'სიკვდილის ზონაზე' პასუხისმგებლობას თბილისის მერია და GWP დღემდე არ აღიარებენ
20 ოქტომბერს თბილისის სააპელაციო სასამართლო ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის ადმინისტრაციული სარჩელის განხილვას დაუბრუნდება. სარჩელი საერთო სასამართლოებში ქალაქ თბილისის მერიის და წყლის გამანაწილებელი კომპანიის GWP-ს წინააღმდეგ 2017 წლიდან განიხილება და საბოლოო გადაწყვეტილება ჯერ კიდევ არ არის გამოტანილი.
ალეკო ცქიტიშვილის 15 წლის შვილი, ცოტნე ცქიტიშვილი თბილისის წყალსაცავის ე.წ. ჩანჩქერის მიმდებარედ 2017 წლის 3 ივლისს დაიხრჩო. ტერიტორია ქალაქ თბილისის მერიის და წყლის გამანაწილებელი კომპანიის GWP-ს პასუხისმგებლობის ქვეშაა. იმ დროისათვის ამ სახიფათო ადგილზე, რომელსაც სამართლიანად „სიკვდილის ზონას“ უწოდებენ, არც ბარიერები და არც ბანაობის ამკრძალავი ან გამაფრთხილებელი ბანერები არ იყო გაკეთებული.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული ადმინისტრაციული სარჩელით თბილისის საქალაქო სასამართლოს ალეკო ცქიტიშვილმა 2017 წლის დეკემბერში მიმართა, მოთხოვნით: ქალაქ თბილისის მერიას და GWP-ს მყარი ბარიერებით შემოეზღუდათ საფრთხის შემცველი ტერიტორია, სადაც ასევე უნდა განთავსებულიყო ბანაობის ამკრძალავი ბანერები. გარდა ამისა, ალეკო ცქიტიშვილის ოჯახმა მორალური ზიანის სახით 50 000 ლარი მოითხოვა.
თავდაპირველად, თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულმა კოლეგიამ შეისწავლა საქმის მასალები და მიიჩნია, რომ ერთ-ერთი მოპასუხის - წყლის გამანაწილებელი კომპანია GWP-ს მიმართ სარჩელი განსახილველად განსჯადობით უნდა გადაგზავნოდა თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიას. ადმინისტრაციულმა კოლეგიამ თავის განსჯადობაში დაიტოვა GWP-ს მიმართ მორალური ზიანის ანაზღაურების ნაწილი.  თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიამ საქმის განსახილველად პირველი სხდომა ორი წლის ლოდინის შემდეგ - 2022 წლის 30 მაისს ჩანიშნა და ამავე სხდომაზე შეწყვიტა საქმის წარმოება მოპასუხე GWP-ს მიმართ, ვინაიდან მიიჩნია, რომ აღნიშნული დავა არ წარმოადგენდა სამოქალაქო სასამართლოსათვის უწყებრივად ქვემდებარე საქმეს.
თუმცა, ამასობაში, ვიდრე სამოქალაქო საქმეთა კოლეგია ამ საქმეს განიხილავდა, 2022 წლის გაზაფხულზე თბილისის სააპელაციო სასამართლოში მიმდინარე პროცესზე გაირკვა, რომ მოპასუხე მხარემ დააკმაყოფილა სარჩელის და ასევე, ამ დროისათვის უკვე პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილების მოთხოვნა - ადგილი შემოზღუდა მყარი ბეტონის და რკინის მესერით, რომელზეც გააკრა ბანაობის ამკრძალავი და გამაფრთხილებელი ბანერები. თუმცა, პროცესზე მოპასუხე მხარის წარმომადგენლები - ქალაქ თბილისის მერიიდან და GWP-დან ვერ ასახელებდნენ, ვინ განახორციელა ადგილზე ეს სამუშაოები. ერთ-ერთ სხდომაზე კი GWP-ს წარმომადგენელმა განმარტა, რომ ქალაქ თბილისის მერიის „თხოვნით“, ტერიტორია მათ შემოღობეს. მოსარჩელის მოთხოვნით, GWP-მ სასამართლოს შესაბამისი მასალებიც წარუდგინა.
რა ირკვევა საქმის მასალით: 2021 წლის 15  აპრილს  თბილისის მერიის ინფრასტრუქტურის სამსახურისთვის ცნობილი გახდა, რომ GWP თბილისის ზღვის მიმდებარედ ახორციელებდა სანიტარული ზონის შემოღობვის სამუშაოებს. აქედან გამომდინარე, თბილისის მერიამ მიმართა GWP-ს - თქვენი პროექტის ფარგლებში თბილისის ზღვაში ჩამავალი არხის შემოღობვის სამუშაოები ჩვენს საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთის მხრიდანაც აწარმოეთო.
