ადამიანის უფლებათა ცენტრმა თორნიკე ერისთავის საქმეზე შსს-ს გენერალური ინსპექციისგან სამართლებრივი რეაგირება მოითხოვა
AUG 27, 2021
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სამართლებრივ დახმარებას უწევს ნაციონალური მოძრაობის წევრს, თორნიკე ერისთავს. რამდენიმე დღის წინ ორგანიზაციამ მიმართა  შსს-ს გენერალურ ინსპექციას და მოითხოვა ვანის პოლიციის უფროსის მოადგილის, ოთარ ბელთაძის მიერ განხორციელებულ სავარაუდო კანონსაწინააღმდეგო ფაქტზე მოკვლევის დაწყება და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება.
თორნიკე ერისთავი პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრია, ცხოვრობს და მუშაობს ვანის მუნიციპალიტეტში. ამჟამად არის ვანის საკრებულოს წევრი და მონაწილეობს 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში, როგორც ვანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს მაჟორიტარობის კანდიდატი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“.  იგი აქტიურად მონაწილეობს ოპოზიციის მიერ დაგეგმილ სხვადასხვა საპროტესო აქციებში. თორნიკე ერისთავი მის პოლიტიკურ აქტიურობას უკავშირებს მასზე მიზანმიმართულად განხორციელებულ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის წარმოებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს ვანის რაიონულ სასამართლოში უკვე გასაჩივრებული აქვს თორნიკე ერისთავის მიმართ გამოცემული ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმები, როგორც ე. წ. კომენდანტის საათის დარღვევის, ისე მართვის უფლების შეჩერების თაობაზე. სასამართლო განხილვა სავარაუდოდ სექტემბრის თვიდან დაიწყება.

Human Rights Center demanded Legal Reaction from the Ministry of Interior General Inspection on Tornike Eristavi Case
August 27, 2021
HRC provides legal assistance to Tornike Eristavi, a member of the United National Movement. A few days ago, HRC applied to the General Inspection of the Ministry of Interior and demanded to start an investigation into the alleged illegal act carried out by the Deputy Chief of Vani Police, Otar Beltadze, and to react on the fact in legal terms.
Tornike Eristavi is a member of United National Movement, he lives and works in Vani municipality. He is currently a member of Vani Sakrebulo and is running in the 2021 local self-government elections as a majoritarian candidate for Vani Municipality Sakrebulo from United National Movement.  He is actively involved in various protest rallies planned by the opposition. Tornike Eristavi connects his political activity with the case of  purposeful administrative offence proceedings against him.
HRC has already appealed to Vani District Court seeking to revoke the reports of administrative offense  issued against Tornike Eristavi, both for the violation of   the 'curfew', as well as regarding the suspension of driving license. The court hearings are expected to begin in September.