discussed about the need of introducing restrictive measures without involving the Parliament and without declaring the State of Emergency. On May 13, six MPs from Georgian Dream registered the package of draft amendments to the Law of Georgia on Public Health requesting the expedited procedure for the adoption of the amendments.  The initiated draft law was exposed to harsh criticism on the part of civil society on the grounds that the introduction of restrictive measures without declaring the state of emergency was against the Constitution of Georgia. Nevertheless, on May 22, 2020, the Parliament of Georgia voted in favor of the adoption of the draft law amending the Law on Public Health. As a substantiation the following reasons were brought: the need for improving the norms in the legislation that, - taking into account the challenges faced by the country in terms of maintaining the achievements reached so far in the fight against the virus, - are related to the application of quarantine measures, and to the management of the pandemic and the epidemic extremely dangerous for human health. Further, another necessity was named: the availability of the corresponding legislative base, the regulations and the possibility to take the measures providing to the State the levers to tackle the disease promptly and efficiently.
According to the amendments introduced to the law, the Government of Georgia was authorised to carry out restrictive policies also after May 22, 2020 without the consent of the Parliament. However, following such a legislative regulation, the Government was granted the right to restrict without the parliamentary control the fundamental rights guaranteed by the Constitution. In accordance with the Law of Georgia on Public Health, the Government of Georgia was authorised to adopt the regulations on the issues of isolation of the infected persons and those in contact with the infected persons, on one hand, and with the purpose of preventing the spread of the virus in general, to adopt the regulations on the issues of movements, properties, labor, professional and economic activities and/or gatherings of individuals with a purpose of holding social events, on the other hand.
The delegation of such authorities to the Government caused heterogeneous assessments among the lawyers.
The legal analysis of the amendments introduced to the law makes evident that the Parliament of Georgia had not defined the scope of the powers delegated to the Government.  It is evident that the Parliament had not delegated the powers for the execution of the law, but had delegated the powers to the executive branch allowing the latter to create a legislative space different from the existing one. In legal circles, it is often admitted that “by delegating the legislative powers, the Parliament not only refused to exercise its own powers, but also restricted the most significant mechanism of the judiciary that is to control the executive branch”.
The vagueness of the above issue and some ambiguous approach is further confirmed by the judgment of the Constitutional Court from February 11, 2021 where Giorgi Kverenchkhiladze, a member to the Constitutional Court expressed his dissenting opinion and concluded that the executive branch was granted with unlimited legislative powers so that the Parliament of Georgia had not made principal decisions regarding political and legal issues. According to the judge, the delegation of legislative powers does not constitute the means of enforcement of the law, but the granting to the Government of Georgia the authority to create a new legislative base.  Such delegation is equal to the failure by the legislative body to exercise own constitutional powers which is incompatible with the Constitution of Georgia and the principles enshrined therein.
In contrary to the above, the First Panel of the Constitutional Court of Georgia held that the delegation of the rights to the Government was carried out in compliance with the standards provided for by the Constitution of Georgia. Meaning, in particular, that the Parliament of Georgia had not delegated to the executive branch the authority to regulate fundamental issues and, moreover, the Parliament had adequately defined the substance, objective and scope of the delegated powers. Furthermore, in assessing the fundamental nature of the delegated powers, the Constitutional Court of Georgia emphasized two aspects i.e. the temporariness and less intensity of the delegation, concluding afterwards that the Parliament of Georgia had not delegated to the executive branch the powers to regulate fundamental issues. According to the Constitutional Court, the introduction of such restrictions within the delegated powers that concern the types of movement, the allowed numbers of persons attending various gatherings or number of persons in cars and similar issues do not constitute such an intensive interference into the rights that would require involvement of various political actors and wider group of persons in the decision making process.
The judgment by the Constitutional Court as well as the scope of powers delegated by the Parliament of Georgia to the Government of Georgia raises questions, as from the judgment of the Constitutional Court it is not clear namely within what scope of powers the executive branch may restrict the fundamental rights. For instance, it is not clear whether the Government may restrict the freedom of movement in full or partially.
The dissenting opinion expressed by the judge of the Constitutional Court is also interesting from the perspective that the Constitutional Court in adopting the judgment should have assessed the scale of delegation of the legislative powers to the executive branch, and the risks of concentrating the above powers in the executive branch even during the pandemic, epidemic and other situations of crisis.
Today, when the timeframe of the new Coronavirus is not known, many countries including Georgia face the hardest challenges to take actions and fight COVID-19 in the manner that fundamental human rights guaranteed by Constitution are not violated.
The article is prepared by Human Rights Center within the project “The Situation regarding the Right to Peaceful Assembly and other Civil Rights during Covid-19 Pandemic in Georgia”. The project is supported by the European Center for Non-for-Profit Law (ECNL) under the Inspires Program, which is made possible through the International Center for Non-for-profit Law (ICNL) with the financial support of USAID.