ვინაიდან ერთ-ერთი მთავარი მოთხოვნა დაკმაყოფილებული იყო, მოსარჩელე მხარემ საქალაქო სასამართლოში წარდგენილ სამოქალაქო სარჩელში მოხსნა მოთხოვნა GWP-ს მიმართ თბილისის ზღვის მიმდებარედ სანიტარული ზონის შემოღობვის სამუშაოებთან დაკავშირებით. კერძოდ, სასარჩელო მოთხოვნას წარმოადგენდა: „დაევალოს GWP-ს,  საკუთრებაში არსებული ტერიტორია, საზღვრის გამყოფი ზოლის გათვალისწინებით, შემოსაზღვროს 2.5 მ. სიმაღლის მყარი კონსტრუქციით, რომელსაც გასდევს მავთულხლართი, ასევე დაამონტაჟოს საინფორმაციო აბრები, რომელზეც აღნიშნული იქნება საშიშროებიდან გამომდინარე ბანაობის აკრძალვა. ადგილზე განხორციელდეს დაცვის უწყვეტი ვიდეომონიტორინგი“.
მოსარჩელე მხარემ ადგილზე ვიზიტით დაადასტურა, რომ სასარჩელო მოთხოვნის ძირითადი ნაწილი შესრულებულია, მაგრამ გასარკვევი იყო ადგილის უწყვეტი ვიდეომონიტორინგის საკითხი. კერძოდ, ადგილზე არსებობდა აბრა წარწერით - „მიმდინარეობს ვიდეოკონტროლი“, მაგრამ რეალურად სრულდებოდა ეს მოთხოვნა თუ არა, დასაზუსტებელი იყო. ასევე, შემოსაზღვრულ ტერიტორიაზე თავისუფლად ხვდებიან მეთევზეები, რაც არ გამორიცხავს არასრულწლოვანი პირების მიერ ამ ტერიტორიით კვლავ სარგებლობის შესაძლებლობას.
ამავე დროს, სამოქალაქო სარჩელის განხილვისას მოსარჩელე ვერ მოითხოვდა ზიანის ანაზღაურებას, ვინაიდან ეს მოთხოვნა განხილული ჰქონდა ადმინისტრაციული კოლეგიას.  ხოლო დავა სასამართლოებს შორის განსჯადობის შესახებ არ დაიშვება.
თბილისის მერიის პოზიცია თავიდანვე ხისტი იყო. მერია არც ერთ ნაწილში არ დაეთანხმა სარჩელს. თუმცა, თბილისის ზღვის სადავო ნაპირზე განათავსა ერთი საინფორმაციო აბრა, არც მეტი და არც ნაკლები - ქაღალდის, რომელიც მეორე კვირას ქარმა დაგლიჯა.
მოსარჩელემ ჯერ კიდევ საქალაქო სასამართლოში ადმინისტრაციული სარჩელის განხილვისას თბილისის მერიას შესთავაზა, შექმნილიყო სამუშაო ჯგუფი, რომელიც მოკლე დროში უზრუნველყოფდა სადაო ტერიტორიაზე ბარიერების მოწყობასა და საინფორმაციო გამაფრთხილებელი ბანერების დამონტაჟებას. მერია მოსარჩელესთან არანაირ მოლაპარაკებაზე არ წამოვიდა და გააგრძელა დავა იმ თავდაჯერებული პოზიციით, რომ მხოლოდ მსხვერპლები არიან პასუხისმგებელი იმაზე, რაც თბილისის ზღვის ამ საშიშ ადგილას ხდება.
საბოლოოდ, სამოქალაქო სარჩელის განხილვაზე თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო კოლეგიამ უარი განაცხადა.
ამ ეტაპზე დავა სააპელაციო სასამართლოში ისევ ადმინისტრაციული სარჩელით გრძელდება. თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ კოლეგიას მოსარჩელის მთავარი მოთხოვნა - სახიფათო ტერიტორიაზე ბარიერების მოწყობისა და ამკრძალავი ბანერების დამონტაჟების თაობაზე დაკმაყოფილებული აქვს. ამავე დროს, სარჩელის შეტანიდან მეხუთე წელს, მოპასუხეებმა ეს მოთხოვნა შეასრულეს. რჩება მორალური ზიანის ანაზღაურების საკითხი. მოსარჩელისთვის და ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის მნიშვნელოვანია, ქალაქ თბილისის მერიას და GWP-ს დაეკისროთ 50 000 ლარის გადახდა მორალური ზიანისთვის. მხოლოდ ამ გზით იქნება შესაძლებელი, მოპასუხეებმა გაიაზრონ თავიანთი პასუხისმგებლობა ამ ტერიტორიაზე გარდაცვლილი არასრულწლოვნების ოჯახებისადმი, რასაც დღემდე არ აღიარებენ. ამავე დროს, ალეკო ცქიტიშვილი აპირებს, ეს თანხა მოხმარდეს თბილისში კეთილმოწყობილი პარკურის პარკის დაარსებას, რაც მისი გარდაცვლილი შვილის ოცნება იყო.

