დაცლილი და დაბერებული -  ხურვალეთი ოკუპაციის პირისპირ
სალოცავის გვერდით ლოდი გდია. ზედ ჭაღარა კაცი ზის, ქედის მიღმა ჩამავალ მზეს გაჰყურებს და ამბობს: „იცით, „ხურ“ ოსურად მზეს ნიშნავს“. ქედზე ის სასაფლაო მოჩანს, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ ორად გაიყო - საფლავების ნაწილი გამყოფი ხაზის მიღმა აღმოჩნდა.
„ერთი მეტყევე კაცი იყო, ტუაევი ოთარი. როცა გარდაიცვალა, უნდოდათ აქეთ, მეუღლის გვერდით დაეკრძალათ, მაგრამ რუსებმა არ გამოატანეს მაგის ბიჭს მიცვალებული და აი, იქით, ზემოთ დამარხეს“, - გვეუბნება დავით ხუროშვილი, ფეხზე დგება და  ხელის გაწვდენით, ჩვენგან სულ რაღაც 200 მეტრში, ერთ-ერთ საფლავზე მიგვითითებს.
დავითის სოფელი - ხურვალეთი გორიდან 20 კილომეტრში მდებარეობს. სოფელში საშუალოდ 350 ოჯახი ცხოვრობს. მათი უმრავლესობა შერეული, ქართულ-ოსური ოჯახებია.
მოსახლეობის მცირე ნაწილი მიწათმოქმედებას მისდევს, მაგრამ „მცოცავი ოკუპაციის“, უწყლობის და საწვავის გაძვირების გამო, მოსახლეობამ მეცხოველეობაზე ზრუნვა არჩია. მარტივი არც ეს აღმოჩნდა. საძოვრების ნაკლებობის გამო, პირუტყვის გამოკვება რთულია.
„წვალებისაა ყველაფერი. ახლა საძოვრებზე გვიჭირს, ადრე მაგ მხრივ არაგვიშავდა“, - გვეუბნება დავითი და... „მაშო, მაშო, მოდი მაშო“, - გასძახის ქედის ფერდობზე მობალახე ძროხას. ისიც პატრონისკენ გამორბის.
ქართულ-ოსური მეგობრობა სოფელში მეცხოველეობას ამარტივებს. ოკუპირებულ ტერიტორიაზე საბალახოდ გადასული პირუტყვის დაკარგვის ნაკლებად ეშინიათ. „ჩვენს პირუტყვს ზემოთ დავურეკავთ ხოლმე, იქ სულ ყველასთან შინაურული ურთიერთობა გვაქვს, ორჭოსანი გინდა, წინაგარა გინდა, ძუკაანთკარი გინდა. მე ვცნობ მაგათ საქონელსა, აქ რო ჩამოდიან ჩვენც ავურეკავთ ნებისმიერი ღორია თუ ძროხა არი. ვიცით, რო მაგათი არის, იმათ იციან, რო ჩვენი არი“, - გვეუბნება დავითი და თან „მაშოს“ თავზე ეფერება - ეს არი ჩვენი ოჯახის მარჩენალიო.
„მაშოს“ ყურზე შებმული ნომერი არ უკეთია. დავითი გვეუბნება, რომ ეს ოს მეგობრებზე ზრუნვის გამო გააკეთა. „არ მინდა, რუსებმა იცნონ, რომ ჩვენია და ისინი უხერხულ მდგომარეობაში ჩავარდნენ - ქართველებს საქონელს ურეკავენო. ისევ ესე იყვეს უნომროდ. იციან, რო ჩვენებია და გამოგვირეკავენ მაინც“.
ლუდა სალიამ ხურვალეთში 6 წლის წინ სოციალური საწარმო - მოხუცთა თავშესაფარი დააფუძნა. ამბობს, რომ თავშესაფარი ყველაფრით უზრუნველყოფილია, მაგრამ სოფელში უამრავი პრობლემაა.
„ჩემი თავშესაფრისთვის არ ვითხოვ არაფერს. ეს სოფელი მეცოდება, სადაც წვიმის წყალს ელოდებიან, რომ დაიბანონ და სარეცხი დარეცხონ. მე მეგონა, ახალი მერი რომ მოვიდა, ამ საკითხს მიაქცევდა ყურადღებას. მერიამ სამჯერ გამოყო თანხა და წყალი არ აქვს მაინც სოფელს. ერთმანეთთან არის ხოლმე ერთი ჩხუბი და დავიდარაბა ამ წყლის გამო", - აცხადებს ლუდა სალია.