Tbilisi City Hall and GWP are not yet held liable for the
On October 20, Tbilisi Appellate Court will resume hearing of the administrative claim of HRC Executive Director Aleko Tskitishvili. The above claim against water supply company GWP is being heard in common courts of Georgia since 2017 but the final judgment has never been reached
On July 3, 2017, the son of Aleko Tskitishvili, 15-year-old Tsotne Tskitishvili was drowned in Tbilisi reservoir near the so-called waterfall. The area is under the responsibility of Tbilisi City Hall and the water supply Company GWP. At that time, the dangerous place, which is truly named as "death zone", had no fence or restricting and warning banners.
In December 2017, Aleko Tskitishvili filed an administrative suit prepared by HRC with Tbilisi City Court claiming the following: The City Hall and GWP to erect a firm fence around risky area and place banners forbidding swimming. In addition, Aleko Tskitishvili's family demanded GEL 50,000 in moral damages.
Initially, the Administrative Cases Panel of Tbilisi City Court studied the case files holding that the claim against one of the respondents i.e., water supply company GWP had to be referred to the Civil Cases Panel of Tbilisi City Court for hearing. However, the Administrative Cases Panel retained the case against GWP under its jurisdiction in the part of moral damages. The Civil Cases Panel of Tbilisi City Court scheduled the hearing after two years of delay on May 30, 2022, and on the same hearing dismissed the case against the respondent GWP observing that the dispute was not under the substantive jurisdiction of the Civil Panel.
However, in the meantime, before the Civil Cases Panel has heard the case, in Spring 2022, at the court hearing in Tbilisi Court of Appeals the claimant was informed that the respondent satisfied the claim - erecting a firm fence of concrete and iron around the area and placing the banners forbidding swimming - which was already the action ruled  under the judgment of the first instance court.  However, the representatives of the respondents - Tbilisi City Hall and GWP - could name the agent who carried out these works on the site. At one of the hearings, the GWP representative stated that the area was fenced by them “at the request” of Tbilisi City Hall. At the request of the plaintiff, GWP presented relevant documents to the court.
The case files read as follows: On April 15, 2021, the Infrastructure Office within Tbilisi City Hall was informed that GWP was carrying out fencing works around the buffer zone of Tbilisi Sea. Therefore, Tbilisi City Hall requested GWP to include the plot owned by the city in the fencing project implemented around the canal joining Tbilisi Sea.
Since one of the main claims was satisfied, the plaintiff withdrew the civil claim in the part of demanding from GWR to erect a fence around the buffer zone adjacent to Tbilisi Sea. The statement of claim read as follows: “GWP to be instructed to erect a fence of solid structure of 2.5 m height with barbed wire around the territory under its ownership taking in consideration the dividing lines, further, to install information banner indicating that swimming is forbidden due to the risks. Uninterrupted video monitoring to be conducted on the site."
By visiting the site, the plaintiff confirmed that the main part of the claim is satisfied, however the issue of uninterrupted video monitoring still has to be determined. In particular, there was a banner reading “video surveillance is on", but the reality of monitoring has to be ascertained. Further, fishers can easily get inside the fenced territory which does not exclude the possibility of using this area by juveniles.
Moreover, during the hearings of the claim, the plaintiff was not in the position to demand the compensation for damages as this claim was adjudicated by the Administrative Cases Panel. Moreover, no dispute is allowed between the courts on the matter of jurisdiction.
The position of Tbilisi City Hall was rigid from the very beginning. The City Hall refused to admit the claim in any part. However, the City Hall placed a banner from paper on the coast the security of which was impugned - the paper was blown with a wind next week.
The plaintiff offered to Tbilisi City Hall during the administrative hearings in Tbilisi City Court to set up a working group that would ensure in a short time erecting the barriers and installing warning banners. The City Hall did not wish to enter in any kind of negotiations with the plaintiff and instead argued that only the victims are responsible themselves for the incidents that take place on the dangerous site of Tbilisi Sea.
Finally, the Civil Cases Panel of Tbilisi City Court dismissed the claim.
At this stage, the dispute is continued in the appellate court under the administrative procedure. The Administrative Cases Panel of Tbilisi City Court granted the main claim of the plaintiff i.e., to build the barriers around the dangerous territory and install warning banners. Thus, the respondents satisfied the claim on the fifth year of filing the claim. The issue of compensation for moral damages remains unsolved. For the plaintiff and HRC, it is important Tbilisi City Hall and GWP to be imposed with GEL 50 000 in moral damages. Only in this way it would be possible for the defendants to acknowledge their responsibility - vis-à-vis the families of the juveniles deceased in this area - which remains unadmitted by them. Moreover, Aleko Tskitishvili intends to spend the money on building a well-designed parkour park in Tbilisi, which was the dream of his deceased son.