გორის მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენელი შავშვების ადმინისტრაციულ ერთეულში, როინ ადიკაშვილი აცხადებს, რომ ხურვალეთის მოსახლეობის დიდ ნაწილს 24-საათიანი წყალმომარაგება აქვს, მაგრამ იმასაც ამბობს, რომ გარკვეულ უბნებს წყალი გრაფიკით მიეწოდება. „მოსახლეობის ნაწილს წყალი გრაფიკით მიეწოდება, ხოლო დიდ ნაწილს 24-საათიანი მომარაგება აქვს. წყლის გრაფიკით მიწოდება გამოიწვია ზაფხულმა. ამ დროს წყლის დებეტი აღარ არის ჭაბურღილში, თორემ გამართულად მუშაობს ყველაფერი. ისე არსად არ არის, რომ საერთოდ არ ჰქონდეთ წყალი. რაც შეეხება სარწყავ წყალს, ქვემო მხარეს სულ არის. ტბა სავსეა. ნადარბაზევის ტბიდან ხდება მომარაგება. დანარჩენი, მცირე ნაწილია, სადაც სახლის წინ აქვთ ბაღები, იმ ადგილს ვერ მიეწოდება“, - აცხადებს როინ ადიკაშვილი.
ხურვალეთში მოსახლეობის ნაწილმა, გაძვირებული საწვავის გამო, მიწის დამუშავებაზე წელს უარი თქვა. არადა, გასულ წლებში სოფელში ხორბალი და ქერი მოჰყავდათ.
„ჩვენს სოფელში ბევრ დაუმუშავებელ მიწის ნაკვეთებს ნახავთ. ერთი მხრივ არის ოკუპანტების შიში და მეორე მხრივ, 4 ლარი გახდა საწვავი. დაიანგარიშა ხალხმა რა დაუჯდებოდა მოსავლის მოყვანა და გადაიფიქრა, რადგან აზრი არ ჰქონდა“, - ამბობს ნიკოლოზ მელაძე.
როგორც ცნობილია, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ წელს საწვავის სუბსიდირება არ განახორციელა.
„ბუფერული ზონაა, თან მაღალმთიანი სოფლის სტატუსი გვაქვს, მაგრამ ასე უყურადღებოდ არის მიტოვებული ჩვენი სოფელი. ხალხმა რითი ვირჩინოთ თავი?! ამდენ რამეზე იხარჯება სახელმწიფო ბიუჯეტი და ხომ შეიძლებოდა, საწვავის სუბსიდირება მაინც ყოფილიყო, რომ შეგვძლებოდა მიწის დამუშავება“, - ამბობს ხურვალეთში მცხოვრები ერთ-ერთი მოქალაქე.
საწვავის გაძვირების გარდა, პრობლემაა „მცოცავი ოკუპაციაც". ლუდა სალიას ოჯახი მეუღლის მშობლების დანატოვარ მიწის ნაკვეთებს ვერ ამუშავებს, რადგან მიწა ძალიან ახლოს არის გამყოფ ხაზთან და იქმნება ინციდენტების საშიშროება. „ძალიან შეავიწროვა სოფელი რუსმა. ერთი ავტობანიდან შემოსასვლელი დაგვრჩა, სხვაგან ყველგან ჩადგნენ და ვართ ასე გაუბედურებულები. იცლება სოფელი, დაბერებულია, შობადობა არ არის", - ამბობს ის.
სამოქალაქო აქტივისტი გიგა მაქარაშვილი ხურვალეთს ხშირად სტუმრობს. მაქარაშვილი ამბობს, რომ სოფელში ძირითადად, მოხუცები არიან დარჩენილები: „ელემენტარული საკვების პრობლემაა სოფელში. ძირითადად, მოხუცები არიან დარჩენილი და მათ უჭირთ მიწის დამუშავება. ძალიან დარდობენ და უჭირთ, ყოველდღე რომ ხედავენ, როგორ ცარიელდება სოფელი. იქ არაფერი არ ხდება, არანაირი პერსპექტივა არ არის ახალგაზრდებისთვის. მოხუცების უმრავლესობა, რომელსაც ვხვდები პირველივე დღეს ხარჯავს პენსიას წამლებში, ისიც არ ჰყოფნით ხოლმე. ისეთი სახლებიც ვიცი, რომ მოხუცები მარტო ცხოვრობენ და საწოლიდანაც ვერ დგებიან - ესე ბედის ანაბარა არიან დარჩენილები“.
გორის მერიის განმარტებით, ცალკე გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მოსახლეობისთვის არ არის სოციალური პროგრამები, მაგრამ დახმარების სხვა პაკეტებით ამ სოფლების მოსახლეობასაც შეუძლია ისარგებლოს. ონკოლოგიური ავადმყოფების, სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის სამედიცინო დახმარება, უფასო მედიკამენტებით უზრუნველყოფა, დიალიზზე მყოფი ადამიანების სოციალური დახმარება, სტუდენტებისა და სპორტსმენების დახმარება, მიცვალებულთა სარიტუალო მომსახურება და ა.შ. - ეს გორის მუნიციპალიტეტის მერიის სოციალური პროგრამის პუნქტების არასრული ჩამონათვლაია.
ხურვალეთში არსებული პრობლემების ადვოკატირების პროცესში აქტიურად არის ჩართული ადამიანის უფლებათა ცენტრი. „მავთულხლართების გავლების შედეგად მოსახლეობას ეზღუდება წვდომა სასოფლო-სამეურნეო მიწებზე, საძოვრებზე და სარწყავ წყალზე, რაც ადგილობრივი მოსახლეობისათვის შემოსავლის მიღების ძირითადი წყაროა. არსებობს შემთხვევები, როდესაც მავთულხლართების დამონტაჟების შედეგად საცხოვრებელი სახლები დეფაქტო მთავრობების კონტროლირებად ტერიტორიებზე აღმოჩნდა“, - აღნიშნულია ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ 2019 წელს მომზადებულ ანგარიშში.
2008 წლის აგვისტოს ომიდან 14 წელი გადის. გამყოფი ხაზის სოფლებში კი სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემები კვლავ აქტუალურია. კითხვაზე -  რაზე სწყდებათ ყველაზე მეტად გული ხურვალეთელებს, დავით ხუროშვილი გვპასუხობს: „ამოდონა შინაურობა დავკარგეთ. ტერიტორიებს ხო ნუღა იტყვი... ჩემი თაობის ხალხი კიდე შევრიგდებით - ერთმანეთისა კარგი გვახსოვს, ერთმანეთს გვერდში ვედექით, პურს ერთადა ვჭამდით, ჭირი-ლხინი განუყოფელი გვქონდა. ახალ თაობას გაუჭირდება შერიგება, თუ ისევ ჩემნაირი და ასაკოვანი არ დაუდგა გვერდში და არ უთხრა, როგორ ვიყავით ერთად“.

Emptied and aged Khurvaleti confronting the occupation
There is a boulder next to the chapel. A grey-haired man is sitting on the boulder, looking at the sun going down beyond the ridge and saying: “You know, 'Khur' in Ossetian means the sun." On the ridge, one can see a cemetery split in two after the August 2008 war with some of the graves left beyond the dividing line.
"There was a forester named Otar Tuaev. When he died, they wanted to bury him here next to his wife, but the Russians did not allow his son to bring the body over here and so they buried him over there,” says Davit Khuroshvili raising and pointing at one of the family plots in some 200 meters.
Khurvaleti, the village of Davit, is located 20 kilometers from Gori. On average, in recent years, there are around 350 households in the village. Most of them are mixed, Georgian-Ossetian families.
A small part of the population is involved in agriculture, but due to the creeping occupation,  shortage of water, and rising fuel prices, the population prioritized livestock farming. This did not turn out to be easy either. Due to the lack of pasture, it is difficult to feed the cattle.
"Nothing worth having comes easy. "Now we have problems with pastures, we were doing well in this regard in the past," says David and ... "Masho, Masho, come on, Masho," he calls the grazing cow on the slope of the ridge. The cow hurries towards him.
Georgian-Ossetian friendship makes livestock farming easy in the village. They are less afraid of losing cattle that have gone to the occupied territories for grazing. "We often drive the livestock for them from hearing up to their sites being in familiar terms with the people residing in every place like Orchosani, Tsinagara, or Dzukaantkari. I can recognize their livestock, so drive them up to their places would it be pigs or cows. . We know that the livestock belongs to them, while they ours,” says Davit and at the same patting Masho on the head saying she is the provider for their family.
Masho does not bear an ear tag.  Davit tells us that took the tag off out of caring for his Ossetian friends. "I do not want the Russians to know that the livestock is ours and so the Ossetian would get in an awkward situation ashamed of doing the cattle driving job for Georgians. So, let her be without the tag. They know the cattle is ours and they will drive the cattle down to our sites."
Luda Salia founded a social enterprise in the form of a nursing home in Khurvaleti 6 years ago. She says that the nursing home is provided with everything, but there are a lot of problems in the village.
"I do not ask anything for my nursing home. I am very sorry for the village where people wait for the rain to take a bath and do the laundry.  I believed that once the new mayor is here, he would pay attention to the issue. The Mayors Office has allocated money three times, but still, the village does not have water. "People have quarrels and fights with each other because of water," says Luda Salia.
Roin Adikashvili, the representative of the mayor of Gori municipality in the Shavshvebi administrative unit, says that a large part of the population of Khurvaleti has a 24-hour water supply, but he also admits that water is supplied to some districts under a schedule. "Part of the population is supplied with water according to the daily schedule, whereas a large part is provided during 24 hours. The water supply schedule is a result of summer. At this time the water debit is no longer available in the well, otherwise, everything is working properly. In general, no place is left without water.  As for irrigation water, the below sites are supplied with. The lake is full. Supplies are made from Nadarbazevi Lake. For the rest, there is a small portion of the population with gardens in front of the house which can not be supplied to that location,” says  Roin Adikashvili.
Some of the population in Khurvaleti refused to cultivate the land this year due to the high fuel prices. Admittedly, however, the village was managing to cultivate wheat and barley in previous years.
"You will find many uncultivated land plots in our village. On the one hand, there is the fear of the occupants and on the other hand, fuel price is GEL 4. "People calculated what it would cost them to produce the crop and changed their minds because it did not make sense," says Nikoloz Meladze.
As is known, the Ministry of Agriculture of Georgia did not provide any fuel subsidies this year.
"It is a buffer zone with the status of a highland village, still our village is neglected in such a manner. What are people supposed to do for a living?! "The state funds are spent on so many things, and it could at least have been fuel subsidies to cultivate the land," says one of the residents of Khurvaleti.
In addition to rising fuel prices, the problem is the creeping occupation. The family of Luda Salia is unable to cultivate the land left by her husband's parents because the land is too close to the dividing line and there is a risk of incidents. "The village has been significantly harassed by Russians. We are left with a single entrance from the highway as they have occupied the rest of the roads and you can see how devastated we are.   The village is being abandoned, grown old, with no children born," he says.
Civil activist Giga Makarashvili often visits Khurvaleti. Makarashvili says that most elderly people remain in the village: "There is a problem of simple foodstuff in the village. Mostly, the elderly are left behind and they find it difficult to cultivate the land. They are feeling down and find it very hard to see how the village is being abandoned.  Nothing happens in the village, there is no prospect for young people. Most of the seniors I encounter spend their entire pension on the first day on drugs, but still, often the money is not enough for all the drugs. I also know such households where the elderly live alone and can not even get out of bed, so they are left in the lurch."
According to Gori Mayor’s Office, there are no social programs as such immediately for the population of the villages adjacent to the dividing line, but the population of these villages can also benefit from other assistance packages. Medical care for oncology patients, socially vulnerable, provision of free medicines, social assistance for people on dialysis, assistance to students and athletes, ritual services for the deceased, and so on. - This is an incomplete list of the items of the social program of the Gori Municipality Mayor’s Office.
HRC is actively involved in human rights advocacy in Khurvaleti. "As a result of erecting barbed wire, the population is restricted access to agricultural land, pastures, and irrigation water, which is the main source of income for the local population. "There are cases when, as a result of installing the barbed wire, some of the houses were found in areas controlled by de facto authorities," reads the report prepared by HRC in 2019.
It is 14 years since the August 2008 war. Socio-economic problems are still relevant in the villages of the dividing line. To the question of what the people of Khurvaleti regret the most, Davit Khuroshvili answers: "We lost so many close people ties. Not speaking of the territories ... People of my generation will reconcile again as we do remember each other well, we stood next to each other, we shared bread, and in bad times and good times we were inseparable. It would be difficult for the new generation to reconcile unless elders like me stand next telling how integral we were."